Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 06:35:07 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για τηλεκάρτες  (Αναγνώστηκε 15888 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:06:33 μμ »

υπαρχει πατμος-μετεωρα με στρογγυλους αριθμους?ουαοοοοοοοοο δεν το ξερα!!!!φανταζομαι και ποσο σπανια ειναι να βρεθει!!!εδω οι κανονικες πατμος-μετεωρα ειναι πολυ δυσκολες σαν καρτες φανταζομαι αυτες!!!!
θα μπορουσες αν ηθελες να ανεβαζεις και δω τηλεκαρτες να τις βλεπουμε και μεις να μαθαινουμε!!!ειδες που σου ειπα οτι καπου θα χρειαστεις και συ!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:17:46 μμ »

μετεωρα στρογγυλο
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:23:26 μμ »

παρα πολυ ωραια!!!!!!
σαν τιμη ξερουμε πανω κατα που ειναι???
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:35:43 μμ »

καταλογος Γεωργιαδη, σελ 411 αριθμος 29

Καρτα επίδειξης του 1995 αντιτυπα 50 κωδικοι αναμεσα 1100 601101-601150.
Βασικα μεσα στο διδυμοτειχο αν δε κανω λαθος
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:48:05 μμ »

πολυ ωραια και αυτη!!!την βρηκα στον καταλογο και σαν φωτογραφια υπαρχει αλλα λεπτομεριες δεν λεει!!!
ποσα τιραζ και τι αριθμιση εχει!!!!
εσυ τελικα θα μας βγεις πολυεργαλειο!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
χαρα μας που σε εχουμε στην παρεα μας!!!!
και σε ευχαριστω και προσωπικα για της καρτες που ανεβαζεις!!!!
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:03:34 μμ »

Δώρα όσον αφορά την τίμη για Μετεωρα στρογγυλό δεν ξέρω καθόλου και δεν θα μπορούσα να ξέρω όπως και να είχε. Πίστεψε με ειναι οτι πιο σωστο και σαφες μπορώ να σου πω. Αυτα τα κομμάτια ειναι ελευθερης διαπραγμάτευσης όπως λέει και Μ.Γ στο βιβλίο του.
Παρόλαυτα, θα σου απαντήσω με εναν ετσι λίγο πλάγιο τρόπο.

Κάποτε συζηταγαμε για τιμές με έναν φίλο Βέγο συλλέκτη και μου μετέφερε αυτό που του είπε ενας πολύ μεγαλος συλλέκτης (δεν εχω ιδέα ποιος, δεν εχε σημασια).
Οπότε τον ρωτάει και πόσο έχει μια σπάνια τηλεκάρτα?? και του απαντάει ο άλλος "Όσο θα πλήρωνε ενας ηλίθιος φίλε μου¨..

Κοίτα, κακά τα ψέματα, αν το καλοσκεφτείς οι τιμές διαμορφώνονται απο αυτα που προσφέρουν οι συλλέκτες.
Απο κει και πέρα ειναι όλα ευκολα. Αν το μάθει (που θα το μαθει γιατι δουλειά του ειναι) ο παραδίπλα έμπορος αυτομάτως θα αλλάξει την τιμή που ειχε μέχρι προτεινως και θα αρχίσει να πουλάει όσο ο άλλος "Τοσο πουλάμε σήμερα"... μέχρι να αλλάξουν τα πράγματα.
Εγώ τουλάχιστον καπώς έτσι εχω δει οτι λειτουργει το πράγμα.

Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:06:07 μμ »

για το δοκίμιο με τους πλανήτες αυτο που ξερω ειναι οτι πρόκειται για 50 αντιτυπα.
Ευρος κωδικών απο 1100   --> 601101-601150.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:16:25 μμ »

πολυ σωστα τα λες!η τιμη σε αυτες τις καρτες τις καθοριζουμε εμεις που τις αγοραζουμε!!!βαζω και τον εαυτο μου μεσα αν και δεν εχω δωσει τετεια ποσα για καρτες!
παντως καλο ειναι που ανεβαζεις τετειες φωτογραφιες απο καρτες,μιας και ασχολησαι με τα δοκιμια να ξερουμε και μεις τι ακριβως εχει κυκλοφορησει!
αν θελεις και δεν βαριεσαι για να το κανουμε πιο ευκολο να σε διαβαζει καποιος ανοιξε ενα καινουργιο θεμα εδω και γραψε π.χ φωτογραφιες απο δοκιμια που να το βλεπει ο αλλος και να μπαινει να τις βλεπει κατευθειαν.
γιατι εδω που μιλαμε το εχει ανοιξει για αλλο θεμα ο φιλος μας και δεν ειναι ευκολο να μπει ο αλλος να σε διαβασει και να δει τις φωτογραφιες που ανεβαζεις!!!
ξαναλεω αν θελεις και δεν βαριεσαι!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
θα ηταν καλο να τις ειχαμε σαν οδηγο!!!!να ξερουμε και απο αυτα τι κυκλοφορανε!!!!!
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:20:07 μμ »

Το πιο ενδιαφέρον που εχω δει στη ζωη μου πάντως ειναι αυτό!!! Σαρκασμός
Δώσε προσοχή στη γραμματοσειρά!! Σου θυμίζει κάτι??
Πρόκειται για την εταιρεία CTC της Χιλής. Οι κάρτες κατασκευάστηκαν στο εργοστάσιο της GPT
στην αγγλία που τύπωνε το ανάλογο τσίπ. Την ώρα λοιπόν που τύπωναν τις Χιλιανές κάρτες την περίοδο του 1993 και ενω είχαν φορτώσει το τσίπ με πληροφορίες που αφορούν τη Χιλή και το δίκτυο της,
στο ξεκάργωτο τυπώνουν σφήνες ελληνικής γραμματοσειράς και συγκεκριμένα του "ΗΡΑΚΛΕΙΟ Μ008   αριθμησης 606101-798100. Μιλάμε βέβαια για 2-3 μετρημενα αντίτυπα γιατι υπήρχε και τριτη κάρτα στο συγκεκριμενο πακέτο οπότε μπορούσαν να διαμορφωθούν-εκτιμηθούν τα όρια των αντιτύπων.
Και το πιο ενδιαφέρον απο όλα (αν και αναμενομενο) ήταν οτι οι κάρτες στο μηχανημα που διαβαζει τηλεκάρτες διαβαζαν πληροφορία για Ελλάδα. Με απλά λόγια οι συγκεκριμένες Χιλιανες κάρτες θα μπορούσαν ΕΥΚΟΛΑ να χρησιμοποιηθούν σε ελληνικο καρτοτηλεφωνο... Τα ρεστα μου... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:23:23 μμ »

εχεις δίκιο Δώρα, συγνώμη, τωρα ειδα το μηνυμα σου.
Οκ θα συνεχίσω αλλού αν ειναι..
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:32:30 μμ »

φανταστικη και αυτη!!!ουτε που ηξερα καν την υπαρξη της τετειας καρτας!!!και πολυ δυσκολα εως ακατορθοτο να μαθαινα για τετειες καρτες μιας και στα δοκιμια δεν ημουν ποτε ειδικη!!!δεν εχω ψαχτει καθολου για να σου πω την αληθεια!!!
λοιπων ανοιξε καινουργιο θεμα και τα λεμε απο κει!!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 15, 2013, 07:41:23 πμ »

Επιβεβαιώνεται λοιπόν η πληροφορία οτι οι κάρτες του ΟΤΕ φτιάχνονται στην Αγγλία.
Επίσης μια σημαντική ερώτηση που ζητάει απάντηση είναι απο πού λαμβάνει ο φίλος 1984muzzy όλες αυτές τις πληροφορίες;
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:24:59 μμ »

Επιβεβαιώνεται λοιπόν η πληροφορία οτι οι κάρτες του ΟΤΕ φτιάχνονται στην Αγγλία.
Επίσης μια σημαντική ερώτηση που ζητάει απάντηση είναι απο πού λαμβάνει ο φίλος 1984muzzy όλες αυτές τις πληροφορίες;

Γειά σου φίλε μου,
Παιδιά δεν ανακάλυψα την Αμερική, πιστέψτε με. Οι πληροφορίες για τους κωδικούς, τα σπασίματα
και γενικά, ειναι καταγεγραμένα χρόνια πριν απο εκδότες άλλων καταλόγων τηλεκαρτων όπως αυτόν του Αλέξανδρου Φατσή το 1998 (αν δεν κανω λάθος) ή και τον ΒΕΡΓΙΝΑ 2000 αντίστοιχου έτους απο τον Α. Σιμώνη.
Και οι δυο τους είχαν κάνει πολύ σοβαρή έρευνα και τα βιβλία του θεωρούνται απο τα καλύτερα στον χώρο.
Τα δέ μετέωρα (στρογγυλό), την φωτογραφία την εχει ανεβάσει ο Κ. Στεφανάτος στο προσωπικο του σαιτ πολλά χρόνια τώρα (τον ευχαριστούμε). Το οτι υπάρχει ΚΑΙ Πατμος το γνωρίζω απο εμπόρους που έχουν δει.
Τις κάρτες της Χιλής με την ελληνική αρίθμηση τις είδα να πωλούνται σε γνωστό παγκόσμιο σαιτ δημοπρασιών πριν απο περίπου ενα χρόνο. Η επιβεβαίωση οτι πρόκειται για τσιπ φορτωμένα με πληροφορίες που αφορούν την Ελλάδα ήρθε σε απάντηση ερωτησης μου απο τον ιδιο τον αγοραστή τον οποίο γνωρίζω (οχι έλληνας).
Ο ίδιος λοιπόν εχει στην κατοχή του αναγνώστη καρτών που διαβάζει πληροφορίες των τηλεκαρτών οπότε στον έλεγχο ολα υποδείκνυαν την χώρα μας και απλά μου το ανέφερε.  Χαμόγελο
φιλικά
Μάρκος

Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:50:20 μμ »

+1000
καλησπερα μαρκο!!!!μπορει να μην ανακαλυψες την αμερικη οπως λες,αλλα για μας που δεν ειχαμε ιδεα για αυτα που λες ειναι σαν να την ανακαλυψες!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
περιμενω πως και πως να δω τι αλλο μας ετοιμαζεις!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:11:03 μμ »

Mάρκο καλήσπέρα.
Δεν είπα οτι ανακάλυψες την Αμερική, απλά οτι επιβεβαιώνεις κάτι που είχα ακούσει.
Οσον αφορά την Χιλιανή κάρτα, θυμάσαι τιμή; Και μήπως γνωρίζεις αν πωλείται ακόμή;


Φιλικά
Μανώλης
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences