Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 04:48:43 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τεταρτακι λουκουμι  (Αναγνώστηκε 23509 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
amp-gold
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 07, 2014, 11:45:44 πμ »

δεν καταλαβαινω γιατι πεσατε να τον φατε (αν θελει καποιος ασ μου το εξηγησει ηρεμα και πολιτισμενα )
το ειπε ξεκαθαρα κανω και δοσεις τι σημαινει αυτο οτι αν καποιος του δωσει αυτα που ζηταει μπορει να το παρει


υγ μακακια μου μεγαλη  που την περασμενη κυριακη που καθοταν 4-5 θεσεις παραπερα δεν του ειπα 1000 τωρα
Φίλε Λεωνίδα,την περασμένη Κυριακή δεν το είχα στα χέρια μου.Οσο για το 1000 τώρα, δεν γινόταν γιατί το πήρα 750 (hammer price) από τον Kuenker +10% προμήθεια και μεταφορικά και εμβαστικά =825 + 12 το slab άρισμα =837.Χ1.2=1004+10 Ευρώ που κρατάει η Τράπεζα σε κάθε εισερχόμενο έμβασμα =1014, συν 19% ΦΠΑ στο "margin" (1004-837=167X19%=31.73).
Aρα 1014+31.73=1045.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 07, 2014, 11:51:49 πμ »

Λεωνίδα απαντώ και στην απορία σου...

Ας έβαζε τιμή πώλησης στο ποσό που επιθυμεί... και όχι να ρίχνει ψαρωτικές δημοπρασίες.
Ξέρουμε όμως τι χαλάει το σχέδιο... το ότι δεν χτυπάνε με την μία στα ύψη, το ότι βάζουν 30$ και 40$ και περιμένουν το τέλος. Αν η δημοπρασία έφτανε σε 1-2 ημέρες τα 2000, θα την έκλεινε για να το δώσει στα 1100 που το έδωσε από πίσω ;; Δε νομίζω...  Κλείσιμο ματιού
Είπαμε, να κάνουμε 1 άντε 2 εξυπηρετήσεις σε φίλους που επιθυμούν κάποιο νόμισμα... αλλά να μην κοροϊδεύουμε κατάμουτρα όλους τους συμμετέχοντες... συνεχώς.

Όσο για την επεξήγηση του πόσο το αγόρασε κλπ τα είπαμε πιο πάνω.
Δεν μας απασχολεί... είναι ελεύθερη αγορά και έχει τους δικούς της κανόνες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 07, 2014, 01:03:09 μμ »

τωρα
Φίλε Λεωνίδα,την περασμένη Κυριακή δεν το είχα στα χέρια μου.Οσο για το 1000 τώρα, δεν γινόταν γιατί το πήρα 750 (hammer price) από τον Kuenker +10% προμήθεια και μεταφορικά και εμβαστικά =825 + 12 το slab άρισμα =837.Χ1.2=1004+10 Ευρώ που κρατάει η Τράπεζα σε κάθε εισερχόμενο έμβασμα =1014, συν 19% ΦΠΑ στο "margin" (1004-837=167X19%=31.73).
Aρα 1014+31.73=1045.


την προπερασμενη ηθελα να πω
το οτι θα ελεγα εγω χ ποσο και εσυ θα ελεγες οχι δεν με συμφερει κατανοητοτατο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2014, 03:48:52 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 07, 2014, 02:28:20 μμ »

Ασφαλώς και διαφωνώ από την πρακτική να ανεβάζω στο e-bay μια  πώληση και να την ανακαλέσω γιατί βρήκα από εκεί πελατεία για απευθείας συμφωνία . Ιδίως όταν  ήδη έχουν  γίνει χτυπήματα, αλλά γιατί τα βάζουμε με τον συγκεκριμένο πωλητή που δεν το γνωρίζω . Εμείς εδώ στο Στέκι δεν ζητήσαμε  ( όχι εγώ προσωπικά αλλά ούτε και αντέδρασα) και ήδη έχει ενότητα στην σελίδα των δημοπρασιών για τις δημοπρασίες των μελών στο  e-bay για τον σκοπό αυτό δεν δημιουργήθηκε. Αν θέλουμε να εφαρμόσουμε την δεοντολογία θα πρέπει να καταργήσουμε και αυτή την σελίδα ,αλλά και πάλι δεν διορθώνουμε τίποτα γιατί εγώ που ξέρω ποίος γνωστός μου πουλά στο  e-bay του ζητάω να μου στείλει σε e- mail τί πουλά κάθε φορά. Άρα η δεοντολογία εξαρτάτε από την στάση προς αυτή του  πωλητή.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 07, 2014, 02:30:20 μμ »

Λεωνίδα απαντώ και στην απορία σου...

Ας έβαζε τιμή πώλησης στο ποσό που επιθυμεί... και όχι να ρίχνει ψαρωτικές δημοπρασίες.
Ξέρουμε όμως τι χαλάει το σχέδιο... το ότι δεν χτυπάνε με την μία στα ύψη, το ότι βάζουν 30$ και 40$ και περιμένουν το τέλος. Αν η δημοπρασία έφτανε σε 1-2 ημέρες τα 2000, θα την έκλεινε για να το δώσει στα 1100 που το έδωσε από πίσω ;; Δε νομίζω...  Κλείσιμο ματιού
Είπαμε, να κάνουμε 1 άντε 2 εξυπηρετήσεις σε φίλους που επιθυμούν κάποιο νόμισμα... αλλά να μην κοροϊδεύουμε κατάμουτρα όλους τους συμμετέχοντες... συνεχώς.

Όσο για την επεξήγηση του πόσο το αγόρασε κλπ τα είπαμε πιο πάνω.
Δεν μας απασχολεί... είναι ελεύθερη αγορά και έχει τους δικούς της κανόνες.

κωστα μου αυτο το κανουν ολοι οταν παρουν μια προσφορα το μετρανε  και  αποφασιζουν αν θα το δωσουν η οχι  το αν θα παει πανω η κατω δεν τον απασχολει αν καποιος το θελει πολυ κατι ας βαρεσει απο την αρχη δυνατα και μετα αστον να το κατεβασει

προσφατα  τα ελεγα με 2 καποδιστριακιδες το βαρεσαν απο 300 ο καθεμνας με το καλημερα
και το νομισμα εμεινε επανω
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 07, 2014, 03:03:49 μμ »

Έτσι είναι Λεωνίδα... άρα... δεν έπεσε κανένας να φάει κανέναν.
Από τη στιγμή που ο ίδιος είπε ότι θα πράττει μ' αυτόν τον τρόπο. Μετά από λίγο καιρό στο eBay, οι δημοπρασίες του, δεν χτυπιούνται εξ' αρχής... και όλοι περιμένουν την τελευταία στιγμή, για να μην 'δίνονται'.
Εύχομαι όλα να του πάνε καλά, επειδή βλέπω ότι 'παίζει' ωραία νομίσματα, αλλά ο χώρος είναι συγκεκριμένος. Και οι πελάτες ακόμη πιο συγκεκριμένοι.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 07, 2014, 03:11:32 μμ »

Έτσι είναι Λεωνίδα... άρα... δεν έπεσε κανένας να φάει κανέναν.
Από τη στιγμή που ο ίδιος είπε ότι θα πράττει μ' αυτόν τον τρόπο. Μετά από λίγο καιρό στο eBay, οι δημοπρασίες του, δεν χτυπιούνται εξ' αρχής... και όλοι περιμένουν την τελευταία στιγμή, για να μην 'δίνονται'.
Εύχομαι όλα να του πάνε καλά, επειδή βλέπω ότι 'παίζει' ωραία νομίσματα, αλλά ο χώρος είναι συγκεκριμένος. Και οι πελάτες ακόμη πιο συγκεκριμένοι.

η θα χτυπιουνται απο την αρχη ψιλα

δες τι γινεται στο στεκι στις δημοπρασιες μενει στα 10 ευρω και απο παρα 3 δευτερολεπτα μεχρι και 2 η τιμη τριπλασιαζει

υγ παντα αναφερομαι σε καλα κομματια 
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 08, 2014, 02:59:41 μμ »

Έτσι είναι Λεωνίδα... άρα... δεν έπεσε κανένας να φάει κανέναν.
Από τη στιγμή που ο ίδιος είπε ότι θα πράττει μ' αυτόν τον τρόπο. Μετά από λίγο καιρό στο eBay, οι δημοπρασίες του, δεν χτυπιούνται εξ' αρχής... και όλοι περιμένουν την τελευταία στιγμή, για να μην 'δίνονται'.
Εύχομαι όλα να του πάνε καλά, επειδή βλέπω ότι 'παίζει' ωραία νομίσματα, αλλά ο χώρος είναι συγκεκριμένος. Και οι πελάτες ακόμη πιο συγκεκριμένοι.

η θα χτυπιουνται απο την αρχη ψιλα

δες τι γινεται στο στεκι στις δημοπρασιες μενει στα 10 ευρω και απο παρα 3 δευτερολεπτα μεχρι και 2 η τιμη τριπλασιαζει

υγ παντα αναφερομαι σε καλα κομματια 
+1!!!
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 08, 2014, 04:21:55 μμ »

Λεο φίλε μου κακός δεν το έκανες θα γλτωναμε  από αυτήν την συζήτηση τώρα.Εγω μιας και είμαι άσχετος από το εβαυ ξερω ότι αν θες κανει συνεννόηση ο Πωλητής με τον αγοραστεί και γλυτώνουν το ποσοστό του εβαυ και παυπαλ.Οποτε αυτά τα γλυτώνεις και αφήνεις την δημοπρασία να τελειώσει.Αν πάλι δεν θέλει το βάζεις με την τιμή που θες και τελειώνει η υπόθεση.Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.Αυτο δεν είναι πέσιμο αλλα κουβέντα.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 08, 2014, 05:44:14 μμ »

δεν καταλαβαινω γιατι πεσατε να τον φατε (αν θελει καποιος ασ μου το εξηγησει ηρεμα και πολιτισμενα )
το ειπε ξεκαθαρα κανω και δοσεις τι σημαινει αυτο οτι αν καποιος του δωσει αυτα που ζηταει μπορει να το παρει


υγ μακακια μου μεγαλη  που την περασμενη κυριακη που καθοταν 4-5 θεσεις παραπερα δεν του ειπα 1000 τωρα
Φίλε Λεωνίδα,την περασμένη Κυριακή δεν το είχα στα χέρια μου.Οσο για το 1000 τώρα, δεν γινόταν γιατί το πήρα 750 (hammer price) από τον Kuenker +10% προμήθεια και μεταφορικά και εμβαστικά =825 + 12 το slab άρισμα =837.Χ1.2=1004+10 Ευρώ που κρατάει η Τράπεζα σε κάθε εισερχόμενο έμβασμα =1014, συν 19% ΦΠΑ στο "margin" (1004-837=167X19%=31.73).
Aρα 1014+31.73=1045.


μια ερώτηση διαδικαστική. το έδωσες 1100 από ότι κατάλαβα. σωστά? αν ναι, αφού σου κόστισε 1045, με το +20% πάει 1250 περίπου. γιατί το έδωσες με μικρό κέρδος? ευχαριστώ.

υγ για μένα αφού είναι δικό σου το νόμισμα, ότι θες το κάνεις, το αποσύρεις, το πουλάς, το διαφημίζεις, δικό σου είναι, όχι του ebay. όχι και να λέμε ότι το ebay είναι χαμένο, μιλάμε για κάτι λίγα δις κέρδη...τώρα το ηθικό απέναντι στα άλλα παιδιά που ενδιαφέρθηκαν...είναι λεπτή η γραμμή...
Καταγράφηκε
amp-gold
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 08, 2014, 10:09:04 μμ »

Βρε Λεωνίδα,το έγραψα αναλυτικά.Στα 1045 κερδίζω 20%. Με 1100 έκανα "jack pot" (λέμε τώρα).
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 08, 2014, 10:11:22 μμ »

Δημήτρης...sorry δεν το είδα το 1.2...σωστός...
Καταγράφηκε
coinsforever
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 09, 2014, 01:33:25 μμ »

 20% ειναι καλα!!
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 09, 2014, 11:34:29 μμ »

20% ειναι καλα!!
δηλαδη αν βρει καποιος μια χρυση λιρα στο δρομο ποσο πρεπει να την πουλησει

230-240 αρα ανυπολογιστο κερδος
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences