Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 20, 2024, 10:05:14 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τη γνώμη σας  (Αναγνώστηκε 35292 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 03, 2014, 06:12:45 μμ »

Συγχαρητήρια Παναγιώτη, έγινες εξαίρετος φωτογράφος νομισμάτων, θα πρέπει να σου φάνηκε χρήσιμο το βιβλίο μου.

Και επί τη ευκαιρία, το νέο εξώφυλλο του βίβλου μου, μου πήρε μια βδομάδα για να το κατασκευάσω.

Φίλε μου νομίζω πως η εστίαση κοντινών αποστάσεων λέγεται macro και όχι micro...
Σωστά το γράφει στο εξώφυλλο.
Καταγράφηκε

chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 03, 2014, 06:25:58 μμ »

Συγχαρητήρια Παναγιώτη, έγινες εξαίρετος φωτογράφος νομισμάτων, θα πρέπει να σου φάνηκε χρήσιμο το βιβλίο μου.

Και επί τη ευκαιρία, το νέο εξώφυλλο του βίβλου μου, μου πήρε μια βδομάδα για να το κατασκευάσω.

Φίλε μου νομίζω πως η εστίαση κοντινών αποστάσεων λέγεται macro και όχι micro...

Αγαπητέ φίλε, λάθος νομίζεις !!! στην ουσία και οι δυο όροι εννοούν το ίδιο πράγμα.  Διάβασε παρακάτω και θα καταλάβεις.

1) Ο όρος μάκρο (Macro) είναι συχνά παρεξηγημένος, και πολλοί νομίζουν ότι σημαίνει τη πολύ κοντινή στο θέμα φωτογράφηση. Όμως η Macro -φωτογράφηση σημαίνει την αναλογία εικόνας-αντικειμένου από 1:1 και μεγαλύτερη. Δηλαδή η φωτογραφία να είναι ίσου ή μεγαλύτερου μεγέθους από το αντικείμενο. Το πόσες φορές μεγαλώνει το αντικείμενο για να καλύψει το καρέ λέγεται ποσοστό μεγέθυνσης και συμβολίζεται αντίστοιχα με 1x, 2x, 3x κλπ.

2) Close- up θεωρείτε η φωτογραφία οποιουδήποτε θέματος σε πολύ κοντινή απόσταση. Διεθνή ονομασία Gro plan. Αυτό δεν χρειάζεται απαραίτητα να προέρχεται μόνο από έναν macro φακό. Άνετα με έναν τηλεφακό μπορούμε να πάρουμε μια κοντινή φωτογραφία στο θέμα μας, και να μας το μεγεθύνει.

3) Micro, τώρα, είναι μια λέξη που είναι πιο γνωστή για τη χρήση στη λέξη μικροσκόπιο, συνήθως χρησιμοποιείτε για πολύ κοντινές αποστάσεις π.χ. 2-3 εκατοστα, και δηλώνει μια υπέρ μεγέθυνση της φωτογραφίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2014, 06:37:36 μμ από chrysos » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1058



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 03, 2014, 07:49:16 μμ »

Μια χαρά βγήκε Παναγιώτη.




Μια χαρα τη φωτογραφια ο Πανος, αλλα μια χαρα και η πατινα Ηλια. Πες μου,σε ποσους βαθμους  το φουρνισες  για ποση ωρα, και αν θελει και αλουμινοχαρτο; Η εκανες το κολπο της πατατας;
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 03, 2014, 09:20:25 μμ »

Δημήτρη από ότι ξέρω ο Ηλίας το πήρε έτοιμο σε slab ANACS. Πάντως ο οφθαλμός ερεθίζεται μόλις το κοιτάζει.
Άλλο περίμενα να σχολιάςεις.......προυφ 20ρικο 1960 Έκπληξη , αισθάνομαι ευτυχής που το έπιασα .
Λιάκο καλορίζικο το GEM Proufaki ,  όλα τα λεφτά Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1058



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 03, 2014, 09:44:06 μμ »

Slab Anacs small = GUARANTEED NATURAL TONING IN A REASONABLE AMOUNT OF TIME (2-3 YEARS MINIMUM γιατι αυτα τα σλαμπακια μονο αεροστεγη δεν ειναι).

Για οποιον εχει δει και μια δραχμη του 1851 Ανακς 62 με χρωμα, αυτη τη θυμαμαι ΚΑΤΑΣΠΡΗ το 1999 με τιμη τοτε ενα μυριο, που στο τσακ με προλαβε αλλος, με την ιδια ιδεα, δηλαδη να σπρωξει ενα σωρο αναμνηστικα χρυσα Ελληνικα 1980-1996 χωρις ΟΧΙ η ΒΟΛΛΕΥ μεσα. Τι να κανουμε;

Απιστευτης ομορφιας 20δραχμο.

Και στο προυφ 20 δραχμο του Δημητρη εχεις κανει φοβερη δουλεια, αν και παρ'οτι ειναι 66, ποτε δεν θα πλησιασει σε ομορφια το προυφ 65 πρωην Πολυδωρα, που πουληθηκε μπιρ μπαρα κατω απο 1000 ευρω, με μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κοκκινη πατινα εμπρος, και πηγε στο γιατρο του Λος Ατζελες που τοσο αγαπαμε.  Μεγάλο χαμόγελο

Τις φωτογραφιες του πρωην Πολυδωρα πρεπει να τις εχω σωσει, αλλωστε ηταν τραβηγμενες απο τον Τζερεμυ πουναι κι αυτος καπταιν ( and Tenille) στις φωτογραφιες των νομισματων που πουλαει για λογαριασμο αλλων, οπως ενα πανεμορφο Κυπριακο 18πιαστρο 1921 PCGS MS62 PQ for the grade, Κυπριοι συλλεκτες, ΣΠΕΥΣΑΤΕΕΕΕ, γιατι δεν θα δειτε τετοιες τιμες στου Μπαλντουιν, ασε που το συγκεκριμενο κομματι δεν παιζει στη δημοπρασια που πηγε κι ο Βασιλης τον οποιο πηρα χτες απ'το λιμανι και τον πηγα Μαρουσι πριν τον αποχαιρετησω.

Δ
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 03, 2014, 09:45:38 μμ »

Πάνο εάν δε βαριέσαι να σου δώσω και ένα ANACS 30άρι '63 MS67 με τρελά χρώματα.
Δημήτρη απ΄ότι ξέρω στα παλιά ANACS τα νομίσματα παίρνουν φοβερά χρώματα.
Δεν ξέρω αν ευθύνεται το πλαστικό που χρησιμοποιούσε η ANACS αλλά με την κατάλληλη έκθεση στο φως παίρνεις τέτοια αποτελέσματα.
Το συγκεκριμένο νόμισμα το είχε σλαμπάρει ο Νίκος (sentouki) πριν πολλά χρόνια και με διαβεβαίωσε πως το νόμισμα ήταν αστραφτερό λευκό.
Μάλλον το πλαστικό έχει μέσα και άμυλο από πατάτα. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
  
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 03, 2014, 09:51:56 μμ »

Αυτο με την πατατα δεν το καταλαβα Απορία
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 03, 2014, 09:53:14 μμ »

Δημήτρη (Digo) έπρεπε να γίνεις νομισματολόγος και όχι Αρχιτέκτων, πολύ γουστάρω τη ροή σκέψης σου και τις γνώσεις σου.
ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!!!!!!!! Έκπληξη
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 03, 2014, 09:57:43 μμ »

Δημήτρη (Digo) έπρεπε να γίνεις νομισματολόγος και όχι Αρχιτέκτων, πολύ γουστάρω τη ροή σκέψης σου και τις γνώσεις σου.
ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!!!!!!!! Έκπληξη
Πάνο ο Δημήτρης είναι από τους παλιούς στο χώρο οπότε οι γνώσεις είναι ανάλογες της εμπειρίας, το ότι θέλει 2-3 χρόνια δεν το ήξερα.
Νόμιζα ότι θέλει παραπάνω χρόνια για να χρωματίσει όλο το νόμισμα.
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 03, 2014, 09:58:21 μμ »

Συγχαρητήρια Παναγιώτη, έγινες εξαίρετος φωτογράφος νομισμάτων, θα πρέπει να σου φάνηκε χρήσιμο το βιβλίο μου.

Και επί τη ευκαιρία, το νέο εξώφυλλο του βίβλου μου, μου πήρε μια βδομάδα για να το κατασκευάσω.


Φίλε μου νομίζω πως η εστίαση κοντινών αποστάσεων λέγεται macro και όχι micro...


Αγαπητέ φίλε, λάθος νομίζεις !!! στην ουσία και οι δυο όροι εννοούν το ίδιο πράγμα.  Διάβασε παρακάτω και θα καταλάβεις.

1) Ο όρος μάκρο (Macro) είναι συχνά παρεξηγημένος, και πολλοί νομίζουν ότι σημαίνει τη πολύ κοντινή στο θέμα φωτογράφηση. Όμως η Macro -φωτογράφηση σημαίνει την αναλογία εικόνας-αντικειμένου από 1:1 και μεγαλύτερη. Δηλαδή η φωτογραφία να είναι ίσου ή μεγαλύτερου μεγέθους από το αντικείμενο. Το πόσες φορές μεγαλώνει το αντικείμενο για να καλύψει το καρέ λέγεται ποσοστό μεγέθυνσης και συμβολίζεται αντίστοιχα με 1x, 2x, 3x κλπ.

2) Close- up θεωρείτε η φωτογραφία οποιουδήποτε θέματος σε πολύ κοντινή απόσταση. Διεθνή ονομασία Gro plan. Αυτό δεν χρειάζεται απαραίτητα να προέρχεται μόνο από έναν macro φακό. Άνετα με έναν τηλεφακό μπορούμε να πάρουμε μια κοντινή φωτογραφία στο θέμα μας, και να μας το μεγεθύνει.

3) Micro, τώρα, είναι μια λέξη που είναι πιο γνωστή για τη χρήση στη λέξη μικροσκόπιο, συνήθως χρησιμοποιείτε για πολύ κοντινές αποστάσεις π.χ. 2-3 εκατοστα, και δηλώνει μια υπέρ μεγέθυνση της φωτογραφίας.


Το πιο πιθανό είναι να μη γνωρίζω την ορολογία Χαμόγελο Μόλις εγκαινίασα τα νέα μου φιλτράκια για macro φωτο. Η πρώτη μου macro φωτογραφία, και χωρίς τρίποδο παρακαλώ...
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 03, 2014, 10:09:25 μμ »

Αυτο με την πατατα δεν το καταλαβα Απορία

Να σου εξηγησω εγω ...λοιπον βλεπεις την παρακατω φωτο με την πατατα καλα  Απορία


Ε λοιπον ......καμια σχεση δεν εχει   Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 03, 2014, 10:12:45 μμ »

Μη μου βαζεις τετοια γιατι θα με κανεις να παω να φαω και δεν θελω. Σαρκασμός
Περα απο την πλακα θα μου πει καποιος γιατι εδω εχω ακουσει πολλα περι χρωματος και πατινα αλλα για πατατα πρωτη φορα.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 03, 2014, 10:15:31 μμ »

Δεν μπορει ρε Βασιλη να μην εχεις ακουσει για τα καψαλιασμενα (ψητα) νομισματα......ε... με πατατες στο φουρνο γινετε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 03, 2014, 10:20:50 μμ »

Δεν μπορει ρε Βασιλη να μην εχεις ακουσει για τα καψαλιασμενα (ψητα) νομισματα......ε... με πατατες στο φουρνο γινετε  Κλείσιμο ματιού

Οχι δεν εχω ακουσει και πραγματικα δεν καταλαβαινω Απορία Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10406



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 03, 2014, 10:23:30 μμ »

Καθαρίζουμε μία μέτρια πατάτα και την χαράζουμε στη μέση. Προσοχή δεν την σχίζουμε μέχρι κάτω. Τοποθετούμε το νόμισμα και σκεπάζουμε με αλουμινόχαρτο το ταψάκι. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 15'.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences