Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:52:40 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΙΕΡΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ 1856! ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ??? ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!  (Αναγνώστηκε 2887 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:26:43 μμ »

Το βιβλίο αυτό το είχαν χαρίσει μοναχοί από το Άγιο όρος στον πατέρα του παππού μου είναι :
ΘΕΙΟΝ ΚΑΙ ΙΕΡΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ και η αποκάληψις Ιωάννου. Βενετία 1856, εκ του Ελληνικού τυπογραφείου (μικρό μέγεθος), δερματόδετο, χρυσότυπες ακμές, δίχρωμη έκδοση μαύρο-κόκκινο μελάνι.
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 11:39:22 μμ »

Φαινεται σε πολυ καλη κατασταση κατα τα αλλα απο συλλεκτικης αποψης δεν παυει να ειναι ενα ευαγγελιο απο τα χιλιαδες που εχουν τυπωθει.Στα συγκεκριμενα βιβλια αξια εχουν εαν υπαρχουν χειρογραφες σημειωσεις μεσα που δεν το νομιζω αφου το χρησιμοποιουσαν οι μοναχοι για συγκεκριμενο σκοπο ,υπαρχουν φυσικα κ τετοια αλλα ειναι του 17ου αιωνα.Μπορειτε να ψαξετε κ σεις κ να δειτε οτι σε δημοπρασιες τα ευαγγελια δεν ξεπερνουν τα 50-60 ευρω με τιμη αγορας φυσικα πολυ λιγοτερο απο τον οικο.Αυτο συμβαινει λογω της πληθωρας των ευαγγελιων που εχουν τυπωθει κ πλεον απο συλλεκτικης σημασιας ενδιαφερουν περισσοτερο χειρογραφα ευαγγελια-αποκρυφα ισως και οχι κοινα.Αυτο ομως δε σημαινει πως δεν υπαρχουν συλλεκτες βιβλιου που θα μπορουσαν να το βρουν ενδιαφερον.Εγω απλα ως συλλεκτης βιβλιου αν και δε με ενδιαφερει το συγκεκριμενο απλα δικαιολογω την αποψη μου για την αξια του.
Κατι τελευταιο να σημειωσω το γεγονος οτι το εφεραν μοναχοι δεν ανεβαζει το συλλεκτικο του κοστος απο αποψη αξιας ισως μονο συναισθηματικης.Οι
Μοναχοι και τα μοναστηρια του Αγ.Ορους εχουν τους μεγαλυτερους θυσαυρους της ορθοδοξιας μας ως γνωστον.
Φιλικα.
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 11:43:34 μμ »

Να σημειωσω οτι μπορειτε να το βγαλετε κ εδω στο στεκι μια δημοπρασια.
Ισως να ενδιαφερει βιβλιοφιλους αναμεσα μας και η αξια τους σαφως να ανεβει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences