Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 02:09:43 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 14853 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 20, 2013, 07:25:12 μμ »

Αυτό το συγκεκριμένο έχει δημιουργήσει τον δικό του μύθο τους τελευταίους μήνες, εν συντομία η NGC απεφάνθει ότι είναι πλαστό, ενώ ικανοποιητικός αριθμός συλλεκτών ωρύεται περί του αντιθέτου. Για να ακούσω σχόλια, ελεύθερα όπως λέει και ο φίλος Γιώργος Χαμόγελο Μόνο να παρακαλέσω σε όσους γνωρίζουν τα τεκτενόμενα να μην αναφερθούν σε ονόματα, δεν χρειάζεται, απλά για κουβεντούλα...
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 08:39:43 μμ »

το κομματι το ειχα στα χερια μου για 3 μηνες περιπου. μεχρι να το αντικαταστησω με αλλο .το μονο του ελαττωμα  ειναι ενα κακο καθαρισμα .συγχαρητηρια για την αγορα σου συνονοματε .τα αλλα ολα ειναι παραμυθια περι πλαστου.
Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 08:42:36 μμ »

το κομματι το ειχα στα χερια μου για 3 μηνες περιπου. μεχρι να το αντικαταστησω με αλλο .το μονο του ελαττωμα  ειναι ενα κακο καθαρισμα .συγχαρητηρια για την αγορα σου συνονοματε .τα αλλα ολα ειναι παραμυθια περι πλαστου.


δηλαδη ειναι γνησιο το νομισμα?? 1η φορα βλεπω στο ποτρετο του Βασιλια να βαζουν και τον θωρακα και μιλω για τις περισσοτερες χωρες
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 09:30:56 πμ »

ας ξεκινησουμε απο τα βασικα...βαρος-διαστασεις ειναι οκ? λογικα ναι,αν περασε απο αρκετους συλλεκτες και μπορουν να φερουν αποψη οτι δεν ειναι πλαστο..μετα,οδοντωση?
το μονο που θα με παραξενευε και θα μου εβαζε υποψιες οτι ειναι μουφα,ειναι λιγο τα γραμματα στον εμπροσθοτυπο,τα οποια αν παρατηρησουμε δεν ειναι ''τελεια'' τυπωμενα (ισως και χαρακτηριστικο της περιοδου σε αρκετα νομισματα) οπως επισης και εκεινη η ''λακουβιτσα'' στα φυλλα του οπισθοτυπου,η οποια αν θυμαμαι καλα,εχει ξαναεμφανιστει παλιοτερα τετοιο σημαδι και σε αλλα νομισματα του οθωνα..με σιγουρια δεν μπορω να πω κατι γιατι δεν εχω ασχοληθει με οθωνα και ειδικα στα ταληρα.παντως στα ματια μου δειχνει αρκετα αξιολογο για να ειναι πλαστο... :-\ευχομαι να εχει κανει λαθος η εταιρεια..δεν το ξαναστελνεις και στην αλλη να διασταυρωσεις αποψεις??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 01:23:20 μμ »

Το νομισμα ειναι δικο σου τωρα πια η απλως δημοσιευεις τις φωτο για εγκυκλοπαιδικους λογους?
Το ρωταω γιατι η ιστορια του συγκεκριμενου ειναι πανευκολο να βρεθει γκουγκλαροντας ,καθως και ολη η κουβεντα περι αυτου σε αλλο φορουμ,με ονοματα και επιθετα των εμπλεκομενων.
Το σιγουρο ειναι οτι αν ειναι πλαστο στις φωτο που δημοσιευεις δεν μπορει να φανει,γιατι αν ηταν τοσο εμφανως πλαστο που αρκουσε μια φωτο για την διαπιστωση,δεν θα ειχε γινει τοσο ντορος.
Εγω δεν εχω καταλαβει το εξης στην ολη υποθεση.
Αφου μια απο τις δυο μεγαλυτερες εταιρειες πιστοποιησης το γνωματευσε ως πλαστο αλλα καποιοι συλλεκτες εχουν διαφορετικη γνωμη, ΓΙΑΤΙ ο τωρινος ιδιοκτητης δεν δινει 30 ευρω να το στειλει στην  PCGS να τελειωνει το θεμα?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 01:28:12 μμ »

Έχω πολύ περισσότερη εμπιστοσύνη στους Έλληνες συλλέκτες απο τον οποιοδήποτε grader που σε 30-40 δεύτερα καλείται να μας πει αν είναι ή δεν είναι γνήσιο.
Και εφόσον η γνώμη που επικρατεί στην συλλεκτικη κοινοτητα ειναι οτι ειναι γνησιο, εγω ετσι το αποδεχομαι!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 01:45:02 μμ »

O "οποιοσδηποτε γκρειντερ" ειναι επιστημων νομισματολογος, κανει την διαπιστωση-βαθμολογηση βασει συγκεκριμενου πρωτοκολλου και διαδικασιας,εχει στα χερια του ,περα απο βιβλιογραφια και καταλογους,και τα απαραιτητα οργανα τελευταιας τεχνολογιας για να κανει την δουλεια του,για την οποια πληρωνεται.
Η "συλλεκτικη κοινοτητα" ειναι ενα τελειως ανομοιογενες και ετεροκλητο συνολο που αποτελειται απο συλλεκτες μεγαλης η μικροτερης πειρας, μεγαλης η μικροτερης εξειδικευσης και συνηθως ΔΕΝ εχει ενιαια γνωμη για οτιδηποτε.(ο καθενας εχει και απο μια).
Κανουν οι επαγγελματιες γκρειντερς λαθη?
Φυσικα και κανουν, σπανιοτατα μεν ,αλλα κανουν.
Κανουν οι συλλεκτες, ακομα και οι πιο εμπειροι λαθη?
Φυσικα και κανουν ,ποιος μπορει να ισχυριστει στα σοβαρα το αντιθετο?
Εγω παντως επιμενω,γιατι δεν το στελνετε στην ετερη μεγαλη εταιρεια για να δειτε τι ψαρια πιανει,αλλα επαναφερετε ενα θεμα που εχει εξαντληθει και συζητηθει κατα κορον σε αλλους χωρους?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 02:44:00 μμ »

Το νόμισμα είναι πλέον δικό μου και ο λόγος που το σήκωσα είναι απλά για να γίνει κουβέντα, εγώ προσωπικά είμαι βέβαιος για τη γνησιότητά του. Δεν θέλω ούτε να πειστώ ούτε τίποτα άλλο, είναι όμως ένα δύσκολο νόμισμα που αρκετοί φίλοι ίσως να μην έχουν δει ποτέ τους και θεώρησα σωστό να δοθούν ορισμένα στοιχεία είτε γνησιότητας, είτε πλαστότητας ώστε να αποφευχθούν τυχόν κακοτοπιές. Σας αρκεί αυτό ως λόγος;; Δεν πιστεύω οι πάντες εδώ μέσα να έχουν παρακολουθήσει την συζήτηση που έγινε σε έτερο σαιτ, αν αυτό ισχύει τότε να ζητήσω συγνώμη και να παρακαλέσω να κλείσει το θέμα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 03:07:15 μμ »

Το νόμισμα είναι πλέον δικό μου και ο λόγος που το σήκωσα είναι απλά για να γίνει κουβέντα, εγώ προσωπικά είμαι βέβαιος για τη γνησιότητά του. Δεν θέλω ούτε να πειστώ ούτε τίποτα άλλο, είναι όμως ένα δύσκολο νόμισμα που αρκετοί φίλοι ίσως να μην έχουν δει ποτέ τους και θεώρησα σωστό να δοθούν ορισμένα στοιχεία είτε γνησιότητας, είτε πλαστότητας ώστε να αποφευχθούν τυχόν κακοτοπιές. Σας αρκεί αυτό ως λόγος;; Δεν πιστεύω οι πάντες εδώ μέσα να έχουν παρακολουθήσει την συζήτηση που έγινε σε έτερο σαιτ, αν αυτό ισχύει τότε να ζητήσω συγνώμη και να παρακαλέσω να κλείσει το θέμα.

συμφωνω με τα παραπανω.εγω προσωπικα δεν γνωριζω ουτε τα προσωπα ουτε τις συζητησης που εχουν γινει..δεν ειμαι μελος σε αλλο φορουμ οποτε για μενα και για αρκετους σαν εμενα αυτα ειναι μαθηματα.στο κατω κατω,ο γιαννης μπορει να εχει πειστει οτι ειναι γνησιο η πλαστο,ακομα και αν κανει λαθος.αλλα το να το συζητησουμε και να ανταλλαξουμε αποψεις,πιστευω δεν ειναι κατι ασχημο.ουτως η αλλως αυτη ειναι η ουσια του φορουμ..τι να πουμε δηλαδη στους νεους η παλιους συλλεκτες που ρωτανε για τιμες και εκτιμησεις ενω αρκετοι γνωριζουν ηδη? να τους πουμε ''δεν σου λεμε,τα εχουμε ξαναπει'' ?? ολα τα λεω με φιλικο παντα τροπο και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης με κανεναν... Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 03:29:17 μμ »

Το νόμισμα όσο αφορά τη διάμετρο είναι εντάξει, σε βάρος ζυγίζει 21,93 γραμμάρια ενώ το βάρος νομισματοκοπείου είναι 22,385 οπότε έχουμε μία φύρα τις τάξεως των 0,455 γραμμαρίων η οποία κατά τη γνώμη μου είναι αποδεκτή λόγω καταστάσεως. Τώρα αν δείτε το μάτι του βασιλέως θα δείτε μία οπή η οποία είναι συνηθισμένη σε νομίσματα τα οποία τοποθετούνταν σε κόσμημα, οπότε έχουμε μία ένδειξη για πιο λόγο το νόμισμα έχει φθαρεί σε αυτό το σημείο, ήταν σε θήκη. Τώρα για πιο λόγο του τρυπούσαν το μάτι; φαντάζομαι κάτι σαν εκδίκηση όπως λέμε και σήμερα να του βγει το μάτι; ποιος ξέρει. Επίσης η οδόντωσή του είναι σωστή και μάλιστα φέρει το χαρακτηριστικό κατέβασμα σε δύο από τα δοντάκια, χαρακτηριστικό της μήτρας. Κάποια στιγμή θα σηκώσω και φώτο από την οδόντωση ώστε να δείτε τι εννοώ; Τώρα τα ενδιαφέροντα στοιχεία, μπροστά από το πρόσωπο του Όθωνα διακρίνονται ίχνη του προηγούμενου νομίσματος πάνω στο οποίο κόπηκε, κατά εφαρμογή νόμου του 1843 βάσει του οποίου επιτρεπόταν σε ιδιώτες να προσκομίζουν ασήμι στο νομισματοκοπείο και να λαμβάνουν νομίσματα, υπάρχει πιστοποιημένη δραχμή και τάλιρο 1851 με ακόμα πιο εμφανή ίχνη. Από τα ίχνη αυτά συμπεραίνουμε ότι το νομισματοκοπείο δεχόταν και ασημένια νομίσματα άλλων χωρών και όχι μόνο ασημένια σκεύη και πιθανότατα τα νομίσματα σωστής διαμέτρου όπως τα ισπανικά δίστηλα, χρησιμοποιούνταν ως έτοιμοι δίσκοι, ώστε να γλυτώνεται το όποιο λιώσιμο και αναχύτευση. Βέβαια αυτά είναι εικασίες όμως έχουν εμφανιστεί ισχυρά πειστήρια για την ορθότητά τους. Εν πάσει περιπτώσει αυτά είναι κάποιες λεπτομέρειες που εγώ τουλάχιστον έχω εντοπίσει πάνω στο συγκεκριμένο, θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες. Σας ευχαριστώ για την ανοχή σας...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 03:34:21 μμ »

Φιλε Κωστακη,
 Ο johnmak εβαλε το θεμα στις "εκτιμησεις",δεν το εβαλε ως παρουσιαση ενος νομισματος.
Ουτε εγω ειχα διαβασει την συγκεκριμενη υποθεση στο αλλο φορουμ, αλλα με τα στοιχεια που εδωσε ο ιδιος,το γκουγκλαρα και το ειδα.
 Στην αλλη συζητηση ,υπηρχαν πιο καθαρες φωτο απο αυτες που μπηκαν εδω και εκει φαινονταν στην επιφανεια ποροι, οι οποιοι απο καποιον συλλεκτη θεωρηθηκαν ως πιθανη ενδειξη πλαστου,αλλα αμεσως μετα ειπε οτι μπορει να ειχε φορεθει σε κοσμημα,γιατι η επαφη-τριβη με το δερμα δημιουργει πορους.(αρα ουτε αυτο ειναι ενδειξη πλαστοτητας)
Κατα τα αλλα κανεις δεν ειπε οτι υπαρχουν ενδειξεις πλαστοτητας,ουτε και εδω που το εβαλε θα βρει κανεις.
Το γεγονος ομως ειναι οτι το νομισμα ειχε επιστραφει απο την NGC ως ΠΛΑΣΤΟ.
Και εξεφρασα την απορια (μιας και οπως ειπε ο ιδιος το ανεβασε για να γινει κουβεντα και δεχεται αποψεις) γιατι δεν το εστειλε στην pcgs για να παρει απαντηση οριστικη,αλλα το ανεβασε εδω ,αναφεροντας και την προιστορια του.
Δηλαδη εδω θα βρεθει καποιος που να πει τι ακριβως? αφου ενδειξεις πλαστοτητας απο τις φωτο δεν υπαρχουν.
Απορια εξεφρασα, δεν ειναι η θεση μου να πω στον καθενα τι θεμα να ανεβασει η να μην ανεβασει, να μην εχουμε παρεξηγησεις μεταξυ μας αδικα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 03:48:03 μμ »

Οπότε φίλε haros που καταλήγει ο συλλογισμός σου; ότι επειδή η ngc το είπε ΠΛΑΣΤΟ πρέπει να το στείλω στη pcgs ώστε να με δικαιώσει που το θεωρώ γνήσιο; δεν ζήτησα να μου βεβαιώσει κανείς την γνησιότητά του, εφόσον έδωσα 1600 ευρώ για να το πάρω το θεώρησα αυτονόητο ότι δε χρειάζομαι πειστήρια γνησιότητας ή μήπως ότι είναι δύσκολο το θέμα και λόγω πιθανής έλλειψης γνώσεων δεν θα πρεπε να μπω στη διαδικασία να το σηκώσω σε ένα φόρουμ νομισματικής;
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 03:52:13 μμ »

παντως συμφωνω οτι απο τις φωτο δεν διακρινεται κατι που να δειχνει πλαστοτητα,τωρα που το εκανα συγκριση με ενα αλλο που βρηκα στο ιντερνετ σε μς+++.....αν οπως ειπες σε αλλο φορουμ υπαρχουν καλυτερες φωτο,αν θελει και ο γιαννης ας τις ανεβασετε εδω να δουμε και περισσοτερες λεπτομεριες..
το να το στειλει στην pcgs το ειπα και εγω στο πρωτο μου μηνυμα.αλλα μεχρι να θελησει να το στειλει,αν το κανει,μπορουμε απλα να το ''περιεργαστουμε'' εμεις εδω μπας και μαθουμε τιποτα παραπανω.. Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:01:51 μμ »

Αυτό είναι της συλλογής μου που έχει μπει σε κουτί.

Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:02:54 μμ »

Οπότε φίλε haros που καταλήγει ο συλλογισμός σου; ότι επειδή η ngc το είπε ΠΛΑΣΤΟ πρέπει να το στείλω στη pcgs ώστε να με δικαιώσει που το θεωρώ γνήσιο; δεν ζήτησα να μου βεβαιώσει κανείς την γνησιότητά του, εφόσον έδωσα 1600 ευρώ για να το πάρω το θεώρησα αυτονόητο ότι δε χρειάζομαι πειστήρια γνησιότητας ή μήπως ότι είναι δύσκολο το θέμα και λόγω πιθανής έλλειψης γνώσεων δεν θα πρεπε να μπω στη διαδικασία να το σηκώσω σε ένα φόρουμ νομισματικής;

παντως φιλε μου χωρις να ξερω και πολλα εφοσον εδωσες τοσα χρηματα, στην θεση σου δεν θα δυσταζα να το στειλω για αλλη μια πιστοποιηση η οποια μπορει και να σε δικαιωσει και να εχεις κατι ακομα πιο ισχυρο στα χερια σου! ταπεινη μου γνωμη
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences