Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:06:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταληρο 1876  (Αναγνώστηκε 17408 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 21, 2014, 03:00:39 μμ »

Σκατοπαπαρες ολοι...μια βουτια πηγα να ριξω και αρχισατε τις μαλλακιες..θα σας φερω απο ενα κουβα συκα....each
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 21, 2014, 06:28:31 μμ »

Σκατοπαπαρες ολοι...μια βουτια πηγα να ριξω και αρχισατε τις μαλλακιες..θα σας φερω απο ενα κουβα συκα....each

Μη ξεχάσεις και τη λουκουμόσκονη  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 21, 2014, 06:51:30 μμ »

Σκατοπαπαρες ολοι...μια βουτια πηγα να ριξω και αρχισατε τις μαλλακιες..θα σας φερω απο ενα κουβα συκα....each
ειδες αμα γλυκαθεις με τα συκα  τι παθαινεις.....αποφευγε τα "ελαφρονησια"στο ελεγα...τωρα each κατεργαρης στον παγκο του
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 21, 2014, 07:21:25 μμ »

Αυτό που με ενόχλησε (και είναι φανερό) είναι ότι προσπαθώ να επιβάλω την άποψή μου.  Σε αυτό δεν πήρα απάντηση αλλά και ούτε περιμένω να πάρω γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Γράφτηκε πολύ σωστά ότι ένα νόμισμα με κολλήματα γραντζουνιές κλπ για μένα δεν έχει αξία. Αντιλαμβάνομαι ότι η τεράστια πλειοψηφία του στεκιού, δεν έχει την ίδια άποψη και δικαίωμά του.

Ποτέ κάποιος που είχε μια άποψη για ένα νόμισμα (έστω και αντίθετη με τη δική μου) δεν έκανα κριτική για την κριτική του.
Το αντίθετο όμως συμβαίνει.

Έρχομαι στο συγκεκριμένο νόμισμα. Παρατήρησα "φτιαγμενη" πατίνα, περιφέρεια χτυπημένη και γραντζουνιές (όχι  hairlines)  στο νόμισμα. Εάν εξαιρέσουμε τα προβλήματα, είναι ένα πολύ ωραίο νόμισμα.

Εάν κάποιος διακρίνει ότι τα παραπάνω δεν ισχύουν, πολύ ευχαρίστως να το γράψει και ενδεχομένως να κάνω λάθος.

Όμως διατηρώ το δικαίωμά μου να θεωρώ ότι το νόμισμα αξίζει το βάρος του, όπως έχει κάποιος το δικαίωμα να το αξιολογήσει με ενα τεράστιο ποσό. Όμως απέχουν αυτά όταν γράφονται θεωρίες ότι προσπαθώ να επιβάλλω απόψεις...

Τελικά από περιέργεια, πόσα θα δίνατε για το νόμισμα αυτό?

Nικο, δεν ξερω αν αναφερεσαι σε μενα, αλλα φυσικα δεχομαι την αποψη σου και διαβαζω αυτα που γραφεις και κραταω αυτα που κρινω εγω ως σωστα για μενα.  Χαμόγελο  Ο καθενας με την δικη του αποψη αλλωστε.  Αυτο που εγραψα για σενα ειναι οτι δεν θεωρεις νομισματα τα πειραγμενα, δηλ τρυπια, βουλωμενα, απο κρικο, κλπ κλπ.

Φιλικα Στελιος
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 21, 2014, 08:11:48 μμ »

Η αξιολόγηση ενός νομίσματος δεν είναι προσωπικό γούστο ή μου αρέσει δε μου αρέσει. Έχει κάποια στάνταρ που πρέπει να ακολουθούνται. Ο Νίκος προφανώς μπερδεύει το προσωπικό, κατά τ' άλλα καλαίσθητο, γούστο του με την αξιολόγηση, πράγμα που νομίζω ότι είναι λάθος. Φυσικά η άποψή του για την κατάσταση είναι σεβαστή, αλλά διαφωνώ ως προς τον βαθμό.
Το νόμισμα παίρνει πολύ εύκολα Au Details, λόγω καθαρισμού, artificial toning και των προβλημάτων που ανέφερε σωστά ο Νίκος. Όλα αυτά έχουν άμεση επίπτωση στην τιμή του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν την ρίχνουν στην τιμή μετάλλου.
Και σε άλλη αξιολόγηση ανέφερα ότι... ''Άλλο το πόσο που θα ήθελα εγώ να δώσω για να το πάρω, κι άλλο το πραγματικό ποσό που πωλείται''.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 21, 2014, 08:54:46 μμ »

Η αξιολόγηση ενός νομίσματος δεν είναι προσωπικό γούστο ή μου αρέσει δε μου αρέσει. Έχει κάποια στάνταρ που πρέπει να ακολουθούνται. Ο Νίκος προφανώς μπερδεύει το προσωπικό, κατά τ' άλλα καλαίσθητο, γούστο του με την αξιολόγηση, πράγμα που νομίζω ότι είναι λάθος. Φυσικά η άποψή του για την κατάσταση είναι σεβαστή, αλλά διαφωνώ ως προς τον βαθμό.
Το νόμισμα παίρνει πολύ εύκολα Au Details, λόγω καθαρισμού, artificial toning και των προβλημάτων που ανέφερε σωστά ο Νίκος. Όλα αυτά έχουν άμεση επίπτωση στην τιμή του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν την ρίχνουν στην τιμή μετάλλου.
Και σε άλλη αξιολόγηση ανέφερα ότι... ''Άλλο το πόσο που θα ήθελα εγώ να δώσω για να το πάρω, κι άλλο το πραγματικό ποσό που πωλείται''.


Αγαπητέ Γιώργο,

Δεν μπερδεύω καθόλου το γούστο με την αξιολόγηση. Το μόνο που θα μου επιτρέψεις να πω είναι ότι δεν ασπάζομαι τις δήθεν αξιολογήσεις των αμερικανών και τα εφευρετικά κόλπα τους. Το αναφέρω γιατί η αποψή σου για το τι θεωρώ γούστο και τι αξιολόγηση δεν με εκφράζει. Είμαι από τους συλλέκτες που ασχολούνται 45 χρόνια με το Ελληνικό νόμισμα και δεν έχω σχέση με τους δήθεν αξιολογητές της χτεσινής αρπαχτής "Made in USA".

Το "AU Details" το "artificial toning" "damaged" και τα υπόλοιπα παρασκευάσματά τους είναι πράγματα που εγώ δεν ασπάζομαι όπως και σε όλες τις χώρες πλην ΗΠΑ απλούστατα γιατί το "ολίγον έγκυος" πρέπει να είναι ή έγκυος ή καθόλου έγκυος.

Είμαι σίγουρος ότι σε λίγο θα βγάλουν και όρο όπως "ολίγον κρίκος" και "ολίγον τρύπιο" κλπ κλπ και οι οπαδοί των κουτιών θα θεωρήσουν ότι εφόσον μπήκε σε κουτί και το είπαν οι αμερικανοί, έ τότε είναι ... νόμισμα. Εγώ απλά θα συνεχίζω να είμαι ο αντίθετος.

Σαφέστατα και για να μην παρεξηγούμαι, τονίζω, ότι ο καθένας ακολουθεί τη λογική αξιολόγησης που επιθυμεί ή ότι τον συμφέρει και καλά κάνει. Εγώ απλά δεν ακολουθώ. Για το λόγο αυτό ήθελα να διευκρινήσω ότι για τη (μάλλον αμερικάνικου τύπου)  "βαθμολόγηση" που αναφέρεσαι πραγματικά δεν έχω σχέση, εκτός εάν εννοείς ότι όποιος δεν εκφράζεται αμερικανικά τότε μιλάει....για γούστο. Θέλω να πιστεύω με όλη την εκτίμηση που σου έχω ότι δεν εννοούσες κάτι τέτοιο.

 

Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 21, 2014, 09:21:54 μμ »

Δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο και επίσης ο γραπτός λόγος δεν είναι και ότι καλύτερο για να δώσεις την εικόνα που υπάρχει στο μυαλό.
Συμφώνησα και συμφωνώ σε όλα όσα είπες περί του νομίσματος (γρατσουνιές, σημάδια κλπ) αλλά εντόπισα ότι υπήρξε ένα 'μπέρδεμα' του προσωπικού 'γούστου' με την τιμή που μπορεί να φτάσει το νόμισμα.

Και εξηγώ, με προσωπικό παράδειγμα...
Εγώ δε θα έδινα ούτε 10 ευρώ γι αυτό το νόμισμα, διότι δεν είναι στο γούστο μου.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι χαμηλού βαθμού και η τιμή του είναι αυτή.

Όσο για την Αμερικάνικου τύπου αξιολόγηση... Ευτυχώς ή δυστυχώς, οι περισσότεροι συλλέκτες όταν ζητούν αξιολόγηση ζητούν κάτι τέτοιο. Παρόλο που και 'μένα δεν με εκφράζει αυτός ο τρόπος αξιολόγησης, τον χρησιμοποιώ, για να βοηθήσω όσο μπορώ, κι αν μπορώ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences