Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 10:46:06 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΛΙΡΑ 1925 s  (Αναγνώστηκε 8438 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 04, 2014, 05:14:55 μμ »

Ας με συγχωρέσετε για την πληθώρα φωτογραφιών,αλλά μου αρέσουν τα έντονα χαρακτηριστικά που έχει και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.  (που να πιάσω και καμία ακυκλοφόρητη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)


Εμένα παιδιά γιατί στην φώτο (στο χώμα, αριστερά του δράκου) αυτό μου φαίνεται σαν υπογραφή??? Απορία  Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 04, 2014, 05:16:50 μμ »

Λοιπον τα εχει μπερδεψει το σαιτ που εβαλες φιλε Πανο και μια και τα εχω προχειρα μπροστα μου και αφου σκουπιστηκα απο τα φτυσιματα που σου ελεγα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο γραφω ολα τα νομισματοκοπεια του 1925.....ΛΟΝΔΙΝΟ  3.520.431......ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ  3.311.662.......ΠΕΡΘ    1.837.901.....ΣΙΔΝΕΥ  5.632.000...ΠΡΑΙΤΩΡΙΑ  6.086.624
Είσαι αρχηγός!!!!!!!!!αλήθεια τα έχει μπερδέψει το σάιτ;(!!!!)ρε αμα θέλει ο διάολος.....κύτα που πέσαμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 04, 2014, 05:28:02 μμ »

Ας με συγχωρέσετε για την πληθώρα φωτογραφιών,αλλά μου αρέσουν τα έντονα χαρακτηριστικά που έχει και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.  (που να πιάσω και καμία ακυκλοφόρητη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)


Εμένα παιδιά γιατί στην φώτο (στο χώμα, αριστερά του δράκου) αυτό μου φαίνεται σαν υπογραφή??? Απορία  Στριφογύρισμα ματιών


την ίδια απορία έχω φίλε,γιαυτό εστίασα εκεί.....τι να είναι άραγε;δεν το έχω είχα ξανα προσέξει.το έχουν και άλλες τώρα που τις παρατηρώ.παλαιάς κοπής.
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 04, 2014, 06:37:55 μμ »

Kαλησπέρα Παναγιώτη δεν σου είπα να μην ασχολείσαι με αυτά θα ζουρλαθείς. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 04, 2014, 07:42:44 μμ »

Ειναι η υπογραφη του William Wellesley Pole  (wwp). Master of the Mint (1812-1817). Μπαινει εκει τιμητικα απο τοτε. Δεν ειμαι σιγουρος ποτε σταματαει. Νομιζω με την τροποποιηση της κεφαλης του Γεωργιου 5ου απο μεγαλο σε μικρο (1928 και μετα). Στις Ελισσαβετ δεν υπαρχει πια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2014, 07:58:02 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 04, 2014, 07:59:38 μμ »

Ειναι η υπογραφη του William Wellesley Pole  (wwp). Master of the Mint (1812-1817). Μπαινει εκει τιμητικα απο τοτε. Δεν ειμαι σιγουρος ποτε σταματαει. Νομιζω με την τροποποιηση της κεφαλης του Γεωργιου 5ου απο μεγαλο σε μικρο (1928 και μετα). Στις Ελισσαβετ δεν υπαρχει πια.

Ναί όντως δεν υπάρχει στις Ελισσάβετ... Θα ρίξω και μια ματιά στην (στις) Βικτώρια...

Καλά φοβερές οι φωτο του φίλου!!!
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 04, 2014, 08:34:09 μμ »

Oυτε στις 1929/30/31/32 SA υπαρχει...δλδ τις small head του Γεωργιου .
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 04, 2014, 10:54:38 μμ »

Kαλησπέρα Παναγιώτη δεν σου είπα να μην ασχολείσαι με αυτά θα ζουρλαθείς. Σαρκασμός Σαρκασμός
Ασε Δημήτρη νομίζω είναι αργά.Τώρα βλέπω εδώ που σχολιάζουν μεγάλα κεφάλια ,μικρά κεφάλια ......τι είναι αυτά ;;;;; Απορία Απορία Απορία  Γλώσσα Απορία Γλώσσα ???θα μας φύγουν τα δικά μας κεφάλια μου φαίνεται.
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:11:07 μμ »

 Απορία ε ?  Απορία Αυτή η υπογραφή w.w.p. με 40άρα λούπα φαίνεται? Τι μεγέθυνση θέλει ?
Δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό ! Κάτι μάθαμε και σήμερα ! Τελικά όντως "γηράσκω αεί διδασκόμενος".
Και δεν έχω πρόχειρη καμμιά παλαιάς κοπής αυτή τη στιγμή για να το τσεκάρω !

Και να ρωτήσω  κάτι ακόμα να με διαφωτίσετε με τις γνώσεις σας .
Ο εν λόγω χαράκτης (w.w.p.)  είναι ο ίδιος που φιλοτέχνησε το νεαρό πορτραίτο της Βικτωρίας (W.W.)?
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:12:35 μμ »

Kαλησπέρα Παναγιώτη δεν σου είπα να μην ασχολείσαι με αυτά θα ζουρλαθείς. Σαρκασμός Σαρκασμός
Ασε Δημήτρη νομίζω είναι αργά.Τώρα βλέπω εδώ που σχολιάζουν μεγάλα κεφάλια ,μικρά κεφάλια ......τι είναι αυτά ;;;;; Απορία Απορία Απορία  Γλώσσα Απορία Γλώσσα ???θα μας φύγουν τα δικά μας κεφάλια μου φαίνεται.
χαχαχαχα ου μπλεξεις φιλε μου....λοιπον στην Πραιτωρια κοπηκαν λιρες απο το 1923 εως το 1932....απο 1923 εως και 1928 ο Γεωργιος ηταν να το πω απλα κεφαλας...απο 1929 εως και το 1932 ηταν με πιο μικρο κεφαλι SMALL HEAD
Καταγράφηκε
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:27:30 μμ »

Ξεχωρίζει το κεφάλι από ανεκπαίδευτο μάτι ; θέλω να πω ξεχωρίζει εύκολα ή χρειάζεται πείρα για να το δεις;
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:37:59 μμ »

Ξεχωρίζει , ξεκάθαρα . Έχει και μεγαλύτερη "μπορντούρα". (Δεν ξέρω ποιος είναι ο νομισματικός όρος).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2014, 11:51:27 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:38:36 μμ »

Ξεχωρίζει το κεφάλι από ανεκπαίδευτο μάτι ; θέλω να πω ξεχωρίζει εύκολα ή χρειάζεται πείρα για να το δεις;

Πανευκολα Πανο ,,,και ο καβαλαρης ειναι διαφορετικος και το σπαθι πιο λεπτο και πολλα αλλα σημεια
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:41:11 μμ »

Απορία ε ?  Απορία Αυτή η υπογραφή w.w.p. με 40άρα λούπα φαίνεται? Τι μεγέθυνση θέλει ?
Δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό ! Κάτι μάθαμε και σήμερα ! Τελικά όντως "γηράσκω αεί διδασκόμενος".
Και δεν έχω πρόχειρη καμμιά παλαιάς κοπής αυτή τη στιγμή για να το τσεκάρω !

Και να ρωτήσω  κάτι ακόμα να με διαφωτίσετε με τις γνώσεις σας .
Ο εν λόγω χαράκτης (w.w.p.)  είναι ο ίδιος που φιλοτέχνησε το νεαρό πορτραίτο της Βικτωρίας (W.W.)?

oχι οχι Μιχαλη καμμια σχεση στην Βικτωρια εδωσε ζωη ο William Wyon o οποιος ηταν βοηθος του Pistrucci και μετα απο αυτον ανελαβε αρχιχαρακτης....ο  William Wellesley Pole ηταν Μaster πως να το πουμε Διευθυντης-Διοικητης του Royal Mint απο το 1812? γιατι εδω λεει απο το 1814http://www.royalmintmuseum.org.uk/history/people/mint-officials/william-wellesley-pole/index.html
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:47:07 μμ »

Ευχαριστώ Μιχάλη !
Λούπα 40άρα είναι αρκετή για να φανεί το w.w.p. ? Γιατί μετά (για μεγαλύτερη μεγέθυνση) πάμε σε μικροσκόπιο !!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences