Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 12:55:06 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οταν υπαρχει συνεργασια , , ,  (Αναγνώστηκε 10976 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 05, 2011, 04:24:01 μμ »

Πολλες φορες εχω αναφερει οτι μεταξυ των συλλεκτων πρεπει να υπαρχει αγαπη και συνεργασια.
Πριν δεκαπεντε- εικοσι μερες περιπου ο κυριος Νικος ο Χρυσος μου εστειλε κατι φωτογραφιες απο καποια νομισματα που ειχαν μπει σε καποιο σαιτ και με ρωτουσε ποσο τα εκτιμουσα.
Αφου τα ειπαμε και του ειπαν την δικη μου εκτιμηση ο ανθρωπος ειπε τοσα πολλα λεφτα δεν τα δινω.
Επειδη τα νομισματα ενδιεφεραν εμενα αλλα το ατομο ηταν στην Αθηνα στραφηκα αμεσως σε συλλεκτες των Αθηνων οι οποιοι θα μπορουσαν να ερθουν σε επαφη με τον πωλητη (ο οποιος δεν ειναι συλλεκτης) και να αγορασουν αυτοι τα νομισματα για εμενα!!
Αναμεσα στα ατομα που σκεφτηκα ηταν ο Λεωνιδα και ο κυριος Νικος.
Ο Λεωνιδας (ο οποιος ειναι και νεο παλικαρι και θα μπορουσε να τρεχει ακουραστα  Μεγάλο χαμόγελο ) δεν μου αρνηθηκε την βοηθεια του αλλα θα εφευγε για διακοπες!! Το ευχαριστω και αυτον για την προθυμια του!!
Ο κυριος Νικος ( Συνταξιουχος με αφθονο χρονο ) μολις του το ειπα μου ειπε Γιωργο ευχαριστως να σε βοηθησω!!
Σε συνεργασια με την γυναικα μου (διοτι και εγω δεν εχω καθολου ευκαιρο χρνο αυτη την εποχη) ηρθαν σε επαφη με το ατομο και επιτελους σημερα τα νομισματα αυτα ειναι στα χερια του κυριου Νικου , τα φωτογραφισε (με τον μοναδικο τροπο που αυτος ξερει) και εντος των ημερων αναχωρουν για το Ηρακλειο!!
Δειτε μερικες απο τις φωτο του κυριου Νικου:
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 05, 2011, 04:34:12 μμ »

Ο κυριος Νικος ειναι ενας συλλεκτης που κατα καιρους εχουμε βοηθηση ο ενας τον αλλον, ποιο πολυ υποχρεωση του εχω εγω διοτι απο τα πρωτα μου ιντερνικα βηματα ηταν παντα προθυμος να μου εξηγηση και να με βοηθηση σε πολλα ζητηματα!!
Απο το 2008 εχουν περασει 3,5 χρονια ισως και παραπανω και παρολο που δεν εχουμε συναντηθη ποτε λεω οτι εχω εναν καλο φιλο στην Αθηνα!!
Το ιδιο εχει γινει και με αλλα παιδια οπως ο Αναργυρος ο οποιος εχει αγορασει για μενα πραγματα στην Αλεξανδρουπολη και εχω αγορασει και εγω γιαυτον εδω στην Κρητη!!
Μπορει το χομπυ μας να τραβαει καθε λογης καρυδι μεσα το οποιο θα προσπαθηση να μας την φερει , αλλα οι καθεαυτου συλλεκτες ξεχωριζουν και μπορει ο καθε συναδελφος τους να τους εμπιστευτει!!
Για αυτο τον λογω λεω παντοτε να βλεπυμε τον αλλον συλλεκτη συναδελφικα και οχι ανταγωνιστηκα!!
Συνεχιζω με τις φωτογραφιες του κυριου Νικου : 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 05, 2011, 04:36:57 μμ »

Και φτανουμε στο επιμαχο νομισμα που για αυτο εγινε ολη η αγοροπωλησια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 05, 2011, 04:41:56 μμ »

Αν βλεπατε τις πρωτες φωτογραφιες που μου εστειλαν δεν εχουν να κανουν σε τιποτα με αυτο το αποτελεσμα που μας δινει ο κυριος Νικος!!
Πραγματι οποιος παρει το βιβλιο του και ακολουθησει κατα γραμμα τα οσα λεει οι φωτογραφιες που θα βγαλει θα ειναι ΑΑΑ !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 05, 2011, 04:56:01 μμ »

καλοριζικα φιλε μου !!!  Χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 05, 2011, 05:03:53 μμ »

Καλοριζικα Γιωργο...εχεις φτιαξει συλλογη με καλα νομισματα!!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2011, 05:08:23 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 05, 2011, 05:13:27 μμ »

Γιώργο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά μην υπερβάλεις δεν έκανα και τίποτα σπουδαίο, αφού δεν τα ήθελα εγώ γατί να μην τα πάρει ένας φίλος, εξάλλου μια παροιμία λέει ότι "Το ένα χέρι νίβει τα' άλλο, η δώσε κάτι, για να πάρεις κάτι".
Με την ευκαιρία πληροφορώ όσους συλλέκτες ενδιαφέρονται να φωτογραφήσουν τη συλλογή τους η μεμονωμένα νομίσματα, αναλαμβάνω να το κάνω με μικρό κόστος, και θα παραλάβουν εικόνες υψηλής ανάλυσης.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 05, 2011, 07:25:34 μμ »

Γιωργο μπραβο με τα νομισματα.Κινηθηκες εξυπνα και εδωσες το κατιτις παραπανω για να τα κανεις δικα σου.Παζαρια και ματζιριες γι αυτα κερματα δεν γινονται.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 06, 2011, 08:16:10 πμ »

Σε αλλο ποστ για τα ταληρα του 51 εχει ειπωθει η υπαρξη δυο διαφορετικων οδοντωσεων.
Αν καποιος φιλος εχει τις δυο αυτες οδοντωσεις σε φωτο ας μας τις αναρτισει εδω ή ας μου τις στειλει με προσωπικο μηνυμα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 07, 2011, 12:19:50 μμ »

Απο οτι πληροφορηθην ο εμπορος εκ των Χανιων κλαει και οδυρετε στο αλλο φορουμ που τα εχασε!!
Εμ φυσικο ειναι αγαπητε εμπορακο οταν ενα νομισμα αξιας 3000 ευρω θελετε να το παρετε μισοτιμης (1500) για να το πουλησετε μετα 3000 και να βγαλετε τον μηνα σας , σας καταλαβαινω , ειναι λογικο να χτυπιεστε και να βγαζετε χολη τοσο προς το προσωπο μου τοσο και προς τον πωλητη!!
Το ταληρο δεν ειχα σκοπο να το πουλησω αλλα αφου τοσο πολυ οδυρεστε που το χασατε αν και δεν σας κανω κεφι θα φανω μεγαλοψυχος και σας το παραχωρω στην τιμη των 3500 ευρω αποκλειστικα και μονο για εσας!!
Σκεφτητε το και αν σας κανει τα τηλεφωνα μου τα ξερετε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 07, 2011, 12:34:33 μμ »

γιωργο αυτος ειναι δυστηχως ο ελληνας!!!!οτι θελει,το θελει τσαμπα,οταν το πουλαει, το πουλαει στα υψη, σαν μοναδικο!!και εγω θελω το 100ρικοτο χρυσο του 1876 με κανενα διχιλιαρο, αλλα δεν βρισκω κανενα κοροιδο?γιατι αραγε?πεθαναν οι χαζοι?τι να πεις.τωρα γιατι κλαιει?γιατι του τα πηρε ο οποιοσδηποτε γιωργος?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 07, 2011, 03:05:49 μμ »

Γιαννη ξερεις πολυ καλα οτι δεν μου αρεσει να μιλαω και να κρινω αλλους συλλεκτες.
Αλλλα οπως το λεω ειναι συλλεκτες!!
Ολοι εχουν και καποια δουλεια και κανουν!!
Ο Μητσος? Δουλευει σε μια εταιρια!!
Ο Θωμας? Ειναι υδραυλικος το παιδι και πολλες φορες γυρναει σπιτι του τα βραδια!!
Ο Νικος? Τωρα κανει δυο δουλιες!!
Εσυ? Αλουμινια!!
Και και και ο καταλλογος ειναι ατελειωτος!!
Αυτος τι κανει?? Απο το πρωι μεχρι το βραδυ καθετε πανω σε ενα κουμπιουτερ με ενα πακο τσιγαρα και ενα ποτο στο χερι και ψαχνει να βρει να αγορασει σε τιμες ξευτιλα και να τα πουληση χαβιαρι σε αλλους ανυποψιαστους συλλεκτες που δεν τον ξερουν ακομα τι ειναι!!
Ενας εμπορακος ειναι που κρυβετε πισω απο το προσωπειο του συλλεκτη!!
Και δεν ντρεπετε να βγει και να καταφερετε σε μενα? στον κυριο Νικο επειδη με βοηθησε να τα παρω με ασφαλεια στα χερια μου? στον ιδιο τον πωλητη που μεχρι χτες τον εγλυφε για να του τα φαει για 1500 ευρω??
Που ζουμε στην λιθινη εποχη??
Θεωρητε αυτος Ελληνας της χωρας που πριν 2500 χρονια υδρισε την δημοκρατια??
Που ειναι η συλλεκτικη παιδεια του??
Εδω εμεις οι υπολοιποι (μια μεριδα τουλαχιστον) οταν χτυπιωμαστε σε δημοπρασιες και δουμε οτι το κερδισε ο γνωστος μας του στελνουμε ενα μηνυμα και του λεω πχ : ατιμουλη το τσιμπισες παλι!! Συνχαρητηρια απο κατω σου ημουν!!
Στην χειροτερη περιμενης απο τον αλλον αν ειναο πικραμενος να μην μιληση καθολου !!
Αλλα οχι να βγαινει και να ριχνει τοση χολη!!
Δεν πειραζει οπως εχω πει η συλλεκτικη κοινοτητα εχει ματια και βλεπει και ο καθενας κρινετε εκ των πραξεων του!!
Χαιρομε που τουλαχιστον εδω μεσα κραταμε ενα επιπεδο και ευχομαι και αλλοι συλλεκτες να μοιασουν σε μερικα απο τα μελη μας τα οποια ειναι παιδια με ηθος!!
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 07, 2011, 07:46:03 μμ »

Απο οτι πληροφορηθην ο εμπορος εκ των Χανιων κλαει και οδυρετε στο αλλο φορουμ που τα εχασε!!

Συγνώμη, αλλά μας λέτε και εμάς τους νέους εδώ σε ποιο "άλλο φόρουμ" αναφέρεστε?
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 07, 2011, 07:50:06 μμ »

Ειναι καπου που εχω τραβηξη ενα μεγαλο Χ αγαπητε Αλεξη!!
Τωρα αν θελει καποιο μελος να σε ενημερωσει πριβε ας σε ενημερωση!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 07, 2011, 08:16:12 μμ »

φιλε αλεξη,δεν εχει σημασια το φορουμ,σημασια εχει αυτο που λεει ο γιωργος.να εσαι αργοσχολος,και να ψαχνεις ευκαιριες για να κονομησεις εις βαρος,νεων,η καλοπιστων συλλεκτων.σιγουρα ο κοσμος μας δεν ειναι αγγελικα πλασμενος,ποιος δεν κοιταει το συμφερον του?αλλα να υπαρχει και ενα φιλοτιμο,η μπεσα,στην καθομιλουμενη.θα σε κοροιδεψω,μια το πολυ δυο φορες, μετα θα με παρεις χαμπαρι.καθε κυκλος στην χωρα μας ,ειναι περιορισμενος,αργα η γρηγορα,βγαινουν,ολα στο φως.να φοβασαι τα παχεια και μεγαλα λογια.ξερεις ποσους,φιλους? εχω συναντησει,στην συλλεκτικη μου πορεια.στην αρχη ολοι ειναι αψογοι στο τελος καθαριζει η ιρα,απο τι σταρι.οι φιλοι και οι πραγματικοι συλλεκτες στην πραξη φαινονται.χαιρετω ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences