Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 03:41:25 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Είμαστε συλλέκτες ή απλοί καταναλωτές ??  (Αναγνώστηκε 1744 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
linex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 19, 2014, 07:23:57 πμ »

Αφορμή για να ανοίξω αυτό το threat στάθηκε το threat "ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλάδος". To οποίο παρακολουθώ από την αρχή.
Σκοπός είναι να θέσω ορισμένα ερωτήματα για σκέψη και συζήτηση που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας τα μηνύματα των φίλων.
Θεωρώ τον εαυτό μου συλλέκτη (αν και με τα παρακάτω ερωτήματα πιθανόν θα αυτοδιαψευστό), ο οποίος μαζεύει νομίσματα  από 12 ετών (Ελληνικά μόνο και τώρα ευρώ Ελληνικής έκδοσης) .
Η συλλογή μου δεν αξίζει σχεδόν τίποτα χρηματικά αφού τα περισσότερα νομίσματα είναι κυκλοφορίας, δεν έχω σπάνια νομίσματα, έχω λίγα ασημένια και καθόλου χρυσά. Ότι έβρισκα δηλαδη από μικρό παιδί σε κυκλοφορία, κάμποσα  που αγόρασα από πωλητές στο Μοναστηράκι μέχρι εκεί που άντεχε η τσέπη μου (μικρή τσέπη
για να ακριβολογώ) και λίγα αναμνηστικά από ΤτΕ.
Για μένα όμως αξίζει πάρα πολλά για την χαρά και ευχαρίστησή που ένιωθα (και νιώθω)΄όταν ένα κενό στη θήκη-ζελατίνα γέμιζει.

Διαβάζω λοιπών παντού στο threat "ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλάδος"
1. για "απλούς", "αγνούς" συλλέκτες που δεν ενδιαφέρονται για το κέρδος  αλλά για να προσθέσουν ένα ωραίο νόμισμα στη συλλογή τους.
2. για εμπόρους, συγγενείς εμπόρων, υπαλ. ΤτΕ, ανθρώπους της κονόμας κλπ οι οποίοι στερούν τα νομίσματα από τους συλλέκτες.
3. για ενέργειες που θα πρέπει να κάνει η ΤτΕ για να αποτρέψει αυτά τα φαινόμενα.
4. για eshop, λίστες συλλεκτών στο αρχείο της ΤτΕ, προεγγραφές, προπληρωμές κλπ.

και αναρωτιέμαι είμαστε συλλέκτες ή απλοί καταναλωτές?? Απορία Απορία

Σε τι διαφέρουμε από τον gatgetάκια στη Νέα Υόρκη που έχει στηθεί από τις 4 το πρωί για να πάρω πρώτος το νέο μοντέλο του iphone.
Σε τι διαφέρουμε από το τύπο που μπαίνει σε λίστα αναμονής για να πάρει το νέο μοντέλο τις Porche (οκ έχει περισσότερα λεφτά από εμάς!).
Σε τι θα διαφέρουμε από τον οποιοδήποτε που μπαίνει στο internet, κάνει την παραγγελία του και παραλαμβάνει λίγες μέρες μετά το προϊόν.
Σε τι διαφέρουμε από τον φίλαθλο της Χ ποδοσφαιρικής ομάδας που έχει προτεραιότητα στα διαρκείας επειδή είχε αγοράσει και πέρσι και πρόπερσι.

Ο συλλέκτης, και αυτό φίλοι μου είναι καθαρά προσωπική άποψη, πρέπει να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ!!
Να αναζητήσει το νόμισμα. Να αναζητήσει τη τιμή την οποία αντέχει η τσέπη του για να το αποκτήσει.
Τη κατάσταση που βρίσκεται σε σχέση με την τιμή από διαφορετικούς "προμηθευτές".
Μέσα από αυτή την αναζήτηση αν θέλει θα μάθει για την ιστορία πίσω από το νομίσματος (το post του κου Σταματόπουλου "Το νόμισμα του Αριστοτέλη και ο αποσυμβολισμός του " είναι πρόσφατο χαρακτηριστικό παράδειγμα). Μαθαίνεις για τον χαράκτη, τις τεχνικές χάραξης, τα μηχανήματα τύπωσις.
Αν θελήσεις διαβαίνεις τη πόρτα που σου ανοίγεται και μαθαίνει και τα ιστορικά γεγονότα της εποχής.
Γνωρίζεις άλλους συλλέκτες, αεριτζήδες, εμπόρους (και τους συγγενείς τους). Ανταλλάσεις απόψεις, γνώσεις.
Με λίγα λόγια περνάς καλά!!!

Ο συλλέκτης θέλει να συμπληρώσει τη συλλογή. Δεν ενδιαφέρεται αν το νόμισμα είναι ωραίο ή άσχημο (χάραξη). Σπάνιο ή με μεγάλη κυκλοφορία.
Αν έχει χρηματική αξία ή όχι (το ότι δεν αντέχει η τσέπη μου να αποκτήσω κάποια δε σημαίνει για μένα ότι δεν ονειρεύομαι τη μέρα που κενό στη θήκη θα πάψει να υπάρχει).

Τελειώνοντας θέλω να τονίσω ότι σκοπός μου είναι αποκλειστικά και μόνο να προβληματιστούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό και κυρίως το δικαίωμα:
a)να υποδείξω ποιος είναι συλλέκτης και ποιος όχι.
b)Ποιός δικαιούται να παίρνει νομίσματα από την ΤτΕ.
c)ποιός έχει προτεραιότητα.
δ)με ποιό τρόπο θα γίνεται η διανομή.

εξάλου δε νομίζω κανένας μας να έχει αυτό το δικαίωμα!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 07:41:09 πμ από linex » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:26:09 πμ »

σωραίος  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:28:36 πμ »

Κατ αρχάς καλή μέρα.Χαίρομαι καθώς διαπιστώνω ότι όλο και περισσότεροι απομονώνουν τους συλλεκτέμπορους και του άπληστους του χώρου που πάνε για μεροκαματάκι!!Η συλλογή νομισμάτων βέβαια δεν απαγορεύει τη συναλλαγή μεταξυ συλλεκτών πρόκειμένου να υπάρχει μεγαλύτερη πληρότητα στις συλλογές!Και βέβαια συμφωνώ με το φίλο εδω ότι δεν υπάρχει ορισμός του τι είναι συλλέκτης και τι όχι.ποιός είναι δηλαδή ο σωστός και ποιος ο λάθος!Εγω για παράδειγμα μαζεύω μόνο αυτα που έχουν κατα τη γνώμη μου εικαστικό ενδιαφέρον!Δεν θα πώ όχι στα σπάνια,εάν είναι πραγματικά σπάνια.Επειδή όμως τα πραγματικά σπάνια είναι και πανάκριβα άρα και μακρυά απο τι δυνατοτητές μου,δημιουργώ τη δική μου συλλεκτική κατηγορία και έτσι μένω ικανοποιημένος!!!
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:33:55 μμ »

Πολύ ωραία διατύπωση!

Μπράβο! Το καλύτερο από όλα, κατά την γνώμη μου, είναι κάποιος να αποκτήσει γνώσεις και γνωριμίες πράγμα που θα τον βοηθήσει όσο τίποτε άλλο. Για αυτό διάβασμα! Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
 
Σε τι διαφέρουμε από τον φίλαθλο της Χ ποδοσφαιρικής ομάδας που έχει προτεραιότητα στα διαρκείας επειδή είχε αγοράσει και πέρσι και πρόπερσι.
Τώρα αυτό το παράδειγμά σου είναι ατυχές. Έφαγα μια μπάφλα από τον καραφλούζο πρόπερσυ όλη δική μου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:52:50 μμ »

Κατά την ταπeινη μου άποψη όσοι αγοράζουν αναμνηστικά νομίσματα, μe την μορφή που eχeι το πρόγραμμα της  ΤΤe, eιναι καταναλωτeς, χωρίς αυτό βeβαια να eιναι καλό ή κακό. eιναι αυτό που eίναι , eτσι απλά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences