Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 01:36:48 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1895  (Αναγνώστηκε 42606 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:09:16 μμ »

Αυτό που λέει ο Ανάργυρος είναι 100% σωστό. Όποιος έχει εύκολη πρόσβαση στην πληροφόρηση έχει αβαντάζ  σε σχέση με τους υπόλοιπους. Άρα οι Αθηναίοι έχουν ένα προβάδισμα. Από την άλλη Ανάργυρε και τι δεν θα έδινα να μπορούσα να ζήσω στην επαρχία (είμαστε και σχετικά κοντοχωριανοί) και ας μην έπαιρνα φτηνά νομίσματα...
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:19:20 μμ »

καλα εσεις παιδια νομιζετε οτι ειμαστε στο αμερικα.Εκει εχει βαθος η αγορα και αμα πεσουν 100 κομματια απορροφουνται . Εδω ειναι Ελλαντα καμμια 50αρια ειμαστε αυτοι που ασχολουμαστε σοβαρα με το νομισμα(πολλους ειπα) ,οι μισοι ειναι μπατιρηδες τωρα με την κριση.Αν πεσουν οχι 100 ,50 κομματια τωρα στην αγορα το κερμα θα παει στα 30 και οχι στα 50. Οι μικρες αξιες υπαρχουν σε μασουρια στανταρ .Στα μεγαλα κερματα ειναι πιο δυσκολο. Εσεις που ειστε Αθηνα και στις λεσχες ξερετε τι παιζεται. Εχει πεσει σιγουρα μασουρακι στην αγορα.Γιατι δεν μας λετε και εμας μπας και σωθει κανα καινουριο παιδι απο το στεκι.
Ανάργυρε η αγορά είναι πιο μεγάλη απ' ότι νομίζεις.
Τα 150 κομμάτια θα φύγουν αέρα, είναι πολλοί που ούτε εδώ μέσα γράφουν ούτε σε λέσχες έρχονται και μαζεύουν με μανία.
Μόνο στην περιοχή μου (όχι όλο το λεκανοπέδιο ξέρω 5 άτομα).
Δεν μιλάμε για την υπόλοιπη Αττική ή την Ελλάδα που γνωρίζω άτομα από Καστοριά, Βέροια, Μεγαλόπολη, Καλαμάτα, Βόλο, Ιωάννινα, Ηράκλειο, Ρέθυμνο, Άργος, Ναύπλιο που δεν τους ξέρει κανένας (και δεν θέλουν να τους ξέρει) εκτός από λίγους και οι οποίοι ψωνίζουν μόνο χέρι με χέρι από συγκεκριμένα άτομα.
Στην Αθήνα ειδικά υπάρχουν καθηγητές Πανεπιστημίου, υψηλόβαθμοι κρατικοί λειτουργοί, επιχειρηματίες, εφοπλιστές, επώνυμοι, γιατροί, δικηγόροι κτλ οι οποίοι πάλι ψωνίζουν μόνο από χέρι και μόνο από συγκεκριμένα άτομα και μάλιστα σου λένε ότι αν ακουστεί το όνομά τους δεν θα ψωνίσουν ξανά από 'σένα,
Έλα κάτω στη λέσχη μία Κυριακή και θα καταλάβεις πόσοι είναι αυτοί που αγοράζουν και πόσοι "μπατίρηδες" υπάρχουν.
Δεν είμαστε τόσο λίγοι όσο νομίζεις Ανάργυρε.
  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2012, 01:53:47 μμ από pepos » Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:34:30 μμ »

Όσον δε αφορά το αν έχει βγει μασούρι προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι (και να γνώριζα δηλαδή δεν θα το έλεγα) σενάρια κάνω όπως όλοι μας.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:59:41 μμ »

τι ειπε ο Αλεξης Γιωργο;



Διαβασε μονος σου http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=4085.60
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 02:16:08 μμ »

Aς μην ειμαστε βιαστικοι,το θεμα χριζει φυσικα περισσοτερης ερευνας και αποκομιδης στοιχειων απο οπου και αν προερχονται,προς το παρον βλεπω οτι τα πιστοποιημενα ms 66 ειναι 4, και τα 63 συνολικα ngc και  pcgs 2+2 αν δεν κανω λαθος ,κατα περιεργο και συμπτωματικο λογο Ηλια συμφωνω σε ολα οσα εγραψες απολυτα ,θα πειστω ομως οτι υπαρχει μασουρι αν δω φωτογραφιες και των τεσσαρων ms66 και ειναι ιδια ,οχι ποικιλιες κ,λ,π,η κριση ρευστοτητας θα τα ξεθαψει ολα αλλα οι τιμες δεν θα πεσουν πολυ εκτως αν μιλαμε πλεον για αμμεση επιβιωση οπου ισως καποιοι αναγκαστουν να αναζητησουν αγοραστη εναντι ακομα και ενως αυγου τροπος του λεγειν
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 02:37:34 μμ »

Aς μην ειμαστε βιαστικοι,το θεμα χριζει φυσικα περισσοτερης ερευνας και αποκομιδης στοιχειων απο οπου και αν προερχονται,προς το παρον βλεπω οτι τα πιστοποιημενα ms 66 ειναι 4, και τα 63 συνολικα ngc και  pcgs 2+2 αν δεν κανω λαθος ,κατα περιεργο και συμπτωματικο λογο Ηλια συμφωνω σε ολα οσα εγραψες απολυτα ,θα πειστω ομως οτι υπαρχει μασουρι αν δω φωτογραφιες και των τεσσαρων ms66 και ειναι ιδια ,οχι ποικιλιες κ,λ,π,η κριση ρευστοτητας θα τα ξεθαψει ολα αλλα οι τιμες δεν θα πεσουν πολυ εκτως αν μιλαμε πλεον για αμμεση επιβιωση οπου ισως καποιοι αναγκαστουν να αναζητησουν αγοραστη εναντι ακομα και ενως αυγου τροπος του λεγειν
Βασίλη για να τα λέμε καμιά φορά όλα αν και δεν πρέπει και αυτό που θα πω το ξέρουν αρκετοί οπότε δεν είναι κάτι μυστικό, υπάρχει έμπορος στην Αθήνα που έχει 5άρες '94 και '95 BU κατρέλλες ολόκληρες.
Τις έχω δει με τα ματάκια μου και εγώ από 'κει είχα πάρει τις δικές μου μετά από εξάμηνο ψηστήρι και μάλιστα σε πολύ υψηλή τιμή.
Ο άνθρωπος τις έχει στην κατοχή του δεκαετίες ολόκληρες.
Δεν ξέρω αν αυτές οι πεντάρες είναι από εκεί, αλλά δέκα είκοσι κομμάτια να αποφάσισε να δώσει λύθηκε το μυστήριο.
Το χέρι που κρατάει το νόμισμα παίζει τεράστιο ρόλο και οι έμποροι το ξέρουν καλά το παιχνίδι.
Αν είχε βγει ποσότητα από κανέναν άσχετο με το αντικείμενο θα είχε γίνει ότι και με τα τάλιρα του '30.
Και να είσαι σίγουρος ότι αν έχουν βγει από έμπορο δεν τις πουλάει ο ίδιος.
Αυτός και να πας να του ζητήσεις θα σου πει ότι δεν έχει ή δεν πουλάει, κάποιον άλλον θα βάλει να τις σπρώξει στην αγορά για να μην ακουστεί το όνομά του.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 02:51:49 μμ »

Hλια μη συχγεεις τους συλλεκτες με τους εποενδυτες.Τωρα τελευταια με την κριση πολλοι θελησαν να κανουν τα χρηματα τους χρυσο και το ριξαν στα νομισματα.Αυτοι δεν αγοραζουν 5αρες '95.
Αν ειχε βαθος η αγορα δεν θα εδινε consigment  στον kunker τα πιστοποιημενα του Οθωνα αυτος που τα εδωσε. Συλλεκτες υπαρχουν πολλοι ,συλλεκτες που ασχολουνται σοβαρα με το αντικειμενο και τους νοιαζουν οι βαθμοι ελαχιστοι. Να τανε λιριτσες τα πενταλεπτακια θα φευγανε στο λεπτο. Για ρωτα εδω μεσα ποιος δινει 300 για νικελ νομισμα;
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:01:10 μμ »

Δεν διαφωνω Ηλια μου ,μπορει να ειμαι στην Τριπολη και να μην εχω σιγουρα αμμεση προσβαση στην κεντρικη αγορα των Αθηνων ας πουμε, αλλα κατα καιρους εχει υπαρξει επικοινωνια μαζι μου απο καποιους ανθρωπους και μου προσεφεραν αρκετα καλα κομματια που δεν ανεβαινουν ουτε στην διεθνη αγορα ,φυσιολογικο ειναι ,ο καθε ενας προσπαθει πρωτα να σπρωξει τα πιο χαμηλης καταστασης κ,λ,π,πριν λιγους μηνες για παραδειγμα διαπιστωσα οτι  υπαρχουν προς πωληση σακουλακια με 5 λεπτα 1971 ακυκλοφορητα με 2.000 κομματια το καθε ενα ,ενα ατομο εχει 10 τετοια ,ενταξει ειναι παμφθηνα αλλα 10.000 κομματια μονο ενας φαντασου τι γινεται , τα παλαιοτερα νομισματα αριστων καταστασεων θα βγουν στην αγορα εστω οπως λες ,οχι απευθειας απο εμπορο ,ηδη γινεται μερικως,οταν τα χαμηλης καταστασης θα βγαινουν απο 1 ευρω και δεν θα αγοραζει κανενας οπως βλεπω να γινεται σε δραχμουλες 1910 κ,λ,π οπου κλεινουν σε τιμη κατω απο μεταλλο με το ζορι ,τοτε θα αρχισουν και πιο πολλα πειραματα αριστων νομισματων με επιθυμητη τιμη αρχικα ψηλη για να δουν την ταση της οποιας αγορας,υπαρχουν σεντουκια καλα ,πιστευω κανενας δεν διαφωνει .
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:12:57 μμ »

Eμενα παντως με απογοητευουν ολα αυτα....καπου ευτελιζεται η αγορα...παει να γινει οπως με τα γραμματοσημα που υπαρχουν χιλιαδες στοκ και εχουν βαλτωσει εντελως...οσο για τους Παυλους, 100% υπαρχουν μασουρακια, ειναι δυνατον να υπαρχουν ταληρα του 30 και να μη σκεφτηκε καποιος τραπεζικος τοτε να κρατησει καποια μασουρακια απο τους Παυλους? Πιστευω διαχρονικα η σπανιοτητα θα πεφτει αντι να αυξανεται...αυτο ειναι ενα παραδοξο που πρεπει να προσεξουν οι νεοι συλλεκτες και μη την πατησουν οπως πχ εγω. Μη πατατε την πεπονοφλουδα περι σπανιων νομισματων και τα πληρωνετε χρυσα. Ολα υπαρχουν σε επαρκεστατες ποσοτητες για την ελληνικη αγορα. Το ζητημα ειναι να εχει καποιος καλες ακρες, καλη πληροφορηση. Τουλαχιστον ομως αν δεν εχει τοτε να αγοραζει με μικρο καπελο. 20ος αιωνας ειδικα. Σε λιγα χρονια πιστευω οτι τα reports απο ΝGC και PCGS θα λενε πια ολη την αληθεια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:18:20 μμ »

Απο οτι καταλαβα λεμε οτι αυτο σαν αξια εχει οσο μια ασημενια ουγγια 30-40 ευρω.Οποτε να το κανω ανταλλαγη τωρα πριν παει ακομα κατω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:23:20 μμ »

ποσο το αγορασες  Δημητρη;

Δημητρη (heretic) εγω διαφωνω μαζι σου.Πιστευω το οτι υπαρχουν μασουρια και ποσοτητες νομισματων ειναι καλο και θα κανει καλο στο χομπυ.Γιατι θα μπορουν  να ασχοληθουν με το αντικειμενο και πορτοφολια ποιο μετριας οικονικης καταστασης.Αυτο θα κανει κακο στην ματαιοδοξια καποιων αλλα τι να κανουμε.Αλλοι βγαινουν κερδισμενοι κι αλλοι χαμενοι στην ζωη. Καλο ειναι να μπορουμε να κανουμε ολοι συλλογη με ακυκλοφορητα.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:28:38 μμ »

Καλα ολα αυτα ,εγω δεν εχω προβλημα να συμφωνησω εν μερει ομως για καποια μασουρακια κ,λ,π ,αν ειναι να περιμενω ομως τον ευτελισμο των τιμων υποθετικα οπως διαπιστωνω χερετισματα ,ποτε δεν θα κλεισω τρυπες ,τι να τα κανω στα 70-75 εαν φτασω ,τοτε θα χρειαζωμαι καμμια σουπιτσα και κανενα ιαματικο λουτρο,υπομονη και συνεση χρειαζεται οταν ξερεις τι ζητας αλλα ως ποτε ,καποιοι μου θυμιζουν τα αετοπουλα που περιμενουν την μαμα τους με ανοιχτο το στομα να τους παει τροφη ,αν δεν γυρισει; οποιος περιμενει να πεσουν τιμες και να βγουν ευκαιριες αμμεσα τα επομενα χρονια θα απογοητευθει ,τα καλα κομματια κλεινονται με ενα τηλεφωνημα και οποιοι βγαζουν τα ματια τους μερα νυχτα σε μια οθονη με αγωνια αν προλαβουν καποιο πολυ καλο ισως και αυτοι απογοητευτουν,εγω ευχομαι σε ολους να αποκτουν αυτα που θελουν αλλα τα παντα θα χαληναγωγηθουν πολυ εντεχνα ,η νομισματικη δεν ειναι γραμματοσημα και τηλεκαρτες εστω και αν οι περιμενωντες πολλες φορες αυτο αφηνουν με αιχμηρα σχολια να ενοηθει,καλο απογευμα σε ολους
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:30:03 μμ »

Αυτο που μπορω να πω οτι το πειρα για μενα σχετικα καλα σε τιμη.Πανω απο 200 ερω αλλα το ποσο πανω δεν θελω να το πω.Και πιστευω οτι και αλλα 10 να εχουν βγει δεν προκειται να φτασουν ουτε για ζητω.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:32:39 μμ »

Και για να δω αν εχω δικιο ποσα ατομα απο δω το εχουν και ποσα ατομα το θελουν.Για να δω αν βγουν καμια 20 αν θα φτασουν που δεν το πιστευω  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:41:45 μμ »

Για το 5λεπτο του 1895 απ'που ξεκίνησε και η κουβέντα, να πω ότι έκλεισε ένα raw BU πριν λίγο καιρό στο ebay στα 518 δολλάρια.

http://www.ebay.com/itm/Greek-coin-1895-5-lepta-King-George-A-uncirculated-/170921875058?pt=US_World_Coins&hash=item27cbbcd672&nma=true&si=mXBosBiIIpP%2BuUvS8Qmfe4akQrg%3D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Το ότι ο πωλητής ήταν Αμερικάνος και με μηδενικό feedback δεν είναι κατά την γνώμη μου καλό. Υποπτεύομαι ότι υπάρχουν πολλά τέτοια και αυτός ή αυτοί οι ελάχιστοι που τα έχουν στα χέρια τους θα προσπαθήσουν να τα διασπείρουν για να μην φανεί το πόσα πραγματικά υπάρχουν.

Όπως είπε και ο σοφός παπούς του GK υπομονή και περισυλλογή. 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences