Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:16:40 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ειδη συλλογων  (Αναγνώστηκε 5553 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:04:27 μμ »

 Πολύ σωστή παρατήρηση φίλε Χάροντα! Όμως υπάρχει και ένα συν στα Ελληνικά που δεν θα βρεις στα Ξένα... Η Ιστορία σου... Κατά τα άλλα, πέρα από συναισθηματισμούς τα Ελληνικά , δεν τραβάνε. Είναι βέβαια μια καλή ευκαιρία για κάποιον να κάνει μια καλή συλλογή με νφ-χφ πιστοποιημένα καθώς έχουν ξεφτιλιστεί οι τιμές τους.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:23:06 μμ »

Νομίζω ότι πρέπει να επισημάνω και μια άλλη παράμετρο. Κάποιοι μαζεύουν "παλιά" νομίσματα, γραμματόσημα κλπ, κάποιοι μαζεύουν "καινούρια".

Στα "παλιά" κάποια πράγματα είναι "γνωστά", όπως ο αριθμός, οι τιμές κλπ, εντέλει και ο προϋπολογισμός.

Αν κάποιος αποφασίσει να ασχοληθεί με ευρώ αναμνηστικά ή κάτι τέτοιο, ούτε οριστικό προϋπολογισμό μπορεί να κάνει, ούτε ξέρει πού θα τον βγάλει. Όσοι μαζεύουν χαρτονομίσματα ευρώ με τις πλάκες εκτύπωσης, κάθε μέρα πέρνουν αποφάσεις και κάθε μέρα αναπροσαρμόζουν τον προϋπολογισμό τους, εκ των πραγμάτων.

Ακόμα περισσότερο, δεν μπορείς να πεις "μαζεύω χαρτονομίσματα ευρώ με τις πλάκες μόνο ακυκλοφόρητα". Κάποια στιγμή θα βρεις κάποιο δύσκολο σε XF και εκείνη τη στιγμή θα αποφασίσεις. (Αν το βρεις στην τσέπη σου σε ονομαστική αξία, δεν είναι θέμα, αν όμως σου το προτείνουν για ανταλλαγή κλπ...)
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:38:52 μμ »

Πολυ ωραιες αποψεις ολοι. Μονο σε ενα πραγμα εχω μια μικρη παρατηρηση. Το 'χρεπι' οπως ειπε καποιος φιλος απο πανω δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχει, δηλαδη με 50 ευρω ας πουμε παιρνεις μια δραχμη 1873 σε xf, που ειναι σαφως χρεπι σε σχεση με την ακυκλοφορητη, αλλα με 50 ευρω μπορεις να παρεις και ενα ακυκλοφορητο Παυλο με λουστρα, bu ms 67 (πχ 20λ 1959).
Εγω που ασχολουμαι με 3 συλλογες (νομισματα, γραμματοσημα, χαρτονομισματα), εχω να αντιμετωπισω τεραστιο ευρος επιλογων! Οσο και να περιοριζεις το πεδιο , παλι ειναι αμετρητες οι επιλογες. Πχ κανω 1925-σημερα στα χαρτονομισματα, γραμματοσημα, ειμαι σε αρκετα καλο σημειο αλλα οι σειρες στο φασμα 50-100 ευρω ειναι αμετρητες. Υπαρχει ομως και η σειρα του Bari στα γραμματοσημα που για να κλεισει η τρυπα θελει ενα χιλιαρικο. Αντε ομως να περιμενω ενα εξαμηνο για να μαζεψω το ποσο αυτο...και το ασχημο ειναι οτι μπορει να βγει σε ανυποπτο χρονο και να μην εχω τα λεφτα.Με τα ιδια λεφτα ομως (το χιλιαρικο) μπορω να παρω 10 καλες σειρες 24-59. Μπλεξιμο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:40:03 μμ »

Για τα world coins, το προβλημα που θα ειχα θα ηταν της ομοιογενειας. Παρα πολλες χωρες, παρα πολλες χρονικοι περιοδοι και παρα παρα πολλα νομισματα..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:45:34 μμ »

Ε, αν κάνεις τέτοια συλλογή, συνήθως δεν μαζεύεις αδιακρίτως ότι σου πέσει στα χέρια... Μπορεί να είναι, Μεξικάνικα, Αποικιακά,  Βρετανικά, Γαλλικά, Κραουνς, Ταλλερς κ.λ.π. . Εεε, δεν τα μαζεύεις όλα!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:02:15 μμ »

Ε, αν κάνεις τέτοια συλλογή, συνήθως δεν μαζεύεις αδιακρίτως ότι σου πέσει στα χέρια... Μπορεί να είναι, Μεξικάνικα, Αποικιακά,  Βρετανικά, Γαλλικά, Κραουνς, Ταλλερς κ.λ.π. . Εεε, δεν τα μαζεύεις όλα!

Ε, ναι. Ξεκινάς "ψάχνωντας" και πιάνεις έναν τομέα. Π.χ. γαλλικά του μεσοπολέμου. Κάποια άλλη στιγμή (μετά από χρόνια), σε τραβάει κάτι άλλο, π.χ. ρώσικα της Σ. Ένωσης.

Αν δεν αισθάνεσαι να σε τραβάει κάτι, ρίχ' το στον "χαβαλέ" (ό,τι να 'ναι), μέχρι να σε τραβήξει κάτι.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:45:12 μμ »

Εγω πιστευω οτι αν μικρυνουμε την κλιμακα των παραπανω ερωτησεων με σαφηνεια θα οδηγηθουμε σε ενα μονοπατι που οι ποιο εμπειροι το εχεται πατησει σαν σκαλοπατι ,δηλαδη κανω την αναλογια με χιλιαρικο στην αρχη αρχιναω απο βφ μετα ανεβαινω σιγα σιγα και τα υπολοιπα σκαλοπατια αλλα στην τελικη συμφωνω με τον Κωστα οτι στην ουσια εισαι χαμενος αλλα εχεις ΞΕ...ωσει με ολα αυτα και τα εχεις ευχαριστηθει.Αν ειναι δε να τα κανεις αυτα με το στανιο και να σε αγχωνουνε,τοτε πιστευω οτι εισαι σε λαθος δρομο και σε λαθος μερος την λαθος στιγμη και καλυτερα κατι που κανεις και δεν σου δινει την απαραιτητη ικανοποιηση,ψυχικη ευμαρια να το αποφευγεις γιατι στο τελος κατανταει ψυχοφθορο,οποτε διαλεγω και τα 4 γιατι καποιος πιστευω που ασχολειτε θα τα περασει ολα αυτα τα σταδια θελοντας και μη ,παντως ωραιο το ερωτημα φιλε χερετικ
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:49:29 μμ »

Για τα world coins, το προβλημα που θα ειχα θα ηταν της ομοιογενειας. Παρα πολλες χωρες, παρα πολλες χρονικοι περιοδοι και παρα παρα πολλα νομισματα..

εγω παντως αν ξεκινουσα σημερα σε world coin θα πηγαινα στην τελικη αφου στον συλλεκτισμο δεν εισαι κερδισμενος. Στα ξενα εχεις ενα απεραντο οριζοντα συλλεκτικων νομισματων....παραδειγμα μια συλλογη με την ημερομηνια γεννησης μου 1976 μαζευω απο ολες τις χωρες την συγκεκριμενη ημερομηνια...αλλο θεματα με πουλια...θεματα με πλοια και ου το καθεξης.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:32:01 μμ »

Πολυ ωραιο θεμα! Αυτοι οι παραμετροι που βαζετε ειναι καπως ψυχαναγκαστικοι! Εχετε (εστω) 10.000 (!) τι θα παιρνατε?
Προσωπικα εχω ορισει ενα ποσο και το εχω σπιτι σε μετρητα καθαρα για συλλεκτικες αγορες και οποτε δω κατι να μου αρεσει το τσιμπαω! Φυσικα αμεσως μετα το συμπληρωνω να ερθει στα ισια του μεχρι την επομενη αγορα!  Στριφογύρισμα ματιών
Επισης καλο ειναι να μην παρασυρομαστε απο μοδες που δημιουργουνται απο το προμοσιον! Εκει χανονται δυστηχως χρηματα απο την απαξιωση των κοματιων μετα απο λιγο διαστημα!
Αν καποιος καταφερει και κοντρολαρει τον εαυτο του και αγοραζει οτι πραγματικα τον ικανοποιει και του αρεσει αποκλειστικα αυτον, για μενα ειναι επιτυχημενος συλλεκτης!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences