Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 07:14:27 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 8 reales 1815  (Αναγνώστηκε 15730 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 23, 2014, 02:02:08 μμ »

οχι φιλε μου  Χαμόγελο Χαμόγελο
απλως  δεν ηταν προγραμματισμενη αγορα και μετα απο μια γρηγορη  συζητηση αποφασιστηκε και η αγορα  Χαμόγελο απλως  δεν ειμαι συλλεκτης  μου αρεσε και το πηρα, και επειδη ειμαι απο επαρχια  αυτα θα πρεπει να τα παραγγειλω  μην με παρεξηγεις   Χαμόγελο
τετοια χαρτονακια που φαινονται απλα  δεν πωλουνται παντου  γι αυτο και δεν ειχα ,  τι να τα εκανα? οταν δεν εχω νομισματα. Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2014, 06:49:39 μμ από tasos26 » Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 23, 2014, 04:52:29 μμ »

VF+ ισως και XF. ειναι καλοχτυπημενο κατι που δεν ειναι δεδομενο σta pillar dollar.Σ αυτα συναλλασονταν σε ολο τον κοσμο τοτε και στην Ελλαδα. Στην επανασταση συνεχεια αναφερονται σε ταλληρα αποικιων.σ αυτα αναφερονται,Το συσκεκριμενο ειναι ΜΕξικου και της πολης του Μεξικου, του ποιο ευκολου νομισματοκοπειου . Θα ειχε μια υπεραξια καλη αν ηταν κεντραρισμενο ή κομμενο σε αλλο νομισματοκοπειο Durango ή Guandalahara. Στο coincommunity υπαρχουν καναδυο που τα παιζουν στα δαχτυλα.Aμα θες ανεβαζουμε καμμια φωτο εκει για να ρωτησουμε την γνωμη τους.
εχω μια απορια εποπ γραφεις οτι: "ειναι καλοχτυπημενο κατι που δεν ειναι δεδομενο στα pillar dollar"
απλως δεν το καταλαβαινω, εξηγησε μου σε παρακαλω.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 23, 2014, 09:11:19 μμ »

α να συμπληρωσω οτι το βαρος του το μετρησα σε δυο ζυγαριες η μια δειχνει 26,989 και η αλλη δειχνει ακριβως 27 γραμμαρια. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 24, 2014, 07:46:56 πμ »

Αγαπητε Τασο αλλο κακο πατημα της Μητρας και αλλο ελλειματικο βαρος!!!Οσο για την αποκλιση των 11 εκατοστων του γραμμαριου!!!πιστευω οτι ειναι αμελητεα.Σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 24, 2014, 09:29:23 πμ »

καλημερα!
δηλαδη κυριε γιαννη το δικο μου δεν εχει καλο πατημα πρεσσαρισμα μητρας?
ενημερωστε με σας παρακαλω για να ξερω παραπανω πραγματα ή πληροφοριες επ αυτου. Χαμόγελο Χαμόγελο
ευχαριστω
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 24, 2014, 12:35:23 μμ »

Τασο μου σου αρεσει? το κεντραρισμα του δικου σου.Αυτο εννουμε δεν εχει καλο πατημα,δηλαδη δεν ειναι καλα κεντραρισμενο.Οπως αλλα δεν εχουν πατηθει με καλη πιεση,κλπ.σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 24, 2014, 12:53:13 μμ »

ναι ναι οντως , το ειχε επισημανει και και ο εποπ λεγοντας μου οτι θα ειχε και μεγαλυτερη αξια φυσικα εαν ηταν κεντραρισμενο.
ευχαριστω. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 24, 2014, 03:33:20 μμ »

γραφω οτι ριναι καλοχτυπημενο αφου ο βασιλιας ειναι καλοτυπωμενος και δεν πασχει οπως αλλα στο κεντρο που εχουν αχναμ σημειαστα μαλλια και στο ρουχο.
οπως αυτο πχ
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 24, 2014, 04:51:38 μμ »

καλησπερα!
ναι οντως αυτο απο οσο μπορω να δω ειναι λιγο ποιο θολο? ασαφης?  το κεφαλι και ο λαιμος.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 24, 2014, 07:16:32 μμ »

αυτο μου απαντησε ενας συλλεκτης σε αμερικανικο φορουμ που ειναι αυθεντια στα μεξικανικα και ολοι σεβονται την γνωμη του
Παράθεση
The coin absolutely matches the matrix used to manufacture dies of that era. The alignment is accurate meeting Mexico City standards. The only two alignment issues are contained in the date and the King's name. The 8 is slightly low but the other digits are radially aligned including the 5 which is often tilted counterclockwise on forgeries but is correct here. The D in FERDIN is rotated clockwise but the rest of the alignments are nearly perfect. The die appears to be genuine. It could also be a recently made copy of an original coin.

This gives rise to only two possibilities a genuine coin or a counterfeit made using some sort of transfer process.

I noticed some high point surface cracking that likely traces to the laminating process. This appears only on the low pressure struck areas of the portrait (the highest point of the standard camber). That means the planchet production, die camber and strike is close to standard. Lamination lines that occur predominantly in the fields at HIGH pressure points are a clue to a forgery. Here the lamination is far less pronounced and is confined to a completely appropriate area of the coin. They should be examined to determine if they were closed by the strike or if they were in place on the die or mold that could have made the coin.

I did notice some odd looking surface lumps which should be checked very closely. The origin of these lumps need to be determined.

So what I can say at this point it this appears to be neither a Class 1 or Class 2 counterfeit. They are close to being ruled out entirely by the technology used and the historical reasons behind counterfeit production.

I would still examine the edge to insure a period edging mill was employed and that the dies used to edge the coin were made properly and the application was done correctly - two overlaps of equal length exactly opposite one another of the identical length.

The weight and Specific Gravity measurements should also be made.

The final step is to examine all of the elements at once and to determine the most likely Classification. It is most likely a decision can be made without XRF.

I hope this helps. As you can see the method I use is based on a preponderance of evidence. Once a majority of the facts point to one answer that is most likely you have the correct one. 
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 24, 2014, 07:17:05 μμ »

αρα χρειαζομαστε και φωτογραφιες της περιμετρου.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 24, 2014, 07:41:20 μμ »

βαλτα σε κανενα τετοιο χαρτονακι και γραψε οτι θελεις απεξω.οι περισσοτεροι σε τετοια τα βαζουμε και μετα αλμπουμ.





Αναργυρε μου, πανεμορφος ο κουρος σου (40 παραδες)! ειναι κοπης Islambol (Κωνσταντινουπολης) και η ημερομηνια του δεν ειναι 1757.
το 1757 ειναι το 1171ΑΗ... αν προσεξεις πανω ψηλα.. στα χρονια βασιλειας γραφει 86. ειναι στο διαφορετικο στυλ αριθμησης που ειχαν... και αναφερεται οχι σε χρονια βασιλειας αλλα σε συγκεκριμενη ημερομηνια που κοπηκε το κερμα! αυτη ειναι το 1186 ΑΗ... αρα το νομισμα σου κοπηκε το 1772 πανω κατω! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 24, 2014, 07:52:59 μμ »

το γραφω στην  αλλη μερια Νικο Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 24, 2014, 07:58:27 μμ »

χαχαχαχαχαχ σωστος!!!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 24, 2014, 08:59:07 μμ »

καλησπερα!
εποπ τι εννοει? γιατι δεν τα καταλαβαινω ολα τα σημεια
τι? ειναι πλαστο!!! Έκπληξη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences