Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 02:56:23 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΦΙΛΟΙ  (Αναγνώστηκε 10152 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Μάιος 31, 2013, 05:29:51 μμ »

Το πρωτο πραγμα που με παραξενεψε μπαινοντας στο φορουμ πριν ενα χρονο ηταν η βεβαιοτητα στα γραφομενα καποιων οτι μεταξυ συλλεκτων δεν μπορει να αναπτυχθει υγιης φιλια και οσες τετοιες δημιουργηθηκαν γρηγορα εσπασαν.Αυτα τα γραφω γιατι εγω εχω δικα μου παραδειγματα ακριβως για το αντιθετο.Ανθρωπους με τους οποιους εχω μιλησει μονο τηλεφωνικα και ομως το νοιωθεις μεσα σου οτι οι δεσμοι φιλιας μερα με την μερα ενισχυονται.Πολλα ειπα θελω να πω δημοσια ενα μεγαλο ευχαριστω στον ΦΙΛΟ μου Χρηστο (chris_1972) ο οποιος με βοηθησε να παρω ενα νομισμα και ενα βιβλιο και τον Αντωνη τον αλλο μου ΦΙΛΟ ο οποιος αν και το ηθελε το νομισμα εκανε πισω και δεν το κτυπησε.Σας ευχαριστω και τους δυο
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2013, 05:39:25 μμ »

Συμφωνω με τον ellinas απολυτα,,,,ετσι ακουγα και εγω και ομως μερικοι μου απεδειξαν οτι ειναι φιλοι πραγματικοι,,,,και χωρις να ξερω την φατσα τους ακομα,,,,μονο τηλεφωνικα.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2013, 05:45:35 μμ »

Θελω και εγω να ευχαριστησω τον Χρηστο(chris_1972) που με θυμηθηκε και εμενα  για το εν λογω βιβλιο καθως και τον Μιχαλη (ellinas) που μεσολαβει για να το αποκτησω!
Μεταξυ αγνων συλλεκτων οι φιλιες κρατανε για παντα!Οπου μπαινει το εμποριο και το συμφερον γινονται σκατα τα πραγματα!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2013, 06:38:07 μμ »

Η πραγματική φιλία υπάρχει ευτυχώς ακόμη.Όπως και υπάρχουν πολλοί παλαιότεροι στο χώρο που βοηθούν κάποιους νεότερους χωρίς να ζητάνε αντίκρισμα.
Δυστυχώς όμως το χόμπυ αυτό είναι μοναχικό για τους περισσότερους και όταν μπαίνει το κέρδος στη μέση κοιτάζουν να φάνε τον οποιονδήποτε.
Υπάρχουν "Ζουλάπια" κουτοπονηρήδηδες που προσπαθώντας να πάρουν κάτι ποδοπατάνε όποιον βρεθεί μπροστά τους μην υπολογίζοντας φιλίες και σχέσεις.

Μικρογραφία της πραγματικής ζωής ο χώρος μας παιδιά υπάρχουν καλοί υπάρχουν και κακοί... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
georgius iii
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 457


ισχύς εν τη ενώσει


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2013, 06:53:12 μμ »

Να πω και εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Αντώνη (ANTONIO-1967) που με έχει βοηθήσει να αποκτήσω κάποια νομίσματα και βιβλία  που για μένα ήταν δύσκολο να βρεθούν …….να τον ευχαριστήσω επίσης για τις συμβουλές του και για το ότι με έχει σώσει αρκετές φόρες από αγορές που μελλοντικά θα μετάνιωνα για αυτές.....Επίσης θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μίμη ( mimisss)  στον Αντώνη (Toni-g)  και στον Τάσο (collector) για τις γνώσεις τους  που απλόχερα μοιραστήκαν μαζί μου …..για τις  οποίες συναλλαγές είχαμε και για την εμπιστοσύνη που έδειξαν απέναντι μου …..σας ευχαριστώ όλους   Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2013, 09:17:46 μμ από georgius iii » Καταγράφηκε

"Τα αγαθά κόποις κτώνται".
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2013, 07:00:02 μμ »

περα απο το οτι πραγματικά υαρχουν αξιόλογα άτομα εδω μεσα....και πραγματικοί φίλοι..εγώ θελω να πω και ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους  βοηθανε με τις γνωσεις τους.&.με την υπομονη τους..
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2013, 07:35:25 μμ »

Ο Αντώνιο είναι εγγύηση!Εμένα ειδικά με έχει βοηθήσει πολύ και είχε την υπομονή να με συμβουλέψει σε πολλά πράγματα!Θεωρώ ότι ο χώρος αυτός έχει να κάνει στην πλειοψηφία με καλά παιδιά που έχουν πολλά να μοιραστούν!Ακόμα και τα παιδιά που έχω γνωρίσει από κοντά μπορει να μην είμαστε κολλητοί φίλοι αλλά σίγουρα η αγάπη για το χόμπι και το κοινό ενδιαφέρων που έχουμε μας κάνει να αισθανόμαστε πιο οικεία!
Ευχαριστούμε και τον κύριο Γιώργο για την φιλοξενία που μας έχει! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2013, 07:53:16 μμ »

Με ευκαιρια αυτο το ποστ να πω και εγω ενα ευχαριστω στον Αντωνιο που με βοηθησε και εμενα με υπομονη.
Συμφωνω με τα παιδια, χωρης να εχω και εγω ιδεα απο συλλεκτικα νομισματα με κρατισε εδω η ωραια παρεα και η συμπεριφορα ανθρωπων που ειναι υποδειγμα για ολους μας αλλα και αξια για τον συλλεκτισμο!
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2013, 07:55:16 μμ »

Εγω παλι για ποιον να πρωτογραψω...θα αδικησω ..
Θα αναφερω ενα που μιλαγα μαζι του στο τηλ. μολις τωρα  και μου εξηγουσε..τον Κο Νικο τον χρυσο
...και Κωστα(μαθηματα) Αντωνη(πρωι μου μαθαινει -κοψιμο φωτο ..τηλεφωνικα) Μιμη(παρε και αυτο που δεν εχεις) Βασιλη(Γιωργο..στειλε να τις ανεβασω εγω) Αντωνης(μαγκας Κλείσιμο ματιού) ....ΓΙΑΝΝΗΣ(Γιωργο μην σε νοιαζει δεν ειμαι κουρασμενος ..αν θες κατι επειγον παρε τηλ.........)θανασης(οποτε θες) Μιχαλης(θετικη ενεργεια...και παρε και ενα 6ευρο Μεγάλο χαμόγελο)..Χρηστος(πες μου αν θες να το σβησω εγω..δε τρεχει τιποτα)Λεο(παρε τηλ το σαββατο αν θες να τα λεμε).....
Κουραστηκατε ε? σκεψου να αναφερω και τα παιδια που ασχολουνται ..να σου εκτιμουν με σοβαροτητα  οτι νομισμα ανεβαζεις....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Γιωργος

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2013, 08:08:33 μμ »

με δεδομένο ότι ο συλλεκτισμός καταλαμβάνει μία απο τα πιο ζωτικες, γόνιμες και δημιουργικες πτυχές της ζωής μας, μιας και είναι πάθος, ή καλύτερα ασθένεια δίχως θεραπεία , πράγμα που σημαίνει ότι 2 άνθρωποι αυτομάτως εχουν ένα κοινό σημείο μεταξύ τους που τους βοηθά πολυ στο να σφυρηλατηθεί κάτι καλό, όπως η φιλία, δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές φιλίες. Και αυτό, διότι το σπορ είναι ατομικό και μοναχικό.

σημ 1: Δεν ομιλώ για βοήθεια την οποία και γω έχω λάβει αφιλοκερδώς και ειλικρινώς απο πολλά μέλη του φόρουμ , μιλω για φιλία.
σημ 2: Οταν αναφέρω τον όρο συλλεκτισμό αναφέρομαι σε ανθρώπους που αφιερώνουν μελέτη σε βιβλία, επισκέψεις σε μουσεία και τέλος χρήμα. Το τελευταίο είναι άκρως απαραίτητο διότι είναι και η σημαντικότερη αφορμή για να χαλάσει η φιλία.........

Το ξέρω πως πολλοί θα ξενίσετε με αυτά που γράφω αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. Δεν έχω τίποτα με κανέναν και σας συμπαθώ όλους απο εδώ μέσα ειλικρινά , και οποιοσδήποτε μπορεί να με ρωτησει οτιδήποτε για οποιοδήποτε νόμισμα σε οποιαδήποτε δημοπρασία και αν γνωρίζω να το απαντήσω με όλη μου την καρδιά. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ.......
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2013, 08:17:58 μμ »

Εχεις δικιο ..κατανοω(εγω προσωπικα) ακριβως τι λες...και συγνωμη αν ξεφυγα .
Οι καινουριες φιλιες εινα δυσκολες ..ειδικα μετα τα σαραντα..
Η ολη "φαση" ομως δινει καποιες πιθανοτητες ..η γνωριμια -συμπαθεια...να μετεξελιχθει σε φιλια.
Συγνωμη αν εφυγα εκτος "θεματος"...πιστεψε με κατανοω ...Πληρως
Γιωργος
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 31, 2013, 08:24:36 μμ »

Γιώργο καμία παρεξήγηση, ασφαλώς... Φαντάζομαι η συζήτηση ξεκινησε από τη φράση ' μεταξύ συλλεκτών δεν υπάρχει φιλία'.

Πρεπει να καταλάβουμε ότι σε αυτή τη φράση ΣΥΛΛΕΚΤΗ εννοούμε αυτόν που χτίζει συλλογη. Και η συλλογή δεν χτίζεται εύκολα. Τα καλά κομμάτια τα θέλουν ΟΛΟΙ . Και αφού τα θέλουν όλοι, και είναι λίγα, πρεπει στη δημοπρασία να γίνει σφαγή!!! Συλλεκτες είναι και αυτοί που συλλεγουν κοχύλια , σπιρτόκουτα, και πολλά αλλα αλλα η φράση δεν αφορά αυτους....
Το παράδοξο και το ΩΡΑΙΟ ταυτόχρονα είναι πως οι συλλέκτες που φτιάχουν συλλογή , κατα εναν περίεργο τρόπο, αναζητούν τους άλλους συλλέκτες-ανταγωνιστές. Για παρέα κλπ...Αυτό είναι πολύ γλυκό για μένα...

καλα είναι . Παω για καφέ..
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2013, 08:44:33 μμ »

ο ανταγωνισμός σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Η ουσία ειναι να υπάρχει άμιλλα, ευγενής, πχ οι Διαμαντίδης και Παπαλουκάς ειναι καλοί φίλοι ασχέτως αν ανταγωνίστηκαν ως αντίπαλοι πολλές φορές.
Συγνώμη για την αγενή τοποθέτησή μου.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2013, 09:05:00 μμ »

Γνώμη μου ειναι ότι η φιλία μπορεί να αναπτυχθεί παντού και σε οποιαδήποτε ηλικία. Συμφωνώ ότι στο συλλεκτικό χώρο είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο γιατί το χρήμα είναι καθοριστικός παράγοντας, αλλά και πού δεν υπάρχει το χρήμα; Τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καθόλου φιλίες. Τέλος πάντων, υποκειμενικό είναι αυτό και ο καθένας έχει τα πιστεύω του.
Νομίζω ότι καλά έκανε ο Μιχάλης και άνοιξε αυτό το θέμα. Κι εγώ με τη σειρά μου νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω αρκετά μέλη εδώ μέσα για τη βοήθεια που μου έχουν δώσει. Πρώτα πρώτα το Γιώργο που μέσα από τη σελίδα του μας δίνει τη δυνατότητα να ανταλλάσσουμε απόψεις. Από κει και πέρα σίγουρα ο Αντώνης είναι ένα κόσμημα του φόρουμ (ίσως θα ταίριαζε να γράψω χρυσός θυρεός extremely rare Σαρκασμός). Πέρα από τις γνώσεις του έχει και ένα χαρακτήρα διαμάντι. Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σημαντικό απ' όλα. Εμένα προσωπικά με έχει εξυπηρετήσει και με έχει συμβουλέψει κάμποσες φορές. Κι άλλα παιδιά όμως είναι αξιόλογα, σαν τους δυο Χρήστους (Chris 1972 - SVCollector), τον Ανάργυρο, το Θανάση, το Γιάννη και πόσους ακόμα.
Μπορεί να μην τους έχω δει καθόλου, με κάποιους να μην έχω μιλήσει παρά μόνο με μηνύματα, αλλά νιώθω ότι είναι αληθινοί φίλοι.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 31, 2013, 09:24:33 μμ »

Γνώμη μου ειναι ότι η φιλία μπορεί να αναπτυχθεί παντού και σε οποιαδήποτε ηλικία. Συμφωνώ ότι στο συλλεκτικό χώρο είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο γιατί το χρήμα είναι καθοριστικός παράγοντας, αλλά και πού δεν υπάρχει το χρήμα; Τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καθόλου φιλίες. Τέλος πάντων, υποκειμενικό είναι αυτό και ο καθένας έχει τα πιστεύω του.
Νομίζω ότι καλά έκανε ο Μιχάλης και άνοιξε αυτό το θέμα. Κι εγώ με τη σειρά μου νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω αρκετά μέλη εδώ μέσα για τη βοήθεια που μου έχουν δώσει. Πρώτα πρώτα το Γιώργο που μέσα από τη σελίδα του μας δίνει τη δυνατότητα να ανταλλάσσουμε απόψεις. Από κει και πέρα σίγουρα ο Αντώνης είναι ένα κόσμημα του φόρουμ (ίσως θα ταίριαζε να γράψω χρυσός θυρεός extremely rare Σαρκασμός). Πέρα από τις γνώσεις του έχει και ένα χαρακτήρα διαμάντι. Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σημαντικό απ' όλα. Εμένα προσωπικά με έχει εξυπηρετήσει και με έχει συμβουλέψει κάμποσες φορές. Κι άλλα παιδιά όμως είναι αξιόλογα, σαν τους δυο Χρήστους (Chris 1972 - SVCollector), τον Ανάργυρο, το Θανάση, το Γιάννη και πόσους ακόμα.
Μπορεί να μην τους έχω δει καθόλου, με κάποιους να μην έχω μιλήσει παρά μόνο με μηνύματα, αλλά νιώθω ότι είναι αληθινοί φίλοι.
Τα ίδια και καλύτερα πιστεύω και για σένα φίλε Θωμά!Είμαστε μια ωραία παρέα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences