Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 04:27:20 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ενάριθμα εισπρακτέα...  (Αναγνώστηκε 3152 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 09:33:53 μμ »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Νομίζω είναι μια καλή αφορμή να παρουσιαστούν κάποια ενδιαφέροντα κομμάτια της σειράς εδώ.
Κάνοντας την αρχή με το παρακάτω...

Από τα λίγα που ξέρω η σειρά κρύβει εκπλήξεις, λάθη και υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις και άλλες τόσες με επισημάνσεις.

Ας σχολιάσουν οι πιο ειδικοί εφόσον το επιθυμούν...
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 09:53:10 μμ »

Η φωτογραφία είναι λίγο περίπου, τώρα το συγκεκριμένο είναι  το 3 ΔΡΑΧΜΑΙ  -Ασημί- έκδοση  ΛΟΝΔΙΝΟΥ 1902 ΕΝΑΡΙΘΜΩΝ ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΩΝ -Χαλκογραφική.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2016, 10:11:27 μμ από D.Dimitris » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:32:41 πμ »

Χρόνια πολλά και σε σένα αγαπητέ pklink
Τα ενάριθμα γραμμ.δηλ.η διαφορά στα ταχυδρομικά τέλη αποστολής μιας επιστολής σε ένα προορισμό,που αυτό είχε την μορφή ειδικου γραμμ..Δηλαδή έστελνε κάποιος ένα γραμμα από Αθήνα στη Πάτρα το 1902 ας πούμε.Η αξία της αποστολής αυτής ήταν 20λεπτά και από τη στιγμή που ο αποστολέας έβαζε ένα γραμμ.αξίας 10λεπτών,ο παραλήπτης για να το πάρει έπρεπε να βάλει τα άλλα 10λέπτα,πράγμα που όταν το πλήρωνε επικολλούνταν πάνω στη επιστολή ένα 10λεπτο ενάριθμο γραμμ.
Αυτά κυκλοφόρησαν το 1875, με κατάργησή τους την περίοδο της κατοχής 1941-44.Πριν την κυκλοφορία τους αν υπηρχε διαφορά στα χρήματα τότε επικολλούνταν κανονικά γραμμ.απλά αντι για στικτή τύπου ''1'' το σφράγιζαν με την δίκυκλη τύπου ''2''.
Αυτό έχει κάνει στο κεφάλαιο των πρώτων εκδόσεων,της ΜΚΕ τις σπανιές και σπανιότατες τις περισσότερες φόρες μεικτές γραματοσημάνσεις δηλ.μία επιστολή με γραμμ.από Γαλλία,με 1862 Ceres 10c. και στη Σύρο που αφίχθει,επειδή δεν έφταναν τα 10c. κόλλαγαν και ένα βαθύ μπλε επιμελημένης έκδοσης 20λεπτο ΜΚΕ.
Το μελετητικό ενδιαφέρον στα ενάριθμα υπάρχει σε μεγάλο βαθμό στις πρώτες τρείς εκδόσεις,τα ονομαζόμενα και ρολογάκια λόγω παράστασης,με τις οδοντώσεις τους,τα λάθη εκτυπωσης,τους χρωματισμούς.Επειτα τα ενάριθμα που χρησιμοποιήθηκαν στους βαλκανικούς πολέμους,με την επισημανση''ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΙΣ'',με πλούτο λαθών,αλλά και χρωματισμών,και τέλος στη λιθογραφική έκδοση με μεγάλο ενδιαφέρον,σε κακότεχνες οδοντώσεις κυρίως.
Σε άλλη στιγμή θα παραθέσω και εγώ κάποια γραμμ. από την μικρή συλλογή ενάριθμων που έχω...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 06:15:09 μμ »

αν μου επιτρεπετε, ανεβαζω και το δικο μου εναριθμον,αλλης σειρας..νομιζω απο τα λεγομενα 'ρολογακια'..εχει στικτη σφραγιδα πρωτου τυπου με αριθμο 4-μεγαρα.το πηρα μονο κ μονο λογω περιοχης..πως σας φαινεται? Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 09:51:53 μμ »

Ομορφο το ρολογάκι, με μικρή μετατόπιση κέντρου.
Νομίζω δεν θα μπορούσε να υπάρχει πιο εμπεριστατωμένη τοποθέτηση για αυτή την κατηγορία γραμματοσήμων από τον LHH, πραγματικά δεν το ήξερα.
Επιτρέψτε μου να ρίξω λίγο υλικό για μελέτη ξεκινώντας με τα παρακάτω "κομμάτια" και θέτοντας τα εξής εναρκτήρια σημεία συζήτησης:
1) Οδόντωση ζικ-ζακ.
2) Τετράδα των "5 Δραχμαι εισπρακτέαι".
3) "3 Δραχμαι εισπρακτέαι", ίσως διαφορετικών εκδόσεων (?) (μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα εμφανές στην φοτο  - αλλά υπάρχουν διαφορές στην απόχρωση και την εκτύπωση), ενώ η οδόντωση είναι ίδια.


Καλή χρονιά
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:11:03 μμ από pklink » Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 11:14:35 μμ »

Εντοπίστηκε μάλλον το 3Δ.  
Είναι έκδοση λιθογραφική του 13-26, και από ότι φαίνεται το ένα με τόνο και το άλλο χωρίς στο ΓΡΑΜΜΑΤΌΣΗΜΟΝ. (μάλλον δεν βοηθά η φωτογραφία)
Υπάρχει και έκδοση του 30 αλλά δεν πρέπει να έχει ζιγκ ζαγκ οδόντωση.
Παρόλα αυτά η διαφορά στην απόχρωση υπάρχει (?)
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 12:39:04 μμ »

Φίλε kostakis88 ωραιο γραμμ.ενδεικτικό του μεγάλου πεδίου των ενάριθμων,έχει και μια μικρή υπεραξία η στικτή των Μεγάρων.
Αγαπητέ pklink,από τη φωτο διακρίνω ότι τα 3δρχ,το επάνω είναι λιθογραφικής έκδοσης και το από κάτω χαλκογραφικό,πράγμα που διοκαιολογεί και τη διαφορά στη απόχρωση,καθώς μιλάνε για δύο διαφορετικές σειρές.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 12:52:23 μμ »

Να παραθέσω και εγώ με τη σειρά μου τη μικρή συλλογή που έχω,στο πεδίο των πρώτων εκδόσεων,θα έλεγα από ''σπόντα'',καθώς αυτά τα βρήκα μέσα σε λαχνούς μεικτών συλλογών,Ελλάδος με άλλα κράτη.

Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:20:07 πμ »

Ομορφα !
Πως διακρίνεις του 1875-76 από τα νεώτερα, του 90?
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:41:08 μμ »

Η έκδοση του 1875 έχει πλαίσιο πράσινο και στενό «Π» στο λεπτά. Η έκδοση του 1876 έχει πλαίσιο πράσινο  και  φαρδύ  «Π» στο λεπτά, ενώ  η έκδοση του 1890 έχει πλαίσιο πράσινο κίτρινο ή γκρι και φαρδύ  «Π» στο λεπτά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences