Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 12:11:55 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 14850 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:44:34 μμ »

XF45 cleaned

τοσο εξω επεσα??  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα αλλα ενταξει,το καταλαβαινω γιατι ειναι και μεγαλο νομισμα..δεν ειναι μικρο να φθειρεται ευκολα..αλλα καθαρισμενο γιατι? εχει hairlines που δεν φαινονται απο την φωτο?
Αν πήγαινε έτσι όπως είναι στη φώτο θα έπαιρνε βαθμό κανονικά.
Στα χέρια μου ήλθε μετά από ένα καθάρισμα που έφαγε από φίλο συλλέκτη πριν από αρκετά χρόνια και δεν πρόλαβε να κάνει αρκετή πατίνα.
Πάντως για να μαθαίνουμε και οι νεότεροι, το δικό μου τάληρο έχει διαφορά στην οδόντωση από κάποια άλλα.
Προς θεού δε λέω ότι τα άλλα δεν είναι γνήσια, απλά το θέτω ως πληροφορία για να γνωρίζουμε.
Ο Δημήτρης έχει βαθειά γνώση στο συγκεκριμένο νόμισμα και τον εμπιστεύομαι απόλυτα.
Βέβαια προτίμησα να αγοράσω νόμισμα με την οδόντωση που αποδέχονται οι εταιρείες ως γνήσιο για να είμαι 100% σίγουρος.

Η δική σου οδόντωση είναι η μειοψηφία στα τάληρα του 1851.  Βεβαια είναι η double die μήτρα η οποία έχει προβληματίσει τις εταιρείες στο παρελθόν Κλείσιμο ματιού  Παρ' όλα αυτά όμως είναι γνήσιο χωρίς αμφιβολία.
Ναι το ξέρω Δημήτρη ότι η πλειοψηφία είναι αυτών με το μικρό κενό.
Τώρα αν είναι απο διορθωμένη μήτρα, αυτό είναι κάτι που το ακούω πρώτη φορά από σένα (όσο ζεις μαθαίνεις) αν και δε βλέπω πουθενά διπλό κτύπημα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:48:12 μμ »

Δε καταλαβαινω το σκεπτικο, δηλαδη αν πατιναριστει θα εξαφανιστουν τα hairilnes και δε θα φαινονται απο τους graders?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:53:20 μμ »

Δε καταλαβαινω το σκεπτικο, δηλαδη αν πατιναριστει θα εξαφανιστουν τα hairilnes και δε θα φαινονται απο τους graders?
Σε βαθμούς XF και AU τα hairlines δεν έχουν μεγάλη σημασία.
Μιλάμε για hairlines και όχι γρατζουνιές ή χτυπήματα στο πεδίο.
Τα hairlines παίζουν μεγάλο ρόλο στις MS καταστάσεις.
Αν ένα παλιό προσεκτικό καθάρισμα έχει καλυφθεί από μια όμορφη πατίνα τότε βαθμός μπαίνει σίγουρα και δεν γυρνάει το νόμισμα Cleaned.
 
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:56:37 μμ »

Είναι δύο μήτρες Ηλία, το έχω επισημάνει πολλές φορές.  Φέρτο μαζί σου στην μάσα να σου δείξω Φιλί
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:58:13 μμ »

Είναι δύο μήτρες Ηλία, το έχω επισημάνει πολλές φορές.  Φέρτο μαζί σου στην μάσα να σου δείξω Φιλί
Τι θα φάμε?
Εγώ πάντως θα πάρω το γνωστό. Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 05:00:35 μμ »

Είναι δύο μήτρες Ηλία, το έχω επισημάνει πολλές φορές.  Φέρτο μαζί σου στην μάσα να σου δείξω Φιλί
Τι θα φάμε?
Εγώ πάντως θα πάρω το γνωστό. Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Συλλέκτης στα κάρβουνα ή με πατάτες στο φούρνο? Έκπληξη
Καταγράφηκε

Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 05:19:04 μμ »

Όπως έλεγαν και οι αρχαίοι Λατίνοι, το νόμισμα του Καίσαρα δεν αρκεί να ΕΙΝΑΙ γνήσιο : -Πρέπει και να ΦΑΙΝΕΤΑΙ γνήσιο.

Ο χαρακτηρισμός, από έγκυρο πιστοποιητή,  ενός νομίσματος ως πλαστού, δημιουργεί τεκμήριο της πλαστότητάς του. Τεκμήριο ουσιαστικά αμάχητο, δυστυχώς. Μόνος τρόπος, όπως σωστά επεσήμανε και ο Haros, να ανατραπεί μια τέτοια διάγνωση, είναι να προκληθεί μια άλλη, διαφορετικού πιστοποιητή, αντίθετη της πρώτης.

Σαφώς θα υπάρχουν εμπειρότατοι Έλληνες συλλέκτες που ενδεχομένως να θεωρούν το νόμισμα ως  γνήσιο. Το πρόβλημα είναι ότι κανείς απ’ αυτούς δεν έχει τη δυνατότητα να το κλείσει σε κουτί. Και βέβαια, το πιο κρίσιμο όλων είναι το εξής : -Ποιος απ’ όσους διαρρηγνύουν  τα ιμάτιά τους περί της εγκυρότητας του νομίσματος είναι διατεθεμένος να το αγοράσει, ούτως εχόντων των πραγμάτων ; -Και έναντι ποιού τιμήματος ;
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 05:52:06 μμ »

Γιαννη καλοριζικο και να το χαιρεσε.
Μην ξανακανεις λαθος κατηγορια,θα παρεις τιμωρια να γραψεις εκατο φορες ολα τα νομισματα του Οθωνα.
Χαρε ολα ωραια τα γραφεις ,εκεινο  το ,,πολυ το κουρασαμε,,τι το ηθελες?
Φαινετε σαν να μιλαγατε για κανενα χρεπι και γραφτηκαν σελιδες ανευ λογου.Αμα κουραστηκες για το 5ληρο του 51
τι θα εγραφες στα κατοχικα (Αντωνη δεν υπονοω τιποτα) η σε κανενα φτηνο νομισμα που εχουν γραφτει σελιδες ολοκληρες?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 05:53:59 μμ »

Ηλια ωραιο το ταληρο,,,ποιο ωραιο στην 1η φωτο βεβαια,,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 05:55:24 μμ »

Ηλια ωραιο το ταληρο,,,ποιο ωραιο στην 1η φωτο βεβαια,,,,
Ευχαριστώ Θανάση, σε μερικά χρονάκια έτσι θα είναι πάλι αν βγει απ' το κουτάκι.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 05:56:30 μμ »

Ηλια ωραιο το ταληρο,,,ποιο ωραιο στην 1η φωτο βεβαια,,,,
Ευχαριστώ Θανάση, σε μερικά χρονάκια έτσι θα είναι πάλι αν βγει απ' το κουτάκι.
Και δεν το βγαζεις?περνανε οι μερες χωρις να το καταλαβεις,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 06:00:27 μμ »

Ηλια ωραιο το ταληρο,,,ποιο ωραιο στην 1η φωτο βεβαια,,,,
Ευχαριστώ Θανάση, σε μερικά χρονάκια έτσι θα είναι πάλι αν βγει απ' το κουτάκι.
Και δεν το βγαζεις?περνανε οι μερες χωρις να το καταλαβεις,,,
Πες το ψέμματα.
Θα γεράσουμε χωρίς να το καταλάβουμε.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:14:41 μμ »

Θα ήθελα να σημειώσω εάν εγώ είχα στα χέρια μου αυτό το νόμισμα, γνωρίζοντας ότι μια εταιρεία (NGC) το έχει χαρακτηρίσει ως πλαστό, ακόμη και εάν ήμουν 100% σίγουρος ότι ειναι γνήσιο, θα με έτρωγε μέσα μου και σίγουρα θα το έστελνα και στην αντίπαλη εταιρεία (PCGS). Απλώς για να επιβεβαιώσω την γνησιότητα του, και έτσι να αυξήσω την μεταπωλητική του αξία (εντός και, κυρίως, εκτός συνόρων).

Το ερώτημα είναι τι θα γινόταν αν επέστρεφε και από εκεί με το χαρακτηρισμό του πλαστού.... Σίγουρα θα αναρωτιόμουν που ακριβώς βασίστηκαν οι graders για να το βγάλουν πλαστό. Βασίστηκαν στο ίδιο χαρακτηριστικό ή σε διαφορετικά χαρακτηριστικά; Να μην ξεχνάμε, δεν μιλάμε για graders πριν 4-5 χρόνια που δεν είχαν την κατάλληλη παιδεία για το ελληνικό νόμισμα αλλά για graders που εχουν διαβάσει πολύ, έχουν πιστοποιήσει πάρα πολλά ελληνικά νοίισματα, με τεράστια πείρα και τεχνολογία.

Επίσης πιστεύω ότι και αυτοί που ισχυρίζονται την γνησιότητα του, αν ήταν δικό τους, θα το έστελναν στην PCGS. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος. Ας μας πουν οι ίδιοι.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:25:14 μμ »

Μα και πάλι αν η δευτερη εταιρεία το βγάλει γνήσιο,θαχεις ενα 50-50. Θα μπορείς βεβαια να λες ότι έχεις ένα νόμισμα που έχει μπερδέψει τους επαγγελματιες graders, πραγμα καθόλου εύκολο
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:39:30 μμ »

Μα και πάλι αν η δευτερη εταιρεία το βγάλει γνήσιο,θαχεις ενα 50-50. Θα μπορείς βεβαια να λες ότι έχεις ένα νόμισμα που έχει μπερδέψει τους επαγγελματιες graders, πραγμα καθόλου εύκολο
Σίγουρα. Θα αισθανόμουν όμως λίγο καλύτερα με ενα 50-50 παρά με μια διπλή σπόρριψη.
(Που νιώθεις καλύτερα, όταν σε αποριρίψει η πρώτη και ρίξεις την δεύτερη ή όταν φας διπλή χυλόπιτα;  Σαρκασμός - εκτός και εάν δεν σε πειράζει οπότε κανένα πρόβλημα)

Πέρα της πλάκας, μιλάμε για πιστοποίηση γνησιότητας και οχι περί απόκλισης βαθμού. Κάπου σε προηγούμενο θέμα διάβασα οτι και εκει υπάρχουν πολλά παραδείγματα πιστοποίησης πλαστών νομισμάτων αλλά πρέπει να πας να φας με τα παιδιά για να μάθεις.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences