Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 04:47:10 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναζητώντας χαμένους θησαυρούς !!  (Αναγνώστηκε 3057 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 02:08:21 μμ »

Ιστορίες......

http://iansta.blogspot.gr/2006/05/blog-post.html
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 02:32:27 μμ »

'Απειρες είναι οι ιστορίες, οι μισές φανταστηκές οι μισές αληθεινές και κάποιες παραποιημένες. Σίγουρα θα υπάρχουν και αρκετοί που δέν ανακαλύφθηκαν ακόμα αλλά και εμένα μ`αρέσουν αρκετά δέν χάνω ευκαιρία να διαβάσω καποια απο αυτές
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 02:54:42 μμ »

παιδια εδω στη χιο που δεν εχει και πολλες δυνατες ιστοριες για θυσαυρους, εχουν βρει 3 σιγουρα που τους εχω δει με τα ματια μου μεγαλους θυσαυρους που εχουν να κανουν με εναν τενεκε δυο τενεκεδες και ενα τσουβαλακι το οποιο σχεδον ειχε καει! αυτα τα εχω δει δε συμμετειχα αλλα ετυχε να τα εχω δει! και δυο μικρους θυσαυρους ενα σακουλακι μικρο με κατι τουρκικα χρυσα και κοσμηματα που βρηκα οταν εσκαβα ενα σπιτι με ηλεκτρολογικα σα παραγιος τοτε και το αφεντικο μου πηρε και εδωσε στον ιδιοκτητη, ενα μικρο θυσαυρο στα θεμελια του σπιτιου του θειου μου και του ιδιου θειου σε ενα χωριο που ειχε σταυλο ειχαμε βρει στο εδαφος ενα κενο που ειχε πατησει το αφεντικο μου και θειος μου απο τη μανα μου  (αυτος με το σταυλο ηταν απο το πατερα μου) και ζοριζαμε να ανεβασουμε με σχοινι, ενα καλωδιο ρευματος και πηγε το ποδι του ολο μεσα, οταν τον βγαλαμε με αναπτυρα και με κερι βλεπαμε οτι ηταν ενα σα δωματιο με τρουλο μεγαλο αλλα στο εδαθος δε φαινονταν τι ειχε, ο θειος με το σταυλο το κουκουλωσε γρηγορα γρηγορα οτι δεν ειναι τιποτα, μια τρυπα που θα κλεισει με χωμα αλλη ωρα, ποτε δε μαθαμε τι ειχε μεσα! και ειμαι σχεδον σιγουρος ειτε ειχε μεσα, τωρα χρυσο? οπλαποθηκη απο τους γερμανους κανεις δε ξερει, οπλαποθηκη γιατι υπηρχε η φημη οτι εκει ηταν αποθηκες οπλων των γερμανων! και ενα μικρο θυσαυρο ακομα στα θεμελια ενος ανεμομυλου μερικες λιρες! επομενος πιστευω οτι υπαρχει πολυ πραμα ακομα σε ολη την ελλαδα!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 03:36:01 μμ »

μη γραφετε τετοια δημοσια βρε θα σας τρεχουν σε καμια ασφαλεια! μονο σε ερευνες με αδεια να αναφερεστε! σε μια τετοια εχω συμετασχει και εγω ετσι για την εμπειρια!
Καταγράφηκε
Johntsik
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 456


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 04:14:15 μμ »

Οταν το 2000 ήταν σε εξέλιξη η κατασκευή χαντακιων για την δημιουργία αποχέτευσης από τον δήμο Καλυμνιων, βρέθηκε αρχαίος τάφος στα 2,25 μ. Ηταν η πρώτη φορά που έβλεπα αρχαίο τάφο. Ηταν ήδη εκεί υπάλληλοι της Αρχαιολογίας. Ο τάφος με τα ευρήματα του βρίσκονται στο μουσείο Καλυμνου.
Υπάρχουν παρα μα παρα πολλοί τέτοιοι τάφοι και θησαυροί σε όλα τα νησιά. Πολλοί έχουν βρει πολλα και διάφορα, αλλα δυστυχώς φεύγουν έξω.....
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:25:55 μμ »

Μια ιστορια απο Κυπρο, καποιος πηρε το παλιο κρεβατι της γιαγιας που απεβιωσε για επιδιωρθωση, αυτα με τις κολωνες τα αρχοντικα κρεβατια, οταν εκοψαν κατω το ποδι του κρεβατιου που ελιωσε απο την υγρασια ετρεχαν ποταμι οι λιρες...!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 03:42:53 μμ »

Πραγματική ιστορία που την βίωσα από πολύ κοντά. Ήμουν παρόν στο περιστατικό.

Τέλη του 2011, Δεκέμβριος 23 του μήνα.Λίγο πρίν από τα Χριστούγεννα.
Β. Σοφίας,Κολωνάκι.
Η γιαγιά με το εγγόνι πάνε να πάρουν δώρα για τις γιορτές. Ο γαμπρός με την γυναίκα του και κόρη
της γιαγιάς, θέλουν να κάνουν ένα καινούργιο στρώμα, δώρο στη γιαγιά.
Βγάζουν το παλιό στρώμα στο δρόμο,για να βάλουν το καινούργιο στη θέση του παλιού,
και αφού το κατεβάζουν στον δρόμο φωνάζουν και ένα αυτοκίνητο με ρωμά (τσιγκάνους) να το
φορτώσουν στο Ντάτσουν και να το πάρουν. (οι τσιγγάνοι ως γνωστόν,καίνε τα στρώματα και κρατούν
τα ελατήρια.)
Μετά από κανα δύο ώρες επιστρέφει η γιαγιά με το εγγόνι και αφού της λένε ότι έχουν
ένα δώρο γι'αυτή......ξεκινάει η μεγάλη πλάκα!!!!!!!
Τους λέει ότι το παλιό στρώμα που έδωσαν στους τσιγγάνους,έχει κρυμμένα 1.500.000 ευρώ
και 2000 χρυσά νομίσματα και λίρες!!!!!
Το τι έγινε δεν περιγράφετε!!!!!!!!!! 
Να προσθέσω ότι η οικογένεια που αναφέρομαι,είναι επιφανείς και από τις παλιές του Κολωνακίου.
Αμέσως ειδοποιήθηκε η αστυνομία και όλοι μας αρχίσαμε να ψάχνουμε το ντάτσουν με τους τσιγγάνους.
Μετά από 24 ώρες ψάξιμο.....δεν βρέθηκαν ποτέ!!!! Τουλάχιστον αυτό μας είπαν.(εγώ έχω ακόμα
μία μικρή αμφιβολία αλλά.....)

Η μεγάλη πλάκα είναι......να μήν κατάλαβαν και οι τσιγγάνοι τίποτα......και το στρώμα να έφτασε
στην φωτιά!!!!!
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 03:48:03 μμ »

Με 2.000 χρυσά νομίσματα, το στρώμα θα ήτανε ασήκωτο. Κλείσιμο ματιού
Μάλλον μίλησε το αλτζχάιμερ της γιαγιάς. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
ανεστης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 212


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 04:03:43 μμ »

Συμφωνω ότι θα ειναι βαρύ το στρωμα αλλά
Δεν ειναι και τεράστια η διαφορά βαρους που προκύπτει
Αν ήταν πχ μονο λιρες ειναι 16 κιλά επιπλέον
Εγω σε αυτή την περιπτωση με τα δόντια σήκωνω 50 κιλα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 04:07:59 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω αν αληθεύουν τα λεγόμενα της γιαγιάς! Αναποφασιστικότητα
Δεν ανήκω στην οικογένεια που αναφέρομαι.  
Το περιστατικό όμως είναι αληθινό και έγινε ακριβώς όπως το περιγράφω. Ήμουν παρόν σε όλα.
Καταγράφηκε
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 04:18:56 μμ »

χαχαχα γελαμε στη πλακα της ζχωης που τους εγινε αλλα ειναι μεγαλη πικρα οσα λεφτα και να εχεις, ακομα και να εκαψαν οι ρομα το 1,5 εκατομμυριο θα τους εμεναν οι 2000 λιριτσες. μηπως να γινουμε ρομα να μαζεβουμε παλιατζουρα? αν μπορουμε να την πουμε ετσι! παντως υπαρχουν θυσαυροι μπροστα μας και μας φοναζουν αλλα εμεις δεν ασχολουμαστε! οι 3 μεγαλη σχετικα θυσαυροι που τους ειδα με τα ματια μου ειχαν λογικη που κανεις τοτε δεν εδωσε βαση! ο ενας θυσαυρος βρεθηκε σε κτηριο που ηταν τραπεζα παλια των τουρκων και ενω αρκετο καιρο ειχαν βρεθει θυριδες στους τοιχους αδειες δε σκεφτηκε κανεις μηπως ειχαν αφησει τιποτα με δεδομενο οτι ειχαν φυγει βιαστηκα απο το νησι! και βρεθηκαν φυσικα στο δαπεδο κατω απο μια πραγματι πολυ βαρια πλακα που εκρυβε επεισης θυριδες και γεματες!
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 04:23:49 μμ »

Είναι ή δεν είναι αλήθεια, το συμπέρασμα είναι ένα: μαζεύετε μέταλλο που δεν καταστρέφεται και όχι χαρτιά. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 04:25:00 μμ »

ξεχασα να πω οτι η τουρκικη τραπεζα ειχε να κανει με τους τενεκεδες που δεν ηταν σε τενεκεδες αλλα γεμισαν δυο τενεκεδες, μαλιστα αυτοι που τα βρηκαν ηταν τυχεροι και βλακες, θα μπορουσαν να ειχαν πολλα λεφτα αλλα τσακωθηκαν στη μοιρασια τους ακουσαν οι απεξω γιατι το κτηριο ηταν μεσα στη πολη και τους εκαναν τσακωτους κι τα πηραν μαλλον σχεδον ολα! οι αλλοι δυο θυσαυροι δε, που ο ενας τενεκες αφορουσε κτηριο τις διοικησεις των ες ες, επισης στη πολη μεσα και το τσουβαλακι σε πηγαδι σε χωριο! συμφωνω παρκερ!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences