Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 03:23:12 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταληρο 1876  (Αναγνώστηκε 17410 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 19, 2014, 08:00:11 μμ »

Oχι και μονο το βαρος σε ασημι Νικο! Πολυ αυστηρος φιλε  Κλείσιμο ματιού Αν ειχε μπεστ οφερ θα εκανα ενα μπιντ στα 200 και αν καθοταν.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 19, 2014, 08:18:56 μμ »

Oχι και μονο το βαρος σε ασημι Νικο! Πολυ αυστηρος φιλε  Κλείσιμο ματιού Αν ειχε μπεστ οφερ θα εκανα ενα μπιντ στα 200 και αν καθοταν.

Αυτά είναι επιλογές και το σέβομαι.

Νομίσματα παραλαγής Conchita, τα έχω για το βάρος του μέταλλου. Δεν είναι θέμα αυστηρότητας, αλλά τι θεωρεί συλλεκτικό ο καθένας μας.

Εάν το νόμισμα το θεωρείς "straight", βάλε άλλα εκατό και του το πήρες.

Τελικά εσύ το βλέπεις εντάξει?
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 19, 2014, 08:28:52 μμ »

Νικο αυτα που ζηταει ειναι πολλα. Σκεψου ομως οτι για ταλληρα με τετοιες λεπτομεριες ποσα πρεπει να σταξει καποιος για να τα αποκτησει.
Εγω σαν ανθρωπος μεσαιας οικονομικης καταστασης θα κανω τα στραβα ματια σε ενα λιμαρισμα οπως λεει ο Γιαννης και σε ενδεχομενο φεηκ πατινας. Αλλα κατα τα αλλα να ειναι πολυ ομορφο, με ωραιο μουστακι, μαιανδρους κλπ Σε μια καλη τιμη λοιπον το αγοραζω και το εβαζα στη συλλογη μου.
Το βαρος μεταλλου προφανως δεν ισχυει, ποσο μαλλον σε τοσο εμπορικα κοματια οπως ειναι ταληρα, πολλες φορες λιωμα ειναι και πιανουν 40 ευρω. Μη μου πεις οτι δεν το ξερεις.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 19, 2014, 09:42:48 μμ »

Αυτό που ήξερα και ξέρω σαν συλλέκτης είναι ότι όλα υπάρχουν. Θα βρούμε ευκαιρίες και θα χάσουμε ευκαιρίες.

Όμως το χόμπυ μας κοστίζει και αυτόν που πρέπει να σεβαστούμε, είναι τον εαυτό μας και τον ιδρώτα μας.

Προτιμώ να δώσει κάποιος 20ευρώ και να μπορεί να τα πάρει πίσω εάν χρειαστεί και όποτε χρειαστεί, παρά να δώσει 200ευρώ σε δήθεν νόμισμα να νομίζει ότι κάτι έχει και να μη μπορεί ποτέ να έχει τα χρήματά του.

Όπως ανέφερα, είναι θέμα επιλογών.

Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 19, 2014, 09:59:11 μμ »

Νικο εχω πιασει τον παλμο σου, οτιδηποτε σε κρικο, τρυπιο, βουλωμενο, λιμαρισμενο, ντιπαρισμενο κλπ κλπ δεν το θεωρεις νομισμα. Αυτη ειναι η αποφη σου, αλλοι εχουμε διαφορετικες αποψεις.

Προσωπικα οταν διαθετω ενα ποσο για αγορα ενος συλλεκτικου αντικειμενου τα χρηματα που δαπανω, θεωρω οτι πηγαν στο αντικειμενο, αρα χαθηκαν. Δεν ζητω να παρω πισω τα χρηματα σε περιπτωση μεταπωλησης. Οταν αγοραζω δεν αποσκοπω ουτε σε επενδυση, ουτε σε διασφαλιση χρηματων. Αγοραζω γιατι γουσταρω.

Σιγουρα πρεπει να σεβομαστε τα χρηματα μας, ο καθενας ξερει με τι κοπο τα βγαζει, και με τι δυσκολια εξοικονομει για να αγορασει κατι για να προχωρησει αυτο που λεμε συλλεκτισμος.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 20, 2014, 09:24:56 πμ »

 Σιγουρα καθε Συλλεκτης εχει τις επιλογες του σε Οτι και αν Συλλεγει!!!αλλα πιστευω οτι και το συλλεκτικο Αντικειμενο που Αγοραζει πρεπει να συμβαδιζει και με τα χρηματα που Διεθεσε(ισως? ετσι χασουν και το αντικειμενο Εργασιας?τους οι διαφοροι επιτηδιοι του Χωρου)!!!Χαιρετω την Παρεα,γιαννης. 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:32:56 πμ »

 Φιλε Γιαννη συμφωνω σε αυτο που λες, μην ξεχνας ομως οτι ο συλλεκτισμος εχει εντονα στοιχεια υποκειμενικοτητας απο την ιδια του την φυση.
 Περα απο την κατασταση ενος νομισματος που ειναι , λιγο εως πολυ, αντικειμενικη, ολα τα αλλα παιζουν αναλογα με τις προτιμησεις και η αγορα κρινει ποσο κανει καθε νομισμα χωριστα, οσα ειναι προθυμος να δωσει ο πλειοδοτων καθε φορα αγοραστης δηλαδη.
 Οι πατινες εχουν τους φαν τους αυτη την εποχη,γιαυτο και βλεπουμε διαφορα, αλλα αν αλλαξουν καποια στιγμη τα γουστα, θα πεσει ντιπαρισμα που παει συννεφο και ως δια μαγειας θα δουμε τα περισσοτερα ασημενια λαμπερα-λαμπερα.
 Σε αυτο που διαφωνω καπως με την νοοτροπια του Νικου, ειναι οτι μπορει μεν εγω προσωπικα να εχω τα δικα μου κριτηρια για τα χρηματα που δινω στα νομισματα που επιλεγω, αλλα δεν μπορω να απαξιωνω οτιδηποτε δεν ταιριαζει στις δικες μου προδιαγραφες.
  Π.χ. για εμενα προσωπικα το eye appeal παιζει πολυ μεγαλο ρολο στις επιλογες μου, ενα νομισμα με ασχημη πατινα δεν θα το επαιρνα οσο και "ευκαιρια" να το ευρισκα, σε οσο καλη κατασταση και να ηταν.
 Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα το απαξιωσω λεγοντας "δεν δινω ουτε ενα ευρω για αυτο", για τον απλο λογο οτι αλλοι συλλεκτες μπορει να τους αρεσει η να τους κανει κλικ και να δινουν πολυ περισσοτερα.
 Καμμια φορα, στην προσπαθεια να επιβαλουμε τα δικα μας κριτηρια, ξεχνουμε οτι ο καθεις εχει δικαιωμα στα δικα του και στο που διαθετει τα λεφτα του.
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:34:51 πμ »

Φιλε Γιαννη συμφωνω σε αυτο που λες, μην ξεχνας ομως οτι ο συλλεκτισμος εχει εντονα στοιχεια υποκειμενικοτητας απο την ιδια του την φυση.
 Περα απο την κατασταση ενος νομισματος που ειναι , λιγο εως πολυ, αντικειμενικη, ολα τα αλλα παιζουν αναλογα με τις προτιμησεις και η αγορα κρινει ποσο κανει καθε νομισμα χωριστα, οσα ειναι προθυμος να δωσει ο πλειοδοτων καθε φορα αγοραστης δηλαδη.
 Οι πατινες εχουν τους φαν τους αυτη την εποχη,γιαυτο και βλεπουμε διαφορα, αλλα αν αλλαξουν καποια στιγμη τα γουστα, θα πεσει ντιπαρισμα που παει συννεφο και ως δια μαγειας θα δουμε τα περισσοτερα ασημενια λαμπερα-λαμπερα.
 Σε αυτο που διαφωνω καπως με την νοοτροπια του Νικου, ειναι οτι μπορει μεν εγω προσωπικα να εχω τα δικα μου κριτηρια για τα χρηματα που δινω στα νομισματα που επιλεγω, αλλα δεν μπορω να απαξιωνω οτιδηποτε δεν ταιριαζει στις δικες μου προδιαγραφες.
  Π.χ. για εμενα προσωπικα το eye appeal παιζει πολυ μεγαλο ρολο στις επιλογες μου, ενα νομισμα με ασχημη πατινα δεν θα το επαιρνα οσο και "ευκαιρια" να το ευρισκα, σε οσο καλη κατασταση και να ηταν.
 Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα το απαξιωσω λεγοντας "δεν δινω ουτε ενα ευρω για αυτο", για τον απλο λογο οτι αλλοι συλλεκτες μπορει να τους αρεσει η να τους κανει κλικ και να δινουν πολυ περισσοτερα.
 Καμμια φορα, στην προσπαθεια να επιβαλουμε τα δικα μας κριτηρια, ξεχνουμε οτι ο καθεις εχει δικαιωμα στα δικα του και στο που διαθετει τα λεφτα του.
 
+1
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 20, 2014, 04:48:10 μμ »

Φιλε Γιαννη συμφωνω σε αυτο που λες, μην ξεχνας ομως οτι ο συλλεκτισμος εχει εντονα στοιχεια υποκειμενικοτητας απο την ιδια του την φυση.
 Περα απο την κατασταση ενος νομισματος που ειναι , λιγο εως πολυ, αντικειμενικη, ολα τα αλλα παιζουν αναλογα με τις προτιμησεις και η αγορα κρινει ποσο κανει καθε νομισμα χωριστα, οσα ειναι προθυμος να δωσει ο πλειοδοτων καθε φορα αγοραστης δηλαδη.
 Οι πατινες εχουν τους φαν τους αυτη την εποχη,γιαυτο και βλεπουμε διαφορα, αλλα αν αλλαξουν καποια στιγμη τα γουστα, θα πεσει ντιπαρισμα που παει συννεφο και ως δια μαγειας θα δουμε τα περισσοτερα ασημενια λαμπερα-λαμπερα.
 Σε αυτο που διαφωνω καπως με την νοοτροπια του Νικου, ειναι οτι μπορει μεν εγω προσωπικα να εχω τα δικα μου κριτηρια για τα χρηματα που δινω στα νομισματα που επιλεγω, αλλα δεν μπορω να απαξιωνω οτιδηποτε δεν ταιριαζει στις δικες μου προδιαγραφες.
  Π.χ. για εμενα προσωπικα το eye appeal παιζει πολυ μεγαλο ρολο στις επιλογες μου, ενα νομισμα με ασχημη πατινα δεν θα το επαιρνα οσο και "ευκαιρια" να το ευρισκα, σε οσο καλη κατασταση και να ηταν.
 Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα το απαξιωσω λεγοντας "δεν δινω ουτε ενα ευρω για αυτο", για τον απλο λογο οτι αλλοι συλλεκτες μπορει να τους αρεσει η να τους κανει κλικ και να δινουν πολυ περισσοτερα.
 Καμμια φορα, στην προσπαθεια να επιβαλουμε τα δικα μας κριτηρια, ξεχνουμε οτι ο καθεις εχει δικαιωμα στα δικα του και στο που διαθετει τα λεφτα του.
 

Φίλε haros, δεν καταλαβαίνω γιατί (και δεν είσαι ο μοναδικός) μου καταλογίζονται απόψεις που ποτέ δεν είχα.

Καταρχάς, δεν αποδέχεστε την άποψή μου και το δικαίωμά μου να θεωρώ με τα δικά μου κριτήρια ένα νόμισμα άχρηστο. Γίνεται μια ανήκουστη κριτική για την άποψή μου. Δεν έχω δικαίωμα άποψης? Ειδικά όταν αυτή είναι αντίθετη (όπως αυτή για το τάληρο) αρχίζει η "λάσπη" και ότι απαξιώνω.

Ποτέ δεν έκανα κριτική για την άποψη κάποιου τρίτου. Την αντιμετώπισα με επιχειρήματα σεβόμενος πάντα την τρίτη άποψη. Όταν σταματούν τα επιχειρήματα των τρίτων, μου καταλογίζονται δήθεν απαξιώσεις κλπ.

Έχω ή δεν έχω το δικαίωμα να θεωρώ κάποιο νόμισμα άχρηστο επειδή έχει λιμαριστεί, χτυπήματα στη περιφέρεια, γραντζουνιές και τεχνητή πατίνα ?  Έκανα σε κανένα κουμάντο εάν θέλει να αγοράσει το νόμισμα ή να κάνει τα χρήματά του δωρεά? Πρέπει δηλαδή να πω ότι το νόμισμα (για μένα) αξίζει επειδή κάποιος πιστεύει ότι έχει κάποια αξία? Ας το αγοράσει και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει. Εγώ επιμένω ότι είναι άχρηστο.

Από που τεκμαίρεις αγαπητέ φίλε haros ότι έκανα ή "κάνω προσπάθεια να επιβάλω  τα δικά μου κριτήρια ξεχνώντας οτι ο καθείς εχει δικαίωμα στα δικά του και στο που διαθέτει τα λεφτά του". ? ? ? ? ? ? ? ?
Δείξε μου σε παρακαλώ που έγινε αυτό? Έχεις την ευαισθησία να μου το δείξεις? (Το επόμενο είναι να βγει κάποιος και να πει ότι προσπάθησα να του πουλήσω κανένα τάληρο !).

Δεν μου αρέσει να μου καταλογίζουν πράγματα χωρίς να τα λέω (έγινε και προσπάθεια με κοπτοραπτική να το αποδείξουν στο παρελθόν) και δυστυχώς είναι η τρίτη φορά που συμβαίνει.

Στη καλόπιστη κριτική υπάρχουν επιχειρήματα και σεβασμός. Στη κακόπιστη, γελοιότητα.
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 20, 2014, 04:53:25 μμ »

Προσωπικα οταν διαθετω ενα ποσο για αγορα ενος συλλεκτικου αντικειμενου τα χρηματα που δαπανω, θεωρω οτι πηγαν στο αντικειμενο, αρα χαθηκαν. Δεν ζητω να παρω πισω τα χρηματα σε περιπτωση μεταπωλησης. Οταν αγοραζω δεν αποσκοπω ουτε σε επενδυση, ουτε σε διασφαλιση χρηματων. Αγοραζω γιατι γουσταρω.
+1
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 20, 2014, 05:11:47 μμ »

Προσωπικα οταν διαθετω ενα ποσο για αγορα ενος συλλεκτικου αντικειμενου τα χρηματα που δαπανω, θεωρω οτι πηγαν στο αντικειμενο, αρα χαθηκαν. Δεν ζητω να παρω πισω τα χρηματα σε περιπτωση μεταπωλησης. Οταν αγοραζω δεν αποσκοπω ουτε σε επενδυση, ουτε σε διασφαλιση χρηματων. Αγοραζω γιατι γουσταρω.
+1


Εγώ είμαι αντίθετος.
 
Θέλω όταν αγοράζω κάτι συλλεκτικό (και δεν περιορίζομαι μόνο στα νομίσματα) να μπορώ σε περίπτωση ανάγκης, με τα δεδομένα όταν αγοράζω, το αντικείμενο να έχει τη μεταπωλητική του αξία.

Ο λόγος είναι απλός. Δεν έχω τόσα χρήματα για να αγοράσω κάτι που δεν θα έχει αξία. Θέλω αυτό που έχω να καμαρώνω για την αξία του.
Για παράδειγμα, θα ήθελα να έχω ένα Solferino (Βασίλη όχι για σένα) σε τιμή ευκαιρίας, παρά μια σειρά από εθνικές ενδυμασίες, να τις έχω πληρώσει 100 ευρόπουλα και να λέω τις πλήρωσα επειδή γουστάρω να τις έχω.

(Σ.Σ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΞΙΩΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΩ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ).
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 20, 2014, 05:27:05 μμ »

Νικο.
Σηκωσε ενας φιλος ενα νομισμα απο μια δημοπρασια στο ebay για να γινει συζητηση εαν αξιζει να το αγορασει κλπ.
(ουτε τον πωλητη ξερω, ουτε εχω συνεργαστει ποτε μαζι του, ουτε τον φιλο, ουτε εσενα προσωπικα).
Εσυ λοιπον δηλωσες οτι το νομισμα ειναι τελειωμενο και εχει αξια μεταλλου.
Αξια μεταλλου Νικο ειναι 10 ευρω, 10 ευρω δεν παιρνει κανεις ουτε F ταλληρο, οχι το συγκεκριμενο.
Μονος σου ειπες οτι εγραψες το ποστ σου αυτο για να "ριξεις λαδι στην φωτια".
Γιατι γνωριζεις, ως εμπειρος συλλεκτης, οτι αυτο που εγραψες δεν στεκει αντικειμενικα, εσυ μπορει μεν να μην εδινες ουτε 1 ευρω, η εγω να μην εδινα ουτε 5 σεντς,(υποκειμενικα κριτηρια-γνωμες) αλλα το νομισμα το συγκεκριμενο εχει αξια αρκετα παραπανω απο 10 ευρω, οπως και να το κανουμε, και με το ποστ σου το απαξιωσες τελειως.
Δεν σου ειπε κανεις οτι το εκανες επειδη θελεις εσυ να πουλησεις ταληρα, ουτε οτι το εκανες με καποιον δολο, οσο για κακοπιστες κριτικες, κοπτοραπτικες και γελοιοτητες δεν ξερω απο που ορμωμενος τα γραφεις, παντως εμενα προσωπικα δεν με αφορουν και με λυπει το γεγονος οτι τα γραφεις σε ενα ποστ που  ξεκινας απευθυνομενος σε εμενα.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 20, 2014, 05:35:12 μμ »

Προσωπικα οταν διαθετω ενα ποσο για αγορα ενος συλλεκτικου αντικειμενου τα χρηματα που δαπανω, θεωρω οτι πηγαν στο αντικειμενο, αρα χαθηκαν. Δεν ζητω να παρω πισω τα χρηματα σε περιπτωση μεταπωλησης. Οταν αγοραζω δεν αποσκοπω ουτε σε επενδυση, ουτε σε διασφαλιση χρηματων. Αγοραζω γιατι γουσταρω.
+1


Εγώ είμαι αντίθετος.
 
Θέλω όταν αγοράζω κάτι συλλεκτικό (και δεν περιορίζομαι μόνο στα νομίσματα) να μπορώ σε περίπτωση ανάγκης, με τα δεδομένα όταν αγοράζω, το αντικείμενο να έχει τη μεταπωλητική του αξία.

Ο λόγος είναι απλός. Δεν έχω τόσα χρήματα για να αγοράσω κάτι που δεν θα έχει αξία. Θέλω αυτό που έχω να καμαρώνω για την αξία του.
Για παράδειγμα, θα ήθελα να έχω ένα Solferino (Βασίλη όχι για σένα) σε τιμή ευκαιρίας, παρά μια σειρά από εθνικές ενδυμασίες, να τις έχω πληρώσει 100 ευρόπουλα και να λέω τις πλήρωσα επειδή γουστάρω να τις έχω.

(Σ.Σ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΞΙΩΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΩ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ).
Κυριε Νικο Σεβαστη η γνωμη σας αλλα επέτρεψε μου και μενα να εχω την δικη μου.
Φιλικα Πανος
Καταγράφηκε

m42b18 isT
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 20, 2014, 07:09:21 μμ »

εγω μερικές φορές ταυτίζομαι με τον Ιάπωνα (να βγάλω τα γούστα μου, λαΙκιστί), σαν γραμμή, όμως, ακολουθώ τον Νίκος.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 21, 2014, 08:00:16 πμ »

Αυτό που με ενόχλησε (και είναι φανερό) είναι ότι προσπαθώ να επιβάλω την άποψή μου.  Σε αυτό δεν πήρα απάντηση αλλά και ούτε περιμένω να πάρω γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Γράφτηκε πολύ σωστά ότι ένα νόμισμα με κολλήματα γραντζουνιές κλπ για μένα δεν έχει αξία. Αντιλαμβάνομαι ότι η τεράστια πλειοψηφία του στεκιού, δεν έχει την ίδια άποψη και δικαίωμά του.

Ποτέ κάποιος που είχε μια άποψη για ένα νόμισμα (έστω και αντίθετη με τη δική μου) δεν έκανα κριτική για την κριτική του.
Το αντίθετο όμως συμβαίνει.

Έρχομαι στο συγκεκριμένο νόμισμα. Παρατήρησα "φτιαγμενη" πατίνα, περιφέρεια χτυπημένη και γραντζουνιές (όχι  hairlines)  στο νόμισμα. Εάν εξαιρέσουμε τα προβλήματα, είναι ένα πολύ ωραίο νόμισμα.

Εάν κάποιος διακρίνει ότι τα παραπάνω δεν ισχύουν, πολύ ευχαρίστως να το γράψει και ενδεχομένως να κάνω λάθος.

Όμως διατηρώ το δικαίωμά μου να θεωρώ ότι το νόμισμα αξίζει το βάρος του, όπως έχει κάποιος το δικαίωμα να το αξιολογήσει με ενα τεράστιο ποσό. Όμως απέχουν αυτά όταν γράφονται θεωρίες ότι προσπαθώ να επιβάλλω απόψεις...

Τελικά από περιέργεια, πόσα θα δίνατε για το νόμισμα αυτό?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences