Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 11:07:46 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εισβολή στα σπίτια των πολιτών  (Αναγνώστηκε 43232 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 11, 2014, 09:13:16 μμ »

Μέχρι τώρα δήλωνα τα πάντα.

Ότι έχω αποχτήσει (έχτισα ένα σπίτι) το έκανα και το δήλωσα νόμιμα 100%. Ούτε υπερτιμολογήσεις ούτε υποτιμολογήσει, Με το ΙΚΑ του τα πάντα.

Πέρσι έμαθα ότι μια ψησταριά στη πίσω αυλή 1,20Χ0.60 μ έπρεπε να τη δηλώσω. Πλήρωσα 500 ευρώ + τον μηχανικό.

Όλα τα χρήματα που ξόδεψα για να το χτίσω είναι φορολογημένα και δηλωμένα στο πόθεν έσχες και στη φορολογική μου δήλωση.

Σήμερα καλούμαι να φορολογηθώ ξανά, για δυο λόγους.

1. Να θρέψω τους κλέφτες της κυβέρνησης.

2. Να θρέψω τους κλακαδόρους (δημόσιους υπάλληλους) της κυβέρνησης ώστε να συνεχίσουν να έχουν δουλειά (δηλαδή να κάθονται, να έχουν μειωμένα ωράρια, να παίρνουν σύνταξη κάτω από τα 60, και να αφήνουν άνεργους 1.500.000 του ιδιωτικού τομέα,   πλέον βιοτέχνες και μαγαζάτορες άλλο 1.000.000) και να έχουν βασικό μέλημα πως να βάλουν φόρους και να τεμπελιάζουν.

Μου κάνει όμως εντύπωση κάποιοι κομπλεξικοί ΝΑΙ για κομπλςξικούς οφείλεται που ευχαριστούνται να μπαίνει φόρος σε ένα σπίτι το οποίο κάποτε έκανε 100 και σήμερα 20, και να το φορολογούν για 100. Αυτό το λένε ΔΙΚΑΙΗ φορολογία. Άσχετα εάν σήμερα το 50% είναι άνεργοι!!! *****
 
Δηλαδή αυτός που έκανε τον ιδρώτα του σπίτι, να φορολογηθεί ενώ αυτός που τα έχει στη τράπεζα σωστά δεν φορολογείται.

Πολύ περισσότερο λυπάμαι αυτούς που επιχαίρονται να φορολογηθεί ένα παιδί (που μπορεί να είναι και άνεργο) επειδή κληρονόμησε όχι οποιαδήποτε περιουσία, αλλά σπίτι!!!

Γ....ε την Ελλάδα και τους υγιείς Έλληνες.

Τόσο ΚΟΜΠΛΕΞ!!!!!!

***** (Στα ποσοστά της ανεργίας βάζουν σαν εργαζόμενους και τους δημόσιους υπάλληλους που δεν έχει απολυθεί κανείς, ώστε να βγεί 30% (δηλωμένη) ανεργία. Σήμερα 850.000 εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα  που έχουν απομείνει, καλούνται να πληρώνουν τις συντάξεις όλων, τους δημόσιους υπάλληλους, και το κυβερνητικό έλλειμμα μαζί με τους πλούσιους άνεργους που έχουν σπίτι).
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 11, 2014, 09:21:39 μμ »

Μέχρι τώρα δήλωνα τα πάντα.

Ότι έχω αποχτήσει (έχτισα ένα σπίτι) το έκανα και το δήλωσα νόμιμα 100%. Ούτε υπερτιμολογήσεις ούτε υποτιμολογήσει, Με το ΙΚΑ του τα πάντα.

Πέρσι έμαθα ότι μια ψησταριά στη πίσω αυλή 1,20Χ0.60 μ έπρεπε να τη δηλώσω. Πλήρωσα 500 ευρώ + τον μηχανικό.

Όλα τα χρήματα που ξόδεψα για να το χτίσω είναι φορολογημένα και δηλωμένα στο πόθεν έσχες και στη φορολογική μου δήλωση.

Σήμερα καλούμαι να φορολογηθώ ξανά, για δυο λόγους.

1. Να θρέψω τους κλέφτες της κυβέρνησης.

2. Να θρέψω τους κλακαδόρους (δημόσιους υπάλληλους) της κυβέρνησης ώστε να συνεχίσουν να έχουν δουλειά (δηλαδή να κάθονται, να έχουν μειωμένα ωράρια, να παίρνουν σύνταξη κάτω από τα 60, και να αφήνουν άνεργους 1.500.000 του ιδιωτικού τομέα,   πλέον βιοτέχνες και μαγαζάτορες άλλο 1.000.000) και να έχουν βασικό μέλημα πως να βάλουν φόρους και να τεμπελιάζουν.

Μου κάνει όμως εντύπωση κάποιοι κομπλεξικοί ΝΑΙ για κομπλςξικούς οφείλεται που ευχαριστούνται να μπαίνει φόρος σε ένα σπίτι το οποίο κάποτε έκανε 100 και σήμερα 20, και να το φορολογούν για 100. Αυτό το λένε ΔΙΚΑΙΗ φορολογία. Άσχετα εάν σήμερα το 50% είναι άνεργοι!!! *****
 
Δηλαδή αυτός που έκανε τον ιδρώτα του σπίτι, να φορολογηθεί ενώ αυτός που τα έχει στη τράπεζα σωστά δεν φορολογείται.

Πολύ περισσότερο λυπάμαι αυτούς που επιχαίρονται να φορολογηθεί ένα παιδί (που μπορεί να είναι και άνεργο) επειδή κληρονόμησε όχι οποιαδήποτε περιουσία, αλλά σπίτι!!!

Γ....ε την Ελλάδα και τους υγιείς Έλληνες.

Τόσο ΚΟΜΠΛΕΞ!!!!!!

***** (Στα ποσοστά της ανεργίας βάζουν σαν εργαζόμενους και τους δημόσιους υπάλληλους που δεν έχει απολυθεί κανείς, ώστε να βγεί 30% (δηλωμένη) ανεργία. Σήμερα 850.000 εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα  που έχουν απομείνει, καλούνται να πληρώνουν τις συντάξεις όλων, τους δημόσιους υπάλληλους, και το κυβερνητικό έλλειμμα μαζί με τους πλούσιους άνεργους που έχουν σπίτι).

+1000!!!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 11, 2014, 10:18:44 μμ »

Μέχρι τώρα δήλωνα τα πάντα.

Ότι έχω αποχτήσει (έχτισα ένα σπίτι) το έκανα και το δήλωσα νόμιμα 100%. Ούτε υπερτιμολογήσεις ούτε υποτιμολογήσει, Με το ΙΚΑ του τα πάντα.

Πέρσι έμαθα ότι μια ψησταριά στη πίσω αυλή 1,20Χ0.60 μ έπρεπε να τη δηλώσω. Πλήρωσα 500 ευρώ + τον μηχανικό.

Όλα τα χρήματα που ξόδεψα για να το χτίσω είναι φορολογημένα και δηλωμένα στο πόθεν έσχες και στη φορολογική μου δήλωση.

Σήμερα καλούμαι να φορολογηθώ ξανά, για δυο λόγους.

1. Να θρέψω τους κλέφτες της κυβέρνησης.

2. Να θρέψω τους κλακαδόρους (δημόσιους υπάλληλους) της κυβέρνησης ώστε να συνεχίσουν να έχουν δουλειά (δηλαδή να κάθονται, να έχουν μειωμένα ωράρια, να παίρνουν σύνταξη κάτω από τα 60, και να αφήνουν άνεργους 1.500.000 του ιδιωτικού τομέα,   πλέον βιοτέχνες και μαγαζάτορες άλλο 1.000.000) και να έχουν βασικό μέλημα πως να βάλουν φόρους και να τεμπελιάζουν.

Μου κάνει όμως εντύπωση κάποιοι κομπλεξικοί ΝΑΙ για κομπλςξικούς οφείλεται που ευχαριστούνται να μπαίνει φόρος σε ένα σπίτι το οποίο κάποτε έκανε 100 και σήμερα 20, και να το φορολογούν για 100. Αυτό το λένε ΔΙΚΑΙΗ φορολογία. Άσχετα εάν σήμερα το 50% είναι άνεργοι!!! *****
 
Δηλαδή αυτός που έκανε τον ιδρώτα του σπίτι, να φορολογηθεί ενώ αυτός που τα έχει στη τράπεζα σωστά δεν φορολογείται.

Πολύ περισσότερο λυπάμαι αυτούς που επιχαίρονται να φορολογηθεί ένα παιδί (που μπορεί να είναι και άνεργο) επειδή κληρονόμησε όχι οποιαδήποτε περιουσία, αλλά σπίτι!!!

Γ....ε την Ελλάδα και τους υγιείς Έλληνες.

Τόσο ΚΟΜΠΛΕΞ!!!!!!

***** (Στα ποσοστά της ανεργίας βάζουν σαν εργαζόμενους και τους δημόσιους υπάλληλους που δεν έχει απολυθεί κανείς, ώστε να βγεί 30% (δηλωμένη) ανεργία. Σήμερα 850.000 εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα  που έχουν απομείνει, καλούνται να πληρώνουν τις συντάξεις όλων, τους δημόσιους υπάλληλους, και το κυβερνητικό έλλειμμα μαζί με τους πλούσιους άνεργους που έχουν σπίτι).


Πεσταααααααα... Αλλα ειναι γνωστο το κολπο παιδια, μας εχουν βαλει να μαλωνουμε μεταξυ μας. Καθε φορα λιγους-λιγους βεβαια, μην ξεσηκωθουμε κιολας! Ειναι το γνωρισμα του ελληνα αλλωστε! να κοιταμε το δεντρο και να χανουμε το δασος!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 11, 2014, 10:57:10 μμ »

Σκέψη φίλου σήμερα :
Τα ποσό είναι ενδεικτικά για να γίνει εύκολα κατανοητό το σκεπτικό :

Τα τελευταία 10 χρόνια, δηλώνω εισόδημα 15.000 ευρώ ετησίως.
Πληρώνω στον ΟΑΕΕ αποδεδειγμένα 5.000 ευρώ ετησίως.
Έχω έξοδα με αποδείξεις 10.000 ευρώ ετησίως.

Μου βάλανε να πληρώσω εφορία+ΕΝΦΙΑ 3.000 ευρώ.
Που θα βρω τα 3.000 ευρώ, για να πληρώσω ;;

Αν βρεθεί το ποσό πληρωμής, είτε θα είναι προϊόν παρελθούσης ψεύτικης δήλωσης, είτε κλοπής, είτε λόγω πώλησης 'μαύρων' (π.χ. όπλα, ναρκωτικά κλπ). Αν μου ζητηθεί το πόθεν έσχες, δεν μπορώ να τα 'καλύψω' νόμιμα. Άρα η εφορία με ωθεί, παρά τη θέληση μου, να προβώ σε παράνομη πράξη.

Μήπως πρέπει να κινηθώ δικαστικά, αφού μπορώ να αποδείξω αδυναμία πληρωμής, για ηθική αυτουργία ώθησης σε παράνομη πράξη από την εφορία ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:21:55 μμ »

καλα να παθουμε!!ολοι αυτοι ειναι και θα ειναι γιατι εμεις τους ψηφιζουμε!!
σας εβαλα ενα βιντεο απο εναν πολιτικο ο οποιος τα ελεγε τοτε που το πασοκ μεσουρανουσε,το αποτελεσμα ηταν να λεμε ολοι τι λεει αυτος ο @@@@@? αφου καλα περναμε τι τα θελουμε τα αλλα?.Τα δυσκολα ηρθαν και τωρα θα μας πιουν το αιμα!!καμια φορα οταν ακουμε το διαφορετικο πρεπει να βαζουμε το μυαλουδακι μας να δουλευει!!
τζιτζικια ειμαστε οι Ελληνες και δυστυχως εχει ερθει ο χειμωνας!!
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 12, 2014, 12:00:19 πμ »

Σκέψη φίλου σήμερα :
Τα ποσό είναι ενδεικτικά για να γίνει εύκολα κατανοητό το σκεπτικό :

Τα τελευταία 10 χρόνια, δηλώνω εισόδημα 15.000 ευρώ ετησίως.
Πληρώνω στον ΟΑΕΕ αποδεδειγμένα 5.000 ευρώ ετησίως.
Έχω έξοδα με αποδείξεις 10.000 ευρώ ετησίως.

Μου βάλανε να πληρώσω εφορία+ΕΝΦΙΑ 3.000 ευρώ.
Που θα βρω τα 3.000 ευρώ, για να πληρώσω ;;

Αν βρεθεί το ποσό πληρωμής, είτε θα είναι προϊόν παρελθούσης ψεύτικης δήλωσης, είτε κλοπής, είτε λόγω πώλησης 'μαύρων' (π.χ. όπλα, ναρκωτικά κλπ). Αν μου ζητηθεί το πόθεν έσχες, δεν μπορώ να τα 'καλύψω' νόμιμα. Άρα η εφορία με ωθεί, παρά τη θέληση μου, να προβώ σε παράνομη πράξη.

Μήπως πρέπει να κινηθώ δικαστικά, αφού μπορώ να αποδείξω αδυναμία πληρωμής, για ηθική αυτουργία ώθησης σε παράνομη πράξη από την εφορία ;;

να μειώσεις τα έξοδα σου...άκου εκεί 10000...market μόνο φακές, βενζίνη κομμένη, μόνο ποδήλατο, δεη μόνο λάμπα υγραερίου το βράδυ, πλύσιμο στο χέρι, τηλ κομμένο, να στέλνεις με περιστέρι μηνύματα, σπίτι πούλα το σε κανά ρώσο και στήσε σκηνή, μαγείρεμα φωτιά με ξύλα κλπ....άκου 10000 το χρόνο...πολυτέλειες...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 12, 2014, 12:24:58 πμ »

k.Νίκο καθόλου κομπλεξικός δεν είμαι. Ισα ισα, είμαι ακριβοδίκαιος. Οποιος εχει περιουσία ας πληρώσει. Αν έχετε μόνο ενα σπίτι θα πληρώσετε βαριά βαριά 300-400 ευρώ τον χρόνο.Παραπανω αποκλείεται εκτός αν το 1 σπίτι που λέτε είναι κανα 3οροφο στην Εκάλη 600τ.μ. οπου τοτε υπάρχει πρόβλημα.
Ο φόρος αυτός ειναι τρομερά δίκαιος.....

Οσο για τα σπίτια μάλλον νομίζετε ότι μιλάτε κ.Νίκο με ασχετο.... Εσυ asimako που επικρωτείς να σε ρωτήσω, αρχιτεκτονας δεν είσαι? Πες μου λοιπόν , ολα τα σπίτια στην Ελλάδα δε χτίζονται βάσει της ελαχιστης κατάστασης του Μηχανικού? Ενα σπιτι που κανει πραγματικη αξία 500.000 ο μηχανικός το βγαζει βαριά 150.000. Σορρυ , αλλά απο κει δε χανει χρηματα το δημόσιο και το ικα??? Για εικονικά τιμολογια για να μην πληρηθεί ο φπα ούτε λόγος....χαχαχαχαχαχαχα
Επίσης, αν υπάρχει εστω και ενας εδώ μέσα που αγόρασε σπίτι έτοιμο και στο συμβόλαιο δεν εβαλε την αντικειμενική και εβαλε την πραγματική που ασφαλως μεγαλύτερη ας μου το πει. Και απο κει χανει λεφτά το δημόσιο αν δεν απατώμαι. So, ας κοιτάξουμε ολοι μαζι την καμπουρα μας και ας σταματησουμε να δειχνει ο καθενας την καμπούρα του άλλου.

GKcollect. .. . . Το σεναριο αυτό κώστα μου παρα είναι υποθετικό και προβοκατόρικο. Να κάνω μια ερώτηση καλοπροαίρετη. Πως γίνεται ο φίλος να βγάζει 15000 ετησίως και το ΕΝΦΙΑ να βγει 3000?Απορία Για να βγει τοσο στη Κοζάνη πρεπει να εχει 5-6 σπιτια και άλλα τοσα οικόπεδα εντος σχεδίου.
Αν τα έχει αυτά Κώστα μου , σόρρυ αλλά δεν τον λυπάμαι. Ας τα βρει απο κάπου. . . .αν τα κληρονόμησε απο γονείς κλπ και είναι όλα αναξιοποίητα ας πουλήσει.

Αν σας φαίνομαι κυνικός και @@@@@ , αυτός είμαι και είμαι πολυ περηφανος. Τουλάχιστον δεν εχω γλείψει ποτε μου κανεναν.

Αν κ .Νίκο είστε τόσο φιλεύσπλαχνος που θα φορολογηθεί ένας άνεργος που κληρονόμησε , επειδη πιθανοκρατικά μάλλον ΝΔ ή πασοκ ψηφίζατε τόσα χρόνια, ας του το πληρώσετε εσείς μιας και ενα μεριδιο ευθύνης το έχετε Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 12, 2014, 12:39:02 πμ »

To αστείο είναι πως οι ίδιοι που ψηφίζουν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΕΛΙΑ κατηγορούν εμάς που διαμαρτυρόμαστε ότι τους ψηφίζουμε και καλα να πάθουμε.  Έκπληξη
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 12, 2014, 12:43:44 πμ »

Οταν πεθάνει η γενιά των τωρινών 60ρηδων που εχουν μολυνθεί απο την αρρώστεια του δικομματισμού και δε μπορούν να ψηφίσουν κατι άλλο και όταν η νέα γενιά αποκτήσει παιδεία (αν αποκτήσει) μπορει να δούμε καμιά ασπρη μέρα. Τα αλλα ειναι για να συζητάμε.....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 12, 2014, 01:05:29 πμ »

Πάντως από πείρα θα πω ότι αυτοί που φωνάζουν περισσότερο, είναι αυτοί που έχουν πληρώσει τα λιγότερα ως τώρα. Έχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους να ωρύονται, ότι από το υστέρημά τους συντηρείται το σύστημα και όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι και μετά να αποδεικνύεται ότι ουδέποτε έχουν αποδώσει, έστω ένα ευρώ. Πραγματικά είναι ενοχλητικό. Ίσως να σκεφτούμε ότι αν φροντίζαμε να αποδίδουμε αυτά που έπρεπε κάθε χρόνο, να μην είχαμε φτάσει ως εδώ και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου.
Βέβαια δεν μπορώ και να συμφωνήσω με την πρακτική της κυβέρνησης να ζητά τώρα μαζεμένα, ότι δεν έχει εισπράξει όλα αυτά τα χρόνια και με τέτοια μείωση εισοδημάτων. Είναι αδιανόητο...
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 12, 2014, 07:34:13 πμ »

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι δίκαιο να -ξανα-πληρώσω φόρο για κάποιο σπίτι που κατέχω.
Λές και δεν έχουν πληρωθεί φόροι όταν χτιζότανε, λές και κατα καιρούς δεν έχω ξαναπληρώσει για το συγκεκριμένο σπίτι.
Τα ίδια και με τα αυτοκίνητα.
Μας έλεγε το κράτος πριν 5-6 χρόνια, πάρε ότι αμάξι γουστάρεις, όσα κυβικά γουστάρεις. Και ήρθε λίγα χρόνια μετά και τσεκουρώνει όσους πήραν πολλά κυβικά.
Μια ζωή φορολογεί τα εύκολα. Σπίτια και αυτοκίνητα.
Γιατί ρε μεγάλε; Μήπως γιατί σαν κράτος είσαι ΑΧΡΗΣΤΟ και δεν έχεις ελεκτικούς μηχανισμούς να πιάσεις τους φοροφυγάδες, ή μήπως γιατί είσαι βουτυγμένο στην διαφθορά;

Εχουν βάλει κανένα € στα ταμεία του κράτους απο όσους βρίσκονται στην 'λίστα Λαγκάρντ';
Εχουν μαζέψει κανένα € απο τον Τσοχατζόπουλο; Απο τον Παπαγεωργόπουλο; Απο κάποιον 'μεγάλο' τέλος πάντων;
Μάλλον οχι.

Θεωρώ οτι όσοι συμφωνούν με τις φορολογήσεις -κυρίως- στα σπίτια, είναι όχι μόνο κομπλεξικοί, αλλα και ανίκανοι να δημιουργήσουν κάτι ή έστω να κρατήσουν κάτι που πήραν κληρονομιά απο τους γονείς τους.

Εχω βαρεθεί να πληρώνω, να ξαναπληρώνω και να μου λένε οτι δεν βγαίνουμε οπότε θα πρέπει να ξαναπλωρώσω.
Ας αρχίσουν να διώχνουν τους ΔΥ που τόσες δεκαετίες μπαίνανε με πλάτες πολιτικών σε δουλειές και μετά ας έρθουν να με φορολογήσουν. Αλλα πρώτα θέλω να δώ οτί το κράτος, πρώτο απ' όλα, φτιάχνει τα του οίκου του.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:00:19 πμ »

[...]
Οσο για τα σπίτια μάλλον νομίζετε ότι μιλάτε κ.Νίκο με ασχετο.... Εσυ asimako που επικρωτείς να σε ρωτήσω, αρχιτεκτονας δεν είσαι? Πες μου λοιπόν , ολα τα σπίτια στην Ελλάδα δε χτίζονται βάσει της ελαχιστης κατάστασης του Μηχανικού? Ενα σπιτι που κανει πραγματικη αξία 500.000 ο μηχανικός το βγαζει βαριά 150.000. Σορρυ , αλλά απο κει δε χανει χρηματα το δημόσιο και το ικα??? Για εικονικά τιμολογια για να μην πληρηθεί ο φπα ούτε λόγος....χαχαχαχαχαχαχα
Επίσης, αν υπάρχει εστω και ενας εδώ μέσα που αγόρασε σπίτι έτοιμο και στο συμβόλαιο δεν εβαλε την αντικειμενική και εβαλε την πραγματική που ασφαλως μεγαλύτερη ας μου το πει. Και απο κει χανει λεφτά το δημόσιο αν δεν απατώμαι. So, ας κοιτάξουμε ολοι μαζι την καμπουρα μας και ας σταματησουμε να δειχνει ο καθενας την καμπούρα του άλλου.
[...]
φίλε Βασίλη πολύ λογικές οι παρατηρήσεις σου.. το κράτος μας είναι το παράλογο όμως γιατί αυτό θέτει το πλαίσιο και τους συντελεστές για να γίνονται αυτά τα όποια λάθη που δέχομαι κι εγώ οτι υπάρχουν!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:19:59 πμ »

Σταματήστε την γκρίνια. Σε πολλές χώρες υπάρχει οι αντίστοιχος ΕΝΦΙΑ που νομίζω είναι σωστός. Έπρεπε να προϋπάρχει ήδη. Τόσα χρόνια οι λεγόμενοι εισοδηματίες ζούσαν σαν βασιλιάδες χωρίς να πληρώνουν τιποτα. Τώρα φυσικά που τα περισσότερα είναι άδεια δυσκολεύονται και αρχίζουν τις κλάψες. Η χώρα έφτασε σε αυτό το μπάχαλο απο τους πολίτες της και ΟΧΙ απο τους πολιτικούς της. Οι τελευταίοι απλώς εκτελούσαν τις εντολές των πρώτων. Και για αυτούς που εχουν ενα σπιτάκι (πόσοι ειναι αυτοί;Κλείσιμο ματιού) μια χαρά φόρος είναι. Και να μην ακούω οτι το έχουμε χιλιοπληρώσει γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι το έχουμε κατακλέψει το κράτος αφού η σχέση είναι αμφίδρομη - εμείς το θέλαμε.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:24:18 πμ »

Οποιος νομίζει πως εχει πληρώσει ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ για τα σπιτια που κατεχει ή που κληρονομησε απλά είναι ασχετος απο φορολογία. Συγχωρέστε με αλλά δεν εχετε ιδέα . Πηγαίνετε σε εναν μηχανικό και σε εναν λογιστή να σας εξηγήσει. Αν θελει ας εξηγήσει ο asimako και ας πει την αλήθεια για το πως χτιζονται τα σπιτια στην Αθηνα . 6 οροφοι, 12τμ ενας ημιυπαιθριος σε καθε οροφο, τσουπ , ενα σπιτι παραπανω για τον κατασκευαστή...χαχαχαχχαχαχαχαχαχ ..

Δηλαδή εσεις αλτρουιστές μου που μου την μπαίνετε , ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΑΣ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΑΣ , ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΣΕΝΤ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΦΟΡΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΧΑΜΑΛΗ 12 ΩΡΕΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ 2% + φόρο εισοδηματος 26% +55% προκαταβολή ?? Δεν υπάρχει περιουσία που να εγινε με νόμιμο τρόπο , αυτο το ξέρουν και οι πέτρες. Για να γίνουν πολλα σπιτια , πολλά μαγαζιά κλπ μόνο με φοροδιαφυγή γίνονται! Οποιος το αρνείται ας πάει στον ψυχίατρο να τον κοιτάξει.

Τώρα σας πονάει ο φόρος αλλα σας επαναλαμβανω γιατί ειστε κουφοί ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΦΟΡΟΣ ΚΑΤΟΧΗΣ. Αν ειστε ανικανοι να κρατησετε την περιουσια που κληρονομησατε να την πουλησετε να την αγοράσει καποιος περισσότερο άξιος.

Βαρέθηκα τη γκρίνια. Η μισή Ελλάδα κάθεται πάνω απο την περιουσια που κληρονόμησε ως επι το πλείστον απο οικονομική δραστηριοτητα των γονεών που ξεπερνούσε τα όρια της φοροδιαφυγής και της απληστίας. Λουστείτε τα κύριοι τώρα

Κανείς σας δεν τα δούλεψε αυτα που εχει απο κληρονομιά. Αλλοι τα δούλεψαν , αν τα δουλεψαν.

Αν σας ποναέι η αλήθεια μην την αντικρύζετε.

καλη σας μέρα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:25:18 πμ »

Σταματήστε την γκρίνια. Σε πολλές χώρες υπάρχει οι αντίστοιχος ΕΝΦΙΑ που νομίζω είναι σωστός. Έπρεπε να προϋπάρχει ήδη. Τόσα χρόνια οι λεγόμενοι εισοδηματίες ζούσαν σαν βασιλιάδες χωρίς να πληρώνουν τιποτα. Τώρα φυσικά που τα περισσότερα είναι άδεια δυσκολεύονται και αρχίζουν τις κλάψες. Η χώρα έφτασε σε αυτό το μπάχαλο απο τους πολίτες της και ΟΧΙ απο τους πολιτικούς της. Οι τελευταίοι απλώς εκτελούσαν τις εντολές των πρώτων. Και για αυτούς που εχουν ενα σπιτάκι (πόσοι ειναι αυτοί;Κλείσιμο ματιού) μια χαρά φόρος είναι. Και να μην ακούω οτι το έχουμε χιλιοπληρώσει γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι το έχουμε κατακλέψει το κράτος αφού η σχέση είναι αμφίδρομη - εμείς το θέλαμε.

+1 ., Ετσι μπράβο. Αμφίδρομη ήταν η σχεση . Αυτό λεω ... αυτο λεει και ο Αποστολίδης στο βιντεο....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences