Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 02:28:51 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί πολυπολιτισμού.  (Αναγνώστηκε 30786 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:20:04 μμ »

Αν μου επιτρεπεται να εκφρασω και εγω την αποψη μου

To αρθρο ειναι μεγαλη αρλουμπα.

Ο μονος λογος που εχει γραφτει ειναι για να διχασει,σχοινοβατοντας  εκμεταλευομενο το λεπτο οριο εθνικισμου -φασισμου.
Ο σεβασμος στον οποιον σε φιλοξενει ειναι δεδομενος απο ολους τους ανθρωπους του πλανητη εναξαρτητως χρωματος ,θρησκιας φυλης κλπ. Δεν ειναι Αυστραλιανο προνομιο  ο ορισμος του σεβασμου.
Με το να προσπαθει καποιος φασιστικα να επιβληθει στην ανθρωπινη προσωπικοτητα και στα πιστευω του αλλου , μονο αντιδραση δημιουργει, και αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που υποτιθεται οτι θελει να πετυχει.
Αμφιβαλει κανεις οτι το μεγαλυτερο κρατος του πλανητη δημιουργει συστηματικα  τομοκρατες στο ονομα της αντιμετωπισης της τομοκρατιας ή της Ισλαμικης απειλης;;;

Υ.Σ Φαντασου δηλαδη να παω εγω μεταταστης σε καποια χωρα και να μου απαγορευσουν να τρωω κοκορετσι. Ε!! Δεν θα την καψω!!!!!!!! Σαρκασμός

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2014, 10:31:02 μμ από coll » Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:22:59 μμ »

προσεχε το ουρικο... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:28:13 μμ »

Παιδια το τερματισαμε...παμε γι αλλα! 6 σελιδες σε 4 ωρες! Νισαφι!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:41:19 μμ »

Επειδη εγω μπηκα τωρα και συνεπως δεν εχω κουραστει απο τετραωρη παρακολουθηση να συμπληρωσω οτι δεν ειμαι υπερ της λογικης< οτι πουθενα και ποτε δεν υπαρχει κινδυνος εκ των εξω>, αλλα δεν θελω να βλεπω εκ προοιμιου εχθρους ακομα και εκει που δεν υπαρχουν.
Νομιζω οτι με καταλληλες παρεμβασεις διορθωνονται ολα χωρις ακραιες συμπεριφορες.

Καλο βραδυ
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:58:59 μμ »

Πλάκα-πλάκα, έξι σελίδες και ακόμα δεν μάθαμε αν πράγματι είπε όλα αυτά η κ. Gillard ή τα έβγαλε από το μυαλό του ο κ. Gonos.

Ούτε τι είδους ΟΧΙ είπαν οι Αυστραλοί στο Ισλάμ (και μάλιστα δύο φορές).

(και μερικά ακόμη)

Με την ευκαιρία, νομίζω ότι πρέπει να απαγορέψουμε σε πρωθυπουργούς άλλων κρατών να λένε ΟΧΙ σε ξένους (γενικώς). Αυτό είναι copyright του Έλληνα Πρωθυπουργού από την εποχή του Μεταξά.

edit: Επίσης ο κ. Gonos κάπου πιο πέρα μας ενημερώνει πώς μπορούμε να κερδίσουμε 3500 ευρώ σε χρυσό χωρίς να ρισκάρουμε τίποτα.
http://www.katohika.gr/p/test_9.html
Όποιος έχει όρεξη να το διαβάσει να μας πει κι εμάς...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:11:52 μμ »

Το οτι πιστευεις οτι θα ηταν κωλοχανειο ειναι αποψη σου....εχω ειμαι με την αποψη του Lennon στο Imagine. Αλλα η 2η προταση σου με τα @@@@@@ δε μου αρεσε καθολου....ισως να μη καταλαβα το νοημα της, παντως δε θεωρω οτι η αποψη καποιου ειναι @@@@@
οπου βλεπεις @@@@@@@@ βαλε την λεξη mpoyrdelo.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:18:14 μμ »

Ok epop, εγω παρεξηγησα ... η αποψη σου σεβαστη ουτως η αλλως
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:49:50 μμ »

Λοιπον αυτος που λεει χωρις να πραττει λεγεται φαφλατας...φασιστας λεγεται αυτος που ερχεται σπιτι σου και με το ζορι προσπαθει να σε κανει να αλλαξεις τον τροπο ζωης σου,σκεψης σου τα ηθη και εθιμα σου.Ο καθε πρωθυπουργος που εκφραζει αυτες τις αποψεις λεγεται πατριωτης και καλος πολιτικος γιατι το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν.Αφου ενεργα συμμετεχεις στην συζητηση γιατι δεν μας λες εσυ φιλε μου αν ερχονταν σπιτι σου φιλοξενουμενοι και προσπαθουσαν δια της βιας να σε βγαλουν απο το κρεβατι σου και να κοιμασαι στο πατωμα και αντι των αγαπημενων σου γεμιστων δια της βιας να εισαι υποχρεωμενος να φας αρουραιο στιφαδο τι θα εκανες?Φασιστας με φασιστα εχει διαφορα οπως διαφορα εχει και αντιφασιστας με αντιφασιστα

Και όμως θα σου απαντήσω σοβαρά.

Αυτό που περιγράφεις μοιάζει με φονταμενταλισμό, όχι με φασισμό. Όπως ο εθνικισμός διαφέρει από τον φασισμό, έτσι και ο φασισμός διαφέρει από τον φονταμενταλισμό.

(Συνεχίζω λιγότερο σοβαρά)

Τα γεμιστά δεν μου αρέσουν. Αρουραίο στιφάδο δεν προσπάθησε κανείς να μου επιβάλει.

Η αγαπημένη μητέρα όμως προσπαθεί να μου επιβάλλει να μην πίνω το αγαπημένο μου γάλα τον μισό Αύγουστο, εξαιτίας κάποιας νηστείας (ή κάτι τέτοιο). Επειδή το θεωρώ φονταμενταλιστικό (κατά τη δική σου άποψη φασιστικό), αρχίζω να λέω διάφορα για τις εκκλησίες και τις νηστείες... και γίνεται το σπίτι Αφγανιστάν...

Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:05:34 πμ »

Ζητω το εθνος!!
Ζητω και στην Αμερικη που σκοραρε στο τριακοστο δευτερολεπτο!!
Ζητω και στον οπαπ που θα παμε ταμειο!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 12:21:03 πμ από lefmaggos » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:27:16 πμ »

γιωργο να ακους τηνμανουλα σου σε οτι σου λεει. Αυτες ξερουν καλυτερα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:59:31 πμ »

Λοιπον αυτος που λεει χωρις να πραττει λεγεται φαφλατας...φασιστας λεγεται αυτος που ερχεται σπιτι σου και με το ζορι προσπαθει να σε κανει να αλλαξεις τον τροπο ζωης σου,σκεψης σου τα ηθη και εθιμα σου.Ο καθε πρωθυπουργος που εκφραζει αυτες τις αποψεις λεγεται πατριωτης και καλος πολιτικος γιατι το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν.Αφου ενεργα συμμετεχεις στην συζητηση γιατι δεν μας λες εσυ φιλε μου αν ερχονταν σπιτι σου φιλοξενουμενοι και προσπαθουσαν δια της βιας να σε βγαλουν απο το κρεβατι σου και να κοιμασαι στο πατωμα και αντι των αγαπημενων σου γεμιστων δια της βιας να εισαι υποχρεωμενος να φας αρουραιο στιφαδο τι θα εκανες?Φασιστας με φασιστα εχει διαφορα οπως διαφορα εχει και αντιφασιστας με αντιφασιστα

Και όμως θα σου απαντήσω σοβαρά.

Αυτό που περιγράφεις μοιάζει με φονταμενταλισμό, όχι με φασισμό. Όπως ο εθνικισμός διαφέρει από τον φασισμό, έτσι και ο φασισμός διαφέρει από τον φονταμενταλισμό.

(Συνεχίζω λιγότερο σοβαρά)

Τα γεμιστά δεν μου αρέσουν. Αρουραίο στιφάδο δεν προσπάθησε κανείς να μου επιβάλει.

Η αγαπημένη μητέρα όμως προσπαθεί να μου επιβάλλει να μην πίνω το αγαπημένο μου γάλα τον μισό Αύγουστο, εξαιτίας κάποιας νηστείας (ή κάτι τέτοιο). Επειδή το θεωρώ φονταμενταλιστικό (κατά τη δική σου άποψη φασιστικό), αρχίζω να λέω διάφορα για τις εκκλησίες και τις νηστείες... και γίνεται το σπίτι Αφγανιστάν...


Εαν στα παραπανω γραφομενα μου διεκρινες πουθενα ιχνη θρησκευτικων αναφορων(ετσι και η συνδεση με την εντυπωσιακη ως λεξη φονταμενταλισμος)τοτε δυο πραγματα συμβαινουν.....η εγω ξεκουτιασα ντιπ και δεν καταλαβαινω τι γραφω και δεν βλεπω και αυτα που γραφω η εσυ θα πρεπει να κανεις δευτερη αναγνωση σε αυτα που γραφω.Φυσικα δεν θα κανω προσπαθεια να σε μεταπεισω σε τιποτα γιατι ειναι ματαιο.Δοκιμασε τον αρουραιο στιφαδο ειναι ωραιος(ΡΕΝΤΙΝΑ 1984) μαγειρας ο Νικολας απο την Αλεξανδρουπολη...αντε καλημερα ναχουμε
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:59:46 πμ »

Ζητω το εθνος!!
Ζητω και στην Αμερικη που σκοραρε στο τριακοστο δευτερολεπτο!!
Ζητω και στον οπαπ που θα παμε ταμειο!!

ΦΤΟΥ να μην σε ματιάσω, σε όσα είπες έπεσες μέσα ως τώρα  Έκπληξη . Στην επόμενη πρόβλεψή σου θα σε ακολουθήσω
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:10:50 πμ »

Αγαπητέ Έλληνας, η λέξη φονταμενταλισμός έχει να κάνει με την έννοια της στάσης, άσχετα αν ειναι για λόγους θρησκευτικούς, πολιτικούς, παιδαγωγικούς κι οτιδήποτε άλλο και θεωρείτε ως η πιο ακραία στάση. Αλήθεια,  έφαγες αρούρι; εντυπώσεις;
Φίλε Σακ συγνώμη που απάντησα αλλα τα ευκόλως εννοούμενα πρέπει να παραλείπονται.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:27:40 πμ »

Αγαπητέ Έλληνας, η λέξη φονταμενταλισμός έχει να κάνει με την έννοια της στάσης, άσχετα αν ειναι για λόγους θρησκευτικούς, πολιτικούς, παιδαγωγικούς κι οτιδήποτε άλλο και θεωρείτε ως η πιο ακραία στάση. Αλήθεια,  έφαγες αρούρι; εντυπώσεις;
Φίλε Σακ συγνώμη που απάντησα αλλα τα ευκόλως εννοούμενα πρέπει να παραλείπονται.
Φιλτατε Νεστωρ θα πρεπει να γερασα τοτε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο αλλα για πες μου  " Η αγαπημένη μητέρα όμως προσπαθεί να μου επιβάλλει να μην πίνω το αγαπημένο μου γάλα τον μισό Αύγουστο, εξαιτίας κάποιας νηστείας (ή κάτι τέτοιο). Επειδή το θεωρώ φονταμενταλιστικό (κατά τη δική σου άποψη φασιστικό), αρχίζω να λέω διάφορα για τις εκκλησίες και τις νηστείες... και γίνεται το σπίτι Αφγανιστάν..." αυτα δεν γραφει ο φιλος μας σακ....τι στα αναθεμα δεν βλεπω την τυφλα μου?Κατ εσε δηλαδη αυτος που ερχεται σπιτι σου και με το ζορι προσπαθει να σε κανει να αλλαξεις τον τροπο ζωης σου,σκεψης σου τα ηθη και εθιμα σου ειναι φονταμενταλιστης και δεν ειναι φασιστας?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:33:43 πμ »

Δεν μιλω για την θεωρια και την εννοια αυτη καθαυτη αλλα για την δια της βιας προσπαθεια αλλαγης.....μην επιχειρησεις να το φας θα σε περασουν για τρελο και θα πρεπει να εξηγησεις μετα και στους γιατρους γιατι το εκανες Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences