Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 11:13:10 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Winner says... looser says...  (Αναγνώστηκε 3721 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Απρίλιος 01, 2015, 08:44:34 μμ »

Ξέρετε πόση "αλλεργία" έχω στους Αμερικάνους, αλλά μερικά πράγματα τα κάνουν σωστά. Για παράδειγμα, να συγκρίνουν τη συμπεριφορά ενός winner και ενός looser...

Looser says: Δεν με κατάλαβες.
Winner says: Δεν ήμουν σαφής (I was not clear).

Επομένως:

Looser says: Προσπάθησε να με καταλάβεις.
Winner says: Θα προσπαθήσω (εγώ) να με καταλάβεις.

Θα προσθέσω κι ένα δικό μου:

Looser has big mouth.
Winner has big ears.

Όποιος άλλος θέλει, ελεύθερα.
Καταγράφηκε
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2015, 09:00:42 μμ »

πολυ σωστο γιωργο επομενος σκεψου πριν μιλησεις ε? οχι για σενα γενικαααααα το λεω!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:33:37 μμ »

Με συγχωρείς, αλλά... το έγραψα ακριβώς με αφορμή τα δικά σου λόγια.

Παράθεση
απο κει και περα εκεινος γραφει σακ με τον τροπο του και αν θελεις δωσε βαση να καταλαβεις τι γραφει και το νοημα του! απο ποτε εσεις θα κρινετε να πειτε μαθε να γραφεις κανε και ρανε?

Είμαι της άποψης ότι ο καθένας μας θα πρέπει να προσπαθεί να γίνει κατανοητός, όσο περισσότερο μπορεί. Και όχι να... επαφίεται στα "δώσε βάση εσύ να καταλάβεις τι γράφω" και "ο γραπτός λόγος φταίει".

Για να μην τραβάμε τη συζήτηση μακρυά, όταν κάποιος "βαριέται" να βάζει τελείες και να αφήνει παραγράφους, πού βρίσκει το "δικαίωμα" να ζητάει από τους άλλους να "προσπαθήσουν να τον καταλάβουν"; Και γιατί να καταβάλουν οι άλλοι προσπάθεια και να μην καταβάλει αυτός;

Προφανώς, αφορά και εσένα αυτή η συμβουλή. Σε μικρότερο βαθμό, αλλά σε αφορά.

Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει συμφωνεί, όποιος θέλει διαφωνεί. Δικαίωμά του...
Καταγράφηκε
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:40:09 μμ »

το λαθος σου σακ ειναι οτι το λες δημοσια αυτο και ειναι προσβλητικο! του το στελνεις σε προσωπικο μηνυμα και εχει συμβουλευτικο και βοηθητικο χαρακτηρα! δε θελω να πιστεψω οτι εχεις καβαλισει καλαμι, γιατι το κανεις δημοσια? να δειξεις τι και σε ποιον περα απο τον αμμεσα ενδιαφερομενο? εκει ειναι η ενσταση μου! αυτη η συμβουλη που λες, αφορα εμενα, εσενα και ολους μας, γραφουμε και οποιος θελει καταβαλει προσπαθεια να διαβασει η οχι! δικαιωμα του ακριβως!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:47:20 μμ »

Επισης λαθος ειναι καποιος να μη ξερει αγγλικα και να γραφει looser αντι το σωστο loser
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:57:29 μμ »


Loocy says: Δεν με κατάλαβες.
Willy says: Δεν ήμουν σαφής (I was not clear).

Loocy says: Προσπάθησε να με καταλάβεις.
Willy says: Θα προσπαθήσω (εγώ) να με καταλάβεις.

στο τέλος φιλιούνται και αποδεικνύεται ότι:

Loocy has big mouth.
Willy has big ...

Όποιος άλλος θέλει, ελεύθερα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:03:40 μμ »

το λαθος σου σακ ειναι οτι το λες δημοσια αυτο και ειναι προσβλητικο!

Κατά τη γνώμη μου, το προσβλητικό είναι άλλο. Όταν ο άλλος γράφει όπως γουστάρει και μετά μου λέει εμένα (και σε οποιονδήποτε) "βάλε εσύ τις τελείες για να βγάλεις νόημα".

Και θα προχωρήσω και παρακάτω: Καλάμι έχει καβαλήσει αυτός που λέει "γράφε πιο καθαρά, γιατί δεν σε καταλαβαίνουν αυτοί που σε διαβάζουν" ή αυτός που λέει "βάλε εσύ τις τελείες για να βγάλεις νόημα, γιατί εγώ έτσι γράφω";

Επισης λαθος ειναι καποιος να μη ξερει αγγλικα και να γραφει looser αντι το σωστο loser
Την έκανα; Βαράτε με!
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2015, 09:35:18 μμ »

Ομολογώ οτι κι εμένα με ενοχλεί να βλέπω συντακτικά ή ορθογραφικά λάθη, καθώς και να διαβάζω προτάσεις ξανά και ξανά για να καταλάβω τι εννοούν. Από την άλλη όμως δεν θα κατέκρινα ποτέ κανέναν για το πώς γράφει, ούτε μπροστά του ούτε και πίσω από την πλάτη του. Συνήθως ένα απλό "τι εννοείς;" και μια παράθεση αρκούν.

Δεν μπορώ να ξέρω αν ο "απέναντί" μου έχει πχ δυσλεξία, ή ποιό είναι το επίπεδο σπουδών του κλπ. Με το να τον προσβάλλω για κάτι που μπορεί να βρίσκεται έξω από τις δυνάμεις του δεν πετυχαίνω τίποτα παρά μόνο να τον μειώσω και να τον κάνω να νοιώσει άσχημα. 

Προτιμώ να κρίνω το τι λέει ο καθένας παρά το πώς το λέει. Λέει πολύ περισσότερα για τον χαρακτήρα του.

Και για να προσθέσω και μια εξυπνάδα, real winners do not call themselves winners.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 17, 2015, 12:30:01 μμ »

αγαπητέ stringary, διακρίνω μια επιφώτηση στον λόγο σου. Έκανες κανένα ταξιδάκι στο Θιβέτ;
Καταγράφηκε
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 17, 2015, 01:23:04 μμ »

αγαπητέ stringary, διακρίνω μια επιφώτηση στον λόγο σου. Έκανες κανένα ταξιδάκι στο Θιβέτ;
γιατι βρε η επιφωτηση ερχετε μονο αν πας στο θιβετ?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 17, 2015, 01:26:41 μμ »

Στο Κιάτο, αλλά είναι πολύ ζεν να βλέπεις το αρνάκι να στριφογυρνάει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences