Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:13:53 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιονικό κράτος 1820  (Αναγνώστηκε 10498 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 06, 2011, 02:17:34 μμ »

Καλημέρα σε όλους. Πριν λίγο καιρό έπεσε στα χέρια μου ένα νόμισμα Ιονικού κράτους χρονολογίας 1820. Θέλω να ρωτήσω, επειδή δεν ξέρω αν θα το κρατήσω ή θα το πουλήσω, αν εμπίπτει στο νόμο περί αρχαιοτήτων και χρειάζεται ειδική άδεια για την κατοχή του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια. Απορία
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 02:23:19 μμ »

αν και η χρονολογια ειναι αποτρεπτικη,σε αυτα τα νομισματα υπαρχει,μια καποια ανοχη.αν ειναι σε καλη κατασταση,θα ειναι ενδιαφερον,αν μπορεις να ανεβασεις φωτογραφια-ες,θα παρεις πιο συγκεκριμενες γνωμες.μονο μην το πειραξεις(καθαρισμα,κλπ),θα το χαλασεις,αστο οπως ειναι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 02:44:16 μμ »

Θα ανεβάσω το σαββατοκύριακο φωτογραφία, γιατί δεν το έχω αυτή τη στιγμή μαζί μου. Όταν το δείτε μου λέτε και πόσο περίπου μπορεί να αξίζει.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:33:57 μμ »

Δεν μπορεις να το κρατησεις!!
Να το πουλησης?? Χειροτερο!!
Δεμενος θα πας χειροποδαρα μεσα!!
Μονη λυση ειναι να το χαρισεις ΕΜΕΝΑ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Γλώσσα Γλώσσα

Κανενα προβλημα φιλε μου διοτι το Ιονικο Κρατος δλδ τα Επτανησα μεχρι το 1864 ηταν Ανεξαρτητο Κρατος υπο την προστασια της μαμας Αγγλιας!!
Και η μαμα Αγγλια τα (χαρισε) στην Ελλαδα ως δωρο για την εκθρονηση του Βασιλια Γεωργιου!!
Αρα εχουμε να κανουμε με νομισμα ξενου Κρατους.
Κανενας μεχρι σημερα δεν εχει ακουστει να εχει προληματα με τον νομο περι Αρχαιοτητων!!

Υ.Γ Εγω οταν παντρευτηκα γιατι δεν μου εκαναν κανενα νησι δωρο η Αγγλοι Ε?? Δεν εχουν αλλα??  Απορία
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 03:00:41 μμ »

κανονικα,ολα τα νομισματα που κυκλοφορησαν,η κοπηκαν στον ελλαδικο χωρο απαγορευονται,μεχρι την απελευθερωση,δηλαδη το 1828,αλλα μετα, και τα ιονικα σχεδον νομιμοποιηθηκαν,,δηλαδη αυτα τα λιγα που κοπηκαν πριν.επι υπουργειας της εκλειπουσας μελινας μερκουρη,μερικοι επιτηδιοι,ειχαν ωρισει το ετος,1830!!!μαλλον? για να επωφεληθουν απο τους αργυρους φοινικες,σαν πολιτιστικη κληρονομια,για ευνοητους,και μαλλον ακρως οικονομικους λογους,(απο ερευνες δημοσιογραφικες).οπως με τα αρχαια, που επιτρεπονται παντου!!! εκτος της πατριδος τους,με σοβαρες συνεπειες!!!αμα εχεις ομως προσβασεις ,και ρευστο να λετουργησουν τα γραναζια,της εθνικης μας υπερηφανειας?Απορία?γινεσαι συλεκτης?αρχαιων κινητων αντικειμενων,και οχι αθλιος, παρανομος αρχαιοκαπηλος.παραδειγματα απειρα.η, κυριος συλλεκτης αξιοσεβαστος,με συναλαγες στο εξωτερικο.η φυλακη,επειδη βρηκες, μερικα νομισματα και δεν τα παρεδωσες,οπως πρεπει!!!και αναγκαστικα θα φας μερικα χρονακια,για να μην εκμεταλευσαι τον εθνικο μας πλουτο,και περηφανεια.ενας νεοελληνας με πολυ φαντασια,γιαννηςτ.υγ.τα ιονικα δεν εχει αναφερθει πουθενα οτι απαγορευονται,και κυκλοφορουν ανετα στον συλλεκτικο κοσμο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 08:58:04 μμ »

αστα να πανε,ντρεπομαι να βλεπω,στην ευρωπη,ατελειωτους παγκους,με ελληνικα αριστουγηματα(φυσικα και πολλες κοπιες),να πωλουνται πιο φθηνα!!! απο ενα τριανταρι.και εδω αμα σου βρουνε,κανενα χαλκινο απο οικογενειακα κειμηλεια,σε διασυρουν,σαν κοινο εγκληματια.εμενα ηρθαν σπιτι μου, δεκα αστυνομικοι,εισαγγελεας,κλπ,να πιασουν ,11.30 το βραδυ, να πιασουν τον στυγνο αρχαιοκαπηλο,αλλα δεν βρηκαν τιποτα?και ξεμπερδεψα 4 η ωρα το πρωι,για να κοιτανε την συλλογη μου,μηπως,πιασουν κανενα λαυρακι.εχεις δικιο,καλυτερα να μην συζηταμε καν,γιατι καλοθελητες(ρουφιανοι),ουκ,και ολιγοι.περιτο την αλλη μερα ντρεπομουν να εξηγω στους γειτονες την ολη ιστορια.καλλιο γαιδουροδενε,παρα γαιδουρογυρευε,χαιρετω,ολην την παρεα,και γνωμη μου ειναι,οτι δεν αξιζει τον κοπο,να ασχολεισε.εκτος και αν εχεις ιδιετερο παθος,οποτε γινεσαι νομιμος συλλεκτης,με τα ατελειωτα ,επιπονα.και κουραστικα,επακολουθα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:47:47 μμ »

τελικα  μια υπευθηνη απαντηση
τα κρητικα και τα ιονικα ειναι νομιμα η να τα πεταξω στα σκουπιδια για να μην βρεθω στην  ψυρου
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:21:45 πμ »

τελικα  μια υπευθηνη απαντηση
τα κρητικα και τα ιονικα ειναι νομιμα η να τα πεταξω στα σκουπιδια για να μην βρεθω στην  ψυρου

Λεωνιδα στειλε τα εμενα να τα πεταξω εγω!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:38:20 πμ »

τα μονα που ειναι επιληψιμα θα ελεγα,ειναι τα ιονικα,πριν το 1830,τα μετεπειτα ιονικα,κρητικα,κλπ δεν εχουν προβλημα,μην το κανουμε το θεμα, θριλλερ.εγω πιστευω,οτι κανεις δεν σε ενοχλει,ουτε και για τα ιονικα του1819-20.απλως οι συναλαγες με το εξωτερικο, ας εναι λιγο διακριτικες,για τυχον ταλαιπωριες,εκτος και αν? ο υπευθυνος ειναι και αυτος συλλεκτης,οποτε παει μακρια η βαλιτσα.ελλαδισταν το μεγαλειο σου,γιαννηςτυγ. τα νεοεληνικα της ελλαδος,η γενικα του ελλαδικου χωρου,δεν ειναι απαγορευτικα.τουλαχιστον απο γνωστες του ελληνικου νομισματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 12:42:37 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:39:40 μμ »

εχεις δικιο,αν ειδες το τονιζω για τις συναλλαγες με το εξωτερικο κλπ.σιγουρα ο νομος ειναι αρνητικος,και στις πιο πολλες περιπτωσεις, πολυ αυστηρος.απο φιλικο μου προσωπο, ξερω επισης οτι  μεταξυ των δικαστικων λειτουργων επισης,υπαρχουν αρκετοι συλλεκτες νομισματων,αυτο το ηξερες?φυσικα νεοελληνικων,αλλα πιστευω οτι και αυτοι θα ασχολουνται με τα ιονικα,και εδω που τα λεμε δεν υπαρχει τιποτα μεμπτο σε αυτο.αν ηταν τοσο αυστηρα,(εκτος,και αν καποιος θελει εσκεμενα να βλαψει εναν συλλεκτη,η εμπορο)αν οχι οι μισοι συλλεκτες,ιονικων νομισματων θα ηταν φυλακη,για αρχαιοκαπηλεια.σε μια βολτα, την κυριακη στο μοναστηρακι,θα δεις πολλους αρχαιοκαπηλους με ιονικα του 1819-20-21,συν πολλων αλλων .απλως δεν ειναι τοσο σοβαρο θεμα,οσο τα αρχαια ,βυζαντινα,κλπ,γιαυτο και στην ουσια εχουν νομιμοποιηθει απο τους συλλεκτες.σιγουρα,αν πας στο τμημα διωξης αρχαιοτητων,κλπ μπορει να σε συλλαβουν,και να φας κανενα προστιμο,τα ισοβια τα αποκλειω.ειναι, οπως με το τσιγαρο,ενω εχει απαγορευθει σε δημοσιους χωρους,σπανια να βρεις καφετερια,η καφενειο,ειδικα στα προαστεια,η στην επαρχεια,που να μην καπνιζουν,ειναι απο τις νοοτροπιες του νεοελληνα (ελα μωρε, που θα με πιασουν?),παντως καλο ειναι αυτο που λες,καλυτερα να εισαι ησυχος,παρα να τρεχεις,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:17:27 μμ »

Παιδιά καλησπέρα. Έβγαλα κάποιες φωτο με το κινητό, αλλά δεν είναι οι καλύτερες. Δείτε τες και περιμένω τη γνώμη σας.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:36:18 μμ »

Φιλε μου απο τα οσα διακρινουμε η κατασταση του ειναι χαλια!!
Ουτε δεκα ευρω δεν θα εδινα για αυτο το νομισμα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:46:45 μμ »

Δυστυχώς, η αλήθεια είναι φίλε μου ότι σε αυτήν την κατάσταση το νόμισμα δεν είναι συλλέξιμο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:06:42 μμ »

κριμα και ειναι του, 1819-20-21,καλες ημερομηνιες,αλλα τελειως φθαρμενα.συνηθως λογω μικρης αξιας, και μεταλλου,πολλα εχουν καταστραφει απο την χρηση,η τις συνθηκες.παντως τα ιονικα εκτος των αργυρων,πρεπει να ειναι σε πολλη καλη κατασταση,για εμπορικη αξια.αν και τα αργυρα συνηθως σπανια, να βρεθουν σε υψηλες καταστασεις.χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:15:58 μμ »

Παιδιά, η αλήθεια είναι ότι ο άνθρωπος που το είχε δεν το πρόσεχε και πολύ και αν εξαιρέσω ένα δίδραχμο του 1911 και ένα δίλεπτο του Όθωνα, τα υπόλοιπα νομίσματα τα είχε πεταμένα πρόχειρα σε ένα συρτάρι, χωρίς να νιάζεται γι' αυτά. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences