Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 11:29:48 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση & πληροφορίες για μετάλλιο Ολυμπιακών Αγώνων  (Αναγνώστηκε 11570 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 11, 2010, 05:27:46 μμ »

Θάθελα την εκτίμησή σας για το παρακάτω μετάλλιο, καθώς και ότι πληροφορίες γνωρίζετε γι' αυτό. Το συγκεκριμένο ανήκει σε φίλο μου και μου ζήτησε βοήθεια επειδή ξέρει ότι ασχολούμαι, αλλά δυστυχώς δεν σκαμπάζω και πολλά από τέτοια. Ισως σημαντικό σημείο να είναι η ημερομηνία που είναι ανάποδα (?).
Υπόψιν ότι πρέπει να είναι σίγουρα γνήσιο, με βάση το ιστορικό απόκτησής του - το αγόρασε ο πατέρας του πριν 45 περίπου χρόνια, από καλό του φίλο, ο οποίος χαρακτηρίζεται σαν "άνθρωπος εμπιστοσύνης".


http://i747.photobucket.com/albums/xx112/pinmark26/metal_2.jpg

http://i747.photobucket.com/albums/xx112/pinmark26/metal_1.jpg
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 11, 2010, 05:48:25 μμ »

Κώστα,
Αυτό είναι ένα μετάλλιο ( participation-συμμετοχής ) στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, το 1896.
Η ημερομηνία στο original medal, είναι 1896 και χωρίς πλαίσιο όπως θα δείς παρακάτω στη φωτογραφία.


Diameter: 50,0 mm
Weight:  58 gr
Design by:   N. Lytras (Lutra?)
Struck by:   Honto-Poulus
Obverse:
Seated Nike holding laurel wreath over phoenix emerging from flames, Acropolis in background.
Reverse:
Greek legend in wreath.
Copies produced:   20,000
(Also for sale to the public)
Participants:  177
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 11, 2010, 05:52:27 μμ »

Αλλού που ρώτησα παλιότερα, μου είχαν πει ότι ξαναχρησιμοποιήθηκαν και στους αγώνες του 1906 με την προσθήκη της νέας ημερομηνίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2010, 06:04:20 μμ από Κώστας » Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 11, 2010, 06:03:01 μμ »

Κώστα δές μια Replica!!

Οι ρέπλικες εκτός της καθαρότητας του θέματος, είχαν και τη χρονολογία σε πλαίσιο νομίζω.

http://www.olympic-museum.de/pmedals/pmed1904.htm
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2010, 06:17:11 μμ »

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι το 1906 εγιναν οι <μεσολυμπιακοι Αγωνες> στους οποιους τα μεταλλια που δοθηκαν δεν καταμετρηθηκαν απο την ολυμπιακη επιτροπη!!
Δειτε ολο το θεμα εδω
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%AF_%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF_%CE%91%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%82_1906
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 11, 2010, 06:20:55 μμ »

Αυτά είναι Όλα τα μετάλια συμμετοχών απ' αρχής, μεχρι σήμερα!!

http://eric.holcomb.com/OPMedals/index.htm
Καταγράφηκε
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 11, 2010, 06:31:55 μμ »

Τελικά, έκανα λάθος.

Τα μετάλλια τών θερινών αγώνων του 1906, είχαν την ημερομηνία σε πλαίσιο.
Άν αυτό το μετάλλιο δέν είναι πλαστό, ΑΞΙΖΕΙ!!!!
Πήγαινέ το στο Μουσείο των αγώνων.

Χρήστος
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 11, 2010, 06:51:00 μμ »

Τελικά, έκανα λάθος.
Τα μετάλλια τών θερινών αγώνων του 1906, είχαν την ημερομηνία σε πλαίσιο.
Άν αυτό το μετάλλιο δέν είναι πλαστό, ΑΞΙΖΕΙ!!!!
Πήγαινέ το στο Μουσείο των αγώνων.
Εγώ δεν μπορώ να το πάω πουθενά γιατί δεν είναι δικό μου και δεν τόχω στα χέρια μου.
Αλλά γιατί λες να πάει στο Μουσείο..? Για να το εκτιμήσουν..?
Αλλος τρόπος δεν υπάρχει να μάθουμε την αξία του..?
Δεν βρίσκω καλή ιδέα να αποτανθεί κάποιος σε μουσείο για κάτι που κατέχει...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2010, 06:56:01 μμ »

Εδώ είναι ένα δείγμα της αξίας του, εάν κάποιος σε διαβεβαιώσει οτι ειναι original.

http://cgi.ebay.com/1896-ATHENS-1ST-OLYMPIC-GAMES-GOLD-PARTICIPATION-MEDAL-/300452547910?pt=LH_DefaultDomain_0

και

http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A3475&rt=nc&_nkw=OLYMPIC+GAMES+PARTICIPATION+MEDAL&_dmpt=US_Olympics_Fan_Shop&_sticky=1&_trksid=p3286.c0.m14&_sop=3&_sc=1


Εάν δε, έχει και σφάλμα..........Άντε γειά
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2010, 07:20:44 μμ από CELHEL50 » Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 11, 2010, 07:44:21 μμ »

Εδώ είναι ένα δείγμα της αξίας του, εάν κάποιος σε διαβεβαιώσει οτι ειναι original.

http://cgi.ebay.com/1896-ATHENS-1ST-OLYMPIC-GAMES-GOLD-PARTICIPATION-MEDAL-/300452547910?pt=LH_DefaultDomain_0

και

http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A3475&rt=nc&_nkw=OLYMPIC+GAMES+PARTICIPATION+MEDAL&_dmpt=US_Olympics_Fan_Shop&_sticky=1&_trksid=p3286.c0.m14&_sop=3&_sc=1


Εάν δε, έχει και σφάλμα..........Άντε γειά

Το πρώτο λινκ είναι για χρυσό μετάλλιο Χρήστο, και στο δεύτερο λινκ δεν υπάρχει αυτό που συζητάμε. Αρα μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάτι χειροπιαστό για την αξία του, πέρα από αυτό που μου είπαν σε άλλη συζήτηση παλιότερα, ότι το είδαν σε δημοπρασία να πουλιέται 500 ευρώ. Ομως δεν μου διευκρίνισαν εάν ήταν ίδιο όπως αυτό (δηλαδή με ανάποδη την ημερομηνία) ή κάτι άλλο.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 11, 2010, 07:56:21 μμ »

Το πρωτο δεν ειναι χρυσο αλλα χαλκινο επιχρυσωμενο!!
Οσο για την ημερομηνια (προσωπικη εκτιμηση) το βλεπω χλωμο να βγει κατα λαθος αναποδα!!
Το καλυτερο Κωστα ειναι αυτο που ειπε πολυ σωστα ο Χρηστος!!
Να εξεταστει απο ειδικο!!
Δεν ειναι κατι αρχαιο που να στο κρατησουν με το ετσι θελω!!
Να ξερετε ομως οτι χαλκινο αληθινο των Ολυμπιακων αγωνων του 1896 πριν δυο χρονια ισως και παραπανω πουληθηκε ή ζητουσαν τοτε να το πουλησουν 2000 ευρω!!
Ειχαν δε και το ονομα του Νικητη και το Αθλημα που πηρε μερος!! Κλείσιμο ματιού
Οταν καποιος πουλαει κατι αξιας, συνηθως το συνοδευει και η ιστορια του Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 11, 2010, 08:40:12 μμ »

Γιώργο, αυτό που συζητάμε δεν είναι μετάλλιο νικητή σε αγώνισμα αλλά μετάλλιο συμμετοχής. Και τα μετάλλιο των νικητών προφανώς έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία από αυτό.

Τώρα σχετικά με αυτό που λέτε, δηλαδή μπορεί να το πάει κάποιος εκεί και να τους πει : γεια σας, πόσο κάνει αυτό..? Και αν ναι, αυτοί τι εκτίμηση θα του δώσουν..? Με βάση τι..? Ολοι ξέρουμε ότι η ελεύθερη αγορά λειτουργεί διαφορετικά πολλές φορές, και ενδεχομένως η τιμή που μπορεί να πιάσει κάτι τέτοιο σε μια δημοπρασία μπορεί να είναι τελείως διαφορετική από "επίσημες" τιμές ή τιμοκαταλόγους. Αρα τι εκτίμηση θα κάνει το Μουσείο..? Πιο πολύ θα μπορούσα να εμπιστευθώ κάποιον ιδιώτη με καλές γνώσεις του αντικειμένου παρά τους "επίσημους". Στο μόνο που θα μπορούσαν να είναι χρήσιμοι αυτοί, είναι στο θέμα της αυθεντικότητας. Το θέμα της τιμής του όμως είναι άλλο καπέλο.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 11, 2010, 09:22:01 μμ »

Κωστα δεν ειμαι γνώστης αν μπορουν να σου δωσουν μια βεβαιωση ή θα στο πουν προφορικα!!
Το ποιο λογικο ειναι οτι θα στο πουν προφορικα διοτι με ενα χαρτι στα χερια καποιου , θα μπορει να <κολληση> οποιο μεταλλιο αυτος θελει σαν γνησιο!!
Απλα απο την στιγμη που εσυ εχεις μια βεβαιωση (εστω προφορικη) οτι το μεταλλιο ειναι γνησιο μπορεις να βγεις στην αγορα σε μια δημοπρασια με το κουτελο καθαρο και να πεις , το πουλαω τοσο ή καντε μου εσεις την προσφορα σας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 11, 2010, 09:46:17 μμ »

Τελικά, Κώστα, μιλάμε, μιλάμε και μου φαίνεται ότι ο καθένας ακούει μόνο αυτά που έχει στο μυαλό του.
Κανείς δεν σου είπε Κώστα να πας το μετάλλιο στο μουσείο για να σου πούν πόσο κάνει!!!!!!
Η πρόταση ήταν να πάς στο μουσείο για να διαπιστώσεις κατ' αρχήν ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ.

Δεύτερον, τα μετάλλια όπως καταλαβαίνεις δέν είναι σαν τα νομίσματα.
Δηλαδή δέν έχουν κατ' αρχήν Ονομαστική Αξία!!
Η τιμή τους, εξαρτάται από την παλαιότητα, το τιράζ, (στην περίπτωσή μας είναι περίπου 900 τεμάχια),
και απο ένα σωρό άλλους παράγοντες μεταξύ των οποίων είναι και οι διάφορες τιμές που βγαίνουν σε κάθε είδους ebay.
Σου έστειλα τους συνδέσμους για να πάρης μια ιδέα. Το ένα το χρυσό 3,500. Το άλλο το χάλκινο του 1932
1300 κλπ.
Δέν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις. Τον Θεό να σου πει < αυτό κάνει 33,259;>
Κάνουμε ( με ευχαρίστηση και αυτόβουλα ) ότι μπορούμε για να διαφωτίσει ο ένας τον άλλο.
Ο συλλεκτισμός δεν ειναι μόνο τα νομίσματα και τα γραμματόσημα που λίγο πολύ έχουμε τούς τυφλοσούρτες που μας καθοδηγούν.

Ο Κος Γιώργος με ρώτησε τις προάλλες πόσο κάνουν κάτι επιστολές. Δέν ξέρω,δέν εχω σημείο να πιαστώ.
Στά κράνη που έχω κατεβάσει, κάτι ξέρω γιατί και αυτά τα είδα σε σημεία πώλησης.
Στα πράγματα που δέν έχουν ΟΑ, πάς με συνιστώσες.
Μπορεί να το βάλεις το συγκεκριμένο μετάλλιο 1000,2000,3000 και να βρείς και στις τρείς τιμές αγοραστή.

Πρίν απ' όλα όμως, αρχίζουμε απο τον απαράβατο κανόνα. ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΜΕ;

Αυτά είχα μόνο να σου πώ, μήν παραφράζουμε αυτά που έχουν γραφτεί.

με εκτίμηση,

Χρήστος

Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 11, 2010, 10:34:51 μμ »

Βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεστε τόσο εύκολα... και επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολευόμαστε να συνεννοηθούμε...

- Δεν ζήτησα βεβαίωση Γιώργο ούτε έγραψα πουθενά για χαρτί. Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και ξέρεις ότι αυτά δεν τα υπολογίζω όπως δεν υπολογίζω και τα σλαμπ κλπ. Η δύναμη της πραγματικής αγοράς έχει μεγαλύτερη αξία για μένα.

- Χρήστο, δεν ζήτησα να μου πείτε συγκεκριμένη τιμή 33.259 αλλά πληροφορίες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην ενδεχόμενη αξία του, με δεδομένο ότι το συγκεκριμένο έχει μια εξακριβωμένη ιδιαιτερότητα - αυτήν την ανάποδης ημερομηνίας. Οσο για την αυθεντικότητά του, δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνουν ερωτηματικά... Σας είπα από την αρχή ότι το μετάλλιο είναι γνήσιο και παρακαλώ μην το αμφισβητείτε αυτό γιατί η ιστορία του το επιβεβαιώνει (για εσάς μπορεί να μην λέει τίποτα αυτό αλλά όλοι οι άνθρωποι που είχαν και έχουν σχέση μαζί του, είναι όλοι πολύ σοβαρά και φερέγγυα άτομα).

Σας έγραψα και παραπάνω ότι το έχω ξαναψάξει το θέμα και έχει γίνει συζήτηση και αλλού. Ακρη δεν βρέθηκε τελικά, γιατί αποδείχθηκε ότι όλοι όσοι συμμετείχαν στις πληροφορίες δεν είχαν επαρκή γνώση του συγκεκριμένου. Το θέμα το άνοιξα ελπίζοντας να βρεθεί κάποιος που είναι γνώστης του συγκεκριμένου και να μπορεί να μου πει κάποια πράγματα πιο σίγουρα (σαν πληροφορίες) ώστε να μπορέσω να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα για την ενδεχόμενη αξία του. Δεν ζητάω κάτι παραπάνω από αυτό, και ούτε παραφράζω κάτι από αυτά που γράφετε. Χρήστο δεν μου διευκρίνισες τι να πάω να κάνω στο Μουσείο, οπότε ήταν φυσικό να καταλάβω κάτι άλλο. Εγώ δεν ψάχνομαι για την γνησιότητά του αλλά για την αξία του. Και κανένα μουσείο δεν μπορεί να μου την πει. Βασικά τα στοιχεία που θάθελα νάχα είναι τα εξής:

1. Πόσα κομμάτια έχουν κοπεί συνολικά από αυτό το μετάλλιο το 1896.
2. Σε πόσα κομμάτια έγινε η επικόλληση της ημερομηνίας του 1906.
3. Εάν έχει ξαναπαρουσιαστεί σε άλλο κομμάτι η ανάποδη ημερομηνία.
4. Πόσο περίπου έχει διαπραγματευτεί παλιότερα αυτό το μετάλλιο στην αγορά των δημοπρασιών (είτε με διορθωμένη ημερομηνία, είτε χωρίς)

Εάν έχω αυτά τα στοιχεία, τότε μπορώ να καταλάβω για τι πράγμα μιλάμε και νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάποια σχετική εκτίμηση για το συγκεκριμένο.
Αυτά...  Χαμόγελο


ΣΣ: Πάντως πέρα από αυτά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχολείστε με το θέμα, και να ξέρετε ότι αυτό το εκτιμώ πάρα πολύ!
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences