Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 11:33:49 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Από το σεντούκι του παππού...  (Αναγνώστηκε 17091 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 11, 2013, 04:00:15 μμ »

ο Παππούς σου απο το εβαυ ψώνιζε γιατι το Καναδέζικο δολλάριο ειναι σε intercept shield holder που ανακαλυφθηκε το 2002.
Αυτο με τα φιλμάκια της bell tellecom που δεν επιτρεπει να περάσει η υγρασία στο νόμισμα..................... Άνεση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2013, 05:04:03 μμ από rakosyllekths » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 11, 2013, 04:06:24 μμ »

χμμμ...αποκλείεται...το 2002 ήταν καμιά 70αρια χρονών και το computer νόμιζε ότι ήταν τηλεόραση χαλασμένη....μάλλον θα του το κάναν δώρο ή θα το πήρε από κανέναν στο καφενείο στο μπουρλότο...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 11, 2013, 04:07:38 μμ »

μαγκας ο παππους σου. Δύσκολο το μπουρλότο.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 11, 2013, 05:07:04 μμ »

χμμμ...αποκλείεται...το 2002 ήταν καμιά 70αρια χρονών και το computer νόμιζε ότι ήταν τηλεόραση χαλασμένη....μάλλον θα του το κάναν δώρο ή θα το πήρε από κανέναν στο καφενείο στο μπουρλότο...


ΑΑΑΑΑ τώρα κατάλαβα,στο μπουρλότο το καφενείο έδιναν τα intercept shield holderakia αααα ντάξει το πιάσαμε.

Πάντως η συλλογή μοιάζει πιο πολύ παιδική παρά παλιού Ελληνα συλλέκτη.

Ρε μπας και ο Παππούς σου ήταν greekamerican?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 11, 2013, 05:25:57 μμ »

από τα λίγα που έχω διαβάσει 3-4 μέρες τώρα εδω μέσα, μπορώ να πω ότι σε είχα ξεχωρίσει για το πικάρισμα που κάνεις, οπότε αναμενόμενο. δεν ήταν greekamerican, δεν είχε λεφτά, το δείγμα των φωτογραφιών είναι μικρό, και τα νομισματα-ασημικα-χαρτονομίσματα-γραμματόσημα, χωριστήκαν στα 4 από τα παιδιά του.(φυσικά είμαι σε διαδικασίες να τα ξαναπάρω όλα). αν διάβασες στον χαιρετισμό μου, ξέρω ότι δεν κρατάω θησαυρό όπως εσυ τον εννοείς, και δεν με νοιάζει. έχουν χωριστεί και καμιά 200 χρυσές λίρες αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται να ανεβάσω φωτο,  (της επέστρεψα έτσι και αλλιώς στην τράπεζα που καθόντουσαν), πάντως το πάλευε γιατί του άρεσε. τώρα 7-8000 νομίσματα παιδική..ίσως δεν ξέρω, πρώτη φορά ασχολούμαι.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 11, 2013, 05:35:06 μμ »

κι εγω κέρδιζα στο μπουρλότ αλλα μόνο καφέ ή μπίρα με κερνούσαν οι παλιοχωριανοί μου. Θα διεκδικήσω τα χαμένα μου holderakia πριν ειναι αργά.
Παρεπιμπτώντος, πολύ ωραία τα νομίσματα, ζήλεψα
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 11, 2013, 05:48:21 μμ »

Δημητρη καλησπερα...και καλοριζικη η συλλογη σου.....(ειναι πολυ ομορφη)..και σου ευχομαι να την μεγαλωσεις και αλλο.....
Υ.Γ οσο για τον βασιλη ..μην τον παρεξηγεις ειναι καλο παιδι... απλα εχει ενα διαφορετικό χοιυμορ......τι περίμενες απο μια αρκούδα 140 κιλών Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο    
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2013, 06:11:03 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 11, 2013, 05:49:06 μμ »

Mια χαρα συλλογη φιλε μου...μακαρι να βρισκαμε και μεις απ τους παπουδες μας τοσα νομισματα! Καλως ορισες και καλη συνεχεια!
Καταγράφηκε
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:23:54 μμ »

Mια χαρα συλλογη φιλε μου...μακαρι να βρισκαμε και μεις απ τους παπουδες μας τοσα νομισματα! Καλως ορισες και καλη συνεχεια!
Συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 11, 2013, 06:29:37 μμ »

και εγώ συμφωνώ,το holderaki ομως το intercept shield πως βρέθηκε ρε φιλαράκο στο μπαούλο μας λες? Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:21:16 μμ »

. δεν ήταν greekamerican, . τώρα 7-8000 νομίσματα παιδική..ίσως δεν ξέρω, πρώτη φορά ασχολούμαι.
Φιλε μου καλως ηρθες καταρχας/
Και να ηταν greekamerican τι εγινε?ντροπη ειναι?
Καταλαβα καλα?γιατι δεν το σχολιασε κανενας?7=8000 νομισματα?
οχι παιδικη ,φανταστικη θα ελεγα,,,μπορει να μην υπαρχουν σπανια νομισματα αλλα και
μονο η ποσοτητα αυτη και ιδιως αν ειναι παρομοια με αυτα που βλεπω,εμενα μου φαινετε τρομακτικη.
Νασε καλα να τα χαιρεσε και συ και τα αδερφια σου...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:30:43 μμ »

με τη σειρα μου και εγω να προσθεσω.... δεν εχει λεφτα και μοιρασε 200 λιρες ε? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός παντα φιλικα κωστας
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:59:38 μμ »

ρε πατε καλα?ΑπορίαΑπορία?/ανακριση κανετε του ανθρώπου??
για σοβαρευτείτε λίγο   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2013, 08:13:00 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:01:12 μμ »

Άλλοι ξεκίνησαν με τίποτα και γουστάρουν να μαζεύουν και συνεχίζουν να μαζεύουν και να ασχολούνται. Υπομονή και περισυλλογή.
Η 'βάση' υπάρχει, σκέψη χρειάζεται κι ο χρόνος είναι σύμμαχος, μόνο που πρέπει να τον χειραγωγήσεις σωστά.

Κάτσε και διάβασε, ασχολήσου, ψάξε και ρώτα για να μαθαίνεις. Καταστάλαξε σε κάποιες απόψεις. Αν σου λένε 10 γνώμες, πρέπει να μάθεις να ξεχωρίζεις τη 1 τη σωστή και να την κρατάς, δεν χρειάζεται να ασχολείσαι και με τις 10. Αλλά για να μάθεις να ξεχωρίζεις το σωστό πρέπει να αφιερώσεις χρόνο. Και ο κύκλος συνεχίζεται... και χρειάζεται πολύ υπομονή για να συνεχίζεται και να συνεχίζεται.

Καλή υπομονή και σκέψη.
Αν μπήκες στο χώρο και αποφάσισες να μείνεις είναι τα κυριότερα που πρέπει να έχεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:43:35 μμ »

λοιπόν. μία μία τις απαντήσεις.

ελπίζω το ελληνοαμερικάνος να μην το εννοεί κανένας υποτιμητικά. εγώ πάντως όχι. (αλλά δεν ήταν, από την Ευβοια ήταν).

όταν λέω λεφτά δεν είχε εννοώ, τόσα για να είναι σοβαρός συλλέκτης όπως το εννοεί ο φίλος ρακοσυλλέκτης. συνταξιουχος και αυτός και η γιαγιά, δημοσίου, αλλά με καλή συνταξη. ζούσε λιτά, και ότι του περίσσευε έπαιρνε και μια χρυσή λίρα. επίσης μάζευε και τα νομίσματα, αλλά κυρίως από ότι κατάλαβα, κυκλοφορημένα, έτσι την έβρισκε τι να πω.

τώρα για αυτό το holden, πως το λέτε, είπα μπορεί να του το έκανε κανείς δώρο, δεν ξέρω πως μπήκε στο σεντούκι. έτσι και αλλιώς αν βγήκαν το 2002, και αφού μας άφησε πριν 4 χρόνια, ε κάπου θα το βρήκε, μακάρι να ζούσε να τον ρωτούσα. (αχ...).

και τα νομίσματα τόσα είναι (εγώ έχω κάπου στα 1600 αν τα έχω μετρήσει σωστά), και η μάνα μου πήρε τα λιγότερα...(ήθελε ασημικά, τι να πω)...αλλά θα τα αγοράσω πίσω όλα. τα περισσότερα είναι 50αράκια, 20λεπτα και 10λεπτα, και από το 1954 μέχρι το 1973, και λίγα από τα υπόλοιπα. ε και κάποια σε κουτια. αυτά.

α και κάντε χιούμορ ελευθερα, δεν το παίρνω προσωπικά, δεν σας ξέρω, δεν με ξέρετε. φιλικά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences