Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 11:29:59 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eχω μια ιδεα  (Αναγνώστηκε 4316 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 29, 2015, 06:55:31 μμ »

Βλακεια θα ειναι αλλα τελος παντων πειτε μου και σεις μηπως και το εμπεδωσω.Σκεφτομαι εδω και δυο χρονια να φτιαξω εναν πολυ μικρο αριθμο απο χρυσα νομισματα 24κ με τους προεδρους της δημοκρατιας της χωρας μας η κατι αλλο πολυ συγκεκριμενο που εχει να κανει με τον πολιτισμο μας να τα πιστοποιησω με καποιον τροπο που θα μου πειτε εσεις να τα κατοχυρωσω και να τα βγαλω στην αγορα.Ολα ολα θα ειναι περιπου 100 κομματια μπορει και λιγοτερα.Αξιζει?
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 06:57:31 μμ »

όχι.
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 07:04:17 μμ »

Τα χρυσα νομισματα πωλουνται με πολυ μικρο premium ακομα και αν ειναι συλλεκτικα δεν ειναι τεραστια η διαφορα.Επισης αναλαμβανεις το ρισκο της τιμης,εσυ μπορει να τα φτιαξεις τωρα με τον χρυσο στα 1300 και οταν ειναι ετοιμα να ειναι στα 900 (οπως φυσικα μπορει να ειναι και υπερ σου η αλλαγη στην τιμη).
Τελος,επειδη ειμαστε μια χωρα μολις 10.000.000 δεν νομιζω να υπαρχει και τρελο ενδιαφερον.
Σε καθε περιπτωση δεν θα ειμαι τοσο κατηγορηματικος οσο ο προηγουμενος,με λιγο τυχη ισως και να αξιζει,αρκει να ξερεις τι ρισκα παιρνεις
Καταγράφηκε
gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 07:23:44 μμ »

να δω τον σαρτζετακη σε νομισμα και τι στο κοσμο.... Γλώσσα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 07:24:50 μμ »

Ουτε με σφαιρες.
Οι συναλλαγες χρυσων μεταλλιων μη επισημων εκδοσεων γινονται στην τιμη του μεταλλου μεταξυ των συλλεκτων, ουτε καν με το μικρο πριμιουμ που εχουν τα bullion χρυσα νομισματα.
Αυτο που λες το εκαναν (δεν ξερω αν το κανουν ακομα) εταιρειες σαν την maillink που πουλαγαν , μεσω του σαιτ τους,με διαφημιστικα πολυτελη εντυπα κλπ, δικης τους εκδοσης σειρες χρυσων και ασημενιων μεταλλιων (πολυ ομορφων) με σημαντικο πριμιουμ.
Το θεμα ειναι οτι απευθυνονταν σε τελειως ασχετους η απειρους  με το αντικειμενο, που νομιζαν οτι αγοραζαν κατι συλλεκτικο ως επενδυση (μεταλλο+ συλλεκτικοτητα)  και πολυ αργοτερα, οταν ηθελαν να τα πουλησουν, ανακαλυπταν την σκληρη αληθεια.
Παλαιοτερα που υπηρχαν λεφτα, ενα τετοιο εγχειρημα πιθανοτατα θα εβρισκε καποια ανταποκριση, τωρα ο κοσμος το ψαχνει πολυ εστω και για ενα ευρω, οποτε...
Σου λεω την ουσια, κατα τα αλλα υπαρχουν και πολλοι αλλοι αρνητικοι παραγοντες σε μια τετοια προσπαθεια ( ουσιαστικα θα σου στοιχισει αρκετα πανω του μεταλλου, ειδικα για τοσα λιγα κομματια, θα εχεις θεμα ποιος θα στο πιστοποιησει οτι ειναι οντως τα καρατια που λενε, θα πρεπει να δωσεις πολυ χρημα σε διαφημιση για να φτιαξεις ονομα αρκετα αξιοπιστο για να πουλας χρυσαφια κλπ..)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 08:29:11 μμ »

Βλακεια θα ειναι αλλα τελος παντων πειτε μου και σεις μηπως και το εμπεδωσω.Σκεφτομαι εδω και δυο χρονια να φτιαξω εναν πολυ μικρο αριθμο απο χρυσα νομισματα 24κ με τους προεδρους της δημοκρατιας της χωρας μας η κατι αλλο πολυ συγκεκριμενο που εχει να κανει με τον πολιτισμο μας να τα πιστοποιησω με καποιον τροπο που θα μου πειτε εσεις να τα κατοχυρωσω και να τα βγαλω στην αγορα.Ολα ολα θα ειναι περιπου 100 κομματια μπορει και λιγοτερα.Αξιζει?

Ρωτας αν αξιζει να κανεις το κεφι σου η ρωτας αν θα μπορέσεις να τα πουλήσεις με κερδος??  Αν το κανεις από μερακι και αγαπη για το νομισμα ωραια ιδεα , αν το βλέπεις από επειχηρηματικη αποψη αρκετοι σου απαντησαν. 
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 11:41:05 μμ »

Απλα θα μου αρεσε σαν δημιουργια να κανω κατι πρωτοτυπο και να το εκδοσω και απλα να παρω τα λεφτα μου πισω χωρις να ''κονομισω''
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 11:44:51 μμ »

Αντε καντο τότε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 11:47:41 μμ »

να δω τον σαρτζετακη σε νομισμα και τι στο κοσμο.... Γλώσσα

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ο ''χαρρυ'' τον ειχε πει ''σαγανακι με γυαλια''... Σαρκασμός Άνεση
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 01:41:08 μμ »

να δω τον σαρτζετακη σε νομισμα και τι στο κοσμο.... Γλώσσα


 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ο ''χαρρυ'' τον ειχε πει ''σαγανακι με γυαλια''... Σαρκασμός Άνεση
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 01:41:48 μμ »

Θραυση θα κανω
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:16:11 πμ »

και γιατι δεν το κανεις με ασημι αντι για χρυσο; πολυ μικροτερο κοστος και αν ειναι καλαισθητο, μπορει να βρεις μεγαλυτερη ανταποκριση
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:45:49 μμ »

Δεν θα ηταν καλυτερα να εκανες τα χρυσα νομισματα με θεμα απο Αρχαια ελλαδα? Θεους του Ολυμπου, Ναους, Βασιλεις π.χ Μεγας Αλεξανδρος, Ηρωες? Εγω παντως θα τα αγοραζα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:03:39 μμ »

Δεν θα ηταν καλυτερα να εκανες τα χρυσα νομισματα με θεμα απο Αρχαια ελλαδα? Θεους του Ολυμπου, Ναους, Βασιλεις π.χ Μεγας Αλεξανδρος, Ηρωες? Εγω παντως θα τα αγοραζα Χαμόγελο
Nαι αυτο ηταν το δευτερο που ειχα στο μυαλο μου αν δεις και παραπανω που λεω οτι εχω κατι πολυ συγκεκριμενο με θεμα το πολιτισμο μας.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:15:10 μμ »

Πολυ καλυτερο θεμα νομιζω απο τους προεδρους της Δημοκρατιας...ιδιως σε τετοιες εποχες κρισης! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences