Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 10:41:16 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θυρεός 1837  (Αναγνώστηκε 10173 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 17, 2016, 09:56:35 πμ »

  Έτσι βρήκα το «Στέκι».


Εκεί τήν πατησαμε αγαπητοί φίλοι!!! . . . Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 17, 2016, 10:05:00 πμ »

Είναι σωστές οι απορίες σου αλλά όπως λέει και ο χρήστος θέλει αρκετό ψάξιμο για να απαντηθούν όλες οι ερωτήσεις σου.

Η τιμή καθορίζεται από πολλούς παράγοντες

Τα δοκίμια είναι μια ξεχωριστή κατηγορία συλλογής και απευθύνεται σε συλλέκτες που μαζεύουν δοκίμια και έχουν και λεφτά αρκετά.

Για παράδειγμα τον τελευταίο καιρό η αγορά έχει στραφεί προς τα proof κομμάτια , ενω μπορεί τα κυκλοφορίας να είναι πιο σπάνια λόγω χρήσης.





Καταγράφηκε

incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 17, 2016, 10:15:27 πμ »

Rarity-5 (6 to 10 known), PR63 Ultra Cameo NGC
Πωλήθηκε 32000 USD το 2012.

Στο συγκεκριμενο δοκίμιο ο Wyon δεν υπέγραψε στο γνωστό μέρος. Ηταν το πρώτο της σειράς και δημιουργήθηκε οταν η Βικτώρια ηταν 18 χρόνων και δεν ειχε στεφθεί βασίλισσα.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 17, 2016, 11:10:54 πμ »

Δεν έχουν σχέση οι αριθμοί κυκλοφορίας κάθε νομίσματος ανά χρονιά με το πόσο θα πουληθεί. Λες του 1920S με 360000 κομμάτια να πουλήθηκε μισό εκατομμύριο  έτσι χωρίς λόγο? Λες όσα πουλιούνται παραπάνω από ότι θα έπρεπε, πουλιούνται έτσι χωρίς λόγο? Ψάξε λίγο πριν κάνεις αυτές τις ερωτήσεις.
Όχι, προφανώς υπήρχε λόγος. Ο κύριος λόγος πάντως είναι ότι κάποιος πολύ πλούσιος ήθελε πάρα πολύ να την αποκτήσει. Το γιατί την ήθελε δεν το ξέρω (και δεν μπορεί να το ξέρει και κανένας άλλος, εκτός απ' τον ίδιο. Άντε, και η γυναίκα του).

Δεν ξέρω πόσο "θα έπρεπε" να πουληθεί ένα πράμα (δε μιλάω μόνο για νομίσματα), σου είπα τον κύριο παράγοντα ο οποίος καθορίζει πόσο πουλιέται κάτι. Για μερικά πράματα (πολύ λίγα) ξέρω, και αυτά είναι κυρίως πράματα που έχουν να κάνουν με τη δουλειά μου. Για λίρες τι να ξέρω? Βλέπω, διαβάζω, ακούω. Κάνω σκέψεις, και τις λέω φωναχτά. Αυτό δεν κάνουμε (όλοι) εδώ?
Ακόμα περισσότερο (όταν δεν ξέρω πόσο "θα έπρεπε" να πουληθεί κάτι) δεν ξέρω ΓΙΑΤΙ πουλήθηκε τόσο.
Εσύ ξέρεις?
Αν ναι, πες το και σε μένα.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 17, 2016, 11:12:23 πμ »

 Έτσι βρήκα το «Στέκι».


Εκεί τήν πατησαμε αγαπητοί φίλοι!!! . . . Σαρκασμός

Ευχαριστώ για την καλή σου κουβέντα.
Αλλά τώρα είμαι κι εγώ στους "φίλους".
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 17, 2016, 11:35:30 πμ »

Είναι σωστές οι απορίες σου αλλά όπως λέει και ο χρήστος θέλει αρκετό ψάξιμο για να απαντηθούν όλες οι ερωτήσεις σου.

Ξαναδιάβασα τώρα το ποστ μου (στο οποίο αναφέρεσαι), αγαπητέ SVcollector.

Και είδα ότι ΚΑΜΙΑ απορία δεν διατύπωσα.
Η πρώτη ερώτηση (πόσα κομμάτια να βγήκαν το 1837?) ήταν προφανώς ρητορική.
Η άλλες (στο τέλος) μια απορία διατυπώνουν, η οποία συνοψίζεται στο "πως η συλλεκτική κοινότητα είναι τόσο αδιάφορη μπροστά σε ένα τόσο σπάνιο κομμάτι?".

Προφανώς δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό.
Δεν βλέπω δηλαδή που θα μπορούσα (ή θα έπρεπε) να ψάξω για να πάρω αυτή την απάντηση....

Μπορείς να ρωτήσεις ένα πλήθος ανθρώπων "Γιατί ΔΕΝ σας αρέσει αυτή η κυρία?"
Δεν μπορείς. Δεν θα πάρεις απάντηση.
Αντίθετα, θα πάρεις απάντηση (πολλές διαφορετικές, αλλά θα πάρεις) αν ρωτήσεις ένα πλήθος ανθρώπων "Γιατί σας αρέσει η Μόνικα Μπελούτσι?" (στην τύχη το όνομα).
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 17, 2016, 11:40:49 πμ »

Όποιος κάνει σκέψεις φωναχτά στο τέλος γίνεται γραφικός μιας και με αυτά που διαβάζω μόνο σοβαρότητα δεν δείχνουν, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου θέμα να λύσω. Με ρωτάς αν ξέρω γιατί έπιασε το μισό εκατομμύριο αυτή του 1920S, θα σου πω να σου φύγει η απορία. Υπάρχουν 3 πιθανόν 4 γνωστά κομμάτια που έχουν εμφανιστεί στον κόσμο από αυτά, αν κάποιος συλλέκτης θέλει να κλείσει την συλλογή του με αυτό το κομμάτι πρέπει να τα ρίξει χοντρά, αν εμφανιστεί ταυτόχρονα και δεύτερος το ποσό ανεβαίνει. Αν εμφανιστούν άλλα 3-4 η τιμή θα πέσει. Το ίδιο συμβαίνει και σε όσα η τιμή τους φεύγει από την τιμή χρυσού, όλα αυτά δεν χρειάζεται να σου τα πω εγώ.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:05:08 μμ »

@ Douglas Whittacker

Με καλή διάθεση, θέλω να σου συστήσω να είσαι λίγο πιο εγκρατής και ταπεινός στα γραφόμενα και στις εκφράσεις που χρησιμοποιείς. Έχεις μπει πριν σχεδόν 3 μήνες στο Στέκι και έχεις καταφέρει να συγκρουστείς, να  παρεξηγηθείς και να δημιουργήσεις εντάσεις σχεδόν με όλα τα μέλη που έχουν συστηματικότερη παρουσία εδώ. Και πολλοί από τους υπόλοιπους (όπως εγώ) μπορεί να μην έχουν γράψει τίποτα, αλλά πίστεψέ με τους προκαλείς δυσφορία. Αν θέλεις λοιπόν να ακούσεις τη συμβουλή μου, περιόρισε λίγο τα μηνύματά σου, διάβασε περισσότερο και κάνε τις ερωτήσεις σου με δημιουργικό τόνο παρά με τόνο αμφισβήτησης.

ΥΓ. Προφανώς αν θέλεις αδιαφορείς για την άποψή μου. Δεν περιμένω να ανοίξουμε διάλογο επ' αυτού.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:06:57 μμ »

chris_1972,
Το ίδιο λέμε (με άλλα λόγια ο καθένας μας)
Εσύ λες:
"αν κάποιος συλλέκτης θέλει να κλείσει την συλλογή του με αυτό το κομμάτι πρέπει να τα ρίξει χοντρά"
εγώ λέω:
"Ο κύριος λόγος πάντως είναι ότι κάποιος πολύ πλούσιος ήθελε πάρα πολύ να την αποκτήσει"

Νομίζω ότι είμαι ακριβέστερος εσού, γιατί προσδιορίζω και το "πλούσιος". Αν ο συλλέκτης σου δεν έχει μία, δεν πρόκειται να ανεβάσει καμία τιμή σε καμία δημοπρασία.

Η σοβαρότητα λοιπόν βγαίνει από μόνη της, από τις λέξεις που διαβάζουμε (και γράφουμε).
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:09:57 μμ »

Δυο τιμές βλέπω από την Bentley στον Baldwin, μια πώληση στην δημοπρασία 88 (προφανώς ένα εκ των δυο) έγινε πάλι από τον Baldwin, και μια τιμή βλέπω στο HAcoins σε ένα PR63 Ucameo. Κάτι άλλο δεν δεν βλέπω Μιχάλη.
Αν έχεις και εσύ να προσθέσεις κάτι ακόμη θα ήταν χρήσιμο.
Την ίδια ακριβώς εικόνα που έχεις εσύ έχω κι εγώ Κρις.


Rarity-5 (6 to 10 known), PR63 Ultra Cameo NGC
Πωλήθηκε 32000 USD το 2012.

Στο συγκεκριμενο δοκίμιο ο Wyon δεν υπέγραψε στο γνωστό μέρος.
Εύγε για μία ακόμα φορά Κοσμά για αυτήν την παρατήρηση, υπέγραψε στο τελευταίο δοκίμιο, το wr298, ιδού η obv του:





Nτάγκλας, καθόλου αδιάφορη δεν είναι η συλλεκτική κοινότητα, αλλά είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που μαζεύουν για να κλείσουν χρονολογίες από ότι δοκίμια, οπότε στις πολύ σπάνιες χρονολογίες θα "ματώσουν" για να τις αποκτήσουν Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:12:08 μμ »

@ Douglas Whittacker

Με καλή διάθεση, θέλω να σου συστήσω να είσαι λίγο πιο εγκρατής και ταπεινός στα γραφόμενα και στις εκφράσεις που χρησιμοποιείς. Έχεις μπει πριν σχεδόν 3 μήνες στο Στέκι και έχεις καταφέρει να συγκρουστείς, να  παρεξηγηθείς και να δημιουργήσεις εντάσεις σχεδόν με όλα τα μέλη που έχουν συστηματικότερη παρουσία εδώ. Και πολλοί από τους υπόλοιπους (όπως εγώ) μπορεί να μην έχουν γράψει τίποτα, αλλά πίστεψέ με τους προκαλείς δυσφορία. Αν θέλεις λοιπόν να ακούσεις τη συμβουλή μου, περιόρισε λίγο τα μηνύματά σου, διάβασε περισσότερο και κάνε τις ερωτήσεις σου με δημιουργικό τόνο παρά με τόνο αμφισβήτησης.

ΥΓ. Προφανώς αν θέλεις αδιαφορείς για την άποψή μου. Δεν περιμένω να ανοίξουμε διάλογο επ' αυτού.

Δεν αδιαφορώ. Και μπορώ να πω ότι σ' ευχαριστώ που τα λες.
Αλλά δεν δέχομαι και το "περιόρισε λίγο τα μηνύματά σου". Υπάρχει κάποιο όριο? Αν ναι, να το μάθω και να το σεβαστώ. Έχοντας διαβάσει πάντως ό,τι βρήκα σε σχέση με κανονισμούς, δεν βρήκα κάτι τέτοιο.
Και σε διαβεβαιώνω ότι διαβάζω ΠΟΛΥ.

Για τη δυσφορία τώρα... Τι να πω! Πράγματι, να μην ανοίξουμε διάλογο επ' αυτού.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:13:42 μμ »

Nτάγκλας, καθόλου αδιάφορη δεν είναι η συλλεκτική κοινότητα, αλλά είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που μαζεύουν για να κλείσουν χρονολογίες από ότι δοκίμια, οπότε στις πολύ σπάνιες χρονολογίες θα "ματώσουν" για να τις αποκτήσουν Χαμόγελο

Απολύτως κατανοητό.
Και λογικό.
Thanks
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:14:14 μμ »

Ενδιαφέρον θέμα Μιχάλη, να μαθαίνουμε και κάτι ...
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:18:51 μμ »

@ Douglas Whittacker

Με καλή διάθεση, θέλω να σου συστήσω να είσαι λίγο πιο εγκρατής και ταπεινός στα γραφόμενα και στις εκφράσεις που χρησιμοποιείς. Έχεις μπει πριν σχεδόν 3 μήνες στο Στέκι και έχεις καταφέρει να συγκρουστείς, να  παρεξηγηθείς και να δημιουργήσεις εντάσεις σχεδόν με όλα τα μέλη που έχουν συστηματικότερη παρουσία εδώ. Και πολλοί από τους υπόλοιπους (όπως εγώ) μπορεί να μην έχουν γράψει τίποτα, αλλά πίστεψέ με τους προκαλείς δυσφορία. Αν θέλεις λοιπόν να ακούσεις τη συμβουλή μου, περιόρισε λίγο τα μηνύματά σου, διάβασε περισσότερο και κάνε τις ερωτήσεις σου με δημιουργικό τόνο παρά με τόνο αμφισβήτησης.

ΥΓ. Προφανώς αν θέλεις αδιαφορείς για την άποψή μου. Δεν περιμένω να ανοίξουμε διάλογο επ' αυτού.
Δεν αδιαφορώ. Και μπορώ να πω ότι σ' ευχαριστώ που τα λες.
Αλλά δεν δέχομαι και το "περιόρισε λίγο τα μηνύματά σου". Υπάρχει κάποιο όριο? Αν ναι, να το μάθω και να το σεβαστώ. Έχοντας διαβάσει πάντως ό,τι βρήκα σε σχέση με κανονισμούς, δεν βρήκα κάτι τέτοιο.
Και σε διαβεβαιώνω ότι διαβάζω ΠΟΛΥ.

Για τη δυσφορία τώρα... Τι να πω! Πράγματι, να μην ανοίξουμε διάλογο επ' αυτού.
Το να καταφέρνεις να βάζεις όρια στον εαυτό σου ώστε να μην θίγονται οι γύρω σου ενώ δεν υπάρχουν κανόνες, είναι προτέρημα, είναι χάρισμα.

Αντίθετα, ο αυτοπροσδιορισμός ως ακριβέστερος ή σοβαρότερος, έχει σχετική ή καθόλου αξία. Είναι πολύ σημαντικότερο να σου το αναγνωρίζουν οι γύρω σου Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 17, 2016, 12:39:13 μμ »

Το να καταφέρνεις να βάζεις όρια στον εαυτό σου ώστε να μην θίγονται οι γύρω σου ενώ δεν υπάρχουν κανόνες, είναι προτέρημα, είναι χάρισμα.

Αντίθετα, ο αυτοπροσδιορισμός ως ακριβέστερος ή σοβαρότερος, έχει σχετική ή καθόλου αξία. Είναι πολύ σημαντικότερο να σου το αναγνωρίζουν οι γύρω σου Κλείσιμο ματιού.

Εάν με κάτι που έγραψα σε έθιξα, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ να το βρεις και να το βάλεις εδώ (σε παράθεση ή όπως αλλιώς θέλεις).
Το ίδιο ισχύει βέβαια και για οποιονδήποτε άλλον θεωρεί ότι κάτι που έχω γράψει, τον έθιξε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences