Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 06:28:57 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση λιρα 1925 S.A  (Αναγνώστηκε 12185 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 02, 2015, 09:33:05 πμ »

To rim δεν μου αρέσει

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις σημασία δεν έχει αν είναι γνήσια η πλαστή αλλά στα σωστά καράτια

Οταν η συλλεκτική αξία είναι απούσα τότε το βάρος και η καθαρότητα είναι αυτή που πρέπει να μας ενδιαφέρει..
Καταγράφηκε

Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 02, 2015, 10:13:43 πμ »

To rim δεν μου αρέσει

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις σημασία δεν έχει αν είναι γνήσια η πλαστή αλλά στα σωστά καράτια

Οταν η συλλεκτική αξία είναι απούσα τότε το βάρος και η καθαρότητα είναι αυτή που πρέπει να μας ενδιαφέρει..

+100000

Οι λίρες αυτές, όπως και στα έτη 1928 και 1929 Νοτίου Αφρικής, υπάρχει το έντονο πρόβλημα στο Rim.

Το πρόβλημα όμως είναι σχεδόν πάντα ότι Rim είναι weak strike , δηλαδή έχει ασθενές πάτημα.

Εγώ όμως δεν έχω δει ποτέ off-center (έκεντρο) πάτημα και μάλιστα τόσο έντονο.

Στη δική σου λίρα, στον οπισθότυπο, υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά πάχους στο Rim μεταξύ της ώρας 10:30 και 3:30.

Επειδή όμως η λίρα δεν έχει συλλεκτική αξία, πιστεύω, όπως λέει και φίλος SVcollector, ότι απλός έλεγχος των τεχνικών χαρακτηριστικών της λίρας (καράτια, διαστάσια) θα σου δείξει αν τελικά είναι γνήσια ή όχι.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 02, 2015, 11:22:06 πμ »

To rim δεν μου αρέσει

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις σημασία δεν έχει αν είναι γνήσια η πλαστή αλλά στα σωστά καράτια

Οταν η συλλεκτική αξία είναι απούσα τότε το βάρος και η καθαρότητα είναι αυτή που πρέπει να μας ενδιαφέρει..

Αν προκειται να την πουλησει κανεις σε χρυσομαγαζο, σαφως και ειναι ετσι, μονο τα καρατια εχουν σημασια και οχι η γνησιοτητα.
Αν ομως θελει καποιος συλλεκτης η αποθησαυριστης ιδιωτης να αγορασει μια χρυση λιρα, σαφως και τον ενδιαφερει η γνησιοτητα για τα bullion κομματια, ασχετα εαν ειναι στα σωστα καρατια η οχι.
Δηλαδη δεν μπορω να φανταστω καποιον συλλεκτη να αγοραζει εν γνωσει του πλαστη λιρα με σωστα καρατια (που προοριζεται να ξεγελασει π.χ. συλλεκτες) και να δινει τα 265-270 ευρω που κανει μια γνησια.
Θα περιορισει μετα τις επιλογες του οταν θα θελει να την πουλησει.
Το μαιμου προιον, εστω και εαν εχει τις προδιαγραφες του γνησιου, δεν το θελει κανεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 02, 2015, 11:41:44 πμ »

Άλλο συλλέκτης άλλο επενδυτής

Αυτός που αγοράζει λίρες αγοράζει τον χρυσό και όχι το νόμισμα.Δεν τον ενδιαφέρει καν η κατάσταση.
Νομίζετε ότι η ζυγαριά ή το φις κάνουν δουλειά?

Ο επενδυτής φοβάται μην φάει πλαστή στα καράτια , να μην ξεγελαστεί δηλαδή δεν τον ενδιαφέρει τώρα αν ο καβαλάρης έχει πλευρά ή όχι.

Σκοπός είναι να μην εξαπατήσεις  κάποιον...αν το πάμε έτσι δώστε γρήγορα πίσω όλες τις SA γιατί οι περισσότερες είναι restrike

Η νομίζετε ότι οι περισσότεροι έχουν γνώσεις??
Το ότι αγοράζει κάποιος 100-200 κομμάτια η περνάνε λίρες από τα χέρια του δεν τον κάνει γνώστη

Αν δεν είχα ιδέα από λίρες , το μόνο που θα με ένοιαζε θα ήταν να πάρω αυτό που πλήρωσα...
Πληρώνω  7.32 γραμμάρια καθαρού χρυσού και αυτό θέλω να πάρω..

Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 02, 2015, 12:10:17 μμ »

Δεν ειναι ετσι Χρηστο.
Ασε τον συλλεκτη, ας πιασουμε αυτον που θελει να αγορασει λιρες.
Εχεις την εντυπωση οτι εαν βαλεις μπροστα του δυο κομματια, και του πεις "το ενα ειναι γνησιο και ειναι 22 καρατια, το αλλο ειναι μαιμου ,αλλα ειναι σωστο στο χρυσο του και αυτο, θα προτιμησει το μαιμου,η θα σου δωσει τα ιδια λεφτα και για τα δυο?
Δεν το νομιζω.
Αλλο αν καποιος δεν το λεει οτι ειναι μαιμου (με σωστα ομως καρατια), η ο αγοραστης δεν μπορει να το αναγνωρισει.
Αυτο ειναι αλλο θεμα και μην υποτιμας οσους ξερουν η δεν ξερουν, ο πωλητης εαν ειναι σωστος πρεπει να λεει την αληθεια.
Και ,επισης, δεν αγοραζει καποιος μονο τον χρυσο, αγοραζει και την εμπορευσιμοτητα που αντιπροσωπευει μια γνησια λιρα,να μπορει δηλαδη να την πουλησει αφοβα σε αλλον αγοραστη, ειτε γνωστη ειτε οχι.
Λεω κατι λαθος??
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 02, 2015, 12:20:44 μμ »

Εγώ ποτέ δεν έχω πουλήσει πλαστή ..γενικά τις απορρίπτω σαν νοοτροπία

αλλά σαν γενική άποψη αναφέρομαι στον επενδυτή πώς σκέφτεται

Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι σωστό Δημήτρη αλλά νομίζω ότι ποτέ κανείς δεν θα μπεί στην διαδικασία να εξηγήσει.

Εσύ επηρεάζεσαι από την ιδεολογία του συλλέκτη και γενικά πως σκεφτόμαστε εμείς. Επίσης σκέφτεσαι την διαδικασία αγοράς και πώλησης εδώ μέσα.
Καταγράφηκε

Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 02, 2015, 01:27:12 μμ »

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ακόμη κι αυτός που αγοράζει λίρες ή άλλα χρυσά νομίσματα ως επένδυση σε χρυσό (ΠΡΟΣΟΧΗ! δεν αναφέρομαι καθόλου σε συλλέκτες-συλλεκτικότητα!), τον ενδιάφερουν συνήθως και άλλα χαρακτηριστικά του νομίσματος, πέραν της περιεκτικότητάς τους σε χρυσό.

Για παράδειγμα, συμφωνώ με το Δημήτρη, ότι αν κάποιος γνωρίζει ότι δύο λίρες έχουν την ίδια περιεκτικότητα σε χρυσό, είναι δηλαδή και οι δύο άρτιες, στα 22 καράτια, αλλά η μία είναι γνήσια και η άλλη κόπια, μάλλον θα προτιμήσει τη γνήσια, διότι θα τον ενδιαφέρει να έχει μία γνήσια λίρα στην κατοχή του, έστω και αν δεν έχει συλλεκτική αξία.

Άλλο παράδειγμα, που πιστεύω επιβεβαιώνει την άποψή μου, είναι τα κλασσικά χρυσά επενδυτικά (bullion) νομίσματα (π.χ. Maple Leafs, American Gold Buffalos, Gold Pandas κ.λ.π.).
Έχω παρατηρήσει, ότι ακόμη και σ'αυτά τα νομίσμα, τα οποία είναι η επιτομή του αποκλειστικού ενδιαφέροντος επένδυσης σε χρυσό, είτε πωλούνται από ιδιώτες, είτε από εμπόρους, επιτυγχάνουν χαμηλότερες τιμές όταν έχουν "προβληματάκια", σε σχέση μ'αυτά που είνα αψεγάδιαστα.
Όταν λέω "προβληματάκια" εννοώ αμυχές, χτυπηματάκια, γδαρσίματα, λεκέδες που δεν βγαίνουν εύκολα κ.λ.π.

Προσωπικό μου συμπέρασμα:
Ακόμη και αν μιλάμε για καθαρά επενδυτικά κομμάτια (λίρες, bullion), ο αγοραστής θέλει συνήθως να παίρνει "τσίλικο" πράμα (γνησιότητα, οπτική θελκτικότητα [eye appeal]).
Όταν το νόμισμα δεν είναι "τσίλικο" χάνει -έστω και ελαφρώς!- αξία έναντι του γνήσιου/άρτιου/αψεγάδιαστου.

Καθαρά προσωπική μου άποψη (...και εμπειρία!).
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 02, 2015, 02:38:43 μμ »

Τσίλικες !!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός τι μου θύμισες τώρα!!
Καταγράφηκε

vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 02, 2015, 07:55:01 μμ »

sumeou, καμια τουρκικη λιριτσα δεν ειχε η μικρασιατισα για μας που μασ αρεσουν?
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 02, 2015, 09:27:21 μμ »

Παιδια η λιρα τελικα ειναι 22 καρατια, μαλλον ειναι αυθεντικη. Οσο για το ριμ φαινεται ετσι γιατι την φωτογραφια την τραβηξα υπο κλιση, δεν ειναι ετσι στην πραγματικοτητα.
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 02, 2015, 10:20:42 μμ »

Η γιαγια του ζουσε στην Μικρασιατισσα και τα εφερε μαζι της τα χρυσα οπως και την λιρα, γνωριζοντας για τις κοπιες απο τις εκει περιοχες και τα χαρακτηριστικα της λιρας ημουν σχεδον σιγουρος οτι ειναι κοπια ετσι πηγε πακετο. Θα την κρατησω ομως, κριμα να πηγαινουν αυθεντικες λιρες για λιωσιμο!
κατι δεν κολλάει !!!
 Η γιαγιά απο την μικρά Ασία που έφυγε ( λογικά το 1922)έφερε την λίρα του 1925 Απορία
Γίνεται;
Δεν γίνεται!
Καταγράφηκε

SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 02, 2015, 11:00:45 μμ »

Δεν ξερω ακριβως την ιστορια πως εγινε, παντως την ειχε απο παλια την λιρα οπως μου ειπε.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 02, 2015, 11:18:27 μμ »

Η γιαγια του ζουσε στην Μικρασιατισσα και τα εφερε μαζι της τα χρυσα οπως και την λιρα, γνωριζοντας για τις κοπιες απο τις εκει περιοχες και τα χαρακτηριστικα της λιρας ημουν σχεδον σιγουρος οτι ειναι κοπια ετσι πηγε πακετο. Θα την κρατησω ομως, κριμα να πηγαινουν αυθεντικες λιρες για λιωσιμο!
κατι δεν κολλάει !!!
Η γιαγιά απο την μικρά Ασία που έφυγε ( λογικά το 1922)έφερε την λίρα του 1925 Απορία
Γίνεται;
Δεν γίνεται!

Σωστόοοοοος....!!!  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο

Είσαι πολύ παρατηρητικός κι αυτό είναι πολύ καλό!  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 02, 2015, 11:41:47 μμ »

Το 22 εγινε η Μικρασιατική Καταστροφή αλλα η ανταλλαγή των πληθυσμών ολοκληρώθηκε το 1927, χωρις να παιρνω θέση για την πλαστότητα ή οχι της συγκεκριμένης λίρας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 02, 2015, 11:50:56 μμ »

Το 22 εγινε η Μικρασιατική Καταστροφή αλλα η ανταλλαγή των πληθυσμών ολοκληρώθηκε το 1927, χωρις να παιρνω θέση για την πλαστότητα ή οχι της συγκεκριμένης λίρας  Χαμόγελο

+10000000000

Η μετακίνηση των πληθυσμών ξεκίνησε με την συνθηκη της Λωζάννης το 1923 και ολοκληρώθηκε  χρόνια μετα.Συμβουλευτείτε λίγο την ιστορία πριν πείτε εξυπναδες
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences