Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:31:09 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση 2 νομισματων  (Αναγνώστηκε 4986 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:26:16 μμ »

Μια εκτιμηση θα ηθελα παρακαλω,για τα 2 νομισματα.
Αν οι φωτογραφιες δεν βοηθανε επειδη ειναι λιγο χαλια θα βαλω καλυτερες αυριο.
Απλα θα ηθελα να ξερω ποσο στοιχιζουν για να μπουν στις πωλησεις..
Ευχαριστω!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:11:46 μμ »

αν μπορεις καλυτερες φωτο φιλε Αχιλλεα και να κανεις ενα μετρημα και στα 2 βαρους,το ενα ειναι 8 ριαλς μεξικανικο αλλα δεν βοηθανε η φωτο και το αλλο οθωμανικο του 1327 αλλα και εδω δεν με βοηθανε η φωτο ,παντως το οθωμανικο οταν εχει τρυπα υποβαθμιζεται η αξια του
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:35:37 μμ »

Το δευτερο 8 ρεαλ Μεξικο 1804,αρκετα ενφανισημο,VF+.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:49:21 μμ »

Το δευτερο 8 ρεαλ Μεξικο 1804,αρκετα ενφανισημο,VF+.

Ειναι οντως πολυ ωραιο! Αυριο θα το βγαλω με ψηφιακη για να το δειτε πιο καθαρα!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:55:14 μμ »

αχιλλεα μου, τι διαμετρο εχει το οθωμανικο; ετσι τρυπιο... παει στο ασημι του λογικα..

ασε που κι τα δυο ειναι καθαρισμενα και αυτο κοβει απο την αξια!

το 8 ρεαλ.. ειναι μεξικανικο... αλλα αν μπορεις... ζυγισε το! αυτο το λεω γιατι εχει αρκετες κοπιες και σε ασημι...

αν και το βαρος παιζει σε αυτα... αν ειναι αρκετα μακρια απο το φυσιολογικο.. υπαρχει προβλημα (εξαιρουνται μονο καποια απο ναυαγιο... αλλα φαινεται το πια ειναι αυτα..)

Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:21:39 μμ »

αχιλλεα μου, τι διαμετρο εχει το οθωμανικο; ετσι τρυπιο... παει στο ασημι του λογικα..

ασε που κι τα δυο ειναι καθαρισμενα και αυτο κοβει απο την αξια!

το 8 ρεαλ.. ειναι μεξικανικο... αλλα αν μπορεις... ζυγισε το! αυτο το λεω γιατι εχει αρκετες κοπιες και σε ασημι...

αν και το βαρος παιζει σε αυτα... αν ειναι αρκετα μακρια απο το φυσιολογικο.. υπαρχει προβλημα (εξαιρουνται μονο καποια απο ναυαγιο... αλλα φαινεται το πια ειναι αυτα..)



Αυριο θα τα παρω στο σπιτι μου και θα τα βγαλω πιο καθαρες φωτο. Επισης εχω μια ζυγαρια τσεπης και θα το βαλω επανω για να δω το βαρος. Ο συναδερφος μου ειπε οτι το ειχε ο παππους του πριν πνιγει με το υποβρυχιο το 1940. Δεν ξερω! Θα το βγαλω αυριο φωτο και θα σας στειλω το βραδυ οταν ερθω στη δουλεια.
Για το καθαρισμα που λες,δεν μπορω να πω κατι. Αυτος μου ειπε οτι δεν του εχει βαλει ποτε χερι επανω,ουτε  και ο πατερας του! Ηταν παντα μεσα στα προσωπικα αντικειμενα του παππου.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:31:54 μμ »

Για σιγουρια κι ολας,για να μην εχω εγω κανενα προβλημα,θα το παω σε κανενα ενεχυρο για να μου πουν την κατασταση του,αν εχει μπει προσφατα χερι επανω και αν ειναι γνησιο. Εγω μια εξυπηρετηση θα κανω επειδη ηταν διπλα μου σημερα και με εβλεπε που εγραφα στο στεκι.
Τα νομισματα τα εχω δει απο κοντα,τα εχω πιασει στα χερια μου και μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ σαν νομισμα,αλλα εγω αυτη την στιγμη εχω πολλες δυσκολιες και ειναι αδυνατον να κανω τετοια αγορα.
Οσο για τα οθωμανικα.εχω κι εγω 3 αλλα ειναι και τα δικα μου τρυπια  Θυμός Τι στο καλο! ολα τα τρυπουσαν πια;
Ποσο πιανει το μεξικανικο αν ειναι σε καλη κατασταση και γνησιο φυσικα; ( Ασε που ειναι γνησιο )
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:36:04 μμ »

Για σιγουρια κι ολας,για να μην εχω εγω κανενα προβλημα,θα το παω σε κανενα ενεχυρο για να μου πουν την κατασταση του,αν εχει μπει προσφατα χερι επανω και αν ειναι γνησιο. Εγω μια εξυπηρετηση θα κανω επειδη ηταν διπλα μου σημερα και με εβλεπε που εγραφα στο στεκι.
Τα νομισματα τα εχω δει απο κοντα,τα εχω πιασει στα χερια μου και μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ σαν νομισμα,αλλα εγω αυτη την στιγμη εχω πολλες δυσκολιες και ειναι αδυνατον να κανω τετοια αγορα.
Οσο για τα οθωμανικα.εχω κι εγω 3 αλλα ειναι και τα δικα μου τρυπια  Θυμός Τι στο καλο! ολα τα τρυπουσαν πια;
Ποσο πιανει το μεξικανικο αν ειναι σε καλη κατασταση και γνησιο φυσικα; ( Ασε που ειναι γνησιο )
Aχιλλεα δεν πιστευω ο ενεχυροδανειστης να ξερει αν ειναι γνησιο,να στο ζυγισει ναι,εξαρταται φιλε απο την κατασταση που ειναι το νομισμα εχω δει και κλεισιμο 40ε εχω δει και 120ε,ας πουν και τα παιδια που ξερουν καλυτερα  τα world coin....παντως εμενα μου αρεσει πολυ(και τι δεν μου αρεσει τελικα) Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:52:38 μμ »

Aχιλλεα μου, χωρις να αντιλεγω με τα του φιλου σου... δεν λεει και πολλα αυτο οτι το ειχε ο παππους του.  οι συλλεκτες το εχουμε ακουσει παρα πολλες φορες αυτο... οτι κατι το ειχε ο παππους κτλ... σε προσπαθεια να αποδειξουν την παλαιοτητα και γνησιοτητα ενος νομισματος... αλλα τα πραγματα δεν ειναι ετσι....

και παλι λεω.. δεν βγαζω ψευτη τον συναδελφο σου!!! μπορει οντως να ειναι ετσι οπως τα λεει.. αλλα και παλι δεν παει να πει οτι το νομισμα ειναι και γνησιο!

δεν ειναι μονο τα κινεζικα πλαστα που υπαρχουν... δεν εχουμε πλαστα μολις τα τελευταια 10-20 χρονια αλλα εχουμε πλαστα ακομα κι απο την εποχη που τα κερματα αυτα περνουσαν!!!

εχουμε νομισματα χυτα, κανονικα κομμενα αλλα με χαμηλοτερο ασημι αρα ελαφρια, και τοσα αλλα..

επειδη τα κερματα αυτα ηταν διασημα και δεκτα σε συναλλαγες σε ολο τον τοτε κοσμο... καταλαβαινεις οτι ηταν κερματα που προσπαθουσαν να κανουν πλαστα και να κερδισουν!

ακομα και πολυ αργοτερα... καπου στα μεσα του 20ου αιωνα... ισως και λιγο πιο μετα.. που το ασημι ηταν σχετικα φτηνο.. δεν τους χαλαγε ξερεις να κανουν πλαστα σε ασημι τετοια νομισματα και να τα πουλανε... οποτε..

καλο ειναι λοιπον σε τετοια κερματα να βλεπουμε και το βαρος... οπως και το χειλος του κερματος μιας και εχουν ιδιαιτερο σχεδιο εκει...

ο ενεχυροδανειστης δεν ξερει αν κατι ειναι γνησιο ή οχι...  και το νομισμα ειναι καθαρισμενο στανταρ! εχει τα σημαδια που το δειχνουν...
ενα νομισμα τοσων ετων.. 211 ετων δεν γυαλιζει ετσι.. και βλεπεις στα γραμματα μεσα τα μαυρα που εχει; ετσι ηταν ολο το κερμα και το καθαρισαν! μπορει να μην εγινε τωρα κοντα αλλα εγινε καποια στιγμη! πριν απο καποιες δεκαετιες ηταν και της μοδας να καθαριζονται τα νομισματα να αστραφτουν... Κλείσιμο ματιού

τωρα.. τα οθωμανικα τα τρυπουσαν για κοσμηματα, για στολες κτλ... και μιας και ηταν σε πληθωρα τα κερματα αυτα... τα χρησιμοποιησαν περισσοτερο απο αλλα..
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 11:58:43 πμ »

Θέλω να προσθέσω οτι αν τα βρίσκουμε τα νομίσματα μαζί με αλλά αντικείμενα όπως αλυσίδες,γιορντανια,κοσμήματα εποχής μην τα αφαιρούμε από αυτά γιατί καταστρέφουμε το κόσμημα η το αντικείμενο όπου το νόμισμα το έχει τρυπήσει κάποιος τεχνητής (και εχει χάσει την αξία του σαν νόμισμα)εποχής για να διακόσμηση το αντικείμενο και να του δώσει αξία με το βάρος του αργυρού. Τον 18ο και 19ο αιώνα ήταν μια τεχνική που έκαναν στην χώρα μάς και σε όλα τα βαλκάνια με τα διάφορα νομίσματα εποχής που τότε κυκλοφορούσαν.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:59:49 μμ »

Καλησπέρα! Κατα τις 12 θα μπω μέσα Παλι και θα βάλω και όσες φωτό μπορώ. Επίσης θα φωτογραφισω τα κέρατα επάνω στην ζυγαριά. Ποιος μπορεί να μας πει αν ειναι γνήσιο; Δεν θέλω να γίνει καμία βλακεία και το νόμισμα ειναι πλαστό! Δεν ειναι δικό μου νόμισμα! Αν μπορείτε απο τις φωτό που θα βάλω μετα να καταλάβετε την γνησιότητα καλώς! Αν όμως και Παλι δεν καταλάβετε πολλα, σε ποιον να το πάμε;
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 11:47:12 μμ »

Καλησπερα!
Ηρθαμε για δουλεια  Θυμός
Λοιπον! τα εβγαλα φωτο και τις βαζω να μου πειτε!
Επισης,το μεξικανικο οταν το εβαλα στην ζυγαρια επειδη παρατηρησα οτι επαιζε το 0,0 με 0,2 εβγαλα 2 φωτο. Το οθωμανικο πρεπει να ειναι σωστο βαρος γιατι ηταν σταθερο. Απλα το μεξικανικο εβγαλα πρωτα την μια φωτο και αφου ζυγισα και καποιες λιρες που θα βαλω κι αυτες για εκτιμηση ειδα οτι επαιζε το 0,0-0,2 τις ζυγαριας. Το ξανα εβγαλα αλλη μια.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 11:48:15 μμ »

Οθωμανικο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:18:06 πμ »

βαλε σε φωτο και την περιμετρο του μεξικανικου! εχει σχεδιο κι εκει.... και ειναι βασικο...
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:23:03 πμ »

βαλε σε φωτο και την περιμετρο του μεξικανικου! εχει σχεδιο κι εκει.... και ειναι βασικο...

Το ξεχασα αυτο! Εννοεις το πλαινο γυρω γυρω ετσι; Αν ειναι θα πεταχτω στο διπλανο κτιριο για να το παρω και να το φωτογραφισω.Θελει κατι αλλο;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences