Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 11:09:16 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σκαλες-κλιμακες αξιολογησεις νομισματων  (Αναγνώστηκε 20729 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 08, 2014, 02:09:51 μμ »

Kαι γω ρε Μπιλυ-Αντωνη καραγκιοζιλικι εκανα..γιατι εσκασα 42ευρο(με μεταφορικα)..για να παρω αυτην εδω την 5ρα που ειμαι σιγουρος οτι ειναι ντιπαρο καθαρισμενη...να δω τα χρωματα και να την μελετησω...να καταλαβω τι αποτυπωματα αφηνουν ακομα κια τα καλα καθαρισματα...
http://www.ebay.com/itm/331274968076?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fsch%2Fi.html%3F_sacat%3D0%26_from%3DR40%26_nkw%3D331274968076%26_rdc%3D1
αν ομως Γιωργη μου δεν καναμε ολοι μας τετοια καραζογκιλικια θα αγοραζαμε σημερα το νομισμα που σκαμε 10 για 1 και αυτο που σκαμε τωρα 100 για 10...μετα μην διαμαρτυρομαστε οτι ξοδευομαστε οτι δεν βγαινουμε οτι τα παραταμε γιατι τα ποσα ειναι υπερογκα...εμεις φταιμε γιατι οτι σαβουρδια πετανε οι εχοντες και κατεχοντες στην αγορα πεφτουμε σαν τα κορακια πανω τους μην χασουμε την μεγαλη ευκαιρια...με αυτο τι πετυχαινουμε?χανουμε τα λεφτα μας...συντηρουμε μια χαρα τους εχοντες και κατεχοντες και τους αποτρεπουμε απο το να ριξουν στην αγορα τα καλυτερα κομματια αφου εμεις τα κοροιδα φροντιζουμε για αυτο....πιστοποιημενος Παυλος υψηλου βαθμου αγοραστηκε πχ 150 ευρω ο κατοχος θελησε να τον πουλησει γιατι βρηκε το ιδιο νομισμα σε raw και σε υψηλη κατασταση...το πηρε και το πηγε σε αυτον που το ειχε αγορασει.....25 ευρω του λεει ο αλλος τον παιρνω...μα πριν λιγους μηνες μου τον εδωσες 200...ε και απο τον λαιμο σε επιασα να τον παρεις?τοσο αγοραζω και τοσο πουλαω αν δε θες τραβα να βρεις κανα αλλο κοροιδο να του το πασσαρεις(ενδιαμεσα επεσαν και κατι γαλλικα)...ο διαλογος ειναι πραγματικος
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 08, 2014, 02:14:57 μμ »

 Για Παύλο άκουσα...  Στριφογύρισμα ματιών
 Ποιο  νόμισμα?
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 08, 2014, 02:32:37 μμ »

Ρε παιδια ...καλα ολα αυτα αλλα γιατι πατε να μου φυγετε απο το ΘΕΜΑ..ΓΙΑΤΙ?
Τι ευρος βαθμου ..εχει ο Καραμητσος ..η Π.νε...οταν λεει xf...
Ti ευρος το au...και απει λεγοντας
ΚΑΛΑ τα αλλα..σωστα οτι τα κουτια δεν ειναι πανακια..καλα ολα
Γιατι να μην μου πεις(σχημα λογου)...οτι ρε φιλε
αυτο που γραφει au53...για μενα δεν ειναι πανω απο xf 40 αφου θες βαθμο κουτιου...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ..
και ειναι αλλο..το να ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΩ..περι κλιμακων αξιολογησης..
Πιστευω να εγινα ακομα πιο κατανοητος..ωστε να μεινουμε στο θεμα
Υγ...ουσιαστικα εχει απαντηθει..."δεν υπαρχει ακριβης απαντηση" Κλείσιμο ματιού..το γιατι να σκεφτει ..οποιος θελει να το σκεφτει...
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:00:41 μμ »

Aλλιως να γραφω αφου βγαζω "σπυρακια" με την σαφη(δυστυχως) αμερικανικη κλιμακα
"ειναι ενα xf ευρωπαικο"..αλλα μην ακουσω μετα την λεξη.."πουλαω ενα au 58"..
H
ειναι ενα almost unc  ...αλλα να μην επικαλουμε την Γερμανο-Αγγλικο-Γαλικη κλιμακα(ευρωπαικη)..γιατι εκει δεν υπαρχει(θεωρητικα..γιατι πρακτικα υφισταται)http://www.ngccoin.com/world/international-grading-scales.aspx
και αλλα..και αλλα παραδειγματ
....
Προσωπικο συμπερασμα
Τα κουτακια τους πολλεεεςςς φορες ειναι για τα μπαζα ..η κλιμακα  ομως ακριβης  Κλείσιμο ματιού
Και ΟΠΟΙΟΣ την χρησιμοποιει ..κινδυνευει να εκτεθει σε μια εκτιμηση...100φορες περισσοτερο ..εδω ειναι το προβλημα...και στην αγοροπωλησια..
Οταν πουλαω .."πουλαω ενα au 58"...
Οταν αγοραζω.."αγοραζω ενα xf.."
"Μα γραφει au58..."
E μα ΑΣΧΕΤΕ...ετσι ονομαζουν τα "εξαιρετικα" ..αυτοι που δεν ξερουν


Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:16:41 μμ »

ξέρεις που πάσχει το σκεπτικό σου oldgeotzo; ...... στο γεγονός οτι πχ ενα au58 αν το ξαναστείλεις για πιστοποίηση μπορεί να μην πάρει πάλι au58.  Δηλαδή αγαπητέ μου, την ακρίβεια που ζητάς από τους φίλους εδώ στο site,  δεν μπορούν να στην παρέχουν ούτε οι graders!
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:19:52 μμ »

Βασίλη, (solferino) και άλλοι επιχαίροντες,

Ποτέ δεν έβαλα σε σύγκριση παλιούς με νέους συλλέκτες. Ούτε το υπονόησα. Εσύ αναφέροντας κάτι που ήδη είχαμε θίξει (σε άλλο thread), το επαναλαμβάνεις και μάλιστα το κάνεις άτοπη/άσχετη αναφορά σε κάτι που έγραψα. Αυτό τελικά κατάλαβες?

Κατ αρχάς, δεν αναφέρθηκα ποτέ ότι οι παλιοί είναι αλάνθαστοι. Εσύ (και άλλοι) γιατί το επαναλαμβάνετε? Στο κάτω κάτω εάν οι γιαγιάδες μας θέλησαν να μας κληρονομήσουν γυαλισμένα νομίσματα, ή κάποιοι χρησιμοποιούσαν λάδια ή λακ στα νομίσματα τι σχέση έχει με αυτά που έγραψα?
Κάποιος ρώτησε πολύ σοβαρά για το "eye appeal" που είναι φαινόμενο αναφοράς των "κουτιών" και προσπάθησα να δώσω μια τεκμηριωμένη απάντηση με επιχειρήματα μάλιστα αυτών που γέννησαν τον όρο αυτό. Τι νόημα είχε η τοποθέτησή σου Βασίλη και τι προσέφερες στο θέμα "eye appeal" στο φίλο μας που ρώτησε?
Δηλαδή βρήκε την απάντηση στους κακούς παλιούς με τα λάδια και τα ξύδια?  


Έγραψα ΓΕΓΟΝΟΤΑ στα οποία μπορείς και μόνος σου ή οποιοσδήποτε να τα διαβάσει ΤΩΡΑ είτε στη PCGS είτε στον ΑΝΑ.

Έχει κάποιος την εντύπωση ότι αυτά που γράφω είναι από προκατάλειψη? Εμπορεύομαι ή έχω πουλήσει σε οποιοδήποτε κάποιο νόμισμα? Θα ήθελα να καταλάβω ποιο θεωρείτε ότι είναι το συμφέρον μου.

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι υπάρχει προκατάληψη από τη μεριά ορισμένων. Το να λέει ο Digo, εγώ και πολλοί άλλοι να μάθετε το νόμισμα, η αντίδρασή σας είναι εντελώς αρνητική. Προσωπικά δεν με νοιάζει, αλλά βλέπω ότι  τελικά το "να ακούς" είναι κατάρα και όχι χάρισμα.

Επειδή λοιπόν τα επιχειρήματα που έβαλα για το "eye appeal"  κλπ κλπ, προκάλεσε το μένος ορισμένων και διαχωρισμό "καστών", σας παραπέμπω λοιπόν στις πηγές μου, που είναι οι αμερικανοί της PCGS  και της ΑΝΑ. Το να σας παραπέμψω σε άλλα site  όπως στη Wikipedia ή σε ομιλίες πραγματικά ειδικών στο youtube, προφανώς θα θεωρηθεί προκατάλειψη εκ μέρους μου.

 http://www.pcgs.com/eyeappeal.html

http://coins.about.com/od/coinsglossary/g/cartwheel_coin.htm

http://coins.about.com/od/coinsglossaryl/g/A-Definition-Of-Luster.htm  

Βλέπετε λοιπόν ότι γράφοντας ή μάλλον αντιγράφοντας (εγώ) αυτούς που ορισμένοι υποστηρίζετε, από αντίδραση πήγατε... στη λάκ και στα λάδια παλαιών άσχετων με το νόμισμα.

Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι για μένα οριστικά. Πραγματικά χ..... για τις εταιρείες. Με ενδιαφέρει ο υγιής συλλεκτισμός και η γνώση του νομίσματος που θα έλθει από τη προσωπική μας εμπειρία και όχι καθ υπόδειξη.

Άλλως, γεγονότα όπως του πεντάλεπτου κλπ θα πρέπει να τα καταπίνουμε αδιαμαρτύρητα γιατί θα τα έχουμε γεννήσει εμείς και όχι μόνο ο οποιοσδήποτε έμπορος.

(Ο φίλος μας που έγραψε ότι το λούστρο παραμένει κάτω από τη πατίνα, μπορεί να διαβάσει ότι άλλη είναι η άποψη των αρθρογραφούντων της ΑΝΑ).

Με ειλικρινή συμπάθεια για σένα Βασίλη,

Νίκος Η.



Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:24:02 μμ »

ξέρεις που πάσχει το σκεπτικό σου oldgeotzo; ...... στο γεγονός οτι πχ ενα au58 αν το ξαναστείλεις για πιστοποίηση μπορεί να μην πάρει πάλι au58.  Δηλαδή αγαπητέ μου, την ακρίβεια που ζητάς από τους φίλους εδώ στο site,  δεν μπορούν να στην παρέχουν ούτε οι graders!
Πουθενα δε πασχει το σκεπτικο μου ..γιατι δεν τους ζηταω να γινουν graders..
Tους ζηταω να μου πουν την ΑΚΡΙΒΗ τους αποψη...
Ας γραψει αλλος 45 ..αλλος 53....αλλος 35...ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ..
Το πως ΑΚΡΙΒΩΣ το βλεπουν...ΟΧΙ να μου "υπογραψουν συμβολαιο" τι θα παρει..



Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:35:06 μμ »

ΟLDGEOTZO μα είναι ακριβέστερη προσέγγιση η χρήση του καλού εξαιρετικού από ένα au58 που μπορεί στην επόμενη αξιολόγηση του να πάρει ms61 !!!

Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:41:04 μμ »

Τοτε οσοι χρησιμοποιουν αυτην την κλιμακα..να μην λενε πουλαω ενα au58. η ms 61
Aλλα να λενε "πουλανε ενα ..καλο εξαιρετικο" που οι "τρομπες"  τα Αμερικανακια το ονομαζου ms(mint state)
Aν ειναι συνεπης ..με την ιδια ορολογια μια χαρα μου πεφτει...
ποσο μαλον αφου εχει εξηγησει οτι εγω κυριοι ..ειμαι της παλιας καλης σχολης ..που το εξαιρετικο ειναι απο 55-61+..
Προσωπικα δεν με προβληματιζει ..καμια κλιμακα...ουτε η "κινεζικη" Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:28:06 μμ »

Ακουσε, αρχικά αν διάβαζες παραπάνω τι έχω ποστάρει θα είχες αντιληφθεί πως η δική μου γνώμη για τα κουτιά είναι καλή. Ο λόγος είναι κυρίως οτι σε προστατεύουν σε σημαντικό βαθμό απο τα καθαρισμένα κλπ. Απο εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως γουστάρει, στην δική μου κοσμοθεώρηση . Θέλει να αγοράσει ή να πουλήσει,  τρύπια ή εγκιβωτισμένα ή τάλιρα μόνο ή σπάνια μόνο ή κακέκτυπα κλπ και χρησιμοποιεί κλίμακα sheldon ή καραμίτσου ή πνε ή gorny ή ευρωπαική κλπ.  .... εμένα δεν μου πέφτει λόγος...

Εσένα απο οτι κατάλαβα σε προβληματίζει, αλλά τον λόγο δεν έχω καταλάβει...

φιλικά πάντα.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:31:11 μμ »

κ. Νίκο ,

και μένα μου είστε ιδιαίτερα συμπαθής γτ εχω ακούσει για σας και επειδη χουμε ανταλλαξει και αρκετα πρσοωπικα π.μ και μου φαίνετστε ενταξει ανθρωπος.

Το ότι δεν εμπορεύεστε δεν είναι επιχείρημα κ.Νίκο. Ασφαλώς και λέτε τη γνώμη σας αβίαστα και ειλικρινά αλλά η γνώμη σας εκπορεύεται μόνο απο τα 'κακα' των εταιρειών, όπως ειναι οι πιστοποιησεις των ' ερμηδων ' που δεν ειναι νομίσματα, όπως ειναι απο ελαχιστες πιστοποιησεις ' πλαστών ' όπου οι εταιρείες ομολογουμένως έκαναν λάθος και ΜΟΝΟΝ από τα κακά των εταιρειών . Ειλικρινά δε βρίσκετε κανενα καλό?

Να σας πω εγω ένα καλό? Εγώ προσωπικά ασχολουμαι με το νομισα 2 χρόνια και μπορώ να ξεχωρίσω ενα ακυκλοφορητο νόμισμα ενώ φίλος μου Συριανός , παλιός συλλεκτης ετών 69 με πλήρη συλλογή πλην Καποδίστρια (χφ τα περισσοτερα) δε μπορεί να καταλαβει οταν δει διπλα διπλα ενα χφ με ενα unc τις διαφορές.
Πείτε και κανα καλό για την νέα γενιά που μαθαίνει 10 φορες γρηγοροτερα απο την παλαιότερη.

Διαβάστε τον λόγο σας , εσεις ο ίδιος , ανατρεξτε στα παλαιοτερα σας ποστ και θα δείτε πως ο λόγος στάζει δηλητηριο για τις εταιρείες και πόσο τυφλά τις ακολουθουμε εμεις οι νέοι. Αντί να λετε αυτά , ως παλαιοτερος και εμπειροτερος καλό θα ήταν να βοηθούσατε να ξεστραβωθούμε και μεις κ.Νίκο αντί να κατακρίνετε συνεχως τα κακως κειμενα των εταιρειών.

Βασίλης,
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 08, 2014, 05:46:49 μμ »

Ρε παιδια ...καλα ολα αυτα αλλα γιατι πατε να μου φυγετε απο το ΘΕΜΑ..ΓΙΑΤΙ?
Τι ευρος βαθμου ..εχει ο Καραμητσος ..η Π.νε...οταν λεει xf...
Ti ευρος το au...και απει λεγοντας
ΚΑΛΑ τα αλλα..σωστα οτι τα κουτια δεν ειναι πανακια..καλα ολα
Γιατι να μην μου πεις(σχημα λογου)...οτι ρε φιλε
αυτο που γραφει au53...για μενα δεν ειναι πανω απο xf 40 αφου θες βαθμο κουτιου...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ..
και ειναι αλλο..το να ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΩ..περι κλιμακων αξιολογησης..
Πιστευω να εγινα ακομα πιο κατανοητος..ωστε να μεινουμε στο θεμα
Υγ...ουσιαστικα εχει απαντηθει..."δεν υπαρχει ακριβης απαντηση" Κλείσιμο ματιού..το γιατι να σκεφτει ..οποιος θελει να το σκεφτει...
Bρε Γιωργη μου ποσο ποιο συγκεκριμενος να γινει καποιος οταν σου λεει ενα νομισμα εξαιρετικο και εσυ ξερεις μεσα σου οτι εισαι μιλωντας την γλωσσα του κουτιου στο AU53-55?δεν μπορει καποιος φιλε μου να σου πει οτι το ταδε δεν ειναι πανω απο xf 40 γιατι κανεις μας δεν μπορει να υπολογισει με τοση ακριβεια βαθμους εκτος αν καποιος ειναι grader σε εταιρια και εχει τοση εμπιστοσυνη σε αυτο που λεει....οταν ρωταμε κατασταση ενος νομισματος θα παρουμε μια απαντηση ακυκλοφορητο-εξαιρετικο-πολυ καλο κλπ τωρα αν βαλουμε κουιζ τι βαθμο λετε θα παρει βλεπεις οτι οι γνωμες αρχιζουν απο AU53-MS63 αλλα με αυτο τον τροπο οπως βλεπεις και δω υπαρχει ευρος
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 08, 2014, 05:56:06 μμ »

Aλλιως να γραφω αφου βγαζω "σπυρακια" με την σαφη(δυστυχως) αμερικανικη κλιμακα
"ειναι ενα xf ευρωπαικο"..αλλα μην ακουσω μετα την λεξη.."πουλαω ενα au 58"..
H
ειναι ενα almost unc  ...αλλα να μην επικαλουμε την Γερμανο-Αγγλικο-Γαλικη κλιμακα(ευρωπαικη)..γιατι εκει δεν υπαρχει(θεωρητικα..γιατι πρακτικα υφισταται)http://www.ngccoin.com/world/international-grading-scales.aspx
και αλλα..και αλλα παραδειγματ
....
Προσωπικο συμπερασμα
Τα κουτακια τους πολλεεεςςς φορες ειναι για τα μπαζα ..η κλιμακα  ομως ακριβης  Κλείσιμο ματιού
Και ΟΠΟΙΟΣ την χρησιμοποιει ..κινδυνευει να εκτεθει σε μια εκτιμηση...100φορες περισσοτερο ..εδω ειναι το προβλημα...και στην αγοροπωλησια..
Οταν πουλαω .."πουλαω ενα au 58"...
Οταν αγοραζω.."αγοραζω ενα xf.."
"Μα γραφει au58..."
E μα ΑΣΧΕΤΕ...ετσι ονομαζουν τα "εξαιρετικα" ..αυτοι που δεν ξερουν



αν δηλαδη Γιωργη μου καποιος εχει  σε κουτι νομισμα με βαθμο AU58 και σου πει πουλαω ενα AU58 που ειναι λαθος εκτος αν εννοεις οτι εχει νομισμα raw και ερθει να πει οτι πουλα το 58αρι εεε τοτε παιξτου μια στην κεφαλη να παει απο κει πουρθε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :Dτωρα για καραμητσους και πνε και τα αλλα οτι θελει ο καθενας περιγραφει και βαζει ταμπελα...το ζητημα ειναι εσυ μπορεις να διακρινεις αν κατι ειναι ετσι η γιουβετσι?αν μπορεις τοτε αστους να γραφουν οτι θελουν
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 08, 2014, 05:58:39 μμ »

Βρε δεν αφηνετε τις σκαλες και τις κλιμακες  ..... Στριφογύρισμα ματιών εχει ανακαλυφθει το .....ασανσερ Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 08, 2014, 05:59:23 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences