Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 06:54:29 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια απο τις εξι  (Αναγνώστηκε 5814 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:05:35 πμ »

Οι φωτογραφίες είναι ενδεικτικές του προΐόντος που θα αγοράσετε. Σε όλα αυτά τα site πώλησης επενδυτικών νομισμάτων έτσι είναι. Δεν θα σας στείλουν το συγκεκριμένο νόμισμα. Για το αρχικό ερώτημα του φίλου η άποψη μου είναι η εξής: "Όταν αγοράζεις χωρίς να βλέπεις τι αγοράζεις, παίρνεις το φθηνό και το σίγουρο, δηλαδή λιρίτσες του 2015".
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:09:55 πμ »

Γιάννη δεν εκτιμώ λίρες, δεν υπάρχει αυτή δυνατότητα, αλλά βλέπω φωτογραφίες που απεικονίζουν λίρες, τι να κάνω? Να τις εκτυπώσω και να τις ζυγίσω? Δεν γίνεται. Θα διαφωνήσω μαζί σου ότι οι διαφορές οφείλονται στην φθορά, με το επιχείρημα των φωτογραφιών που "ανέβασα", δες crash test π.χ. με το χέρι του καβαλάρη που κρατάει το λουρί του αλόγου, εκεί δεν έχει φθορά, ενώ θάπρεπε  Έκπληξη Έκπληξη

Κανείς δεν έβγαλε άσχετο κανέναν, αλλά το αλάθητο δεν το διεκδικεί, πλέον, ούτε ο πάπας  Κλείσιμο ματιού

Στο Μιχαλη 80 απευθυνομουν αλλα ειστε και πολλοι παναθεμα σας Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μιχαλη δεν αναφερθηκα σε σενα προσωπικα γενικα μιλαω οτι οι κοπές μεταξυ τους εχουν πολλες διαφορες και ατελειες.Τα σφαλματα ομως στις κοπιες ειναι συγκεμριμενα και συνεχως επαναλαμβανονται αφου οι κιβδηλοποιοι δεν εκοψαν μονο ενα νομισμα.Για παραδειγμα οι πλαστοι Γεωργιοι εχουν προβλημα στην κοιλια και στομαχι.Πρωτα εκει κοιταμε.Οι Βικτωριες οι τσεμπερατες εχουν θεμα στην οδοντωση και στο μεταλλιο.Και πολλα άλλα.

Ειναι συγκεκριμενες οι κοπιες τις παρακολουθω χρονια και παρατηρω οτι τα προβληματα ειναι συγκεκριμενα.Και κατι αλλο βασικο.Πολλες λιρες πιο χοντρες με λιγοτερα καρατια κόπιες παρατηρησα οτι στο σχεδιο δεν ειχαν προβλημα.Δηλ σε φωτο ηταν σαν γνησιες και μονο στο χερι το καταλαβαινες.Ουτε καν μπαινανε στην σχισμη του FISCH.

Υ.Γ Αυτο που εγραψες "να τις εκτυπωσω και ζυγισω" ηταν κορυφαιο Σαρκασμός Σαρκασμός Μου φυγε ο καφες  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:11:05 πμ »

Οι φωτογραφίες είναι ενδεικτικές του προΐόντος που θα αγοράσετε. Σε όλα αυτά τα site πώλησης επενδυτικών νομισμάτων έτσι είναι. Δεν θα σας στείλουν το συγκεκριμένο νόμισμα. Για το αρχικό ερώτημα του φίλου η άποψη μου είναι η εξής: "Όταν αγοράζεις χωρίς να βλέπεις τι αγοράζεις, παίρνεις το φθηνό και το σίγουρο, δηλαδή λιρίτσες του 2015".

Χρηστο respect τι να πω βρε φιλε.Μπραβο.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:23:54 πμ »

Στο Μιχαλη 80 απευθυνομουν αλλα ειστε και πολλοι παναθεμα σας Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Οk, δεν υπάρχει, πιστεύω, κανένα θέμα που απάντησα εγώ....  Χαμόγελο

Γενικά τώρα σε αυτά που έγραψες, όταν ένα νόμισμα έχει τις ίδιες τεχνικές προδιαγραφές με μια λίρα και είναι πανομοιότυπο και στην όψη με μια λίρα είμαστε σίγουροι ότι και αυτό το νόμισμα είναι λίρα, όταν όμως βλέπουμε ένα νόμισμα σε μια φωτογραφία και εντοπίζουμε δεκάδες διαφορές(όχι αναγνωρισμένες από τα βιβλία) όταν το αντιπαραβάλλουμε με φωτογραφία μίας γνήσιας λίρας της ίδιας χρονολογίας, ακόμα και γνήσιο νάναι γιατί να το αγοράσουμε? Άρα το θεωρούμε, το λιγότερο, ύποπτο και το αποφεύγουμε  Κλείσιμο ματιού


Υ.Γ Αυτο που εγραψες "να τις εκτυπωσω και ζυγισω" ηταν κορυφαιο Σαρκασμός Σαρκασμός Μου φυγε ο καφες  Μεγάλο χαμόγελο
Χρέωσέ με έναν... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 09:39:55 πμ »

καλημερα
δηλαδη απο αυτο το site degussa μπορουμε να αγορασουμε Απορία
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 09:53:10 πμ »

Φίλοι, υπάρχουν στο site αξιόπιστα άτομα-μέλη και εμποροσυλλέκτες που πωλούν και φθηνότερα και μπορεί κανείς να τα ελέγξει "ιδίοις όμμασι". Ολα τα άλλα είναι περιττά.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 10:06:32 πμ »

  Για να ξεκαθαριζουμε μερικα πραγματα, η degussa και πολλοι αλλοι μεγαλοι ειναι εγγυηση και για να το παω παρακατω, οποιοδηποτε σαιτ(εταιρεια) λειτουργει χρονια και ειναι γνωστο στον χωρο δεν προκειται ποτε να πουλησει πλαστα η να ριξει κανεναν, μιας και απο την φημη τους εξαρταται η λειτουργια τους και δεν την διακινδυνευουν με τιποτα.
  Μικροπροβληματα που παρουσιαζονται καμια φορα σε σαιτ αγορων πολυτιμων μεταλλων εχουν να κανουν με χρονους παραδοσης η καπως ταλαιπωρημενα προιοντα και οχι με πλαστοτητες η μικροτερες περιεκτικοτητες.

  Ειναι γεγονος οτι η καλυτερη λυση οικονομικα στην Ελλαδα ειναι η αγορα λιρων απο αξιοπιστα ατομα και απο εδω μεσα, αλλα δεν πρεπει να φαινεται ως "διαφημιση" η να ειναι απολυτη η παροτρυνση αυτη, μιας και ενας νεος που μπαινει ειναι λογικο να εχει επιφυλαξεις , σου λεει "εδω μεσα πουλανε λιρες και διαφημιζουν οι ιδιοι την πραματεια τους".
  Γιαυτο και προσωπικα χρησιμοποιω παντα την εκφραση "απο αξιοπιστα ατομα και εδω και αλλου κλπ".
 Με την τριβη, ο νεος στον χωρο αντιλαμβανεται τι τον συμφερει.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 10:08:09 πμ »

Γιάννη διάβασα με μεγάλη προσοχή αυτά που γράψατε όλοι , ωστόσο η εικονιζόμενη λίρα του '16 εξακολουθεί να μην μου αρέσει καθόλου ακόμη και αν προέρχεται από το degussa.

Επειδή δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου λίρα 1916 London , κοιτάω αυτήν
http://www.ebay.com/itm/1916-King-George-V-London-Mint-Gold-Sovereign-Great-Condition-RARE-/171903874587?hash=item280644f61b:g:okEAAOSwu4BV2bdy
Καμία σχέση ...
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 10:16:53 πμ »

 Για να ξεκαθαριζουμε μερικα πραγματα, η degussa και πολλοι αλλοι μεγαλοι ειναι εγγυηση
Δημήτρη, δεν τέθηκε από κανέναν τέτοιο θέμα, αλλά και να τιθόταν κάτι τέτοιο επιχειρήματα υπάρχουν...

Λέει η degussa και η κάθε degussa ότι μια λίρα είναι BU και δεν είναι, η δήλωσή της αποτελεί θέσφατο? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!
Όλοι κρινόμαστε και έτσι πρέπει να γίνεται...

Εδώ, η degussa διαφημίζει στο site της μια λίρα που κατά την γνώμη μου, η φωτογραφία αυτής είναι ή την δείχνει προβληματική, να σιωπήσω επειδή η degussa είναι εγγύηση (με ή χωρίς εισαγωγικά)?
Δεν μεγαλοποιώ τίποτα και δεν έχω κανέναν λόγο να το κάνω, συζήτηση κάνουμε και επιχειρήματα ανταλλάσουμε....  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 10:18:51 πμ »

Αφήστε το όνομα degussa και κοιτάξτε την φωτογραφία της λίρας που δείχνει ...

Εγώ είμαι πεπεισμένος για την πλαστότητα της εικονιζόμενης λίρας.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Alexandros1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 07:05:04 μμ »

για τα παιδια που λενε για εξοδα αποστολης γερμανια μενω οποτε δεν μου κοστιζει πολυ αποσο ειδα...τωα με τη λιρα του 16 τι να πω με αγχωσατε χαχαχα τωρα σκεφτομαι του 1899 η 1902 για τις νεες τι να πω δεν μ αρεσουν τοσο σαν design :p
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 07:13:37 μμ »

Οπότε, αφού μένεις Γερμανία, δεν το συζητώ. Προχώρα κανονικά σε όποια αγορά επιθυμείς. Η εταιρεία είναι αξιόπιστη.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 09:34:23 μμ »

Για λίρες 1899 ,1902 γενικότερα παλιές αντενδείκνυται η Γερμανική Αγορά Γιατί είναι πανάκριβες.
Μπορούν να βρεθούν στην Ελληνική Αγορά και στο Στέκι κατά πολύ φτηνότερα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences