Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 04:57:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μαρκα  (Αναγνώστηκε 6514 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kapodistrias
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:25:38 μμ »

Τι αξία έχουν σε χφ
Καταγράφηκε

thomas
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 03:32:16 μμ »

 Ti μάρκα είναι? audi, fiat.. έχει διαφορά! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kapodistrias
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:32:38 πμ »

Τι αξία έχουν σε χφ
Ξέχασα Θυμός
Καταγράφηκε

thomas
kapodistrias
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:33:57 πμ »

Καταγράφηκε

thomas
kapodistrias
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:35:51 πμ »

Καταγράφηκε

thomas
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:46:21 πμ »

http://www.krausebooks.com/world-paper-money-books

θωμα αγοραζεις μια σειρα απο καταλογους και παιρνεις μια ιδεα. κανεις την δουλεια σου τελος παντων.
Αυτο το site ειναι και για μερικους αλλους πολυ χρησιμο.Θα τους βοηθησει στην εμπορικη τους ενασχοληση και δεν θα κουραζουν τους συμφορουμιτες τους με συνεχεις ερωτησεις.
Καταγράφηκε
kapodistrias
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:00:39 μμ »

Οι ερωτήσεις  όταν συνοδεύονται από σωστές απαντήσεις είναι μάθημα για τούς συλλέκτες ,η κάνω λάθος?
Όταν λέτε εμπορική ενασχόληση τι θέλετε να πείτε?
Καταγράφηκε

thomas
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:05:06 μμ »

Θωμα αυτο με την εμπορικη ενασχοληση δεν ειναι καθολου κακο αλλα δεν απευθυνοταν σε σενα. Εγω απλως εγραψα οτι θα ηταν καλυτερο και για σενα και για το site απο το να ζητας συνεχεια τιμες για νομισματα ,ποσο κανει το ενα και ποσο το αλλο, παρε ενα καταλογο και κανε την δουλεια.Οχι οτι θα σου λυσει ολες τις αποριες αλλα θα παρεις μια ιδεα. Αν παλι εχεις αποριες εμεις εδω ειμαστε.
Καταγράφηκε
kapodistrias
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:10:35 μμ »

Εντάξει  Κλείσιμο ματιού
Το έπιασα
Σας έπρηξα Ντροπή
Καταγράφηκε

thomas
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:26:46 μμ »

οχι ρε θωμα
παλι δεν με καταλαβες.Απλως σου γραφω εναν τροπο για να κανεις ευκολα και γρηγορα την δουλεια σου και να μην περιμενεις κανενα αν και οποτε εχει κεφια να σου απαντησει
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 03, 2014, 03:10:24 μμ »

Φιλε Θωμα καλημερα και καλη σαρακοστη!

αυτο που σου λεει ο αναργυρος ειναι οτι θα σε βοηθησει πολυ η αποκτηση καταλογων, για να μπορεις να δεις ποικιλιες, τιμες κτλ! απο μια φωτογραφια υπαρχουν περιπτωσεις να μην μπορεσει καποιος να σου πει τι ακριβως εχεις και ποια η τιμη του... ειδικα αν ανηκει σε καποια ποικιλια! σαν παραδειγμα θα σου πω για τα γερμανικα χαρτονομισματα του 1922-23.... υπαρχουν χαρτονομισματα που εχουν ποικιλιες και στο υδατοσημο! δεν μιλαμε για 1-2 ποικιλιες τετοιες... αλλα για 7-9 σε καθε χαρτονομισμα... και συνολικα βρισκουμε 21 διαφορετικα σχεδια υδατοσημων που πιανουν ολο το χαρτονομισμα...

τωρα.. δυστυχως σε καποιες χωρες ο κραους κοιματε... δεν εχει τιποτα μεσα! αλλα και τι να πρωτοβαλει... οταν στην γερμανια το 1922-23 υπηρχαν 240 ιδιωτικα τυπογραφεια που τυπωναν επισημα χαρτονομισμα για το κρατος εκτος του κρατικου τυπογραφειου; και μιλαμε οτι ολα εχουν ειδικους κωδικους για να τα ξεχωριζεις...

ασε που εχει ειδικα για τα γερμανικα που εχω ψαχτει παραπανω (εχω περισσοτερα γερμανικα χαρτονομισματα απο οτι ελληνικα!), οι τιμες δεν ειναι σωστες! θα σου εξηγησω παρακατω τι εννοω!


τα χαρτονομισματα σου ειναι ευκολα και φτηνα! ισως ελαχιστα παραπανω κανει το 20μαρκο του 1914 που εχεις.. αλλα καμια σχεση με αυτο που αναφερει ο κραους!

ας τα δουμε λιπο ποιο αναλυτικα!

το 100μαρκο του 1908 ειναι φτηνο κι ευκολο! υπαρχει και ποικιλια με πρασινες σφραγιδες που βγηκε αργοτερα αλλα φερει ιδια ημερομηνια! αναμεσα στα δυο.. με τις κοκκινες ειναι καλυτερο... αλλα και τα δυο ειναι πολυ φτηνα κι ευκολα κομματια!
ο κραους το εχει στον καταλογο μου σε VF στα 10δολλαρια! η τιμη του ομως δεν ειναι με τιποτα αυτη! ειναι πολυ πιο κατω! φαντασου οτι εδινα δωρο τετοια! ο γερμανικος καταλογος που εχω το εχει σε VF στο 1 ευρω! μπορει να ειναι του 2002 ο καταλογος αλλα δεν εχει ανεβει πολυ η τιμη του απο τοτε!

το 1000 μαρκο του 1910 μια απο τα ιδια... αυτο με τις κοκκινες σφραγιδες τυπονωνταν μεχρι το 1916 ενω απο το 1918 μεχρι το 1922 εχουμε να τυπωνετε το ιδιο αλλα με πρασινες σφραγιδες...

αυτο κι αν ειναι ευκολο! ασχετα αν ο κραους που εχω το εχει κι αυτο σε VF στα 10$... ουτε καν παει τοσο!

περσι ή προπερσι δεν θυμαμαι.. φιλος μου αγορασε απο ελληνικο site δημοπρασιων ακυκλοφορητο με 3 ευρω! το δικο σου εχει τσαλακωματα...και δεν ειναι ακυκλοφορητο!

τελος...τα 20 μαρκα του 1914 που εχεις... εδω τα πραγματα ειναι περιεργα στον κραους αφου σε VF το εχει 100 δολλαρια!! ημαρτον! ναι ειναι λιγο δυσκολοτερο των αλλων.. αλλα οχι ετσι!!! ο γερμανικος καταλογος το εχει 3 ευρω σε vf και 120 ευρω ακρως ακυκλοφορητο...

πριν καιρο... ειχα κανει συναλλαγη με ενα ξενο... και μου πουλησε το χαρτονομισμα κυκλοφορημενο (ποιο κυκλοφορημενο απο τα δικο σου!!! ηταν καπου Fine), προς μισο δολλαριο! δυστυχως εκανε λαθος και μου εστειλε το αλλο του 1914 (και ηταν και σε καλυτερη κατασταση!) που το ξαναειχα... δεν το γυρισα πισω οποτε ακομα μου λειπει.. αλλα δεν ειναι τοσο ακριβο οσο λεει η εκδοση του κραους που εχω!

ακομα και ο γερμανικος καταλογος που εχω... εχει τιμες τσιμπιμενες στα περισσοτερα! οποτε καταλαβαινεις!

τωρα... γιατι ο κραους στην συγκεκριμενη εκδοση ανεβασε τοσο τις τιμες;; μαλλον καποιοι εφαγαν με αυτο καλα! στην επομενη εκδοση ξερω οτι τις εριξε πολυ! υπηρχαν μεσα ειδικα γερμανικα χαρτονομισματα που εβλεπα τιμες και δεν πιστευα στα ματια μου! ειχε χαρτονομισμα που το εβγαζε 120 και 150 δολλαρια σε fine... ενω εγω το ειχα καλυτερο και διπλο... και ειχα μαθει οτι στο μοναστηρακι το επαιρνες με ελαχιστα ευρω! προτιμησα να μην το πουλησω το διπλο μου τοτε για να μην χαντακωσω κανεναν! ηξερα τι γινοταν με τις τιμες... Κλείσιμο ματιού στην επομενη εκδοση ειδα οτι το χαρτονομισμα ευο το εριξε καπου στα 20-25 δολλαρια (απο τα 120-150)! Κλείσιμο ματιού 


Καταγράφηκε
kapodistrias
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2014, 03:37:55 μμ »

Ευχαριστώ πολύ
Τα έβαλα σε δημοπρασία και ότι πιάσουν
Καταγράφηκε

thomas
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences