Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 11:32:56 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: νομίσματα στην Κρήτη επί ενετοκρατίας --- ιστορία-σπανι  (Αναγνώστηκε 7436 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 17, 2010, 09:11:02 μμ »

Έπεσα πρόσφατα πάνω στα δυο μέχρι πρότινος άγνωστα σε μένα εικονιζόμενα νομίσματα της ενετοκρατούμενης Κρήτης.

http://upmyphoto.com/image/32530/1d6cf30

http://upmyphoto.com/image/32528/a44cbaf

Συμπεραίνω πως πρόκειται αφ'ενός για 1 σεζίνο (sessino) κομμένο στο όνομα του δόγη Marino Grimani 1595-1605 (μητροπολιτικό σεζίνο) επισημασμένο το 1609 με σφραγίδα του βενετικού λέοντα του Αγ. Μάρκου για χρήση στην Κρήτη λόγω της εκεί έλλειψης μικρών αξιών (Τζαμαλής B 49 ι).

Αφ'ετέρου το άλλο νόμισμα είναι τα 2 σολδία (γαζέττα) κομμένα στο όνομα του δόγη Francesco Molin μεταξύ 1646-1655 (αρχικά 'F.R.' στο έξεργο) επισημασμένο μετά το 1684 στο φρούριο της Γραμβούσας, Σπιναλόγκας ή Σούδας που κρατούσαν ακόμα τότε οι βενετσιάνοι και χρειάστηκε για τις ανάγκες του Βενετο-Τουρκικού πολέμου (το νομισματοκοπείο στη Βενετία ήταν απασχολημένο με το να κόβει ποσότητες armata, isole, morea, dalmatia & albania κλπ) με επισημασμένα τα αρχικά διαφόρων αξιωματούχων και διοικητών των φρουρίων ή ταμιών, στην προκειμένη περίπτωση 'G.B' στο obverse και 'S' στο reverse (Τζαμαλής Β 85 ε)(ή κάποιο άλλο unrecorded?).

Δεν έχω όμως την έρευνα του Paolucci ή κάποια άλλη σχετική που ίσως μας διαφωτίσει.. θα με ενδιέφεραν οι γνώμες για την ιστορία, σπανιότητα και αξία τους.

Y.Γ.: οι αναφορές είναι στο βιβλίο του Αν. Τζαμαλή ''Νομίσματα του Ελληνικού Χώρου 1184 - 1976'' σελ. 110 και 120-121
βλεπε και http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=134.msg4158#new
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 09:58:40 μμ »

ελα γατε αστα αυτα και πες μας τι ζηταει!  Κλείσιμο ματιού αν ειναι να τσονταρω! θα τα πουμε αυριο παρεα με σταφυλαδα
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2011, 06:05:21 μμ »

ένα πολύ καλά διατηρημένο ( κι εξ ου σπάνιο) κι ελαφρώς διπλοκτυπημένο κρητικό σολντίνο έκλεισε προσφάτως
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&rt=nc&nma=true&item=110665016140&si=lwapzou0pF%252FGWdnPnYF7x1xY6fc%253D&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT
και για την κατάστασή του σε πολύ καλή τιμή θα λεγα. συγχαρητήρια σε όποιον γάτο (μου) το πήρε   Αναποφασιστικότητα  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2011, 09:21:05 μμ »

Ασημακι φίλε αυτο ειναι καρακαθαρισμένο,κοροζιομενο....... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2011, 07:19:58 μμ »

Φίλε μου αυτο είναι προφανές οτι έχει φάει (αρκετά άτσαλο) καθάρισμα και έχει αρχίσει διάβρρωση (που σταματιέται) αλλά όπως ξέρεις έχει τη μεγάλη σημασία του το οτι έχει βαθύ και δυνατό κτύπημα και άρα ισχυρό eye appeal όπως λεν και στο χωριό μου  Μεγάλο χαμόγελο άλλωστε πόσα κρητικά σολντίνια κ άλλα χάλκινα κρητικά ή ενετικά εποχής με τόσο καλό strike έχουμε δει; ελάχιστα  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2011, 07:34:50 μμ »

Η καταστροφη ομως Γιαννη ειναι κ α τ α σ τ ρ ο φ η!! Και οταν ενα νομισμα τοσο σπανιο το εχουν κανει σαν τα μουτρα τους οι οποιοι ασχετοι το κατεστρεψαν, καλυτερα να το αποφυγεις και να ψαχνεις το επομενο που θα σε ικανοποιει η κατασταση του!!
Οπως ειπε μια ψυχη για μια αλλη περιπτωση,και αυτο το νομισμα ηταν για πιστοποιηση απο την ΑΖΑΧ  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2011, 10:30:54 μμ »

τα βενετσιανικα ειναι μονα τους,χιλιαδες παραλλαγες και αξιες, ειδικα τα χρυσα πολλαπλασια του  χρυσου δουκατου ειναι αριστουργηματα χαρακτικης ,και απλησιαστα ως προς τις τιμες.μιλαμε για δεκαδες χιλιαδες ευρω το καθενα.του ελλαδικου χωρου εινα σπανια,γιατι ηταν μικρων αξιων,αρα χαλκινα,και οπως ολοι βλεπουμε δυσκολα βλεπεις καθαρα κομματια.τα πιο πολλα ειναι των δυο σολδιων,πιο σπανια ακομα ειναι του ενος,γιατι φυσικα ηταν πιο μικρο,και ελιωνε πιο ευκολα.παντως μου κανει εντυπωση,γιατι ενω εχετε κατεβασει σχεδον ολα του ελληνικου χωρου,αργυρα δουκατα,που ηταν πανεμορφα δεν εχω δει στην ιστοσελιδα?θα μου πειτε γιατι δεν κατεβαζεις εσυ?εχω εξηγησει οτι δεν μπορω,για τεχνικους λογους,εχετε τον λογο μου οτι μολις μπορεσω θα βγαλω απο την συλλογη μου ενδιαφεροντα κομματια.τα βενετσιανικα ειναι η τρελλα μου.εχω ασχοληθει απο τα πρωτα του ενατου αιωνα ,τα σταυροφορικα της βενετιας επισης που εναι και αυτα, δυσκολα κλπ.αυτα τα νομισματα ειναι σχεδον σαν δικη μας κληρονομια,γιατι ο λεων της βενετιας δεσποζε για αιωνες στην ελλαδα,καλο βραδυ σε ολους, γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:33:52 μμ »

Γιάννη το σωστο και το λάθος είναι σχετικές εννοιες στα συλλεκτικά .
Αν σε ικανοποιει και σου αρέσει όρμα....
Περι ορέξεως ουδείς λογος που λενε... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:16:56 μμ »

Θόδωρε είναι πολύ σπάνια τα καλοχτυπημένα, καρατσεκαρισμένο αυτό. σίγουρα συμφωνώ μαζί σου οτι είναι και θέμα προσωπικού γούστου! αφού ξέρεις ότι όρμησα αλλού τον τελευταίο καιρό, σε πολύ καλύτερα   Κλείσιμο ματιού κι όπως σου είπα έρχομαι αύριο απο κεί να σου πω αλλά κυρίως να σου δείξω  Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 05, 2015, 10:52:34 μμ »

Αυτο πως σας φαινεται;-)



Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:31:16 μμ »

υπαρχουν και τα τορνεσια Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NIKOS-50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 06, 2015, 01:47:59 μμ »

Γιαννη πολύ ομορφο. Να πω καλοριζικο?
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 06, 2015, 02:32:52 μμ »

Πολύ πολύ καλό και όμορφο!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences