Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:23:28 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταλιρακι φινο!!  (Αναγνώστηκε 15921 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:39:14 μμ »

Εγω Νικο εχω μια απορια.
Εισαι λαβρος κατα των κουτιων, των αμερικανων που δεν θα μας πουν εμας τι ειναι τα νομισματα μας κλπ.
Ωραια.
Και τι ακριβως προτεινεις?
Το να κοιταμε το νομισμα και οχι το κουτι, το ξερουμε, χαιρω πολυ, μιας και
α) Και ο πιο αδαης γνωριζει οτι υπαρχουν πιστοποιημενα overgraded νομισματα (που αποτελουν ομως ισχνοτατη μειοψηφια στο συνολο των πιστοποιημενων)
β) ολοι γνωριζουν οτι ενα νομισμα ιδιου βαθμου με ενα αλλο ,μπορει να διαφερει σαν την μερα με την νυχτα σε eye apeal (να και η αμερικανια), μιας και το ενα μπορει να ειναι πολυ ομορφο και το αλλο σαν γκαμω το κερατο του.

Κανεις λαθος στο οτι οσοι αγοραζουν σλαμπαρισμενα η raw με σκοπο να τα σλαμπαρουν δεν μελετουν και δεν μαθαινουν πραγματα για το νομισμα οπως οι παλιοι συλλεκτες.
Μαλιστα, με τα νεα μεσα (ιντερνετ-ηλεκτρονικες βιβλιοθηκες) που εχουν στην διαθεση τους μπορουν να αποκτησουν γνωσεις με δεκαπλασια ταχυτητα απο τους παλιους.
Καταλαβαινω το μενος σου εναντιον των κουτιων και των Αμερικανων, αλλα απλως δεν μπορω να το δω να μετατρεπεται σε ωφελιμη διδαχη για κανεναν.
Ο κοσμος προχωραει, ειτε μας αρεσει, ειτε οχι.
Το μελλον στην συλλεκτικη νομισματων ειναι τα κουτακια, ειτε μας αρεσει,ειτε οχι.
Το ολο θεμα μου θυμιζει λιγο σαν καποιον ρομαντικο πρωην οδηγο αμαξας που στεκεται στην μεση της Σταδιου και βριζει τα αυτοκινητα και την καταστροφη που εχουν φερει.
Και, συμφωνοι, τα αυτοκινητα ειναι υπευθυνα για χιλιαδες κακα, αλλα ο κοσμος δεν μπορει να γυρισει στα καρα.
 Οσο για τα "αμερικανακια", θα σου πω το εξης.
Μεσα σε πολυ λιγες εκατονταδες χρονια ,απογονοι τυχοδιωκτων και καθε καρυδιας καρυδι εκαναν την χωρα τους παγκοσμιο επικυριαρχο στον πλανητη, στα δε συλλεκτικα και στα νομισματικα ειναι εκατο χρονια μπροστα.
(και ας εχουν ελαχιστη νομισματικη ιστορια.)
Εμεις οι Ελληναρες, με ριζες χιλιετιων και ενδοξη ιστορια και μπουρου-μπουρου εχουμε φερει την χωρα μας σε χρεοκοπια, στα δε νομισματικα ακομα κουβεντιαζουμε εαν πρεπει να πιστοποιουνται τα νομισματα απο ειδικους η απο τον κυρ Γιαννη που "ξερει".

Αν εχουμε αντιδια, ας ξεκινησουμε ,οπως καποτε οι Αμερικανοι, να πιστοποιουνται τα Ελληνικα νομισματα απο την μεγαλυτερη νομισματικη μας ενωση (ετσι ξεκινησαν αυτοι) ,μιας και εμεις τα ξερουμε καλυτερα.
Φυσικα κανεις δεν τολμαει να το κανει, γιατι απο το πρωτο νομισμα που θα γινει κατι τετοιο, θα πλακωθουν στο ξυλο και στα μπινελικια ο grader με τον ιδιοκτητη, γνωστοι θα ειναι, για το ποσο αδικηθηκε η νομισματαρα του.
Αμερικανοι λοιπον Νικο, και αγιος ο θεος, μεχρι να υπαρξει καλυτερη εναλλακτικη..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 05:25:58 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:54:59 μμ »

στα δε νομισματικα ακομα κουβεντιαζουμε εαν πρεπει να πιστοποιουνται τα νομισματα απο ειδικους η απο τον κυρ Γιαννη που "ξερει".

-Ο κυρ Γιάννης ποιός είναι, πάλι ;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:55:33 μμ »

Μεγαλο σεντονι εγραψα και μαλλον δεν θα το διαβασει κανεις.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Υ.Γ. Μπραβο βρε mefisto, εσυ το διαβασες.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 26, 2014, 05:03:07 μμ »

Εγώ πάντως σε διάβασα Δημήτρη, και δεν μπορώ να διαφωνήσω με αυτά που γράφεις.

Έχω μια απορία, τελικά ο Νίκος είναι ο ukobke? Μόνο αυτός από ότι θυμάμαι έβγαζε τέτοιο μένος ενάντια στα κουτιά και στα αμερικανάκια.  Σαρκασμός ´Οχι ότι έχει σημασία, απλώς θυμήθηκα κάτι που είχε γράψει ο Ανάργυρος  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 26, 2014, 08:58:22 μμ »

Καταρχάς δεν έχω μένος και με λένε Νίκο για να μη με μπερδεύετε με οποιοδήποτε...

Θίγω κάποιες καταστάσεις και το καταλαβαίνω. Πραγματικά πιστεύετε με τα παραδείγματα που έγραψα και τα γεγονότα-αλήθειες που ΟΛΟΙ γνωρίζετε, το μεταφράσατε σε μένος? το να ονομάζουν κάτι MS (ακυκλοφόρητο) και να είναι γεμάτο χαρακιές το νόμισμα το ονομάζετε πρόοδο?

Δείτε σε τι ποσοστό οι Αμερικανοί πιστοποιούν τα νομίσματά τους στα "αμερικανάκια" και θα δείτε τις τεράστιες διαφορές. Εμείς, σύμφωνα με τον haros (Δημήτρη αν κατάλαβα καλά) είμαστα πολύ πιο μπροστά, γιατί τα δικά μας ποσοστά πιστοποιήσεων είναι αστρονομικά περισσότερα των Αμερικανών.

Τα γεγονότα είναι μένος?

Όμως Δημήτρη, θα πρέπει να σου επισημάνω ότι η Ελλάδα, σε σχέση με τα χρόνια ανεξαρτησίας της, έχει προχωρήσει πολιτισμικά ίσως ταχύτερα από οποιαδήποτε χώρα του πλανήτη.

Εάν μιλάς για τις αγορές επιστημόνων που κάνουν, ή ότι ένας στους δέκα Αμερικανούς γνωρίζει το όνομα του Προέδρου τους, ή ότι πήγαν στη Σελήνη και μάλιστα σε μέρος που η σημαία που έστησαν κυμάτιζε (βρήκαν και ατμόσφαιρα), τότε ναι, είναι πολύ μπροστά.

Θα με συγχωρέσεις μόνο που εγώ δεν μπορώ να ανταποκριθώ σε αυτή τη πρόοδο.

Όσο αφορά το νόμισμα, είπες κάτι πολύ σωστό. Το περιβόητο "eye appeal". Αυτό λοιπόν, ανεβάζει ή κατεβάζει αξίες. Η δικαιολογία της υποκειμενικότητας και το άλλοθι της αρπαχτής.

Τη γνώση και την αντίθεση προς τα αμερικανάκια την απέκτησα συζητώντας με Αμερικανούς εμπόρους νομισμάτων όταν μου εξήγησαν πως πραγματικά λειτουργούν και το περιέγραψα στη προηγούμενη παράγραφο.

Κακώς σας στενοχωρώ και δημιουργώ εντυπώσεις "κόντρας" και δεν νομίζω να εκφραστώ ξανά για τα αμερικανάκια. Η γνώση φαίνεται ότι ενοχλεί μερικές φορές.

 

Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 26, 2014, 09:06:33 μμ »

Εγώ πάντως με αυτά κ μαυτά , πολύ θα γούσταρα να δώ τη συλλογή σου.........χωρίς πλάκα , πιστεύω πως τα Ακυκλοφόρητα σου ή όποια πρέπει να ναι διαλεγμένα ΕΝΑ Κ ΕΝΑ ( μιας και σε βλέπω ψείρα στην αξιολόγηση)........αν πειστώ (γιατί ψήνομαι) θα αναθεωρήςω πολλά πράγματα (μιας και 2 μόνον χρόνια Συλλέκτης)  και ίσως λυτρωθώ από τις Αμερικανιές.
Χωρίς καμία ειρωνεία,
Παναγιώτης.
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 26, 2014, 09:36:44 μμ »

Τα καθαρισμένα (έως γυαλισμένα) τα δημιουργούσαν οι προγιαγιάδες μας που φύλαγαν τα ασήμια και τα ήθελαν να λάμπουν. Δεν ήταν συλλέκτες. Απλοί άνθρωποι που ήθελαν όταν τα έδιναν στα παιδιά τους ή στα εγγόνια τους, να είναι αστραφτερά. Από εκεί κυρίως προέρχονται τα γυαλισμένα.

Όχι αναγκαία, αγαπητέ Νίκο. Αρχές δεκαετίας '80, η καημένη η γιαγιά μου μου κουβαλούσε ένα σκασμό ακαθάριστα νομίσματα κι εγώ τα περιποιούμην δεόντως. Κι επειδή ήμουν και μερακλής, για τα μεν ασημένια χρησιμοποιούσα silvo, για τα δε χάλκινα brasso. Νοικοκυρεμένα πράματα. Έχω γυαλίσει από καποδιστριακές δεκάρες-εικοσάρες μέχρι και δίφραγκο '83, μεταξύ άλλων εγκλημάτων. Γυάλιζα Ποσειδώνες, γυάλιζα δίφραγκα του '11, γυάλιζα το σύμπαν, ακόμη όσα έτυχε να είναι άσπρα, προληπτικά, μην τυχόν και μαυρίσουν. Αλλά  το έκανα πάντα με αγαθή συλλεκτική πρόθεση, επειδή έτσι μου είχαν πει ότι είναι το σωστό ή έτσι είχα καταλάβει, τέλος πάντων. 


Γεια σου ρε μεφιστο, κι εγω τα ιδια εκανα, και εξ ισου μερακλης.... Πως περναν οι δεκαετιες ομως..., μακαρι να γυριζα πισω, και φτου κι απ'την αρχη τα σιλβο και τα μπρασσο. Τι μου θυμισες τωρα...  Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:09:44 μμ »

Νίκο... μήπως είσαι κομ#####στής;

Μασώνος, ίσως;

(Βασίλης Διαμαντόπουλος, "Μάθε, παιδί μου, γράμματα!")

Σημείωση: Το "μασώνος" το έγραψα με "ω" γαι να τονίσω το καθαρευουσιάνικο στυλ του Διαμαντόπουλου.

--------------------------------------------------------

Όσοι χρειάζονται μετάφραση, εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11516.30
απάντηση 58
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 11:55:09 μμ από sac » Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:35:24 μμ »

Σύντροφοι, κάθε θέμα που ανοίγει μετά από λίγο αρχίζει να ξεφεύγει και εξελίσσεται σε προσωπική αντιπαράθεση. Ένα νόμισμα, που σε αυτή την κατάσταση ελάχιστοι από εμάς έχουμε δει και ακόμα λιγότεροι το έχουμε ή θα το έχουμε στη συλλογή μας.
Οι Αμερικάνοι όντως στη βαθμολόγηση μπορεί όντως να έχουν πρόβλημα. Στον εντοπισμό των παρεμβάσεων όμως συμφωνώ με αρκετούς, έχουν τεράστια εμπειρία.
Όσο για την ελληνική εταιρεία αξιολόγησης ... ας το αφήσουμε καλύτερα.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 28, 2014, 08:45:06 πμ »

Εγώ προσωπικά παραδέχομαι πως δεν έχω το επίπεδο γνώσεων στα νομίσματα που να μπορεί να αμφισβητήσει αντικειμενικά τις αξιολογήσεις των Αμερικάνων graders. Αλλά αφού είναι η πρόοδος και η εξέλιξη  τα κουτάκια γιατί τόσοι άλλοι συλλέκτες Γερμανοί -Γάλοι κ.λ.π. αρνούνται να ακολουθήσουν την πρόοδο και επιμένουν στην άμαξα;
 Ένα δεύτερο ερώτημα . Οι αναγνωρισμένες Αμερικάνικες εταιρείες είναι τρεις. Στην Ελλάδα γιατί μόνο με τις δύο ασχολούμαστε και την τρίτη την ANΑCKS που εγώ προσωπικά με τις λίγες γνώσεις που έχω την θεωρώ  αξιόπιστη δεν ασχολούμαστε καθόλου; Είναι κανένας από το "Στέκι" που στέλνει  σ' αυτή;
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 28, 2014, 10:32:21 πμ »

Κατά τη γνώμη μου δύο είναι οι βασικοί λόγοι που ανθίζουν τα κουτάκια:
1) Σχετική ασφάλεια στις συναλλαγές εξ αποστάσεως.
2) Ματαιοδοξία των συλλεκτών που ικανοποιείται και μάλιστα με την πιστοποίηση τρίτου, εσύ έχεις 65 και εγώ 66.
Βέβαια υπάρχει και η προστασία του νομίσματος που δεν πρέπει να παραγνωρίζεται.
Για την ANACKS δεν έχω άποψη, προφανώς το marketing των άλλων δύο είναι καλύτερο.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 28, 2014, 10:36:19 πμ »

To ότι η πλειοψηφία των συλλεκτών - εστω τελευταία - κοτάζει το νόμισμα και δεν τρώει αμάσητα τους βαθμύς των εταιρειών συνάδει απόλυτα κ .Νίκο απο το ότι το εν λόγω τάλιρο δεν εχει πουληθεί σε Ελληνα συλλεκτη εδω και 3-4 χρόνια.
Τουλάχιστον οι συλλεκτες το θεωρούν μη θελκτικό να πω, άσχημο να πω, εν τελει το eye appeal του δεν ειναι αρεστό.

Οπότε δεν μπορείτε να λέτε ότι τρώμε αμάσητα τα των αμερικανών.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 28, 2014, 10:46:14 πμ »

To ότι η πλειοψηφία των συλλεκτών - εστω τελευταία - κοτάζει το νόμισμα και δεν τρώει αμάσητα τους βαθμύς των εταιρειών συνάδει απόλυτα κ .Νίκο απο το ότι το εν λόγω τάλιρο δεν εχει πουληθεί σε Ελληνα συλλεκτη εδω και 3-4 χρόνια.
Τουλάχιστον οι συλλεκτες το θεωρούν μη θελκτικό να πω, άσχημο να πω, εν τελει το eye appeal του δεν ειναι αρεστό.

Οπότε δεν μπορείτε να λέτε ότι τρώμε αμάσητα τα των αμερικανών.
Αν δεν το είχα, αυτό το νόμισμα θα ήταν στη συλλογή μου.
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 28, 2014, 10:50:51 πμ »

Αν δεν το είχα, αυτό το νόμισμα θα ήταν στη συλλογή μου.
Εεεεε ωραία , δώσε μας αυτό που έχεις και πάρε Αυτό ...........στη συλλογή σου πάντως θα υπάρχει Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός

Υ.Γ : και σου χω κάτι λουκουμάκια για Ανταλλαγή, μιας και ρίχνω τελείως τον όγκο των ελληνικών
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 28, 2014, 10:52:42 πμ »

To ότι η πλειοψηφία των συλλεκτών - εστω τελευταία - κοτάζει το νόμισμα και δεν τρώει αμάσητα τους βαθμύς των εταιρειών συνάδει απόλυτα κ .Νίκο απο το ότι το εν λόγω τάλιρο δεν εχει πουληθεί σε Ελληνα συλλεκτη εδω και 3-4 χρόνια.
Τουλάχιστον οι συλλεκτες το θεωρούν μη θελκτικό να πω, άσχημο να πω, εν τελει το eye appeal του δεν ειναι αρεστό.

Οπότε δεν μπορείτε να λέτε ότι τρώμε αμάσητα τα των αμερικανών.
Αν δεν το είχα, αυτό το νόμισμα θα ήταν στη συλλογή μου.

Και εγώ Δημήτρη το ίδιο!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences