Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:34:12 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1δρχ 1868 εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 5986 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 12, 2013, 07:24:05 μμ »

Μπορειτε να μου προσφερετε μια εκτιμηση καταστασης για την παρακατω δραχμη;

Ευχαριστω.


Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2013, 07:26:50 μμ »

MS-60+  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2013, 07:29:02 μμ »

MS-60+  Χαμόγελο

Ευχαριστω για την ταχυτατη απαντηση!

Οι τιμες βιβλιων ισχυουν (σχετικα) για τις ακυκλοφορητες δραχμες Γεωργιου; Αυτο για παραδειγμα ο Krause το δινει 750 για ακυκλοφορητο (φυσικα γνωριζω οτι αλλο ακυκλοφορητο MS60 και αλλο MS65, απλα σε γενικες γραμμες ρωταω αν ειναι καλη πηγη η οχι).
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2013, 07:54:01 μμ »

Μία MS62 αυτή τη στιγμή κοστίζει στη συλλεκτική πιάτσα 400€ με 500€.
Καταγράφηκε
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:02:13 μμ »

Μία MS62 αυτή τη στιγμή κοστίζει στη συλλεκτική πιάτσα 400€ με 500€.

Ευχαστω, εσυ σε τι κατασταση το εκτιμας; Προσωπικα μου φαινεται για ακυκλοφορητο αλλα δεν εχω εμπειρια για να κρινω μεταξυ MS60+..+..MS65
Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:05:44 μμ »

εγω λεω οτι ειναι ms-60+61 μπορει να κανω και λαθος παντως ειναι πολυ ωραια  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:12:13 μμ »

Πανέμορφο νόμισμα. MS 61 από εμένα. Ελαφρύ κατέβασμα στις πέρλες του θυρεού,φρύδι,πίσω μαλλιά
Γεωργίου,εμφανές κατέβασμα.Περίμετρος άριστη.

 
Καταγράφηκε
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:13:41 μμ »

Πανέμορφο νόμισμα. MS 61 από εμένα. Ελαφρύ κατέβασμα στις πέρλες του θυρεού,φρύδι,πίσω μαλλιά
Γεωργίου,εμφανές κατέβασμα.Περίμετρος άριστη.

 

Ευχαριστω για την αναλυτικη παρατηρηση, αυτα βοηθουν πολυ για να ξερουμε και εμεις οι νεοτεροι τι να κοιταμε οταν εκτιμουμε καποιο νομισμα.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:47:27 μμ »

Πολυ Ωραια Κωστα η δραχμουλα .Αν αποφασισεις να την δωσεις  ποτε στειλε και δω κανα π.μ 
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 12, 2013, 10:40:54 μμ »

Τα σημεια που θα πρεπει να εξεταζει κανεις ,κατα την γνωμη μου, παντα στις Δραχμες Γεωργιου,
ειναι ο λοβος αλλα και το πτερυγιο του αυτιου,το 'γυρω γυρω' του αυτιου δηλ ,τα οποια στην απολυτα
ακυκλοφορητη Δραχμη,εμφανιζονται  καμπυλωτά...Στη συγκεκριμενη δραχμη,τα σημεια αυτα ειναι πεπλατυσμενα,εχει αρχισει δηλ ηδη και 'ισιωνει'-'πατιέται' η καμπυλη απο φθορα κυκλοφοριας...

Το επομενο ακομα πιο εμφανες σημειο ειναι το γνωστο κατεβασμα στο φρυδι...κι εδω βλεπουμε οτι 'σπαει' κ σβηνει αποτομα η φυσικη συνεχεια της γραμμης του φρυδιου...Σε μια ακυκλοφορητη συνεχιζει η γραμμη
ομαλα μεχρι να σβησει τελειως λογω του αρχικου σχεδιου...(εχω δει και χαμηλες ms δραχμες ομως με αδυναμο φρυδι,αλλα στη συγκεκριμενη ειναι σβησμενο λογω κυκλοφοριας και φαινεται κι απο το χρωμα..)
     
 Ενα ακομα ξεκαθαρο σημειο που βοηθαει στην αξιολογηση,ειναι ο αποχρωματισμος στα σημεια φθορας..
Ολες οι Δραχμες του Γεωργιου (1868-73-74-83) φθειρονται πανω κατω με τον ιδιο τροπο... :
Μπροστα στο κουτελο , στο φρυδι και σε ολη την περιοχη απο πανω του ,στα 'μηλα'  και σε ολο το μπροστινο
μερος στο μαγουλο μεχρι το πηγουνι , κατω μερος ρουθουνιων,μπροστά γωνία στο λαιμο,λοβος αυτιου,
πισω μερος λαιμου και 2 κεντρικα σημεια στα μαλλια...
Αν κανετε εναν κοπο να γυρετε αρκετα προς τα πισω την οθονη του υπολογιστη σας,οταν κοιτατε την φωτο του νομισματος, θα δειτε τελειως διαφορετικα φωτισμενο το νομισμα..και ολα τα παραπανω
σημεια αποκτουν τελειως αλλο χρωμα,πολυ σκουροτερο ,απο το υπολοιπο αναγλυφο που δεν εχει
ακομα φθαρει!! Οσο προχωραει η φθορα κυκλοφοριας ,τοσο περισσοτερες κ εντονες γινονται αυτες οι μαυρες περιοχες,
'κατεβαζοντας' ακομα πιο πολυ το αναγλυφο και την κατασταση του νομισματος!...Επισης θα δειτε τα 2 μεγαλα ελευθερα μερη του πεδιου ,μπροστα και πισω απο το κεφαλι του Γεωργιου ,να εχουν κι αυτα σκουροτερο χρωμα απο τις περιοχες αναμεσα στα γραμματα και απ΄τα σημεια ακριβως μπροστα απο το περιγραμμα του προσωπου...Υποδηλωνει φθορα κυκλοφοριας και αυτο, ειναι μικροαμυχες και σημαδακια,που δεν φαινονται με γυμνο ματι κ δε τα πιανει και η φωτο...οσο πιο ακυκλοφορητο το νομισμα τοσο πιο
ιδιο φαινεται το χρωμα του πεδιου με αυτο αναμεσα στα γραμματα...Η διαφορα αυτη στους χρωματισμους του πεδιου μπορει να γινει και απο καθαρισμα ,αλλα εκει εχει τελειως διαφορετικη εικονα απο το συγκεκριμενο νομισμα..αυτο εδω δεν ειναι καθαρισμενο,εχει απλα φθορα...Για τον οπισθοτυπο ισχυουν πανω κατω τα ιδια..
   Το νομισμα σε γενικες γραμμες ειναι σε αξιολογη και συλλεξιμη,κατα την γνωμη μου κατασταση,χωρις χτυπηματα,γδαρσιματα ,καθαρισματα κτλ...και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχει και αρκετο εναπομειναν λουστρο,που δεν φαινεται ομως απο τις φωτο..οι περισσοτερες του 1868 εχουν εντονοτερο λουστρο απο τις αλλες ημερομηνιες...Οσο για βαθμους κτλ,προσωπικα δεν ειναι το πρωτο πραγμα που λαμβανω υποψη
σ'ενα νομισμα,αλλα αν θες απο προσωπικη εμπειρια,και εκφραζω καθαρα μονο προσωπικη αποψη με
δεδομενη την φιλικη διαθεση,μπορω να σου πω οτι ειναι γυρω στο AU55...
Ευχομαι ολοψυχα κι εγω  με γεια  το νομισμα κ να γραψει οσο το δυνατο ψηλοτερα..
 
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 12, 2013, 11:13:18 μμ »

...μπορω να σου πω οτι ειναι γυρω στο AU55...

Χάριν οικονομίας δεν παρέθεσα όλα τα λεγόμενα του φίλου Παναγιώτη (αν δεν απατώμαι).
Πολύ καλή και σωστή ανάλυση. Επίσης από τα γραφόμενα φαίνεται ότι υπάρχουν κι άλλες επισημάνσεις αλλά δεν χρειάστηκε, πολύ σωστά, να αναλυθούν.
Συμφωνώ και γω για το βαθμό... και επιτέλους δεν θα είμαι μόνος μου, με την αυστηρότητά μου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 12, 2013, 11:25:37 μμ »

Τα σημεια που θα πρεπει να εξεταζει κανεις ,κατα την γνωμη μου, παντα στις Δραχμες Γεωργιου,
ειναι ο λοβος αλλα και το πτερυγιο του αυτιου,το 'γυρω γυρω' του αυτιου δηλ ,τα οποια στην απολυτα
ακυκλοφορητη Δραχμη,εμφανιζονται  καμπυλωτά...Στη συγκεκριμενη δραχμη,τα σημεια αυτα ειναι πεπλατυσμενα,εχει αρχισει δηλ ηδη και 'ισιωνει'-'πατιέται' η καμπυλη απο φθορα κυκλοφοριας...

Το επομενο ακομα πιο εμφανες σημειο ειναι το γνωστο κατεβασμα στο φρυδι...κι εδω βλεπουμε οτι 'σπαει' κ σβηνει αποτομα η φυσικη συνεχεια της γραμμης του φρυδιου...Σε μια ακυκλοφορητη συνεχιζει η γραμμη
ομαλα μεχρι να σβησει τελειως λογω του αρχικου σχεδιου...(εχω δει και χαμηλες ms δραχμες ομως με αδυναμο φρυδι,αλλα στη συγκεκριμενη ειναι σβησμενο λογω κυκλοφοριας και φαινεται κι απο το χρωμα..)
     
 Ενα ακομα ξεκαθαρο σημειο που βοηθαει στην αξιολογηση,ειναι ο αποχρωματισμος στα σημεια φθορας..
Ολες οι Δραχμες του Γεωργιου (1868-73-74-83) φθειρονται πανω κατω με τον ιδιο τροπο... :
Μπροστα στο κουτελο , στο φρυδι και σε ολη την περιοχη απο πανω του ,στα 'μηλα'  και σε ολο το μπροστινο
μερος στο μαγουλο μεχρι το πηγουνι , κατω μερος ρουθουνιων,μπροστά γωνία στο λαιμο,λοβος αυτιου,
πισω μερος λαιμου και 2 κεντρικα σημεια στα μαλλια...
Αν κανετε εναν κοπο να γυρετε αρκετα προς τα πισω την οθονη του υπολογιστη σας,οταν κοιτατε την φωτο του νομισματος, θα δειτε τελειως διαφορετικα φωτισμενο το νομισμα..και ολα τα παραπανω
σημεια αποκτουν τελειως αλλο χρωμα,πολυ σκουροτερο ,απο το υπολοιπο αναγλυφο που δεν εχει
ακομα φθαρει!! Οσο προχωραει η φθορα κυκλοφοριας ,τοσο περισσοτερες κ εντονες γινονται αυτες οι μαυρες περιοχες,
'κατεβαζοντας' ακομα πιο πολυ το αναγλυφο και την κατασταση του νομισματος!...Επισης θα δειτε τα 2 μεγαλα ελευθερα μερη του πεδιου ,μπροστα και πισω απο το κεφαλι του Γεωργιου ,να εχουν κι αυτα σκουροτερο χρωμα απο τις περιοχες αναμεσα στα γραμματα και απ΄τα σημεια ακριβως μπροστα απο το περιγραμμα του προσωπου...Υποδηλωνει φθορα κυκλοφοριας και αυτο, ειναι μικροαμυχες και σημαδακια,που δεν φαινονται με γυμνο ματι κ δε τα πιανει και η φωτο...οσο πιο ακυκλοφορητο το νομισμα τοσο πιο
ιδιο φαινεται το χρωμα του πεδιου με αυτο αναμεσα στα γραμματα...Η διαφορα αυτη στους χρωματισμους του πεδιου μπορει να γινει και απο καθαρισμα ,αλλα εκει εχει τελειως διαφορετικη εικονα απο το συγκεκριμενο νομισμα..αυτο εδω δεν ειναι καθαρισμενο,εχει απλα φθορα...Για τον οπισθοτυπο ισχυουν πανω κατω τα ιδια..
   Το νομισμα σε γενικες γραμμες ειναι σε αξιολογη και συλλεξιμη,κατα την γνωμη μου κατασταση,χωρις χτυπηματα,γδαρσιματα ,καθαρισματα κτλ...και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχει και αρκετο εναπομειναν λουστρο,που δεν φαινεται ομως απο τις φωτο..οι περισσοτερες του 1868 εχουν εντονοτερο λουστρο απο τις αλλες ημερομηνιες...Οσο για βαθμους κτλ,προσωπικα δεν ειναι το πρωτο πραγμα που λαμβανω υποψη
σ'ενα νομισμα,αλλα αν θες απο προσωπικη εμπειρια,και εκφραζω καθαρα μονο προσωπικη αποψη με
δεδομενη την φιλικη διαθεση,μπορω να σου πω οτι ειναι γυρω στο AU55...
Ευχομαι ολοψυχα κι εγω  με γεια  το νομισμα κ να γραψει οσο το δυνατο ψηλοτερα..
 

Σας ευχαριστω ολους για τις εξαιρετικες πληροφοριες. Παρα πολυ χρησιμα ολα τα σχολια.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 12, 2013, 11:53:14 μμ »

Για να λεει ο Κωστας αου 55 το νομισμα θα γραψει κατι παραπανω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Ο Πανος τα εγραψε ολα αναλυτικα .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 13, 2013, 08:52:16 μμ »

AU 58 το εκανα μολις το ειδα αλλα δεν μιλησα για να μην τα ακουσω  Σαρκασμός
Χαιρομε που και αλλοι βλεπουν αυτα που βλεπω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2013, 10:20:36 μμ »

συμφωνώ και εγω απλά θα ήθελα να πω πως υπάρχουν δραχμές Γεωργίου ακυκλοφόρητες και το αυτί δεν κάνει την κούρμπα ή την καμπύλη. Το σημείο αυτό ειναι πολύ ψηλά στο αναγλυφο και μάλλον είναι ευκολο σε unc νομίσματα να υποστεί φθορά - πεπλάτυνση ή οπως θέλετε πείτε το. Εχω δει δραχμές γεωργιου χωρίς σημαδι στο πεδίο με φουλ λούστρο και το αυτί δεν είναι ΟΚ αλλά τις βαθμολογούν unc. Δεν ξέρω , ίσως να τις είχαν πριν τισ σλαμπαρουν σε καψουλες και να πιέζονταν σε κείνο το σημείο.
Τη γνώμη μου λεω μόνο μπορει και να κάνω λάθος....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences