Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:38:29 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ειδη συλλογων  (Αναγνώστηκε 5554 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:07:40 πμ »

Ας πουμε οτι εχουμε ενα διαθεσιμο εισοδημα 10.000.
Ποιο ειδος συλλογης σας εκφραζει περισσοτερο?
1) Μια συλλογη 10 αντικειμενων αξιας 1.000 εκαστο?
2) Μια συλλογη 100 αντικειμενων αξιας 100 εκαστο?
3) Μια συλλογη που να εχει 2-3 αντικειμενα αξιας 1.000 ευρω το καθενα και 70-80 αξιας 100?
4) Καποιος αλλος συνδυασμος?
Τα νουμερα ειναι ενδεικτικα, το ερωτημα ουσιαστικα ειναι αν θελουμε μια συλλογη ελαχιστων και ακριβων αντικειμενων, μια αλλη πολλων και σχετικα φθηνων , μια ενδιαμεση κατασταση με εμφαση τα ακριβα, μια ενδιαμεση με εμφαση τα φθηνα....τι σας εκφραζει πιο πολυ?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 08:45:22 πμ »

καλημέρα στην παρέα!
Ωραίο θέμα άνοιξες φίλε!

Όταν ξεκίνησα την συλλογή , μάζευα όλες τις καταστάσεις και ότι μου προξενούσε ενδιαφέρων.
Στην πορεία άρχισα να γίνομαι πιο ποιοτικός , δηλαδή να μαζεύω ακυκλοφόρητα μόνο

Αργότερα όταν ήμουν οικονομικά πιο δυνατός μπόρεσα να αποκτήσω πιο σπάνια κομμάτια

Άρα σαν συμπέρασμα δικό μου καλό ειναι να έχεις απόλα
Δηλαδή και φθηνά αλλά και 3-4 καλά κομμάτια που θα είναι η κορωνίδα της συλλογής σου και θα τα αποχωριστείς μόνο αν σου κάνουν καποια πολύ καλή προσφορά.

Από τα σπάνια και ακριβά κομμάτια κανείς δεν θα βγεί χαμένος αν η τιμή απόκτησης είναι ικανοποιητική!
Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 08:58:18 πμ »

Θα παίξω ανάμεσα στην 3 επιλογή και την 4.

Δηλαδή όταν ξεκινάς να συλλέγεις κάτι ξεκινάς απο τα απλά και τα εύκολα (δε μιλάμε να ξεκινάς απο το μηδέν μια απόλυτα επενδυτική συλλογή) σιγα σιγα που εξερευνάς τα χωράφια σου αρχίζουν σε ιντριγκάρουν και άλλα πράγματα που μπορεί να μην είναι ακριβά αλλα δύσκολο να τα βρείς. Σίγουρα στο ταξίδι σου θα δείς και πράγματα που αξίζουν αρκετά λεφτά και θα σε δελεάσουν να τα αποκτήσεις.

Εγώ τώρα πάω προς τη φάση 3 σιγα σιγά. Δηλάδή ξέρω οτι δεν μπορώ να δίνω συνεχώς για ακριβά κομμάτια αλλα έχω ένα πλάνο να αποκτήσω κάποια για να τα έχω στη συλλογή μου σαν κορωνίδες που λέει και ο SV.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 09:10:17 πμ »

Πληρώνεις 5 ευρώ και πηγαίνεις να παρακολουθήσεις μια συναυλία του Κώτσου Παπακώτσου του κλαρινιτζή, μαζί με την οικογενειακή μπάντα. Γουστάρεις κλαρίνο, κέφι κλπ, μέχρι τη στιγμή που χτυπά την πόρτα η μικρή Τασίτσα Παπακώτσου, πιάνει ο Κώτσος το soundtrack της ταινίας 'Ξεριζωμένη γενιά' και σένα σε πιάνουν τα κλάματα.

Την άλλη μέρα πληρώνεις 2470 ευρώ και πηγαίνεις να ακούσεις Rolling Stones. Είναι η τελευταία τους συναυλία, καθότι αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν όλοι μαζί επί σκηνής. Στο τέλος της συναυλίας αυτοπυρπολούνται, αφού πρώτα έχουν λουστεί με σφηνάκια stolichnaya (ένδειξη φιλίας προς τον Πούτιν), για τα δικαιώματα του σκανδιναβικού σκαθαριού της μαύρης λάσπης.

Και στις 2 περιπτώσεις έχεις ζήσει την εμπειρία, έχεις κάνει τα γούστα σου, αλλά συνάμα ''έχασες'' χρήματα.
Έχασες ;; ... Ή δεν πρέπει να ασχολούμαστε αν χάσουμε σε περίπτωση που μεταπωλήσουμε ;;

Ότι γουστάρεις μάζευε, ότι σου κάνει κέφι. Κι αν πουλήσεις, δεν πωλείται το κέφι που έκανες, αλλά το αντικείμενο που σου έκανε το κέφι... και ... Πάμε γι άλλα.

Επιλέγω το 4.

ΥΓ Σε τελική ανάλυση, δε θα τα πάρουμε και μαζί μας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 09:39:15 πμ »

Σιγουρα το θεμα εχει 2 σκελη, το επενδυτικο και το συλλεκτικο. Ολοι μας πιστευω βλεπουμε τη συλλογη και απο την επενδυτικη της μερια ενδομυχα. Οσο και αν δε θελουμε να πουλησουμε, απο την αλλη μας αρεσει να εχουμε πραγματα αξιας και σιγουρα ειναι δυσαρεστο να βλεπουμε να απαξιωνεται η συλλογη μας οικονομικα.
Ειναι και το θεμα της υπομονης στη μεση, μπορει καποιος να στερηθει την αποκτηση 4-5 αντικειμενων το μηνα για να αποκτησει 1 ακριβο σε 5 μηνες για παραδειγμα? Εμενα αυτο το συνδρομο στερησης παντως με πιανει παντα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 09:44:12 πμ »

Ακου συμπτωση και γω χτες ετυχε να σκεφτομαι περιπου το ιδιο με αυτο που ρωτας. Μεγάλο χαμόγελο Νομιζω η επιλογη 3 ειναι η πιο ισορροπημενη και ρεαλιστικη με την εννοια οτι ικανοποιει και το συλλεκτικο σαρακι-εθισμο αφου αν εχεις το πλανο του 1 μαλλον θα αγοραζεις πολυ αραιοτερα και θα χεις και λιγοτερα αποκτηματα.Νομιζω ο συλλεκτισμος ειναι και αρρηκτα συνδεδεμενος με την ποσοτητα περισσοτερο απ οτι με την ποιοτητα.Τελος νομιζω οτι το λογικοτερο αν μπορει ειναι να περασει καποιος και απο τις 4 φασεις που περιγραφεις αφου σταδιακα αλλαζουν τα θελω και οι συνηδειτοποιηση του συλλεκτισμου απο τον καθενα μας Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 09:45:33 πμ »

Τα νουμερα ειναι ενδεικτικα, το ερωτημα ουσιαστικα ειναι αν θελουμε μια συλλογη ελαχιστων και ακριβων αντικειμενων, μια αλλη πολλων και σχετικα φθηνων , μια ενδιαμεση κατασταση με εμφαση τα ακριβα, μια ενδιαμεση με εμφαση τα φθηνα....τι σας εκφραζει πιο πολυ?
 To σεναριο πολλα και ακριβα δεν παιζει??
 Νομιζω οτι εξαρταται απο το σε ποια φαση της συλλεκτικης του ζωης ειναι ο καθενας.
 Και κυριως, απο ποσα χρηματα μπορει να διαθετει για το χομπυ.

 Εαν διαθετει αρκετα χρηματα και ειναι αρκετο καιρο στο χομπυ, δεν νομιζω οτι θα επιλεξει να παρει οσα περισσοτερα νομισματα μπορει σε vf, η φυση του χομπυ σε οδηγει, αργα η γρηγορα, στο ακυκλοφορητο+σπανιο (και αρα ακριβο).
 Εαν διαθετει λιγα χρηματα, δεν μπορει να παιρνει ακριβα κομματια, γιατι θα παιρνει ενα κομματι τον χρονο, αρα ουσιαστικα δεν θα ασκει το χομπυ.

 Εχω γραψει ξανα, οτι οι επιλογες για την ποιοτητα της συλλογης συνηθως ειναι μεσα σε εισαγωγικα.
 Αναλογα με την οικονομικη κατασταση, τον σκοπο που την κανεις και καποιες αλλες παραμετρους οδηγεισαι στο τι νομισματα θα μαζευεις, ακριβα, μεσαια η φτηνα.

 Προσωπικα ειμαι σε ενδιαμεση κατασταση, δεν θα παρω το νομισμα των δεκα χιλιαδων, γιατι θα ματωσω υπερβολικα και θα κανω πολυ καιρο να ξαναπαρω νομισμα.
 Εαν ειναι ενα νομισμα που με ενδιαφερει, δεν θα το παρω σε χαμηλη κατασταση με 40-50 ευρω, θα κοιταξω να το βρω σε καλυτερη, με 2-3-4-5 κατοσταρικα.
 Καποια στιγμη που ειμαι πιο λασκα, θα παρω και του χιλιαρικου η και παραπανω.(παντα για συλλεκτικα μιλαμε, οχι για μπουλιον).
 Εαν ομως μου εδινε καποιος εκατο χιλιαρικα και μου ελεγε οτι μπορω να τα διαθεσω μονο για την συλλογη και πουθενα αλλου, θα αγοραζα κατευθειαν ενα νομισμα των 100.000.
  " Επιλογες"  και "με εκφραζει" my ass, ΕΜΕΝΑ Η UNA ME ΕΚΦΡΑΖΕΙ, ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΛΕΦΤΑ.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 10:08:41 πμ »

Πολλα και ακριβα δε παιζει γιατι εχω υποθεσει ενα συγκεκριμενο εισοδημα. Αν ειμασταν ζαπλουτοι λογικο θα ηταν το διλημμα να μην υπαρχει καν γιατι δε θα ειχε νοημα! Ολοι θα παιρναμε τα πανακριβα ! Βασικα δε θα μασταν καν εδω, αλλα στη Χαβαη και στις Μαλδιβες!
Μιλαω για εναν ανθρωπο που βγαζει ενα μεσο εισοδημα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 10:56:43 πμ »

Πληρώνεις 5 ευρώ και πηγαίνεις να παρακολουθήσεις μια συναυλία του Κώτσου Παπακώτσου του κλαρινιτζή, μαζί με την οικογενειακή μπάντα. Γουστάρεις κλαρίνο, κέφι κλπ, μέχρι τη στιγμή που χτυπά την πόρτα η μικρή Τασίτσα Παπακώτσου, πιάνει ο Κώτσος το soundtrack της ταινίας 'Ξεριζωμένη γενιά' και σένα σε πιάνουν τα κλάματα.

Την άλλη μέρα πληρώνεις 2470 ευρώ και πηγαίνεις να ακούσεις Rolling Stones. Είναι η τελευταία τους συναυλία, καθότι αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν όλοι μαζί επί σκηνής. Στο τέλος της συναυλίας αυτοπυρπολούνται, αφού πρώτα έχουν λουστεί με σφηνάκια stolichnaya (ένδειξη φιλίας προς τον Πούτιν), για τα δικαιώματα του σκανδιναβικού σκαθαριού της μαύρης λάσπης.

Και στις 2 περιπτώσεις έχεις ζήσει την εμπειρία, έχεις κάνει τα γούστα σου, αλλά συνάμα ''έχασες'' χρήματα.
Έχασες ;; ... Ή δεν πρέπει να ασχολούμαστε αν χάσουμε σε περίπτωση που μεταπωλήσουμε ;;

Ότι γουστάρεις μάζευε, ότι σου κάνει κέφι. Κι αν πουλήσεις, δεν πωλείται το κέφι που έκανες, αλλά το αντικείμενο που σου έκανε το κέφι... και ... Πάμε γι άλλα.

Επιλέγω το 4.

ΥΓ Σε τελική ανάλυση, δε θα τα πάρουμε και μαζί μας.
χαχαχαχα να σαι καλά ρε Κώστα,αν και υποτίμησες λίγο τον Κώτσο Παπακώτσου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:09:21 πμ »

  Εγώ νομίζω ότι αφού έχουμε συγκεκριμένες παραμέτρους στο ερώτημα, έχει να κάνει με το χρονικό σημείο που είναι κάποιος στο ταξίδι. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος σωστός τρόπος για να κάνεις μια συλλογή, αλλά αν ξεκινούσα σήμερα και ήθελα να ξοδέψω 10 χιλιάρικα, δεν θα αγόραζα 3 καποδίστριες του χιλιάρικου και 70 χρέπια. Θα πήγαινα σιγά σιγά από το τέλος(2000) προς την αρχή(1828) και όχι με πολύ ακριβά κομμάτια. Για να μάθω...

 Αν είχα εμπειρία προηγούμενη και ξαναξεκινούσα μια Ελληνική συλλογή, θα ξεκινούσα κατευθείαν από Γεώργιο . Τα νεότερα νομίσματα δεν με ενθουσίαζαν ιδιαίτερα. Θα έδινα 2.500 χιλιάρικα για να πάρω 5 Όθωνες και με τα  7.500 θα έπαιρνα αρκετά ακυκλοφόρητα του Γεωργίου και κάποια νφ κ χφ στα δυσκολότερα.

 Αν είχα υπάρξει από τους δυνατότερους και μεγαλύτερους συλλέκτες και ξαναξεκινούσα μια συλλογή με 10Χ , σίγουρα θα είχα μια οπτική διαφορετική. Ίσως τότε θα μπορούσα να εκτιμήσω καλύτερα τις κιν΄ήσεις και τις ευκαιρίες της αγοράς, και να είχα την σιγουριά να πάρω 2-3 ακριβά κομμάτια.

 Πολύ καλά τα είπε ο GKCollect...

  
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:13:59 πμ »

Πολλα και ακριβα δε παιζει γιατι εχω υποθεσει ενα συγκεκριμενο εισοδημα. Αν ειμασταν ζαπλουτοι λογικο θα ηταν το διλημμα να μην υπαρχει καν γιατι δε θα ειχε νοημα! Ολοι θα παιρναμε τα πανακριβα ! Βασικα δε θα μασταν καν εδω, αλλα στη Χαβαη και στις Μαλδιβες!
Μιλαω για εναν ανθρωπο που βγαζει ενα μεσο εισοδημα.

Ναι, εχω καταλαβει απολυτα το ερωτημα σου, η απαντηση ,για τον μεσο συλλεκτη, βρισκεται σε αυτο που ειπες παραπανω περι υπομονης.
 Οσο περισσοτερο καιρο βρισκεται στο χομπυ και οσο πιο χορτασμενος ειναι συλλεκτικα, τοσο περισσοτερο μπορει να κανει υπομονη και να παιρνει επιλεγμενα κομματια σε αραιοτερα χρονικα διαστηματα.(το 1 και ακριβο)
 Αν ειναι στα ντουζενια του,αλλα εχει καποια πειρα, οχι δεν μπορει να κανει πολυ υπομονη, θα προσαρμοσει τις αγορες του στο συνδρομο στερησης (5 και μεσαιας τιμης).
 Αν μολις τωρα ανακαλυπτει το χομπυ, θα παιρνει οτι βρει οσο συχνοτερα μπορει (10 και φτηνα).
 Μιλαμε παντα για το ιδιο διαθεσιμο ποσο.
 Νομιζω οτι αυτη ειναι η καταταξη χοντρικα.
 Βεβαια μπλεκουν εδω οι ιδιαιτεροτητες του καθενος, ο σκοπος της συλλογης,αν θελει να τα χωσει στην σπηλια η να τα πουλησει αργοτερα κλπ κλπ.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:23:37 πμ »

Σωστός ο σύντροφος lucky_louk. :-)

Αν ξέρεις τι σε ενδιαφέρει + αν ξέρεις και την πιάτσα, το πας αλλιώς.
Αν είσαι καινούριος, το πας ψάχνοντας, ξεκινώντας από τα εύκολα και σίγουρα...

Εγώ διαφωνώ με τις συνταγές γενικώς στα συλλεκτικά και για αυτό επιμένω ότι η μόνη λύση για τους καινούριους είναι το ψάξιμο.

Από την άλλη... και ο προϋπολογισμός έρχεται εκ των υστέρων. Αφού ψαχτείς λίγο, με έναν προϋπολογισμό 500 ή 1.000 ευρώ, μετά σκέφτεσαι:

- Ο Α τομέας "έτσι" έχει προϋπολογισμό 5.000.
- Ο ίδιας τομέας "αλλιώς" έχει προϋπολογισμό 100.000.
- Ο Β τομέας έχει προϋπολογισμό 20.000.
Οπότε, ή διαλέγεις τον Α (με 5.000) και τα υπόλοιπα τα τρως στα μπουζούκια ή διαλέγεις τον Β και όπου φτάσεις... Ή προσαρμόζεις τον Β στα μέτρα σου. Ή κάτι τέτοιο...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:33:01 πμ »

@haros

Να βάλω μια ακόμα παράμετρο. Δεν ξέρω αν απλώς την ξέχασες ή διαφωνείς...

Και ο παλιός συλλέκτης μπορεί να ξεκινήσει καινούριους τομείς. Είτε τελείωσα τον Παύλο και αρχίζω τον Γεώργιο, είτε έβαλα το νερό στο αυλάκι με τα δίευρα και ας πιάσω και τον Παύλο.

Θα ξαναγυρίσει στην αρχική φάση, αλλά... περίπου. Περισσότερο έμπειρος, περισσότερο οργανωμένος, αλλά.. πάλι λίγο από όλα.

Αν ειναι στα ντουζενια του,αλλα εχει καποια πειρα, οχι δεν μπορει να κανει πολυ υπομονη, θα προσαρμοσει τις αγορες του στο συνδρομο στερησης (5 και μεσαιας τιμης).

Ίσως λέμε και το ίδιο πράγμα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:42:10 πμ »

 Επειδη παρακολουθω τους προβληματισμους σου heretic γενικως, και επειδη καταλαβαινω οτι τον αφρο του Ελληνικου νομισματος δεν γινεται να τον μαζεψεις (οπως οι περισσοτεροι απο εμας) γιατι δεν σου περισσευουν ταληρα, δεκαρικα η τριανταρικα,( οπως στους περισσοτερους απο εμας) θα σου πω μια κουβεντα και οπως θελεις παρτην.
 Πηγαινε αδερφε στα WORLD COINS, να φχαριστηθει η ψυχη σου ακυκλοφορητο συλλεκτικοτατο νομισμα σε νορμαλ τιμες, να εχεις απειρες επιλογες, να μην βλεπεις τις τιμες (πλην αφρου) να καταποντιζονται καθε μερα και να μην εχεις αναγκη κανενα κερατα για να βρεις τα κερματα σου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:59:10 πμ »

@haros

Να βάλω μια ακόμα παράμετρο. Δεν ξέρω αν απλώς την ξέχασες ή διαφωνείς...

Και ο παλιός συλλέκτης μπορεί να ξεκινήσει καινούριους τομείς. Είτε τελείωσα τον Παύλο και αρχίζω τον Γεώργιο, είτε έβαλα το νερό στο αυλάκι με τα δίευρα και ας πιάσω και τον Παύλο.

Θα ξαναγυρίσει στην αρχική φάση, αλλά... περίπου. Περισσότερο έμπειρος, περισσότερο οργανωμένος, αλλά.. πάλι λίγο από όλα.

Αν ειναι στα ντουζενια του,αλλα εχει καποια πειρα, οχι δεν μπορει να κανει πολυ υπομονη, θα προσαρμοσει τις αγορες του στο συνδρομο στερησης (5 και μεσαιας τιμης).

Ίσως λέμε και το ίδιο πράγμα.

Οχι, δεν διαφωνω καθολου, απλως δεν το ανεφερα γιατι συνηθως εαν ειναι κανεις μερικα χρονια στο χομπυ και μαζευει π.χ. μονο Ελληνικα (οπως οι περισσοτεροι Ελληνες συλλεκτες), δεν περιμενει να κλεισει π.χ Οθωνα για να παει στον Γεωργιο κλπ, μαζευει συγχρονως δυο τρεις περιοδους και κλεινει τις τρυπες οποτε του δοθει η ευκαιρια.
Αλλα ναι, υπαρχει περιπτωση ενας εμπειρος μετα απο χρονια συλλογης να ασχοληθει με κατι τελειως καινουργιο για αυτον, οπως τον Κυβερνητη, η να αποφασισει να μαζεψει Παυλο που μεχρι προτινος τον σνομπαρε.
Η να μαζευει χρονια ευρω και να στραφει στα Ελληνικα των νεωτερων περιοδων.
Οταν ξεκινας ενα τομεα καινουργιο και εχεις πειρα, οπωσδηποτε ξεκινας με πλεονεκτημα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences