Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 01:51:39 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τραπεζικη καταθεση  (Αναγνώστηκε 9955 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:33:32 πμ »

υπαρχει και η αντικαταβολη
 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:37:45 πμ »

Συγγνώμη από όλους για την παρέκβαση, αλλά πρέπει.

Γιώργο πως τα καταφέρνεις από δω το πας , από εκεί το πας, στις διαρθρωτικές αλλαγές καταλήγουμε. Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Αυτό ακριβώς. Πόσοι έχουν καταλάβει ποιο είναι το ζητούμενο; Ποιοι μπορούν να αναφέρουν πέντε-δέκα "διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις που θα έπρεπε να έχουν γίνει, αντί των εισπρακτικών μέτρων". Και τι ακριβώς εμποδίζει τις επενδύσεις και την ανάπτυξη;


Και επειδή σε ανακάλυψα χτες στο 124, δεν ήμουν σίγουρος αρχικά, αλλά όταν είδα τους όρους συναλλαγών...σιγουρεύτηκα! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Wow!


Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι, πως αφού γέρνεις αριστερά και είσαι υπέρμαχος του διεθνισμού, είσαι υπέρ των νεοφιλελεύθερων πολιτικών?

Κάποια στιγμή θα επανέλθουμε...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:14:01 πμ »

 Μα και η αντικαταβολη εχει καποια εξοδα, και θα πρεπει ο πωλητης να παει δυο φορες ταχυδρομειο για το ιδιο αντικειμενο, μια για να το στειλει και μια για να παρει τα λεφτα.
 Μπορει να προσφερει καποια "σιγουρια" στον αγοραστη οτι "κατι" θα παραλαβει για να πληρωσει, (που μπορει βεβαια να εχει μεσα μπαρμπουτσαλα), αλλα π.χ. εδω που μενω (και υποθετω σε πολλα αλλα μερη) ο χρονος αναμονης στο ταχυδρομειο ξεπερνα πολλες φορες τα τρια τεταρτα.
 Νομιζω οτι ταιριαζει περισσοτερο σε επαγγελματιες πωλητες που θελουν να προσφερουν μια αισθηση ασφαλειας στον πελατη, επειδη συναλλασονται με τελειως αγνωστους, και πηγαινοερχονται συνεχως στο ταχυδρομειο.
 Η μηδενικου κοστους λυση ειναι η καταθεση στην ιδια τραπεζα (ειτε στον γκισε ειτε μεσω υπολογιστη).
 Αν βεβαια η τραπεζα του πωλητη ειναι η Εθνικη, χαιρετα μου τον πλατανο, ο χρονος αναμονης εδω ειναι στο απειρο, οποτε μεσω υπολογιστη και αγιος ο Θεος..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:20:51 πμ »

Η μηδενικου κοστους λυση ειναι η καταθεση στην ιδια τραπεζα (ειτε στον γκισε ειτε μεσω υπολογιστη).

αυτη ειναι η λυση οταν δεν εχουν την ιδια τραπεζα ολοι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikitas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 32



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 10, 2015, 12:16:18 μμ »

Η μηδενικου κοστους λυση ειναι η καταθεση στην ιδια τραπεζα (ειτε στον γκισε ειτε μεσω υπολογιστη).
συμφωνω, το προβλημα ειναι η ουρα και πολλες φορες δεν εχουμε τον χρονο να παμε στην τραπεζα
 εκανα μια κινηση μεσω webbabking για να παρει τα χρηματα του ο φιλος ,αλλα  χρεωσαν εκεινον αλλα και εμενα
γιαυτο οπως ειπε ο Δημητρης (απο τον γκισε ειτε μεσω υπολογιστη αλλα σε ιδια τραπεζα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 10, 2015, 12:18:11 μμ »

Παιδιά καλημέρα,

Μιας και είμαι ο αγοραστής θα ήθελα να πω και εγώ κάτι. Πρώτα απ’ όλα όλοι έχουν δίκιο για τους δικούς τους λόγους. Η κατάθεση έγινε ηλεκτρονικά αμέσως μετά την δημοπρασία (Σάββατο βράδυ από Εθνική για άλλη τράπεζα). Επειδή δεν δεχόταν τα έξοδα να είναι μόνο από εμένα, τα οποία ήταν 1€, έβαλα το παραπάνω ευρώ για να πάει ακέραιο το ποσό στον Γιώργο που είχαμε συμφωνήσει. Νομίζω, όπως τα λέει και ο belpedro, είναι θέμα κάθε τράπεζας. Αλλά και πάλι είναι τρελό αυτό με την προμήθεια του εμβάσματος. Εγώ ο καταθέτης πλήρωσα προμήθεια ένα ευρώ και αυτός που πήρε τα λεφτά πλήρωσε 4 ευρώ. έλεος



Φιλε μου
    Το θεμα δεν το ανοιξα να σε θιξω κατα οποιοδήποτε τροπο , μεταξυ μας  θα τα βρίσκαμε είναι ασημαντο το ποσο , με τις τράπεζες ταβαλα και όπως λενε τα ψιλα γραμματα .Εγω παντος θα παω να ρωτησω να παρω ένα αντιγραφο των ψιλων γραμματων να δω και τι άλλο υπεγραψα από βλακεια μου , τουλάχιστον να ξερω.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 10, 2015, 01:29:48 μμ »

Διάβασα με προσοχή όλο το θέμα, μήπως θα ήταν καλύτερα οι πωλητές από μεγάλες πόλεις που έχουν μεγάλη επιλογή τραπεζών κοντά τους, να έχουν λογαριασμούς στις 3-4 μεγαλύτερες τράπεζες και να αφήνουν τον αγοραστή να επιλέξει σε ποια από τις τράπεζες αυτές τον βολεύει να κάνει τραπεζική κατάθεση;

Πολλοί άνθρωποι που ζουν επαρχία δεν έχουν την πολυτέλεια της επιλογής τραπεζών.

Αυτό πιστεύω συμφέρει και εξυπηρετεί και τα 2 μέρη.

Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:11:15 μμ »

Ετσι όπως τα κάνανε, κατά 90% πλέον ή Αlpha ή Πειραιώς θα είσαι φίλε...Ανοιξε ένα ebanking και δεν χρειάζεται να τρέχεις στο γκισέ σε όποιο χωριό και να είσαι
Καταγράφηκε
andronikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:26:34 μμ »

Παιδιά καλημέρα,

Μιας και είμαι ο αγοραστής θα ήθελα να πω και εγώ κάτι. Πρώτα απ’ όλα όλοι έχουν δίκιο για τους δικούς τους λόγους. Η κατάθεση έγινε ηλεκτρονικά αμέσως μετά την δημοπρασία (Σάββατο βράδυ από Εθνική για άλλη τράπεζα). Επειδή δεν δεχόταν τα έξοδα να είναι μόνο από εμένα, τα οποία ήταν 1€, έβαλα το παραπάνω ευρώ για να πάει ακέραιο το ποσό στον Γιώργο που είχαμε συμφωνήσει. Νομίζω, όπως τα λέει και ο belpedro, είναι θέμα κάθε τράπεζας. Αλλά και πάλι είναι τρελό αυτό με την προμήθεια του εμβάσματος. Εγώ ο καταθέτης πλήρωσα προμήθεια ένα ευρώ και αυτός που πήρε τα λεφτά πλήρωσε 4 ευρώ. έλεος



Φιλε μου
    Το θεμα δεν το ανοιξα να σε θιξω κατα οποιοδήποτε τροπο , μεταξυ μας  θα τα βρίσκαμε είναι ασημαντο το ποσο , με τις τράπεζες ταβαλα και όπως λενε τα ψιλα γραμματα .Εγω παντος θα παω να ρωτησω να παρω ένα αντιγραφο των ψιλων γραμματων να δω και τι άλλο υπεγραψα από βλακεια μου , τουλάχιστον να ξερω.

Γιώργο μαζί σου είμαι, και εγώ έτσι θα αντιδρούσα. είναι παράλογο να πληρώνεις προμήθεια για χρήματα που σου έχουν καταθέσει
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:38:26 μμ »

Απο την εμπειρία μου όταν γίνεται κατάθεση σε μετρητά σε γκισέ της τράπεζας του πωλητή δεν υπαρχει χρέωση ή προμηθεια.
Εκτος αν άλλαξε κατι τον τελευταίο μήνα..!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:01:54 μμ »

Απο την εμπειρία μου όταν γίνεται κατάθεση σε μετρητά σε γκισέ της τράπεζας του πωλητή δεν υπαρχει χρέωση ή προμηθεια.
Εκτος αν άλλαξε κατι τον τελευταίο μήνα..!

Δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:02:53 μμ »

Παιδιά καλημέρα,

Μιας και είμαι ο αγοραστής θα ήθελα να πω και εγώ κάτι. Πρώτα απ’ όλα όλοι έχουν δίκιο για τους δικούς τους λόγους. Η κατάθεση έγινε ηλεκτρονικά αμέσως μετά την δημοπρασία (Σάββατο βράδυ από Εθνική για άλλη τράπεζα). Επειδή δεν δεχόταν τα έξοδα να είναι μόνο από εμένα, τα οποία ήταν 1€, έβαλα το παραπάνω ευρώ για να πάει ακέραιο το ποσό στον Γιώργο που είχαμε συμφωνήσει. Νομίζω, όπως τα λέει και ο belpedro, είναι θέμα κάθε τράπεζας. Αλλά και πάλι είναι τρελό αυτό με την προμήθεια του εμβάσματος. Εγώ ο καταθέτης πλήρωσα προμήθεια ένα ευρώ και αυτός που πήρε τα λεφτά πλήρωσε 4 ευρώ. έλεος



Φιλε μου
    Το θεμα δεν το ανοιξα να σε θιξω κατα οποιοδήποτε τροπο , μεταξυ μας  θα τα βρίσκαμε είναι ασημαντο το ποσο , με τις τράπεζες ταβαλα και όπως λενε τα ψιλα γραμματα .Εγω παντος θα παω να ρωτησω να παρω ένα αντιγραφο των ψιλων γραμματων να δω και τι άλλο υπεγραψα από βλακεια μου , τουλάχιστον να ξερω.

ρώτησε τους αν έχουν ακούσει και κάτι  περί SEPA -Single Euro Payments Area και περί του νόμου/κανονισμού της ΕΕ  Nr. 260/2012.που ισχύει και για τις ελληνικές τράπεζες .αλλά μάλλον θα κάνουν τους κινέζους.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:22:45 μμ »

Απο την εμπειρία μου όταν γίνεται κατάθεση σε μετρητά σε γκισέ της τράπεζας του πωλητή δεν υπαρχει χρέωση ή προμηθεια.
Εκτος αν άλλαξε κατι τον τελευταίο μήνα..!

Δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης
Διάβασες τί έγραψα; Συντείνουν κι άλλα μέλη με το γεγονός που παρέθεσα και μπορείς να το διαπιστώσεις κι ο ίδιος αν θες σε συναλλαγή σου. Αυτή ειναι ακριβώς η ουσία της συζήτησης.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:31:28 μμ »

Διάβασες τί έγραψα; Συντείνουν κι άλλα μέλη με το γεγονός που παρέθεσα και μπορείς να το διαπιστώσεις κι ο ίδιος αν θες σε συναλλαγή σου. Αυτή ειναι ακριβώς η ουσία της συζήτησης.

Διάβασε προσεκτικά το πρώτο post και θα καταλάβεις γιατί αυτό που αναφέρεις είναι άσχετο.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:35:44 μμ »

Ο φίλος εξέφρασε μια απορία, η απορία απαντήθηκε από μέλη του φόρουμ κι εγώ του πρότεινα μια πρόσφορη και δόκιμη λύση στο θέμα που τον απασχόλησε/προβλημάτισε. Ο καθένας μπορεί να κρίνει.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences