Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 05:22:49 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PCGS Crossover και Reconsideration  (Αναγνώστηκε 4578 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 16, 2016, 10:59:26 πμ »

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει άποψη για τις παραπάνω υπηρεσίες που προσφέρει η PCGS, έχει κάποιος στείλει νομίσματα, ποια τα αποτελέσματα?
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 16, 2016, 11:03:31 πμ »

άποψη μου ειναι ότι ποτε δεν θα σου βάλουν παραπάνω βαθμό γιατί ουσιαστικά είναι σαν να παραδέχονται το λάθος τους!

καλύτερα σπάσιμο και ξανά αποστολή
Καταγράφηκε

chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 16, 2016, 11:07:31 πμ »

Χρήστο το καταλαβαίνω αυτό αλλά ποιος ο λόγος ύπαρξης της υπηρεσίας (πέρα από το χρηματικό τους κέρδος) εφόσον δεν αλλάζει κάτι. Ζητώντας άποψη εννοούσα αν έχει κανείς εμπειρία πραγματική με δικά του νομίσματα, όχι υποθετικά.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2016, 11:08:50 πμ »

έχω δει νομισματα να τα στέλνουν για reconsider και να γυρνάνε με τον ίδιο βαθμό ή και χαμηλότερο από crossover...
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:11:48 μμ »

To cross αφορα νομισματα σλαμπαρισμενα απο την ετερη μεγαλη εταιρεια του κλαδου και μονον.
Αν του βαλουν μεγαλυτερο βαθμο σε δικο τους σλαμπ, ειναι σαν να παραδεχονται οτι εχουν ελαστικοτερα κριτηρια απο την ανταγωνιστρια, πραγμα που δεν το θελουν.
Το reconsider (regrade στην NGC), ειναι σαν να παραδεχονται το λαθος τους.
Δεν εχω στειλει ποτε ουτε το ενα, ουτε το αλλο, γιατι μετα απο κουβεντα με εναν απο τους πολυ εμπειρους στην αποστολη νομισματων για πιστοποιηση, κατεληξα οτι ειναι πεταμενα λεφτα.
Μονη λυση, εφοσον το νομισμα καταφανως αδικηθηκε, ειναι το σπασιμο και ξανασταλσιμο ειτε στην ιδια εταιρεια, ειτε στην αλλην.
Αυτο βεβαια περιεχει καποιο ΡΙΣΚΟ, εχει τυχει περιπτωση γνωστου μου που τραβαγε τα μαλλια του , για την ακριβεια πηγε για μαλλι και βγηκε φανταρισια κουρεμενος, σε ενα υπερπολυτιμο κερμα..

Υ,Γ, Ο λογος υπαρξης της υπηρεσιας που ρωτας Χρηστο, ειναι οτι δεν θα μπορουσε να μην υπαρχει, για να καλυπτει, εστω θεωρητικα,τον πελατη, στην πιθανοτητα λαθος.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:19:21 μμ »

Ευχαριστώ Δημήτρη για την μεταφορά της εμπειρίας σου. Αυτό είναι το ουσιαστικό στο crossover, μπορεί να σταλεί νόμισμα άλλης εταιρείας και να παραμείνει ως έχει στον βαθμό του? ή το βαθμολογούν εκ νέου?
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:35:01 μμ »

Σπασιμο και αποστολη ξανα και στις δυο φορες που το επιχειρησα βγηκα κερδισμενος.Στην περιπτωση cross που εστειλα νομισμα AU DETAILS γυρισε με τον ιδιο βαθμο δηλ πεταμενα λεφτα!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:43:38 μμ »

Εξαρταται απο τι τους ζητας οταν το στελνεις.
Αν τους ζητησεις "any grade", το σπανε και το βαθμολογουν εκ νεου και το βαζουν σε δικο τους σλαμπ.
Αν τους ζητησεις να σλαμπαριστει σε δικο τους σλαμπ ΜΟΝΟΝ εαν παρει τον ιδιο( η μεγαλυτερο) βαθμο με αυτο που ειχες στο σλαμπ της αλλης εταιρειας, τοτε το βαθμολογουν εντος του σλαμπ και αποφασιζουν, ειτε στο στελνουν πισω με το ιδιο τραινο οπως ηταν, ειτε οντως στο σλαμπαρουν με τον ιδιο η μεγαλυτερο βαθμο.
Θελει προσοχη, με τον ανθρωπο που το στελνεις, να το υποβαλει ΑΚΡΙΒΩΣ στην υπηρεσια που ζητας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:45:29 μμ »

ευχαριστώ με κάλυψες απόλυτα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:51:31 μμ »

-εχω στειλει νομισμα ngc για conservation στην ncs και γυρισε δυο βαθμους πανω.Απο ms64 se ms66.Το αξιζε αλλωστε γι αυτο το ειχα αγορασει γιατι ειδα οτι ο βαθμος δεν συμβαδιζε με το νομισμα.
-Εχω στειλει δραχμη 1910 μσ61 παλι  για conservation στην ncs και γυρισε με τον ιδιο βαθμο δικαιως.
-εχω στειλει νομισμα pcgs με την ενδειξη residue, ειχε δηλαδη πρασινιλα το νομισμα, για conservation στην ncs και γυρισε ms67.To νομισμα το αξιζε.
-εχω στειλει παλι νομισμα αγγλικο half crown pcgs στην ncs για conservation και γυρισε πισω οπως ηταν γιατι λεει δε θα κερδιζε τιποτα απο το conservation.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:59:30 μμ »

Αναργυρε απολυτα σωστα αυτα που λες, απλως ο Χρηστος ρωτησε για reconsideration , οχι για conservation..
H συντηρηση ειναι οντως μια πολυτιμη υπηρεσια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 16, 2016, 01:04:49 μμ »

δημητρη το καταλαβα αλλα ηθελα να δειξω που περιπου να δειξω ποια ηταν περιπου τα αποτελεσματα οταν εστειλα νομισμα ηδη σλαμπαρισμενο.Εχω στειλει πολυ περισσοτερα νομισματα αφου τα εσπασα με μικτα αποτελεσματα. και μενα η δικη μου γνωμη ειναι οτι το καλυτερο θα ηταν να σπασει ενα σλαμ πριν σταλει.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 16, 2016, 06:18:37 μμ »

 Εγω δεν συμφωνω με το σπασιμο και ξαναστειλε το γιατι αυξανεται ο αριθμος των πιστοποιημενων νομισματων και ετσι μειωνεται και η τιμη του. Π.χ αν το δικο σου ειναι MS-64 και το ξαναστειλεις και παρει παλι τον ιδιο βαθμο θα εχει συνολο αντι 9 MS-64 θα ειναι 10 κομματια. Στο τελος θα υπαρχουν αληθινα 6 κομματια και θα φαινονται 10 κομματια, συμφωνατε με αυτο?
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 16, 2016, 06:25:53 μμ »

Εγω συμφωνω παντως
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 16, 2016, 06:44:13 μμ »

Νομιζω τωρα οι εταιρειες πιστοποιησης νομισματων αν τους επιστρεψεις το παλιο χαρτακι πιστοποιησης σου επιστρεφουν και 20 ευρω και το διαγραφουν απο τον καταλογο τους, αυτο ειναι πολυ σωστο!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences