Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 03:39:21 μμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πολύ εκνευρισμένη...  (Αναγνώστηκε 48058 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 05, 2014, 02:37:08 μμ »

Εγκυκλοπαιδικά μιλώντας...

Αποκλείεται η "ξαφνική του αποχώρηση" να συνδέεται με συμβάντα μέσα στο σχολείο. Η τοποθέτηση και η αποχώρηση ενός καθηγητή είναι ευθύνη της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας (με διαδικασίες που ελέγχονται από το ΑΣΕΠ κλπ).

Αν έχει κάνει κάτι στραβό, οι διαδικασίες διαρκούν κάποιους μήνες... Εκτός αν πρόκειται για κάτι πολύ σοβαρό και "τέθηκε σε διαθεσιμότητα" με εντολή περιαφεριάρχη ή υπουργού.... Αν ήταν τόσο σοβαρό, κάτι θα είχε ακουστεί.

edit: Τώρα που το θυμήθηκα, αυτή την εποχή έπεσε γερό "τσεκούρεμα" (διαθεσιμότητα) στους γυμναστές των δημοτικών...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2014, 05:07:49 μμ από sac » Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 05, 2014, 03:30:34 μμ »

Προς ενημέρωση για το θέμα αυτό μιας και επανήλθε ο δάσκαλος αυτός έφυγε απο το σχολείο τελείως ξαφνικά μετά απο μια ακριβώς ίδια κατάστασή σε ενα άλλο παιδάκι...δε ξέρω εαν εγινε κάτι και εφυγε δε ξερω εαν περίμενε μετάθεση και έτυχε...
Παυλίνα δε ξέρω τελικά τι έκανες αν κατήγγειλες το περιστατικό στο διευθηντή η όχι, αν άκουγαμε όμως όλοι τα σκουριασμένα μυαλλά εδω μέσα θα υπήρχε και τρίτο παιδάκι θύμα..
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 05, 2014, 05:17:44 μμ »

Προς ενημέρωση για το θέμα αυτό μιας και επανήλθε ο δάσκαλος αυτός έφυγε απο το σχολείο τελείως ξαφνικά μετά απο μια ακριβώς ίδια κατάστασή σε ενα άλλο παιδάκι...δε ξέρω εαν εγινε κάτι και εφυγε δε ξερω εαν περίμενε μετάθεση και έτυχε...
Παυλίνα δε ξέρω τελικά τι έκανες αν κατήγγειλες το περιστατικό στο διευθηντή η όχι, αν άκουγαμε όμως όλοι τα σκουριασμένα μυαλλά εδω μέσα θα υπήρχε και τρίτο παιδάκι θύμα..

Εσύ μάλλον έχεις χάσει τελείως την επαφή με την πραγματικότητα.

Ο διευθυντής του σχολείου (διεθύντρια, νομίζω), εκτός από μια "φιλική συμβουλή" στον γυμναστή, δεν μπορούσε να κάνει περισσότερα πράγματα. Αν ξεπερνούσε τις αρμοδιότητές του, θα είχε να αντιμετωπίσει αυτός (αυτή) πειθαρχικές ευθύνες.

Μπορείς να το καταλάβεις αυτό;

(Για να κάνει ο διευθυντής/διευθύντρια ο,τιδήποτε άλλο σε βάρος του γυμναστή θα πρέπει... να μπορεί να σταθεί σε πειθαρχικό συμβούλιο.)

-----------------------------------------------------------------------------

Να το πω και με άλλα λόγια: Ακόμα κι αν αυτός ο γυμναστής είναι το μεγαλύτερο κάθαρμα του κόσμου, ο προϊστάμενός του χρειάζεται συγκεκριμένα στοιχεία για να τον αναφέρει "αρμοδίως" και όχι απλώς "παράπονα γονέων". Τα παράπονα των γονιών (εφόσον είναι δικαιολογημένα) το πολύ να οδηγήσουν σε κακή αξιολόγηση του γυμναστή και να μειώσουν τις πιθανότητες μελλοντικών προαγωγών κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2014, 05:27:11 μμ από sac » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 05, 2014, 05:27:17 μμ »

Sthn Α λυκeίου eστeιλα δυσμeνή μeτάθeση απο Σύρο σe Χανιά eκπαιδeυτικό , μe συνοπτικeσ διαδικασίeσ(ούτe 3 μήνeσ), διότι μe eβρισe χυδαίωσ μeσα στην τάξη.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #154 στις: Ιούλιος 05, 2014, 05:44:56 μμ »

Δεν αντιλέγω.

Το "ούτε 3 μήνες" μπορεί να θεωρηθεί συνοπτική διαδικασία, όπως αναφέρεις, αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί "ξαφνική αποχώρηση". (Η ξαφνική αποχώρηση του εμένα μου φαίνεται να σχετίζεται με τη διαθεσιμότητα του μνημονίου, αλλά αυτό είναι ακαδημαϊκή συζήτηση.)

Επίσης, η "χυδαία εξύβριση" είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, όπως λέω παραπάνω.

------------------------------------------------------------

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αμφισβητώ το δικαίωμα του κάθε Έλληνα πολίτη να διαμαρτύρεται για ό,τι θεωρεί ότι πρέπει να διαμαρτυρηθεί και να καταγγέλει ό,τι θεωρεί ότι πρέπει να καταγγείλει. Αντίθετα το επικροτώ.

Καταρχήν, όμως, θα το κάνει πολύ καλύτερα, αν ενημερωθεί για τους νόμους και τις διαδικασίες.

Το δεύτερο (που θα έλεγα στον stin31) θα ήταν: Εκεί που θα πάει να διαμαρτυρηθεί, να φροντίσει να τον πάρουν στα σοβαρά.

...για τα υπόλοιπα πρέπει να γράψω σεντόνι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2014, 05:59:22 μμ από sac » Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:10:47 μμ »

οχι βρε παιδιά μη παει μακρυά η βαλίτσα η διευθύντρια ενημερώθηκε πριν μιλήσω με τον γυμναστή μίλησα και με το γυμναστή και οτι είπαμε το έγραψα δε έκανα απολύτως τιποτα άλλο εγώ προσωπικά και νομίζω ούτε οι γονείς του άλλου παιδιού τι να πω...εχω ιστορία μεγάλη να σας πω για μια δασκάλα της μουσικής που παιδια η γυναικα ειναι φεύγα τελείως όμως....εχει χαστουκίσει παιδι και το εχει βαλει να κοιτάει την γωνία για ολη την διάρκεια της διδακτέας ώρας  και οχι για αξιολογο λογο εχει βάλει 3 παιδια τιμωρία για εναν ολοκληρο  μηνα με απειλή να μη πουν τιποτα στους γονεις και ενα σωρό αλλα και τα παιδια ήταν πρώτης δημοτικού...Πάντα στηρίζω τους εκπαιδευτικούς μας και τους σέβομαι και όταν μου λεει η κορη μου καμια φορά οτι μου φώναξε η δασκάλα η απάντηση μου ειναι οτι καλα σου εκανε!!!δε θα φώναξε για το τιποτα...τέλος πάντων υπάρχουν και μερικοί που δε κάνουν για αυτη την δουλειά η μάλλον δε είναι δουλειά για μένα είναι λειτούργημα!!!!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:15:49 πμ »

οχι βρε παιδιά μη παει μακρυά η βαλίτσα η διευθύντρια ενημερώθηκε πριν μιλήσω με τον γυμναστή μίλησα και με το γυμναστή και οτι είπαμε το έγραψα δε έκανα απολύτως τιποτα άλλο εγώ προσωπικά και νομίζω ούτε οι γονείς του άλλου παιδιού τι να πω...εχω ιστορία μεγάλη να σας πω για μια δασκάλα της μουσικής που παιδια η γυναικα ειναι φεύγα τελείως όμως....εχει χαστουκίσει παιδι και το εχει βαλει να κοιτάει την γωνία για ολη την διάρκεια της διδακτέας ώρας  και οχι για αξιολογο λογο εχει βάλει 3 παιδια τιμωρία για εναν ολοκληρο  μηνα με απειλή να μη πουν τιποτα στους γονεις και ενα σωρό αλλα και τα παιδια ήταν πρώτης δημοτικού...Πάντα στηρίζω τους εκπαιδευτικούς μας και τους σέβομαι και όταν μου λεει η κορη μου καμια φορά οτι μου φώναξε η δασκάλα η απάντηση μου ειναι οτι καλα σου εκανε!!!δε θα φώναξε για το τιποτα...τέλος πάντων υπάρχουν και μερικοί που δε κάνουν για αυτη την δουλειά η μάλλον δε είναι δουλειά για μένα είναι λειτούργημα!!!!
+1   πρεπει να κοιταμε παντα και τις Δυο πλευρες!!!παντα στα Ορια της Λογικης!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences