Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 20, 2024, 06:57:02 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 77477 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:46:04 πμ »

Mia εκτίμηση θα κάνω και θα μας πεις εσυ αν εχω δίκιο που τα ξερεις καλυτερα τα πραγματα στην Αθηνα.

Εχω ακούσει ότι παλιά δεν επεφτε απολυτως τιποτα απο δυσκολα Οθωνικά. Υπηρχαν συλλεκτες που ειχαν καλες συλλογες αλλα δεν ειχανε δει καν μιση 1851, μιση 42 κανονική κλπ. Ετσι, οι τιμές ήταν σχετικά υψηλές σε οποιαδηποτε κατασταση.
Με την κρίση θέλοντας και μη επεσαν πολλά κομμάτια στην αγορά. Τα περισσότερα απο αυτά ήταν 'σπανια νομισματα σε κακες καταστάσεις' και όχι ' κοινά νομίσματα σε τοπ καταστάσεις'.
Πιο εύκολα βρίσκεις χαγιερ vf παρά ταλιρο 76 brilliant.
Αν το σκεπτικο μου ειναι σωστό, εχουν λογική και οι τιμές στις οποίες εχουν περιέλθει τα ελληνικά νομίσματα.
+1 Βασιλη μου δεν ειναι μονο η Κριση αλλα και η Απαξιωση του Χρηματιστηριου,του Φιλοτελισμου(εν μερει),των τηλεκαρτων,κλπ.Ετσι το Νομισμα βρεθηκε πρωτο στις προτιμησεις επενδυτων,κλπ με τα γνωστα επακολουθα!οπως σωστα γραφτηκε πριν χρονια Καποδιστριες,Οθωνες κλπ ειχαν αξια!!!σε οποιαδηποτε κατασταση!σημερα ολοι ψαχνουν το λοττο!!!να ειναι της Υψηλωτερης καταστασης για μεγαλυτερη οικονομικη εξασφαλιση!οσο για τον συλλεκτισμο?αυτοι που ξερουν τι θελουν?προχωρουν!!!σε χαιρετω οπως και ολην την παρεα,γιαννης.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:46:47 πμ »

Mia εκτίμηση θα κάνω και θα μας πεις εσυ αν εχω δίκιο που τα ξερεις καλυτερα τα πραγματα στην Αθηνα.

Εχω ακούσει ότι παλιά δεν επεφτε απολυτως τιποτα απο δυσκολα Οθωνικά. Υπηρχαν συλλεκτες που ειχαν καλες συλλογες αλλα δεν ειχανε δει καν μιση 1851, μιση 42 κανονική κλπ. Ετσι, οι τιμές ήταν σχετικά υψηλές σε οποιαδηποτε κατασταση.
Με την κρίση θέλοντας και μη επεσαν πολλά κομμάτια στην αγορά. Τα περισσότερα απο αυτά ήταν 'σπανια νομισματα σε κακες καταστάσεις' και όχι ' κοινά νομίσματα σε τοπ καταστάσεις'.
Πιο εύκολα βρίσκεις χαγιερ vf παρά ταλιρο 76 brilliant.
Αν το σκεπτικο μου ειναι σωστό, εχουν λογική και οι τιμές στις οποίες εχουν περιέλθει τα ελληνικά νομίσματα.
Όχι δεν είναι ακριβώς έτσι.  Αυτοί που λένε ότι δεν έπεφταν οφείλεται κυρίως στο ότι ήταν νέοι συλλέκτες τότε και ουσιαστικά δεν είχαν τις προσβάσεις να τα δούνε.  Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο απομυθοποιεί πράγματα ο συλλέκτης.  Από την άλλη βέβαια αυξήθηκε η πληροφόρηση με το internet και άλλαξε ο τρόπος εμπορίου, αφαιρώντας σε, σε μεγάλο βαθμό, τον μεσάζοντα από την εξίσωση. Το ότι βρίσκεις χαγιερ vf παρά ταλιρο 76 brilliant δεν είναι κριτήριο γιατί όταν συγκρίνεις όλο τον πληθυσμό των ταλήρων με την μισή του Χάγερ η αναλογία πρέπει να είναι κάπου στο 30.000 προς 1.  Δηλαδή τάληρο βάζει και η κουτσή Μαρία στην συλλογή της.  Με 150 ευρώ μάλιστα θα δείχνει και ακυκλοφόρητο, έστω και με ένα μικρό καθάρισμα.  Δεν υπάρχει σύγκριση.     

ασε να μαζεψω τα λιγα οθωνακια ακομα που θελω και μετα πες οτι θες
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:50:20 πμ »

Mia εκτίμηση θα κάνω και θα μας πεις εσυ αν εχω δίκιο που τα ξερεις καλυτερα τα πραγματα στην Αθηνα.

Εχω ακούσει ότι παλιά δεν επεφτε απολυτως τιποτα απο δυσκολα Οθωνικά. Υπηρχαν συλλεκτες που ειχαν καλες συλλογες αλλα δεν ειχανε δει καν μιση 1851, μιση 42 κανονική κλπ. Ετσι, οι τιμές ήταν σχετικά υψηλές σε οποιαδηποτε κατασταση.
Με την κρίση θέλοντας και μη επεσαν πολλά κομμάτια στην αγορά. Τα περισσότερα απο αυτά ήταν 'σπανια νομισματα σε κακες καταστάσεις' και όχι ' κοινά νομίσματα σε τοπ καταστάσεις'.
Πιο εύκολα βρίσκεις χαγιερ vf παρά ταλιρο 76 brilliant.
Αν το σκεπτικο μου ειναι σωστό, εχουν λογική και οι τιμές στις οποίες εχουν περιέλθει τα ελληνικά νομίσματα.
+1 Βασιλη μου δεν ειναι μονο η Κριση αλλα και η Απαξιωση του Χρηματιστηριου,του Φιλοτελισμου(εν μερει),των τηλεκαρτων,κλπ.Ετσι το Νομισμα βρεθηκε πρωτο στις προτιμησεις επενδυτων,κλπ με τα γνωστα επακολουθα!οπως σωστα γραφτηκε πριν χρονια Καποδιστριες,Οθωνες κλπ ειχαν αξια!!!σε οποιαδηποτε κατασταση!σημερα ολοι ψαχνουν το λοττο!!!να ειναι της Υψηλωτερης καταστασης για μεγαλυτερη οικονομικη εξασφαλιση!οσο για τον συλλεκτισμο?αυτοι που ξερουν τι θελουν?προχωρουν!!!σε χαιρετω οπως και ολην την παρεα,γιαννης.
Ε όχι και σύγκριση με τηλεκάρτες!!!!!
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:51:40 πμ »

Mia εκτίμηση θα κάνω και θα μας πεις εσυ αν εχω δίκιο που τα ξερεις καλυτερα τα πραγματα στην Αθηνα.

Εχω ακούσει ότι παλιά δεν επεφτε απολυτως τιποτα απο δυσκολα Οθωνικά. Υπηρχαν συλλεκτες που ειχαν καλες συλλογες αλλα δεν ειχανε δει καν μιση 1851, μιση 42 κανονική κλπ. Ετσι, οι τιμές ήταν σχετικά υψηλές σε οποιαδηποτε κατασταση.
Με την κρίση θέλοντας και μη επεσαν πολλά κομμάτια στην αγορά. Τα περισσότερα απο αυτά ήταν 'σπανια νομισματα σε κακες καταστάσεις' και όχι ' κοινά νομίσματα σε τοπ καταστάσεις'.
Πιο εύκολα βρίσκεις χαγιερ vf παρά ταλιρο 76 brilliant.
Αν το σκεπτικο μου ειναι σωστό, εχουν λογική και οι τιμές στις οποίες εχουν περιέλθει τα ελληνικά νομίσματα.
+1 Βασιλη μου δεν ειναι μονο η Κριση αλλα και η Απαξιωση του Χρηματιστηριου,του Φιλοτελισμου(εν μερει),των τηλεκαρτων,κλπ.Ετσι το Νομισμα βρεθηκε πρωτο στις προτιμησεις επενδυτων,κλπ με τα γνωστα επακολουθα!οπως σωστα γραφτηκε πριν χρονια Καποδιστριες,Οθωνες κλπ ειχαν αξια!!!σε οποιαδηποτε κατασταση!σημερα ολοι ψαχνουν το λοττο!!!να ειναι της Υψηλωτερης καταστασης για μεγαλυτερη οικονομικη εξασφαλιση!οσο για τον συλλεκτισμο?αυτοι που ξερουν τι θελουν?προχωρουν!!!σε χαιρετω οπως και ολην την παρεα,γιαννης.

μεθυσμενος εισαι ακομα η σου εκανε ενεση η νοσοκομα
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:55:34 πμ »

Mia εκτίμηση θα κάνω και θα μας πεις εσυ αν εχω δίκιο που τα ξερεις καλυτερα τα πραγματα στην Αθηνα.

Εχω ακούσει ότι παλιά δεν επεφτε απολυτως τιποτα απο δυσκολα Οθωνικά. Υπηρχαν συλλεκτες που ειχαν καλες συλλογες αλλα δεν ειχανε δει καν μιση 1851, μιση 42 κανονική κλπ. Ετσι, οι τιμές ήταν σχετικά υψηλές σε οποιαδηποτε κατασταση.
Με την κρίση θέλοντας και μη επεσαν πολλά κομμάτια στην αγορά. Τα περισσότερα απο αυτά ήταν 'σπανια νομισματα σε κακες καταστάσεις' και όχι ' κοινά νομίσματα σε τοπ καταστάσεις'.
Πιο εύκολα βρίσκεις χαγιερ vf παρά ταλιρο 76 brilliant.
Αν το σκεπτικο μου ειναι σωστό, εχουν λογική και οι τιμές στις οποίες εχουν περιέλθει τα ελληνικά νομίσματα.
+1 Βασιλη μου δεν ειναι μονο η Κριση αλλα και η Απαξιωση του Χρηματιστηριου,του Φιλοτελισμου(εν μερει),των τηλεκαρτων,κλπ.Ετσι το Νομισμα βρεθηκε πρωτο στις προτιμησεις επενδυτων,κλπ με τα γνωστα επακολουθα!οπως σωστα γραφτηκε πριν χρονια Καποδιστριες,Οθωνες κλπ ειχαν αξια!!!σε οποιαδηποτε κατασταση!σημερα ολοι ψαχνουν το λοττο!!!να ειναι της Υψηλωτερης καταστασης για μεγαλυτερη οικονομικη εξασφαλιση!οσο για τον συλλεκτισμο?αυτοι που ξερουν τι θελουν?προχωρουν!!!σε χαιρετω οπως και ολην την παρεα,γιαννης.
Ε όχι και σύγκριση με τηλεκάρτες!!!!!
Δημητρη μου διαβασε καλα τι γραφω!θυμασε ποσοι συλλεκτες υπηρχαν?σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:04:20 πμ »


ασε να μαζεψω τα λιγα οθωνακια ακομα που θελω και μετα πες οτι θες
+1.. Σαρκασμός..εγω θελω λιγο περισσοτερα(υποθετω)..οποτε συμφωνω με τον Λεωνιδα
Αν βολεψει και ανεβοκατεβαινω Αθηνα το χειμωνα..θα συντομευσω τις διαδικασιες Σαρκασμός..και ας βρισκω εγω τετοια μονολεπτα στα 60ευρο..να δουμε ποσα θα μεινουν...για τους αλλους  Στριφογύρισμα ματιών
Αυτα για να μην μακρυγορω..ο καθενας οπως το βλεπει...εγω το βλεπω ετσι
Καλη μερα να χουμε
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 16, 2014, 12:31:41 μμ »

Το πιο εντυπωσιακο για εμενα ειναι το ταλληρο του 51. Απουλητο στα 2300???

Κριμα που δεν το ηξερα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 16, 2014, 12:45:50 μμ »

Το πιο εντυπωσιακο για εμενα ειναι το ταλληρο του 51. Απουλητο στα 2300???

Κριμα που δεν το ηξερα.
Πουλήθηκε μετά το πέρας της δημοπρασίας όπως πολλά άλλα.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 16, 2014, 03:17:06 μμ »

Mia εκτίμηση θα κάνω και θα μας πεις εσυ αν εχω δίκιο που τα ξερεις καλυτερα τα πραγματα στην Αθηνα.

Εχω ακούσει ότι παλιά δεν επεφτε απολυτως τιποτα απο δυσκολα Οθωνικά. Υπηρχαν συλλεκτες που ειχαν καλες συλλογες αλλα δεν ειχανε δει καν μιση 1851, μιση 42 κανονική κλπ. Ετσι, οι τιμές ήταν σχετικά υψηλές σε οποιαδηποτε κατασταση.
Με την κρίση θέλοντας και μη επεσαν πολλά κομμάτια στην αγορά. Τα περισσότερα απο αυτά ήταν 'σπανια νομισματα σε κακες καταστάσεις' και όχι ' κοινά νομίσματα σε τοπ καταστάσεις'.
Πιο εύκολα βρίσκεις χαγιερ vf παρά ταλιρο 76 brilliant.
Αν το σκεπτικο μου ειναι σωστό, εχουν λογική και οι τιμές στις οποίες εχουν περιέλθει τα ελληνικά νομίσματα.

Αυτό εδώ Βασίλη πως το βλέπεις στα $2.300.000 Έκπληξη

http://www.pcgs.com/lists/top-20-selling-coins-of-all-time
http://www.pcgscoinfacts.com/Coin/Detail/6908

Σίγουρα με βαθμό PF58 δεν θα το έβαζε κανένας σοβαρός συλλέκτης στην συλλογή του.  Έτσι?  Κλείσιμο ματιού

Για δες και αυτό, ένα ταπεινό AU55 στα $2.415.000

http://www.pcgscoinfacts.com/Coin/Detail/487

Για δες και τα υπόλοιπα, κάτι XF45 στα $3.000.000!


Καταγράφηκε

chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:43:52 μμ »

Πάντως και γω κουφάθηκα με την τιμή κλεισίματος του τάληρου 1844 Smoothed-Xf Details.
Εκτός και αν αυτός που το πήρε , ξέρει να το πειράξει και γράψει οριακό AU.
To κομμάτι στο reverse ήτο πολύ καλό.
η μιση 1842 χάγερ Δημήτρη , αναμενόμενο ήταν να χτυπηθεί.......καθόλου δεν με εκπλήσσει η τιμή που έκλεισε , μπορούσε να πάει +5-10% πάνω Ανετότατα μάλιστα........
Για την δρχ 1883 NGC MS63 ΌΜΩΣ ΤΙ ΛΈΤΕ?Απορία απούλητη έμεινε
Smoothed XF details και χαζομάρες.  Δύσκολο νόμισμα σε τέτοια κατάσταση και όμορφο στο μάτι.  Για εμένα, αυτή θα έπρεπε να είναι η τιμή του.  Για την δραχμή του 1883 δεν θέλω να εκφέρω άποψη αλλά μιλώντας θεωρητικά, αν ένα ανάλογο νόμισμα έγραφε AU58 το ταμπελάκι αντί για 63 θα σου φαινόταν φθηνό στα 3.500 ευρώ?  Όσον αφορά τα καθαρισμένα νομίσματα να το καταλάβω στον Παύλο και Κωσνταντίνο που είναι εύκολα.  Στο Όθωνα και στον Γεώργιο γιατί να ξευτελίζονται με το παραμικρό πρόβλημα?  Δραχμή του 1883 MS ακαθάριστη 3.500 ευρώ, καθαρισμένη 100 ευρώ!  Εκεί έχουμε καταντήσει.  Επαναλαμβάνω ότι οι Αμερικάνοι δεν τα ξεφτιλίζουν έτσι τα νομίσματα.    
Το νόμισμα το είδα Δημήτρη , Σάββατο πρωί , ναι σπανιότητα , ναι ωραίο eye appeal αλλά 3630 για το obverse του (δάγκωμα στο λαιμό) δεν έδινα..........τώρα αν ο μάγκας που το πήρε και Μπράβο του γιατί προφανώς τα αξίζει , το πατινάρει σωστά θα γράψει οριακό AU ( και θα έχει κ υπεραξία) , αυτή είναι η άποψη μου και όχι τα συγκινητικά περί γνήσιου Συλλέκτη και σπανιότητας.
Θα μου επιτρέψεις Παναγιώτη ένα δύο σχόλια χωρίς παρεξήγηση σε παρακαλώ.
1)το νόμισμα έχει έναν οπισθότυπο εξαιρετικότατο, και έναν εμπροσθότυπο με εξαιρετικές λεπτομέρειες αλλά κάποιες γραμμές - γρατζουνιές στο λαιμό που του στέρησαν το net βαθμό (αλλιώς θα ήταν τουλάχιστον ΑU 55  κατά τη γνώμη μου)
2)Οι εταιρίες πιστοποίησης δείχνουν πολύ μεγαλύτερη ελαστικότητα σε νομίσματα χαμηλών καταστάσεων γιατί θεωρούν ότι δε ρισκάρουν τη φήμη τους. Έτσι π.χ τάλιρο 1845 με  "κρατήρες" στο πεδίο και χτύπημα στο ριμ που βγάζει μάτι έχει πάρει κανονικότατα net βαθμό VF 25.(έτσι τουλάχιστον θα πιάσει την τιμή που του αξίζει) Θα έπαιρνε βαθμό αν ήταν νόμισμα υψηλής κατάστασης? Αν κάποιος  "χούφτωνε" το τάλιρο της λέσχης κανένα χρόνο και του έριχνε τις λεπτομέριες, αλλά έγραφε xf 40, θα είχε μεγαλύτερη αξία?
3)Το 99.99 των ασημένιων νομισμάτων Όθωνα και Γεωρχίου (εξαιρούνται του 10-11) είτε θέλουμε να το παραδεχθούμε είτε όχι έχουν καθαριστεί, συντηρηθεί γυαλιστεί κι ας γράφουν MS67+
4)Γιατί να κυνηγάμε μονίμως την υπεραξία του slab με το βαθμό? Τι θα πεί να "πατιναριστεί σωστά"? Πρώτα τα περνάμε ντιπ να ασπρίσουνε, μετά τα περνάμε ms 70 να μωβίσουνε και μετά τα βάζουμε στον αέρα να ξαναμαυρίσουνε ίσα ίσα για τα μάτια του grader (και της κονόμας)? Ποιόν προσπαθούμε να κοροϊδέψουμε, τον εαυτό μας? Κι εμείς συλλέκτες δεν είμαστε? Άλλο πράγμα η επαγγελματική συντήρηση αφαίρεση π.χ. της οξείδωσης ή των επιστρώσεων- ξένων σωμάτων. Τι θα πεί έχει ωραίο eye appeal αλλά βαθμό δεν παίρνει? και λοιπόν? Αφού 10 άνθρωποι είμαστε και τα νομίσματα κάνουν κύκλους άμα δηλαδή το δείς μεθαύριο κατάμαυρο AU 53 θα σου αρέσει για 3650?
5) Πόσοι συλλέκτες σε όλο τον κόσμο μπορούν να ισχυριστούν ότι έχουν τάλιρο '44 καλύτερο ή έστω ισάξιο με αυτό? Νομίζω μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός, άντε των δύο χεριών. Δεν είναι ούτε ρομαντισμός ούτε "γνησιότητα" συλλεκτική, είναι αντίληψη σπανιότητας (σωστή ή όχι)
6)Οι τελευταίες δύο εγχώριες δημοπρασίες δείχνουν ότι (επιτέλους) αρχίσαμε να κοιτάμε το νόμισμα και όχι το βαθμό.
7)Τέλος και συγγνώμη αν σας κούρασα, αυτό το νόμισμα το πήρε κάποιος και ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΜΑΓΚΑ που είδε το ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ και όχι το ταμπελάκι, το ερωτεύτηκε και το πλήρωσε. Δε σε απασχολεί αν μπορεί να διαβάζει το forum και να στεναχωρηθεί διαβάζοντας για "δαγκώματα" στο λαιμό?
Αυτά εντελώς φιλικά και χωρίς να θέλω να είμαι ενοχλητικός...
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 17, 2014, 05:09:28 μμ »

Αγαπητέ Χρήστο , καμία παρεξήγηση και σε πολλά έχεις Δίκιο.
Θα μου επιτρέψεις όμως , να δικαιούμαι να λέω την άποψη μου,εντάξει είναι ένα πολύ ωραίο Τάληρο με κάποιες γρατζουνιές στο obverse και πάρα πολύ ωραίο reverse.
Ολόψυχα να το χαίρεται ο νέος κάτοχος του γιατί όντως είναι μια σπανιότητα.
Τώρα για το αν έγραφε AU53 και ήταν κατάμαυρο και αν θα το έπαιρνα για 3650............εκεί με προσβάλεις πιστεύω.
Τελοσπάντων καλή καρδιά γιατί  ξέρω πως έχεις. (άλλη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός)
 
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 17, 2014, 06:13:06 μμ »

Αγαπητέ Χρήστο , καμία παρεξήγηση και σε πολλά έχεις Δίκιο.
Θα μου επιτρέψεις όμως , να δικαιούμαι να λέω την άποψη μου,εντάξει είναι ένα πολύ ωραίο Τάληρο με κάποιες γρατζουνιές στο obverse και πάρα πολύ ωραίο reverse.
Ολόψυχα να το χαίρεται ο νέος κάτοχος του γιατί όντως είναι μια σπανιότητα.
Τώρα για το αν έγραφε AU53 και ήταν κατάμαυρο και αν θα το έπαιρνα για 3650............εκεί με προσβάλεις πιστεύω.
Τελοσπάντων καλή καρδιά γιατί  ξέρω πως έχεις. (άλλη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός)
 
Παναγιωτη, εχεις μπει στα συλλεκτικα σχετικα προσφατα και εχεις ζησει αποκλειστικα την τρεχουσα αρρωστημενη κατασταση.  Αυριο θα ξεκινησω συστηματικη εκστρατεια ενημερωσης και στα δυο φορουμ.  Καιρος να απελευθερωθουν οι ελληνες συλλεκτες.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 17, 2014, 06:48:01 μμ »

Αγαπητέ Χρήστο , καμία παρεξήγηση και σε πολλά έχεις Δίκιο.
Θα μου επιτρέψεις όμως , να δικαιούμαι να λέω την άποψη μου,εντάξει είναι ένα πολύ ωραίο Τάληρο με κάποιες γρατζουνιές στο obverse και πάρα πολύ ωραίο reverse.
Ολόψυχα να το χαίρεται ο νέος κάτοχος του γιατί όντως είναι μια σπανιότητα.
Τώρα για το αν έγραφε AU53 και ήταν κατάμαυρο και αν θα το έπαιρνα για 3650............εκεί με προσβάλεις πιστεύω.
Τελοσπάντων καλή καρδιά γιατί  ξέρω πως έχεις. (άλλη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός)
 
Παναγιωτη, εχεις μπει στα συλλεκτικα σχετικα προσφατα και εχεις ζησει αποκλειστικα την τρεχουσα αρρωστημενη κατασταση.  Αυριο θα ξεκινησω συστηματικη εκστρατεια ενημερωσης και στα δυο φορουμ.  Καιρος να απελευθερωθουν οι ελληνες συλλεκτες.

Εξαιρετικά!!!! Στείλε Σύρο ότι εχεις καραBU σε τιμή απλού ακυκλοφόρητου όπως έκαναν παλιά, και ξεκινάμε μαζί εκστρατεία Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Πλάκα κάνω Δημήτρη μην με αρπάξεις. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 17, 2014, 06:57:24 μμ »

Να την κάνεις Δημήτρη μου  την εκστρατεία και μαζί και την κάθαρση του χώρου από τους "'Δήθεν Πονηρούς ".
Πριν ενάμιση χρόνο θυμάμαι είχα στην κατοχή μου Τάληρο 1844 PCGS XF40 αγορασμένο κάτω από 2,5Κ αλλά τότε κάποιος ή κάποιοι μου γ######ε την ψυχολογία.........και φυσικά ως Επιρρεπής και Παρορμητικός (καλά να πάθω) μπήκα σε άλλη φιλοσοφία περί του "Συλλέγειν"............Μάλιστα το αστείο της υπόθεσης είναι πως και ο επόμενος κάτοχος δεν άντεξε ούτε 15 μέρες και το έδωσε  Σαρκασμός...............ενώ μετά το Λοτ που έκλεισε 3630 θυμηθήκαμε την "Σπανιότητα" που αναμφισβήτητα  είναι δε λέω αλλά κοίτα πως αλλάζουνε τα πράγματα. Στριφογύρισμα ματιών

Ιδού η αρρώστεια , Δημήτρη αγοράζω +10% από τον Solferino  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Εξαιρετικά!!!! Στείλε Σύρο ότι εχεις καραBU σε τιμή απλού ακυκλοφόρητου όπως έκαναν παλιά, και ξεκινάμε μαζί εκστρατεία Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Πλάκα κάνω Δημήτρη μην με αρπάξεις. Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 07:14:44 μμ από zobels » Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:15:02 μμ »

Ναι το επαναλαβω γιατι δεν ακουτε:  ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΑ ΚΑΡΑ BU, ΥΠΕΡΤΙΜΩ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΕΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 07:40:52 μμ από dpodaras » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences