Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 10:17:49 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 lepta 1830  (Αναγνώστηκε 12519 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:28:48 μμ »

Η φωτογραφία της PCGS είναι μετριότατη. Παρόλα αυτά, αυτοί που μπορούν να καταλάβουν, καταλαβαίνουν περί τίνος πρόκειται. Και για να σας βοηθήσω το ετικετάκι γράφει 30836331.
Λοιπόν, κύριοι, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:35:29 μμ »

Ωραίο το Ιωνικό Κώστα μου αλλά τώρα τι μας κάνεις σύγκριση.........
Το κομμάτι των 2500+++ € με ένα κομμάτι Παύλου που είναι ms και μπορεί να κάνει και 100 κ 200.
Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω .........νιώθω μια χειραγώγηση μάζας έτσι.
Δλδ ο άλλος που δεν θέλει να σκάσει τα χιλιάρικα πρέπει ντε καλά να κάτσει ανενεργός μήνες ή κ έτος μέχρι να χτυπήσει ένα σαν αυτό που μας έδειξες.
Ωραία λοιπόν να πουλήσω αυτόν τον ταπεινό Παύλο με μινταζ 57 τμχ και να πάρω ένα Ιωνικό πανέμορφο σαν αυτό που μας δείχνεις (μιας και έπεσε η παρτίδα ρε αδερφέεε  Κλείσιμο ματιού)

Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:38:36 μμ »

Λοιπόν, κύριοι, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.
Μα δεν σου είπαμε κάτι βρε Κώστα.................. Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:43:18 μμ »

Παναγιώτη, αυτό είναι ένα παράδειγμα. Ο βαθμός είναι τρελός για διόβολο. Συμφωνώ. Αν δεν μπορεί να το πάρει MS65 , να το πάρει MS62. Τι θα συμβεί, όμως, αν συλλέγει τα παυλάκια σε 68αρια αντί σε κάποιους πιο γίηνους βαθμόυς; Απλούστατα δε θα προχωρήσει ποτέ παραπάνω από τη δραχμή του 1910. Αν, βέβαια, αυτό είναι το όνειρό του πάω πάσο.
Και αυτά τα νομίσματα δεν είναι παρτίδα. Παρτίδα είναι οι πεντάρες του 1895. Αυτή είναι συλλογή με το σίγμα κεφαλαίο. Νομίζω, τουλάχιστον Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:48:50 μμ »

Δεν έχω πρόβλημα αν ο άλλος μαζεύει αυτό ή εκείνο, αλλά θάβω τις συλλογές με σίγμα μικρό...
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 07:28:42 μμ »

Με την ευκαιρία, θεωρώ ότι καλό είναι να θίξω και το ζήτημα της σπανιότητας των Proof σε σύγκριση με αυτή των νομισμάτων που προορίζονται να κυκλοφορήσουν.
Περιορίζοντάς το στα Ιονικά νομίσματα, έχω τη γνώμη ότι τα ακυκλοφόρητα είναι πολύ πιο σπάνια σε υψηλές καταστάσεις από τα Proof και γενικά από τα νομίσματα που κόπηκαν σε περιορισμένο αριθμό αλλά δεν μπήκαν ποτέ στην κυκλοφορία. Και αυτό είναι εύλογο καθώς η πλειοψηφία αυτών των νομισμάτων σώθηκε και μάλιστα σε σχεδόν άψογη κατάσταση ενώ τ' άλλα είναι σαφώς λιγότερα επειδή ακριβώς μπήκαν στις συναλλαγές και φθάρθηκαν από την κυκλοφορία.
Αυτό που γράφω είναι ηλίου φαεινότερον για μερικούς συλλέκτες, αλλά επανάληψη μήτηρ μαθήσεως κλπ κλπ.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 09:51:27 μμ »

Με την ευκαιρία, θεωρώ ότι καλό είναι να θίξω και το ζήτημα της σπανιότητας των Proof σε σύγκριση με αυτή των νομισμάτων που προορίζονται να κυκλοφορήσουν.
Περιορίζοντάς το στα Ιονικά νομίσματα, έχω τη γνώμη ότι τα ακυκλοφόρητα είναι πολύ πιο σπάνια σε υψηλές καταστάσεις από τα Proof και γενικά από τα νομίσματα που κόπηκαν σε περιορισμένο αριθμό αλλά δεν μπήκαν ποτέ στην κυκλοφορία. Και αυτό είναι εύλογο καθώς η πλειοψηφία αυτών των νομισμάτων σώθηκε και μάλιστα σε σχεδόν άψογη κατάσταση ενώ τ' άλλα είναι σαφώς λιγότερα επειδή ακριβώς μπήκαν στις συναλλαγές και φθάρθηκαν από την κυκλοφορία.
Αυτό που γράφω είναι ηλίου φαεινότερον για μερικούς συλλέκτες, αλλά επανάληψη μήτηρ μαθήσεως κλπ κλπ.
Ειπες μεγαλη κουβεντα!  Τα ιδια μου ελεγε και ο Λουλακακης περσι.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 09:55:20 μμ »

Με την ευκαιρία, θεωρώ ότι καλό είναι να θίξω και το ζήτημα της σπανιότητας των Proof σε σύγκριση με αυτή των νομισμάτων που προορίζονται να κυκλοφορήσουν.
Περιορίζοντάς το στα Ιονικά νομίσματα, έχω τη γνώμη ότι τα ακυκλοφόρητα είναι πολύ πιο σπάνια σε υψηλές καταστάσεις από τα Proof και γενικά από τα νομίσματα που κόπηκαν σε περιορισμένο αριθμό αλλά δεν μπήκαν ποτέ στην κυκλοφορία. Και αυτό είναι εύλογο καθώς η πλειοψηφία αυτών των νομισμάτων σώθηκε και μάλιστα σε σχεδόν άψογη κατάσταση ενώ τ' άλλα είναι σαφώς λιγότερα επειδή ακριβώς μπήκαν στις συναλλαγές και φθάρθηκαν από την κυκλοφορία.
Αυτό που γράφω είναι ηλίου φαεινότερον για μερικούς συλλέκτες, αλλά επανάληψη μήτηρ μαθήσεως κλπ κλπ.
Δεν μιλάς για όλα τα proof Ιονικά, αλλά για συγκεκριμένα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:06:16 μμ »

Φυσικά και δεν εννοώ όλα τα proof Ιονικά. Οπωσδήποτε εξαιρώ μούλους, λιγότερο το ww, σίγουρα τις πλάγιες ανατροπές στους οβολούς, δυόβολα και τριαντάρια. Σε όλα τ' άλλα, όμως, επιμένω ότι τα ακυκλοφόρητα, και όταν λέω ακυκλοφόρητα δεν εννοώ τα MS62-63, είναι αρκετά πιο σπανια απο τα proof.
Υπολογίζω και τα τριαντάρια , Βασίλη Κλείσιμο ματιού

Παιδιά να είμαστε λογικοί. Αυτά που εξαιρώ είναι νομίσματα εξαιρετικά μεγάλης σπανιότητας, τρελό όνειρο για τους περισσότερους συλλέκτες. Τα υπόλοιπα προυφ, όμως, είναι αρκετά πιο εύκολα σε πολύ υψηλές καταστάσεις από τα κυκλοφορίας. Αντιστοιχίες υπάρχουν και σε άλλες περιόδους.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:10:33 μμ »

Φυσικά και δεν εννοώ όλα τα proof Ιονικά. Οπωσδήποτε εξαιρώ μούλους, λιγότερο το ww, σίγουρα τις πλάγιες ανατροπές στους οβολούς, δυόβολα και τριαντάρια. Σε όλα τ' άλλα, όμως, επιμένω ότι τα ακυκλοφόρητα, και όταν λέω ακυκλοφόρητα δεν εννοώ τα MS62-63, είναι αρκετά πιο σπανια απο τα proof.
Υπολογίζω και τα τριαντάρια , Βασίλη Κλείσιμο ματιού
´Ετσι είναι καλύτερο και πιο διαφωτιστικό. Συμφωνώ. Πάντως Φάνη με λένε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:16:43 μμ »

Φάνη, στο Σολφερίνο αναφερόμουν. Πάντως μερικά πράγματα θεωρώ ότι πρέπει να είναι αυτονόητα. Πολλοί συλλέκτες δεν ξέρουν καν την ύπαρξη τέτοιων νομισμάτων. Εκπληκτικό κι όμως αληθινό.

Παρεμπιπτόντως. Κώστα, βάλε, σε παρακαλώ, στα δοκίμια του Ιονικού Κράτους και το WW. Για την τάξη και τη γνώση των συλλεκτών.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:39:01 μμ »

Και κάτι ακόμη για να δικαιολογήσω αυτό που έγραψα σχετικά με τα msακια. Όποιος με γνωρίζει, έστω και λίγο, θα έχει καταλάβει ότι δεν έχω πρόβλημα αν ένας συλλέκτης μαζεύει πιστοποιημένα ή γυμνά, αν έχει ποσότητες ή ελάχιστα.
Το τελευταίο δείγμα το έδωσα πριν από λίγες ημέρες στο θέμα με το δίλημμα ανάμεσα στην ποσότητα και πληρότητα.
 Έγραφα:
" Δεν υπάρχει "πρέπει" στα συλλεκτικά και γενικά στα χόμπι.
 Ό,τι θέλει συλλέγει κανεις και όπως θέλει το συλλέγει. Άνετα γίνεται συλλογή και με τα 20 του Βασίλη και με ακόμη λιγότερα. "
Αυτό, όμως, που δεν καταλαβαίνω είναι γατί μερικοί συλλέκτες αναλώνονται σε υψηλές καταστάσεις σε κοινότατα νομίσματα, όπως αυτά του Παύλου ή της Α' Δημοκρατίας. Και ξέρετε ποιό είναι το αποτέλεσμα; Εξαντλούνται οικονομικά και όταν εμφανίζεται ένα πραγματικά δύσκολο νόμισμα έτσι όπως το προτιμούν, δηλαδή σε MS, απλά δε μπορούνε ν' ανταπεξέλθουν:



Κώστα καλησπέρα, συγνώμη αλλά επειδή δεν καταλαβαίνω (μου συμβαίνει συχνά με όλα τα post που ανεβαίνουν τώρα τελευταία), αλλά θέλεις να μας πεις κάτι με τη φωτογραφία που ανέβασες;
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:57:33 μμ »

Νίκο, νομίζω πως το θέμα έχει εξαντληθεί. Γράφουμε και στη θεματική ενότητα του Καποδίστρια συν τοις άλλοις.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Δεν χάνετε, πάντως, και τίποτα να λάβετε υπόψη και μερικούς που κάνουνε κύκλους στο χόμπι αρκετούτσικα χρόνια. Μπορεί να κερδίσετε κάτι, μπορεί και τίποτα.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 11:06:52 μμ »

Σε αυτό έχεις σίγουρα δίκιο, υπάρχει μία τάση τελευταία να μπερδεύουμε τα θέματα. Εκεί που κοιτάζεις και διαβάζεις για Καποδίστρια, να σου πετιέται ένα Ιονικό (εξαιρετικό με την ευκαιρία) και το αντίστροφο... Αλλά να, χωρίς να έχω καμμία μύγα, μου φάνηκε λίγο σαν επίδειξη Απορία; Μπορεί και να κάνω λάθος, γιατί δε γνωριζόμαστε και δεν ξέρω τον τρόπο έκφρασής σου. Αν είναι έτσι, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 11:11:24 μμ »

Δεν πειράζει. Ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείται. Αυτην τη φωτο βρηκα πρόχειρη νομίσματος που μου ανήκει, αυτήν ανέβασα. Απλά πράγματα. Καμμιά σχέση μ' επίδειξη και πόσο μάλλον για χειραγώγηση που ανέφερε ο φίλος παραπάνω.
Κακώς έγραψα. Ο καθενας κάνει ό,τι είδους συλλογή θέλει και μετά από χρόνια ελπίζω να είμαστε όλοι στο χόμπι να κάνουμε απολογισμό.
Πάμε γι' άλλα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences