Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 07:26:25 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 8 reales 1815  (Αναγνώστηκε 15723 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« στις: Μάιος 22, 2014, 03:49:07 μμ »

το πηρα   70 ευρω παρακαλω την γνωμη σας  για την κατασταση του.
ευχαριστω.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2014, 03:53:38 μμ »

Φίλε μου αν και δεν τα γνωρίζω και πολύ καλά αυτά. .μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. .. Αναποφασιστικότητα
περίμενε θα μάθεις σε λίγο. .
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2014, 03:57:24 μμ »

εχει ελαχιστες γρατσουνιες και το γυρω γυρω (στεφανι) μερος που δεν φαινεται  εχει μοτιβα-σχεδια αντι για γραμμωσεις που εχουν τα συγχρονα ευρω.
και ειναι ελαφρως ποιο σκουρο απλως οι φωτο ειναι λιγο ποιο ανοιχτες.
το βαρος το ζυγισα ειναι 26,98 γραμμαρια.
απλως θα με βοηθουσε πολυ η γνωμη σας .
δυστυχως δεν μπορω ακομη να κανω καταταξη σε κατηγορια  οπως πχ fine, very fine κλπ,  ειναι πολυ νωρις για μενα.
αυτην την αγορα μου την προτεινε φιλος μου αλλα πιστευω οτι η γνωμη επισημων συλλεκτων μετραει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2014, 04:30:19 μμ από tasos26 » Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2014, 04:54:01 μμ »

Γνησιο ειναι το νομισμα σου και μια χαρα ομορφουλι στην τιμη του το πηρες.Παλαιότερα η τιμή του ήταν γυρω στα 150 ευρω αλλα με τοσα νομισματα που ανακαλυφθηκαν σε ναυαγια την τελευταια δεκαετια και έπεσαν στην αγορά οι τιμές έπεσαν.
Το ασήμι του είναι 0.903 το βάρος του 27.0700g στην  μπροστινη πλευρα υπάρχει το κεφάλι του  Φερδινανδου του εβδομου και στην άλλη οι κλασσικες στηλες με τον Θηραιο και την κορωνα των Ισπανικων νομισμάτων και των αποικιών τους.
Η συγκεκριμμενη κοπη έχει και δυο ποικιλιες απο οσο ξερω.Η διαφορα ειναι στις γραμμές στην βάση των γραμμάτων ( κυμματιστη βαση και ισια ).
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2014, 04:59:32 μμ »

δηλαδη σμαρτμορφευς το πηρα σε καλη τιμη οντως αξιζει? η μπορουσε να βρεθει ποιο φθηνο?
εσεις σε τι κατασταση το κατατασσετε οπως λενε για παραδειγμα fine, very fine ?
τα ρωταω για να το γραψω επανω στο χαρτι που θα το τυλιξω
ο μονος λογος που σκεφτομαι να αρχισω  μαζευω ισπανικα  ειναι γιατι εχουν μια ομορφια σαν νομισμα και σχεδιο και οτι ηταν μεγαλη αυτοκρατορια οι ισπανοι με τον κολομβο κλπ
μην με παρεξηγησεις για τις ερωτησεις γιατι εγω ασχολουμαι μεχρι τωρα μονο με ρολογια τσεπης
παντα για μενα μετραει οι γνωμη των ειδικων επι του αντικειμενου δηλαδη των συλλεκτων Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2014, 05:03:58 μμ »

ΕΙπαμε το πηρες στην τρεχουσα τιμη του ισως αν εψαχνες λιγο να τσιμπαγες κανενα κανα δεκαρικο λιγοτερο αλλα οκ είναι ομορφο νομισμα και προσωπικα μου αρεσει που ειναι χτυπημενο απο την μητρα εκτος κεντρου οπως αρκετα νομισματα της εποχης εκεινης
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2014, 05:04:52 μμ »

δηλαδη σμαρτμορφευς το πηρα σε καλη τιμη οντως αξιζει? η μπορουσε να βρεθει ποιο φθηνο?
εσεις σε τι κατασταση το κατατασσετε οπως λενε για παραδειγμα fine, very fine ?
τα ρωταω για να το γραψω επανω στο χαρτι που θα το τυλιξω
ο μονος λογος που σκεφτομαι να αρχισω  μαζευω ισπανικα  ειναι γιατι εχουν μια ομορφια σαν νομισμα και σχεδιο και οτι ηταν μεγαλη αυτοκρατορια οι ισπανοι με τον κολομβο κλπ
καλό κουράγιο με αυτά. Δεν εχουν τελειωμό. Με την ευκαιρία, τι εννοείς στο χαρτί που θα το τυλίξεις;
Εννοείς θα το βάλεις στα συνηθισμένα χαρτονάκια ή έχεις σκοπό να το κάνεις πιτόγυρο;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2014, 05:08:09 μμ »

 Χαμόγελο οχι εκοψα ενα τετραγωνο χαρτονακι και το συρραψα απο τις 3 πλευρες θα το βαλω μετα μεσα θα συρραψω την τελευταια πλευρα και επανω στο χαρτονακι θα γραψω αυτα που ειπανε παραπανω (φερδιναδος κτλ)
και ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση στην απορια μου. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2014, 06:20:54 μμ »

VF+ ισως και XF. ειναι καλοχτυπημενο κατι που δεν ειναι δεδομενο σta pillar dollar.Σ αυτα συναλλασονταν σε ολο τον κοσμο τοτε και στην Ελλαδα. Στην επανασταση συνεχεια αναφερονται σε ταλληρα αποικιων.σ αυτα αναφερονται,Το συσκεκριμενο ειναι ΜΕξικου και της πολης του Μεξικου, του ποιο ευκολου νομισματοκοπειου . Θα ειχε μια υπεραξια καλη αν ηταν κεντραρισμενο ή κομμενο σε αλλο νομισματοκοπειο Durango ή Guandalahara. Στο coincommunity υπαρχουν καναδυο που τα παιζουν στα δαχτυλα.Aμα θες ανεβαζουμε καμμια φωτο εκει για να ρωτησουμε την γνωμη τους.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2014, 06:48:00 μμ »

ναι ναι βεβαιως  αν γνωριζετε καποιον που εχει ειδικευση σε αυτα  ναι δωστε τις φωτο δεν υπαρχει θεμα.
ολα τα παραπανω που μου ειπατε θα τα γραψω επανω γιατι αυτες οι πληροφοριες ειναι πολυτιμες -για μενα- τουλαχιστον.
και παλι χιλια ευχαριστω γιατι για μενα δεν ειναι και τοσο ευκολο  να κανω εστω και την αρχη σε τετοια θεματα. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2014, 06:55:49 μμ »

βαλτα σε κανενα τετοιο χαρτονακι και γραψε οτι θελεις απεξω.οι περισσοτεροι σε τετοια τα βαζουμε και μετα αλμπουμ.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2014, 07:05:58 μμ από epop » Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2014, 07:00:51 μμ »

σας ευχαριστω ολους  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2014, 12:32:56 μμ »

σε περιπου ιδιο χαρτονακι το εβαλα εγω απλως το χαρτονι εγω το εκοψα και ο κυκλος που φαινεται το νομισμα δεν ειναι και τοσο τελειος.
αυτο το χαρτονακι της φωτογραφιας ειναι σιγουρα ετοιμο, δηλαδη αγορασμενο γι αυτο ειναι και καλυτερο αλλα ενταξει δεν με πειραζει. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 23, 2014, 12:35:20 μμ »

έδωσες 70 ευρώ για να πάρεις ένα νόμισμα και λυπάσαι 5 σεντς για το χαρτονάκι;
Όποιος λυπάται το καρφί χάνει και το πέταλο, λέει μια παροιμία.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 23, 2014, 01:08:16 μμ »

Σωστός ο Γιώργος. Τα χαρτονάκια αυτά έχουν και το ειδικό "νάϋλον" για προστασία από οξειδώσεις και είναι δύο τύπων, τα αυτοκόλλητα και αυτά με το συρραπτικό. Είναι πάμφθηνα και μπορείς να τα βρεις παντού.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences