Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 03:28:35 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση:  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 30, 2016, 06:30:09 πμ)
υψηλη κατασταση με προβληματα (details) - 18 (54.5%)
Χαμηλοτερη κατασταση, χωρις προβληματα (καθαρος βαθμος) - 15 (45.5%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 33

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΘΑΡΟΣ ΒΑΘΜΟΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ??  (Αναγνώστηκε 7876 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 22, 2016, 06:30:09 πμ »

 Οι πολυ παλιοι Ελληνες συλλεκτες δεν ειχαν τετοιου ειδους διλληματα..
 Σε ενα νομισμα τους ενδιεφερε κυριως η απουσια φθορας και να φαινονται καλα οι λεπτομερειες.
 Το εαν ηταν καθαρισμενο, λιγο εως καθολου τους ενοιαζε.
 Πολλοι μαλιστα τα καθαριζαν οι ιδιοι. Σαρκασμός Σαρκασμός

 Ομως με την ελευση της πιστοποιησης των συλλεκτικων νομισματων και την απολυτη κυριαρχια της στο χομπυ, ο χαρακτηρισμος details (συνηθως λογω ακαταλληλου καθαρισμου, hairlines, χτυπηματων στην περιμετρο, κλπ) σε ενα πιστοποιημενο νομισμα, αυτοματα το υποβαθμιζει και στην τιμη, αλλα και στα ματια των συλλεκτων.

 Δεν ειναι λοιπον σπανιο το φαινομενο, να διαθετει κανεις ενα συγκεκριμενο ποσο για ενα νομισμα που θελει να παρει, και να εχει μονο δυο επιλογες.
 Η να το παρει καθαρισμενο η με αλλα (μικρο) προβληματα σε υψηλη κατασταση (π.χ.UNC Details surface hairlines)
 H, με τα ιδια λεφτα, να το παρει σε χαμηλοτερη κατασταση, αλλα χωρις προβληματα, με καθαρο βαθμο (π.χ XF 45-AU50).
Εσεις τι θα επιλεγατε και γιατι??

Υ.Γ. Η ψηφοφορια αφορα και συλλεκτες που πιστοποιουν την συλλογη τους και οσους μαζευουν raw..

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2016, 06:41:52 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 07:49:05 πμ »

Καλημερα δημητρη! Ωραιο θεμα συζητησης..για μενα,πιστευω οτι εχω λιγο την ιδεολογια των "παλιων συλλεκτων" οπως ειπες ασχετα αν ειμαι συλλεκτης τελευταιας γενιας.για μενα δεν παιζει ρολο η πιστοποιηση,μιας κ προτιμω τα κομματια raw, αλλα στο θεμα της καταστασης με ενδιαφερει ενα νομισμα ππυ θα εχει τις λεπτομεριες του εκει.ουτε τα λουστρα με ενδιαφερουν ουτε το αν εχει χτυπηματα στο ριμ..ειδικοτερα,εχω μια 5αρα γεωργιου περιπου στην κατασταση με αυτην την 10αρα που ανεβασε αλλο μελος εδω,με τα χτυπηματακια στο ριμ.ισως διακρινεται μια υποψια λουστρου αλλα οκ.ειμαι πολυ ευχαριστημενος με εκεινο το κομματι.βεβαια δεν παυει να ειναι γουστα ολα αυτα..οποτε συνοψιζοντας υποστηριζω για μενα πως κομματια που εχουν υψηλες λεπτομεριες για μενα ειναι κομπλε,ακομα και με μικροπροβληματα,απουσια λουστρου κτλ.κ φυσικα απιστοποιητα..καλη σας μερα!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 08:19:03 πμ »

Πιστεύω ότι η επιλογή Details σε συνδυασμό με Raw, είναι η ιδανική επιλογή... για όποιον ξέρει.

Το details έχει να κάνει με διάφορα είδη 'προβλημάτων' στο νόμισμα. Το μεγαλύτερο ποσοστό details είναι για περιπτώσεις που έχουν κάνει το νόμισμα να χάσει τον βαθμό του ανεπιστρεπτί. Αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που με την κατάλληλη θεραπεία, σε 1-2 ή και παραπάνω χρόνια, το νόμισμα παίρνει ξανά καθαρό βαθμό. Όποιος έχει καλό μάτι και γνώσεις μπορεί να ξεχωρίσει αυτές τις περιπτώσεις και εκεί 'χτυπά', για να πάρει νόμισμα υψηλής κατάστασης details raw που στη συνέχεια σε πιστοποίηση θα πάρει καθαρό βαθμό. Κλασσική περίπτωση τα νομίσματα της δεκαετίας του 80, που πολλοί συλλέκτες τα καθάριζαν. Πολλά από αυτά σήμερα έχουν καθαρούς βαθμούς και δίδονται με υψηλότερες τιμές πιστοποιημένα.

Αυτό που έλεγα πάντα για το 'καλό μάτι', ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις... και αποδεικνύεται διαχρονικά. Πολλοί φίλοι συλλέκτες 'πατάνε' επάνω σ' αυτό το προσόν και έχουν χτίσει συλλογάρες. Οι ίδιοι μπορούν να μοιραστούν εμπειρίες τους, μια και 'γω δεν ασχολήθηκα ποτέ με κουτιά και φέρετρα (μπρρρρ)... νομισμάτων.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 08:30:57 πμ »

Αυτό που προτείνει ο Κώστας είναι η σωστή επιλογή, κάνεις μια αξιόλογη συλλογή με πολύ λιγότερα χρήματα. Όμως ανάμεσα σε καθαρισμένο που κάνει μπαμ που πάντα θα κουβαλά την ταμπέλα του καθαρισμένου  και ένα ακαθάριστο χαμηλότερης κατάστασης με την πατίνα του θα προτιμούσα το δεύτερο.
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:27:50 πμ »

Υπαρχει πιστευω και μια τριτη επιλογη αποκτησης νομισματων που μπορει να καταληξει σε επιτυχια.
Νομισματα που απαιτουν συντηρηση για να παρουν καθαρο και καλο βαθμο και που λογο της καταστασης τους
δεν χτυπιουνται.
Μου εχουν τυχει τετοιες περιπτωσεις που το αθροισμα αποκτησης + κοστος συντηρησης εβγαινε πολυ χαμηλοτερα
απο την αξια του τελικου αποτελεσματος.

Προσωπικα δεν μου καθονται νομισματα που εχουν υποστει βαρια ανθρωπινη παρεμβαση,
γενικα ομως θα προτιμουσα μικροτερη συλλογη και πιο "καθαρη"
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 10:12:13 πμ »

Εγω προσωπικα θα ηθελα μια ολοκληρωμενη καθαρη συλλογη νομισματων εστω και με χαμηλωτερο βαθμο, οχι πως στο XF ειναι ασχημα τα νομισματα, για μενα μια χαρα ειναι, δεν θα μου αρεσε ομως να ειχα κομματια που γραφουν cleaned, hairlines, κλπ. Η διαφορα ενος νομισματος AU details η cleaned με ενα καθαρο XF ειναι ελαχιστη με το πρωτο νομισμα μονο που διαβαζεις το καρτελακι της NGC, PCGS ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για αγορα παρα ενα καθαρο νομισμα, η γνωμη μου αυτη. Τωρα αν ειναι ενα σπανιωτατο νομισμα και απουσιαζει απο την συλλογη μου, και λιωμενο να ειναι σιγουρα θα το παρω!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 01:24:57 μμ »

συμφωνω με τον GK,προτιμω ενα καθαρισμενο αλλα με εμφανη τα κορυφαια σημεια ,βασικα ολα ειναι ομορφα αλλα σε μια ιδια τιμη θα προτιμουσα au details-hairlines κτλ αλλα παντα εννοειτε με το τι θεμα εχουν ,τα αλλα με τον καθαρο βαθμο ειναι μη αναστραμμενη η κατασταση τους ,δηλαδη ενα φρυδι του Γεωργιου μια κουρτινα ειναι πατημενα και δεν ξαναεπανερχονται αλλα ενα χερλαιν με την παροδο του χρονου καλυβεται με μια ενδεχομενη πατινα αλλα τα καλα σημεια ειναι ακομα εκει,ωραιο θεμα αλλα με πολλες υποκειμενικες απαντησεις,εξαρταται ξαναλεω τι και πως και το πορτοφολι μας παντα,οσο για τους παλιους αν μπορουσαν τοτε να ξερουν σχετικα με τις εταιρειες και την διαδικτυακη εξελιξη πιστευω οτι δεν θα ρισκαραν σε τοσο βαθμο στα καθαρισματα τους,βασικα εμενα προσωπικα δεν με χαλαει γενικα ο χαρακτηρισμος αλλα το κλικ που κανει στο δικο μου ματι,εχω δραχμη σλαμπαρισμενη και την ιδια ξφ ραου και παντα πρωτα βλεπω-χαζευω -τρελλαινομαι με την υποβαθμισμενη και ασλαμπαριστη γιατι στα ματια μου ειναι ποιο ομορφη
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 01:28:12 μμ »

Ισχυει αυτο που λετε σε καποιες περιπτωσεις, (δηλαδη ενα νομισμα ως εστι και βρισκεται να μην παιρνει καθαρο βαθμο, αλλα με συντηρηση η με χρονια υπομονη και πατιναρισμα να μπορει να τον παρει), αλλα για την καθαροτητα της ψηφοφοριας, ας την αφησουμε απεξω, μιλαμε για details μη αναστρεψιμο.
Με τα ιδια λεφτα, υψηλη κατασταση details η χαμηλοτερη με καθαρο βαθμο? Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 06:33:39 μμ »

Οντως πολυ καλο θεμα, αλλα οι παραμετροι ειναι πολλοι Δημητρη!

details μπορει να παρει ενα νομισμα καρασκουριασμενο αλλα και ενα γρατζουνισμενο! Το πρωτο το κατεστησε ετσι η φυση το δευτερο απροσεξια ανθρωπων! Πιθανον το πρωτο ειναι πιο επιθυμητο απο μεριδα συλλεκτων...

Θα ψηφισω την χαμηλοτερη κατασταση με καθαρο βαθμο γιατι ετσι κι αλλιως δεν τα παω καλα με τα υψηλης καταστασης ας ειναι και προβληματικα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 09:15:52 μμ »

Στα ευκολα μονο ακυκλοφορητα.
Στα μετρια μονο καλο βαθμο.
Στα δυσκολα μονο details. (με τα χρηματα που διαθετω και πολυ μου ειναι  Σαρκασμός)
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 04:41:00 μμ »

Η ψηφοφορια εκλεισε.
Για να ειμαι ειλικρινης, περιμενα περισσοτερη συμμετοχη, για να δουμε που βρισκεται σημερα η συλλεκτικη κοινοτητα σε αυτο το θεμα.
Θα ηταν χρησιμο για να βγαλουμε καποια συμπερασματα.
Ευχαριστω οσους συμμετειχαν με την ψηφο τους η τα σχολια τους.
Δημητρης.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 05:17:48 μμ »

  Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου Δημήτρη, δυστυχώς μου διέφυγε και δεν ψήφισα... Ακούστηκαν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα γράφτηκαν.

  Υπάρχουν βέβαια μερικές εξαιρέσεις αλλά ο κανόνας είναι ένας, από την στιγμή που ξεκίνησε αυτός ο διαχωρισμός με την έλευση των πιστοποιημένων. Καθαρός βαθμός, γιατί είναι θέμα ψυχολογίας!

  Με το που βλέπει η συντριπτική πλειοψηφία των συλλεκτών το ταμπελάκι, χωρίς καθαρό βαθμό, σκέφτεται "ουπς πρόβλημα". Και ασυνείδητα συνήθως, αλλάζει πεζοδρόμιο. Δεν μπορώ να το κατηγορήσω αυτό, καθώς έτσι σκέφτομαι και εγώ. Άσε που θα πλανάται στο μυαλό τους το ερώτημα, αν το δώσουν κάποια στιγμή θα είναι επιθυμητό-ελκυστικό για τους άλλους?

 Κάποτε δεν υπήρχε αυτός ο διαχωρισμός, και συνάμα δεν υπήρχε το άγχος αυτό... Δυστυχώς ο συλλεκτισμός πέρα από τα καλά και τα όμορφα, κρύβει πολλές φορές μέσα του και την ματαιοδοξία αλλά και τον ανταγωνισμό.

 Οι εξαιρέσεις σε αυτόν τον κανόνα , έχουν να κάνουν είτε με τους ανθρώπους που έχουν ξεπεράσει τελείως την ματαιοδοξία και τον ανταγωνισμό είτε με ανθρώπους που μπορούν να διακρίνουν αυτό που δεν μπορούν οι περισσότεροι, δηλαδή την ευκαιρία.

 Εγώ ψηφίζω τον καθαρό βαθμό και προσθέτω καλή κατάσταση έστω και με μικρότερη πληρότητα.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 04:32:07 μμ »

Δημητρη δεν μας ειπες την δικια σου αποψη Γλώσσα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:20:47 μμ »

Την κρατησα για μετα το τελος της ψηφοφοριας, αυτο ειναι και το σωστο.
Η προτιμηση μου ειναι σαφως υπερ του καθαρου βαθμου εναντι της ψηλοτερης καταστασης με προβληματα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:27:26 μμ »

Την κρατησα για μετα το τελος της ψηφοφοριας, αυτο ειναι και το σωστο.
Η προτιμηση μου ειναι σαφως υπερ του καθαρου βαθμου εναντι της ψηλοτερης καταστασης με προβληματα.
παντως επειδη παρακολουθησα και τις 2 που εβαλες υπαρχει ενα συμπερασμα αλλα στο στεκι ειναι μικρη η αποκλιση αυτος ισως εχει να κανει και με την γκαμα των συλλεκτων και το πορτοφολι,δεν ειναι ομως Δημητρη παραδοξο στην ιδια τιμη μια δραχμη του 1910 π.χ αου ντιτειλς αλλα που φαινεται το γοργονιο και αλλα ψηλα σημεια να την αφηνεις για μια ξφ45 με πατημενη ασπιδα για παραδειγμα;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences