Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 12:31:20 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΕΡΔΑΜΕ, ΚΕΡΔΑΜΕ !!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 29560 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:26:03 μμ »

Bon jour, κύριοι μεγάλοι, της Ευρώπης διπλωμάται
στην υγεία σας πώς είσθε; ...φίλε Βίσμαρκ, πώς περνάτε;
Εγώ, δόξα τω Υψίστω, μέχρις ώρας υγιαίνω,
τρώγω μ' όρεξι, κοιμούμαι, σεργιανίζω και παχαίνω.
Με δυό λόγια χάφτω μυίγες και αέρα κοπανώ,
μολοντούτο κι εν τοσούτω ταπεινά σας προσκυνώ.

Κατά πρώτον, κύριοί μου, θα σας καταευχαριστήσω,
αφού τέλος ηξιώθην πλάι πλάι να καθήσω,
με της φίλης της Ευρώπης τους εξόχους διπλωμάτας,
και του έθνους των Ελλήνων ευεργέτας και προστάτας.
Ω! ανοίξατε μια θέσι κι εις τον κύριον εμέ,
για να μη περνούν με λόγια αι πολύτιμοι στιγμαί.

Θα αρχίσω λοιπόν τώρα με φωνή να πω και θάρρος,
ό τι θέλει και δεν θέλει η Ελλάς, και μη προς βάρος.
Αλλά πριν στο μεγαλείον της Ελλάδος ανατρέξω,
είναι φρόνιμον νομίζω, το λαρύγγι μου να βρέξω
με καμιά σουμάδα κρύα ή κανένα παγωτό,
για να μη με πιάνη βήχας και τον λόγον σταματώ.

Ας στρωθεί λοιπόν εμπρός μου της Ελλάδος ένας χάρτης,
επειδή αυτός και μόνον αληθής θα είναι μάρτυς
εις εκείνα όπου πρέπει να σας πω κατά καθήκον...
Θα γνωρίζετε βεβαίως πως εμείς εκ των Φοινίκων
παρελάβομεν τα φώτα μετά ζήλου θαυμαστού,
δεν θυμούμαι εις τα πόσα, μα νομίζω προ Χριστού.

Τον καιρόν εκείνον ήλθεν ένας Κάδμος στας Αθήνας,
κι αφού έμεινεν εννέα, έως δέκα, θαρρώ, μήνας,
ηύρε πρώτος τα στοιχεία του λαμπρού μας αλφαβήτου
-Γαίαν ελαφράν ας έχει η σκια του μακαρίτου-
τότε κι έγινεν η γλώσσα των Ελλήνων κλασσική,
και αμέσως εξηπλώθη απεδώ και απ' εκεί.

Από τότε πιά ο νούς μας εσηκώθη στον αέρα
φώτα πάνω φώτα κάτω, φώτα δώ και φώτα πέρα,
ώσπου έγινε σαν Αίτνα το Ρωμαίικο κεφάλι,
κι όλο σπίθες εσκορπούσε στην μιαν άκρα και στην άλλη.
Μα γιατί να σας νυστάξω; με δυο λόγια στρογγυλά,
στραβωθήκαμε μονάχοι με τα φώτα τα πολλά.

Εσείς όμως, με συμπάθειο, ήσθε βάρβαροι ακόμη,
και δεν είχαν μεταξύ σας καμιά πέρασιν οι Νόμοι.
Δεν εγνώριζε η Δύσις τι σημαίνει αρχαιότης,
μεγαλείον, δόξα, φήμη, ύφος, βάθος, κλασσικότης.
Ήτο τίποτε, αγρία, μαραμένη, σκοτεινή,
κι επερίμενε εμπρός της λίγος ήλιος να φανεί...

Εκυττάζαμε το σκότος της βλακείας σας της τόσης,
και ελέγαμε στο νου μας: "Μας εσκότισαν αι γνώσεις,
κι η Ελλάς βουτά εις φώτων ατελείωτο ποτάμι...
τάχα τί θα της κοστίσει αν τους δώση ένα δράμι;
Πώς κι ο βλάξ ο Ευρωπαίος να μη φαίνεται σοφός;
ε! λοιπόν και εις την Δύσιν ας χυθεί ολίγον φώς!"

Αυτά είπαμε στον νούν μας και αμέσως πρώτα πρώτα
σας εδώσαμε μια σπίθα απ' εκείνα μας τα φώτα.
Μετ' ολίγον μίαν άλλην κι άλλην μίαν, και κατόπιν
καταστράψαμεν με φώτα την αγράμματον Ευρώπην..
Από μας και όχι άλλους όλοι εσείς οι αμαθείς
-mille pardon γι' αυτήν τη λέξι- εφωτίσθητε ευθύς.

Γι αυτά, κύριοι, και άλλα, που σας είπα παραπάνω,
δυνατώτερα σας λέγω και σας επαναλαμβάνω,
ότι πρέπει αναγκαίως η Ελλάς να μεγαλώσει,
και ας μην το θέλουν τούτο ούτε Τούρκοι ούτε Ρώσοι.
Ή θα γίνη στην Ελλάδα μια γενναία αμοιβή,
ή σας παίρνομε τα φώτα κι απομένετε στραβοί.

Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:29:57 μμ »

ΚΡΟΥΓΚΜΑΝ: ''Η Δημοκρατία έχει μεγαλύτερη σημασία από οποιαδήποτε νομισματική διευθέτηση''

«O Tσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ πέτυχαν μια μεγάλη νίκη στο δημοψήφισμα και ενίσχυσαν τη θέση τους μπροστά σ’ αυτά που έρχονται.

Δεν είναι οι μόνοι νικητές: Θα έλεγα ότι η Ευρώπη και η ευρωπαική ιδέα επίσης πέτυχαν μια μεγάλη νίκη – τουλάχιστον υπό την έννοια ότι γλύτωσαν τη σφαίρα.

Γνωρίζω ότι δεν έχουν την ίδια άποψη οι περισσότεροι. Αλλά δείτε το από αυτή τη σκοπιά: Μόλις γίναμε μάρτυρες της αντίστασης της Ελλάδας σε μια εκστρατεία εκφοβισμού και τρομοκρατίας κατά του λαού με στόχο να δεχθεί τις απαιτήσεις των πιστωτών αλλά και να απαλλαχθεί από την κυβέρνησή του.

Η εκστρατεία αυτή ήταν μια στιγμή ντροπής για τη σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορία κι εάν πετύχαινε θα δημιουργούσε ένα πραγματικά κακό προηγούμενο.

Αλλά δεν συνέβη. Δεν χρειάζεται να αγαπάει κανείς τον ΣΥΡΙΖΑ ή να πιστεύει ότι ξέρει τι κάνει – δεν είναι ξεκάθαρο ότι ξέρει, αν και η τρόικα είναι ακόμα χειρότερη - για να πιστεύει ότι οι ευρωπαϊκοί θεσμοί μόλις σώθηκαν από τα χειρότερα ένστικτα τους.

Αν η Ελλάδα αναγκαζόταν να πειθαρχήσει υπό το κλίμα τρομοκρατίας, η Ευρώπη θα είχε αμαρτήσει με τρόπο που θα αμαύρωνε τη φήμη της για πολλές γενιές. Αντίθετα, συνέβη κάτι που θα μπορούσαμε τελικά να θεωρήσουμε κι ως παραλογισμό.

Και αν τελικά η Ελλάδα τελικά εγκαταλείψει το ευρώ; Υπάρχει πραγματικά ένα πολύ καλό επιχείρημα για Grexit τώρα – και σε κάθε περίπτωση, η δημοκρατία έχει μεγαλύτερη σημασία από οποιαδήποτε νομισματική διευθέτηση».
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:47:18 μμ »

Bon jour,

"Bonjour"  έτσι γράφεται κυρ sac Σαρκασμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:50:43 μμ »

 Εγω εχω μια ενσταση στις συνεχεις αναφορες περι Δημοκρατιας. (οχι του Κρουγκμαν που παρεθεσε ο Θοδωρης, αλλα στην ρητορικη της κυβερνησης)
(Χωρις φυσικα να παραβλεπω τις  απολυταρχικες βλεψεις κυκλων της Γερμανιας και των δορυφορων της)
 Η δημοκρατια και ο σεβασμος της αφορα ΜΟΝΟ εμας τους Ελληνες?

 Δηλαδη εαν οι (εκλεγμενες) ηγεσιες των υπολοιπων χωρων αποφασιζαν να εφαρμοσουν την δημοκρατια και να δωσουν τον λογο στους πολιτες τους για το Ελληνικο ζητημα με δημοψηφισματα στις χωρες τους θα ηταν κατι αδικο, φασιστικο κλπ?
 Εαν η συντριπτικη πλειοψηφια των δημοψηφισματων αυτων εβγαζε αποτελεσμα "οχι αλλα λεφτα στους Ελληνες, ας κανουν το σκατο τους παξιμαδι να σωθουν" θα θελαμε να το εφαρμοσουν οι ηγεσιες τους?
 Και μαλιστα επειδη στην Δημοκρατια ειναι ιερη η αρχη της πλειοψηφιας, θα επρεπε να το δεχτουμε αδιαμαρτυρητα?

 Το δημοψηφισμα ηταν εσωτερικη δημοκρατικη μας διαδικασια. και δεσμευει εμας και μονο εμας.
 Το να πιστευουμε το οτι ειναι υποχρεωμενοι ολοι οι υπολοιποι λαοι να δεχτουν και να εφαρμοσουν το αποτελεσμα του, επειδη ΜΟΝΟ ο δικος μας λαος μιλησε τι ειναι?
Αφελεια η ανοησια?

 Αν σκιζομαστε για την Δημοκρατια στην Ευρωπη, ας δωσουμε λοιπον τον λογο και στους υπολοιπους λαους, να δουμε τι θα πουν.
 Ας αναβληθουν τα παντα για μια εβδομαδα και ας γινουν δημοψηφισματα σε ολες τις χωρες της ΕΕ για το εαν θα πρεπει να μας επιβληθουν αυστηροτερα η χαλαροτερα μετρα, η εαν θα πρεπει να μην μας δοθουν καθολου λεφτα πλεον.
 Αιντε να δουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2015, 03:59:35 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:59:56 μμ »

Bon jour,

"Bonjour"  έτσι γράφεται κυρ sac Σαρκασμός

Copy-paste το έκανα σύντροφε. Είναι αυτό που λέμε "ορθογραφία πρωτοτύπου". :-)

(Δεν είναι απίθανο τότε, το 1878, να ίσχυε αυτή η ορθογραφία.)

χάφτω μυίγες

Μια και το σχολίασες, νομίζω ότι ο Σουρής το έγραφε "μυίγαις". Εδώ έχει "διορθωθεί" το μισό. :-)
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:04:40 μμ »

Bon jour,

"Bonjour"  έτσι γράφεται κυρ sac Σαρκασμός

Copy-paste το έκανα σύντροφε. Είναι αυτό που λέμε "ορθογραφία πρωτοτύπου". :-)

(Δεν είναι απίθανο τότε, το 1878, να ίσχυε αυτή η ορθογραφία.)

"σύντροφε" χοχοχο....κυρ sac δεν ήμουν ποτέ Πασόκ
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:10:06 μμ »

ΠΑΣΟΚ;

"Σύντροφε συλλέκτη" εννοώ. :-)

Ούτε κι εγώ ήμουν ποτέ ΠΑΣΟΚ, για αυτό έχω τραβήξει τα "μύρια όσα" από τους πρασινοφρουρούς. Και τότε, όπως και τώρα. ;-)


Άσχετο: Να και το original.

Bon Jour, κύριοι μεγάλοι τῆς Εὐρώπης διπλωμάται,
στὴν ὑγείαν σας πῶς εἶσθε;... φίλε Βίσμαρκ, πῶς περνᾶτε;
Ἐγώ, δόξα τῷ Ὑψίστῳ, μέχρις ὥρας ὑγιαίνω,
τρώγω μ' ὄρεξι, κοιμοῦμαι, σεργιανίζω καὶ παχαίνω.
Μὲ δυὸ λόγια χάφτω μυῖγαις καὶ ἀέρα κοπανῶ,
μολοντοῦτο κι' ἐν τοσοῦτῳ ταπεινὰ σᾶς προσκυνῶ.

Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:27:46 μμ »

Washington’s geopolitical strategy when bullying fails is either assassinating independent leaders, color revolutions, military coups or naked aggression.

If Moscow-based independent investigative journalist John Helmer is right, Greek Prime Minister Alexis Tsipras is a marked man and SYRIZA governance on thin ice showing cracks:

 ”(a) putsch in Athens to save allied Greece from enemy Russia is in preparation by the US and Germany, with backing from the non-taxpayers of Greece  - the Greek oligarchs, Anglo-Greek shipowners, and the Greek Church.”

“At the highest and lowest level of Greek government, and from Thessaloniki to Milvorni, all Greeks understand what is happening. (Sunday) they voted overwhelmingly to resist.”

“According to a high political figure in Athens, a 40-year veteran, ‘what is actually happening is a slow process of regime change.’ “

Wherever neocon Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Victoria Nuland shows up (Hillary Clinton’s handpicked choice for the job), trouble usually follows.

Helmer says she’s “in charge of warmaking in Europe.” Her notorious involvement in Ukraine’s February 2014 coup is well documented.

According to Helmer, she gave Tsipras two ultimatums in Athens last March – surrender to Troika demands and remain allied with US-dominated NATO’s anti Russian agenda.”

Her spokeman Mark Toner said Washington is “focused on, frankly, the opposite (of Sunday’s referendum), which is finding a path forward that allows Greece to continue to make reforms (more austerity), return to growth (by letting Troika bandits rape its economy and population), and remain in the Eurozone.”

Since the 19th century, Greece had five military coups or attempted ones. Junta dictatorship ruled from 1967 – 1974. Another one can’t be ruled out.

Over five dozen former high-ranking military officials fired a shot across the bow declaring their “oath to the Fatherland and the Flag. By choosing isolation, we place the Fatherland and its future in danger,” they warned.

They publicly called for a “yes” vote ahead of Sunday’s referendum. Will not getting it mobilize them along with other Greek dark forces, Washington and Brussels to oust Tsipras forcibly or otherwise?

Grexit “will make our country weaker,” they claimed – even though Greeks weren’t asked about it and most oppose the idea. “We will lose allies that have stood by our side. We will lose the strength we gain from associations and groupings to which we belong historically and culturally,” the former military officials said.

Ties to Washington and Brussels run counter to what best serves long-suffering Greeks.

Will conditions be made worse than ever by greater austerity if coup rumblings become reality? Is this US/Eurogroup’s Plan B?

Helmer cited political sources in Athens saying Tsipras and other SYRIZA officials acted preemptively to prevent one – replacing military and intelligence leadership with their own “but not radically.”

Moscow remains skeptical about Tsipras withstanding Washington/Brussels pressure – especially given dominant Germany’s hardline position.

He faces enormous pressure. His six months in office shows he promises Greeks one thing and does another.

He agreed to nearly all Troika demands. Not good enough. They want total surrender. Germany’s Merkel and France’s Hollande told him to capitulate fully for further bailout aid.

Greek banks remain closed. They’re close to collapse. The ECB raised the amount of collateral they must post for further emergency loans.

Does Finance Minister Varoufakis’ resignation signal Tsipras’ capitulation to follow – negating popular opposition to austerity he pledged to support?

Hollande spoke for himself and Merkel saying Tsipras must “offer serious, credible proposals” for bailout help – code language for demanding unconditional surrender, a Greek Versailles.

He and new Finance Minister Euclid Tsakalotos are heading to Brussels for further talks. Hardline Troika officials intend cutting them no slack.

Will Tsipras cave to their demands and betray millions of Greeks in the process? Given his record so far in office, it’s hard imagining otherwise. Hopefully he’ll surprise but don’t bet on it.

http://www.globalresearch.ca/planned-us-coup-in-greece/5461051
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:33:45 μμ »

ΠΑΣΟΚ;

"Σύντροφε συλλέκτη" εννοώ. :-)

Ούτε κι εγώ ήμουν ποτέ ΠΑΣΟΚ, για αυτό έχω τραβήξει τα "μύρια όσα" από τους πρασινοφρουρούς. Και τότε, όπως και τώρα. ;-)


Άσχετο: Να και το original.

Bon Jour, κύριοι μεγάλοι τῆς Εὐρώπης διπλωμάται,
στὴν ὑγείαν σας πῶς εἶσθε;... φίλε Βίσμαρκ, πῶς περνᾶτε;
Ἐγώ, δόξα τῷ Ὑψίστῳ, μέχρις ὥρας ὑγιαίνω,
τρώγω μ' ὄρεξι, κοιμοῦμαι, σεργιανίζω καὶ παχαίνω.
Μὲ δυὸ λόγια χάφτω μυῖγαις καὶ ἀέρα κοπανῶ,
μολοντοῦτο κι' ἐν τοσοῦτῳ ταπεινὰ σᾶς προσκυνῶ.



λάθος του κυρ δεληγιάννη λοιπόν .ανέκαθεν σε σωστά γαλλικά bonjour.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Bonjour#Orthophonie

για τα άλλα ...... "όπου υπάρχει καπνός υπάρχει καi φωτιά" Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 08, 2015, 05:11:02 μμ »

Αν έπιασα σωστά το υπονοούμενο:

Τη λέξη "σύντροφος" την καθιέρωσαν οι κομμου.νιστές. Δεν βλέπω λόγο για την ιδιαίτερη σύνδεσή της με το ΠΑΣΟΚ. Ότι έχω ευροκομμου.νιστικές απόψεις, δεν το έκρυψα ποτέ. Και ως κομμου.νιστής... δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου πώς η χρήση της λέξης "σύντροφος" με... ΠΑΣΟΚοποιεί...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 08, 2015, 05:26:56 μμ »

Ξεμάτιασμα: Σωστές ευχές και μέθοδοι για το κακό μάτι

Εγώ πάντως (το έχω ξαναγράψει) κάποιες νεαρές συναδέλφους, που αισθανόντουσαν "κάπως", τις ξεμάτιαζα με τη φράση "Ιωσήφ Στάλιν νικά και όλα τα κακά σκορπά" (τρις), κάνοντας συγχρόνως το σχήμα του σφυροδρέπανου στον αέρα (επίσης τρεις φορές).

Άλλο τίποτα μη με ρωτήσετε, κυρίες δεν εκθέτουμε...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 08, 2015, 05:30:25 μμ »

Παντως το χουμε καψει τελειως.
Ο τρελλο-Τζημερος καλεσε σε καταληψη των υπουργειων και ανατροπη της κυβερνησης, ο ψεκασμενος ειχε πει για τον στρατο που εγγυαται την εσωτερικη ασφαλεια και κυκλοι της ΝΔ ορεγονται παραιτηση Παυλοπουλου σε περιπτωση που παμε για grexit..
Στα αρματα, στα αρματα Ομερ Βρυωνη,και που να σφιξουν οι ζεστες...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 08, 2015, 06:26:12 μμ »

Παντως το χουμε καψει τελειως.
Ο τρελλο-Τζημερος καλεσε σε καταληψη των υπουργειων και ανατροπη της κυβερνησης, ο ψεκασμενος ειχε πει για τον στρατο που εγγυαται την εσωτερικη ασφαλεια και κυκλοι της ΝΔ ορεγονται παραιτηση Παυλοπουλου σε περιπτωση που παμε για grexit..
Στα αρματα, στα αρματα Ομερ Βρυωνη,και που να σφιξουν οι ζεστες...

 το σιχαμα τζήμερο για καθυβριση πρωθυπουργού θα είναι εύκολο να τον μπαγλαρώσουν .
για τους άλλους δύο ,δύσκολα να επέμβει εισαγγελέας .
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 08, 2015, 06:32:02 μμ »

Αν έπιασα σωστά το υπονοούμενο:

Τη λέξη "σύντροφος" την καθιέρωσαν οι κομμου.νιστές. Δεν βλέπω λόγο για την ιδιαίτερη σύνδεσή της με το ΠΑΣΟΚ. Ότι έχω ευροκομμου.νιστικές απόψεις, δεν το έκρυψα ποτέ. Και ως κομμου.νιστής... δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου πώς η χρήση της λέξης "σύντροφος" με... ΠΑΣΟΚοποιεί...

η λέξη σύντροφος έχει εξευτελιστεί τελείως .
kαι o πάγκαλος τον άκη συvτροφο προσφωνούσε .
σήμερα ακόμα ο gerhard schröder  όταν μιλάει σε κανένα συνέδριο της SPD  αρχίζει την ομιλία του me "συντρόφισες /σύντροφοι" .
στα διαλειματα καπνίζει πούρα αβάνας 760 € το kouti ....να σε ρωτήσω.
οι ευρωκομμου .νιστές  με ναι η όχι ψήφισαν ? έτσι από περιέργεια.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 08, 2015, 06:32:23 μμ »

Παντως το χουμε καψει τελειως.
Ο τρελλο-Τζημερος καλεσε σε καταληψη των υπουργειων και ανατροπη της κυβερνησης, ο ψεκασμενος ειχε πει για τον στρατο που εγγυαται την εσωτερικη ασφαλεια και κυκλοι της ΝΔ ορεγονται παραιτηση Παυλοπουλου σε περιπτωση που παμε για grexit..
Στα αρματα, στα αρματα Ομερ Βρυωνη,και που να σφιξουν οι ζεστες...

Οτι ειναι να γινει να γινει μολις γυρισω απο την αδεια.Οχι τωρα.Εχω προπληρωσει και το ξενοδοχειο (με καρτα) Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences