Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 06:47:46 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΓΙΑΤΙ υπαρχει τοση μεγαλη ζητηση  (Αναγνώστηκε 9090 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:39:09 μμ »

Οποιος εχει διαβασει ιστορια, ξερει τι ρολο επαιξε η λιρα, οι μαυραγοριτες και το ξεπουλημα της περιουσιας του λαου  για να επιβιωσει. Οπως σωστα ειπε ο Γιαννης, καποιοι γινανε με εκατομυρια μεσα σε μια νυχτα.Απο κει κ περα, αν τελικα μας ελεχγουν με καρτες (που οντως εκει παει το θεμα, οπως μου ελεγε σημερα ο λογιστης μου)  ε τοτε θα δυσκολεψουν πολυ τα πραγματα. Αν και παλι ως συλλεκτικο αντικειμενο, θα συνεχισει να υπαρχει και να μετακινειται ισως λιγο πιο κρυφα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 08, 2014, 10:23:44 μμ »

τι εννοειται σας ελεχουν με τις καρτες.Εξηγηστε μου λιγο διοτι ειμαι Κυπρο και δεν ξερω πως δουλευει το συστημα στην Ελλαδα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 08, 2014, 11:15:54 μμ »

Να σας πω και εγω μια ιστορια; Οχι για αυτους που πουλουσαν λιρες στην κατοχη για ενα κομματι ψωμι.Αλλα για αυτους που τις θαψανε και τις βγαλανε μετα τον πολεμο και ιδιαίτερα την δεκαετια του 50.Αυτοι ολοι αγοραζανε πολυκατοικιες και οικοπεδα φιλετα τσαμπε ολε στην Αθηνα και ακομα και σημερα τα εγγονια τους εχουν τιγκα τις τσεπες.Την ιδια περιοδο οσοι ειχαν κατοχικα δεσμιδες τα ριχναν για προσανναμα στο τζακι Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Αυτοι που τις θαψανε τοτε Γιαννη μου ηταν οι δοσιλογοι που προσφεραν εκδουλευση στον κοσμακη πολλες φορες με κατασκευασμενες και σκηνοθετημενες κατηγοριες εναντιον προσωπων με οικονομικη επιφανεια προκειμενου μετα να τους προσφερουν ταχα βοηθεια με την καταλληλη παντα οικονομικη απολαβη και παντα σε χρυσες λιρες.Ψαξτε μετα την ληξη του πολεμου να δειτε ποιοι εκαναν την εμφανιση τους παρουσιαζοντας απο το πουθενα μεγαλη οικονομικη επιφανεια και συνεχιστε την αναζητηση μεχρι σημερα για να δειτε πως εγιναν τα μεγαλα τζακια.Εχω στα χερια μου εγγραφο με σφραγιδα των Γερμανων για καταβολη χρυσων λιρων προς απελευθερωση του συγχωρεμενου πεθερου μου ο οποιος ηταν στην Αντισταση με υπογραφοντα ως παραλαβων Γερμανο ταγματαρχη Βερμαχτ
 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 09, 2014, 09:18:05 πμ »

Να σας πω και εγω μια ιστορια; Οχι για αυτους που πουλουσαν λιρες στην κατοχη για ενα κομματι ψωμι.Αλλα για αυτους που τις θαψανε και τις βγαλανε μετα τον πολεμο και ιδιαίτερα την δεκαετια του 50.Αυτοι ολοι αγοραζανε πολυκατοικιες και οικοπεδα φιλετα τσαμπε ολε στην Αθηνα και ακομα και σημερα τα εγγονια τους εχουν τιγκα τις τσεπες.Την ιδια περιοδο οσοι ειχαν κατοχικα δεσμιδες τα ριχναν για προσανναμα στο τζακι Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Αυτοι που τις θαψανε τοτε Γιαννη μου ηταν οι δοσιλογοι που προσφεραν εκδουλευση στον κοσμακη πολλες φορες με κατασκευασμενες και σκηνοθετημενες κατηγοριες εναντιον προσωπων με οικονομικη επιφανεια προκειμενου μετα να τους προσφερουν ταχα βοηθεια με την καταλληλη παντα οικονομικη απολαβη και παντα σε χρυσες λιρες.Ψαξτε μετα την ληξη του πολεμου να δειτε ποιοι εκαναν την εμφανιση τους παρουσιαζοντας απο το πουθενα μεγαλη οικονομικη επιφανεια και συνεχιστε την αναζητηση μεχρι σημερα για να δειτε πως εγιναν τα μεγαλα τζακια.Εχω στα χερια μου εγγραφο με σφραγιδα των Γερμανων για καταβολη χρυσων λιρων προς απελευθερωση του συγχωρεμενου πεθερου μου ο οποιος ηταν στην Αντισταση με υπογραφοντα ως παραλαβων Γερμανο ταγματαρχη Βερμαχτ
 
+1 Ο Χρυσος ειναι μονο για επενδυτες και Συλλεκτες(λιρες μονο οι Συλλεκτικες η Υψηλης καταστασεως)!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 10, 2014, 12:06:52 πμ »

Το αρχικό ερώτημα του φίλου y-christou ήταν γιατί υπάρχει αυξημένη ζήτηση χρυσών λιρών -χρυσών νομισμάτων .

Προσωπική μου άποψη:  γενική αντίληψη του κόσμου είναι ότι δεν έχει κλείσει οριστικά το θέμα ευρώ ή δραχμή /ευρώ ή κυπρ. λίρα .

Διαβάστε τι έγινε σαν σήμερα , 9/4/53 , εδώ στο στέκι συλλεκτων
 http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=6500.0
Σελίδα 10 , 9 Απριλίου 1953
 
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
DRIORAEN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 10, 2014, 07:08:48 πμ »

φιλε georgius iii τι εννοεις γιατι υπαρχει μεγαλη ζητηση?
τι εννοεις οτι τις απεχθανεσαι?

απεχθανεσαι τις λιρες σε σχεση με τα υπολοιπα χρυσα νομισματα?
γιατι αν εννοειες αυτο θα συμφωνησω μαζι σου.

τα υπολοιπα χρυσα νομισματα εαν ξερεις να αγορασεις κρυβουν πολλες φορες αρκετη συλλεκτικη υπεραξια
αλλα οι διαφοροι σαραφηδες δυσκολα παιρνουν χαμπαρι την υπεραξια.το μονο που τους νοιαζει ειναι να τσεπωσουν κανα 20ρικο κερδος στο κομματι απο οποιον ειχε μεγαλη αναγκη για μετρητα και του τις πηραν τζαμπα.
Μιλαμε για ελληνες κουτοπονηρους σαραφηδες.Οι γερμανοι που αγοραζουν ελληνικο χρυσο...δεν παω δεν ξερω.Ελληνες υπαλληλους εχουν κι αυτοι αλλα ειναι ευκολο να τους καταλαβεις.

Μια φορα πηγα σε ενα τετοιο καταστημα-μη ελληνικων συμφερωντον και τους ρωτησα ποσο μου πουλανε.
ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ!!!!!!!! Δεν ηρθαν εδω για να κανουν εμποριο.Ηρθαν εδω μονο για να σηκωσουν τον χρυσο των νοικοκυριων.
Ενταξει οχι οτι οι Ελληνες ειναι  καλυτεροι αλλα στους ελληνες μπορεις να αγορασεις και καμμια συλλεκτικη υπεραξια μονο και μονο γιατι θελουν να ξεφορτωθουν τα κομματια τους γρηγορα για να βαλουν στην τσεπη τους το εκαστοτε κερδος.

Τωρα στα τοσα κομματια μπορει να βρεις και κατι με μεγαλυτερη αξια απο αυτην του χρυσου.......
Για τον λογο αυτον απεχθανομαι κι εγω τις λιρες.Εχουν την λιγοτερη συλλεκτικη υπεραξια.
Ακομα κι εκει ομως αν ξερεις να διαλεγεις μπορεις να βρεις συλλεκτικα.

αν εννοεις οτι απεχθανεσαι την κατοχη χρυσου σε σχεση με τα χαρτονομισματα τοτε τι να σου πω.
πρεπει να παθεις για να μαθεις.μπορει και να μην ερθει ποτε η καταρευση.αλλα με τον χρυσο δεν το ρισκαρεις......ανεβαινει που ανεβαινει τον πληθωρισμο μια φορα τον καλυπτει.....
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 10, 2014, 08:20:23 πμ »

Φιλε μου DRIORAEN για κοιτα λιγο εδω:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=9465.msg110412#msg110412

και εδω

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8863.0

αλλα και εδω

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7558.0

Εβαλα μονο 3 γιατι βαριεμαι να βαλω και τα αλλα
Πιστευεις συμφωνα με τα παραπανω ακομα οτι ο georgius iii (Γιωργος) απεχθανεται τον χρυσο και τις λιρες; Στριφογύρισμα ματιών
Γιατι εγω μεγαλυτερο λιροφονια δεν γνωριζω!!

Προφανως ο Γιωργος στο προηγουμενο ποστ του σαφως και αστειευεται!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 10, 2014, 08:21:31 πμ »

Η γνώμη μου είναι πως η λύρα σαν το πιο γνωστό από όλα τα χρυσά νομίσματα αγοράζετε   σαν επένδυση.
Σήμερα δε που η εφορία έχει πρόσβαση στους λογαριασμούς στις κάρτες  πολλοί είναι αυτοί που ψάχνουν  πως θα κρύψουν εισοδήματα από αυτά που ελέγχονται για να μην έχουν προβλήματα με το πόθεν έσχες. Ένα από τα καταφύγια τους είναι ο χρυσός και οι λύρες, και οι αγορές αυτές δεν έχουν καμιά σχέση με τον συλλεκτισμό .
 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 10, 2014, 10:17:15 πμ »

Η λιρα εχει και το Αβανταζ της γρηγορης ρευστοποιησης(σε σχεση με αλλα!).γιαννης.
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 10, 2014, 01:22:20 μμ »

Όλα τα παραπάνω είναι σωστά...

Απλά να πώ ότι μάλλον ΔΕΝ υπάρχει και μεγάλη ζήτηση ΑΥΤΗΝ την εποχή... Έχω ακούσει μέχρι και να λιώνονται... Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 10, 2014, 07:08:11 μμ »

Όλα τα παραπάνω είναι σωστά...

Απλά να πώ ότι μάλλον ΔΕΝ υπάρχει και μεγάλη ζήτηση ΑΥΤΗΝ την εποχή... Έχω ακούσει μέχρι και να λιώνονται... Σφραγισμένα χείλη

+100000000000
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences