Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 05:21:59 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1887 half sovereign  (Αναγνώστηκε 9299 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 11:27:36 πμ »

Η NGC δεν έχει ξεχωριστή κατηγορία για το small close JEB. Πάντως πέρα απ΄ όλα καλορίζικο.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 11:32:17 πμ »

Sta χρυσά Αντώνη μου τι να σου δείξω. Είναι τραγικές και οι 2 εταιρείες στα χρυσά. Χρυσά προυφ καινούρια με ενα σποτ 0,0000000000000000001mm το βγαζουν πρ69 αλλα αν δειχνει τη βικτωρία ή τον ξεμαλλιάρη τίγκα στα hairlines και στη σόδα του βάζουν ενα προυφ64 και οι 2 εταιρείες . Πλείστα παραδείγματα απο απο τις 2 αδερφές (απο τις 7 αδερφές πετρελαϊκές) μπες www.ha.com πάτα great britain gold sort by highest first και απόλαυσε τον παραλογισμό....... Δεν εχω δει ποτε μου ακυκλοφορητο ξεμαλλιάρη χρυσό σε λίρα , δίλυρο ή πεντόλιρο ή ούνα πάνω απο αU58 πραγματικό 58αρι. Εχω δει πολλά πρ64dc τα οποία ειναι για τα σκουπίδια , μόνο hairlines και τίποτα άλλο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 11:51:39 πμ »


Και βέβαια Αντώνη μου συμφωνώ μαζί σου μόνο στην ngc είναι πάνω από 64. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Βρέ πώς έρχεσαι στα λόγια μου. Σαρκασμός Σαρκασμός

Πας στοιχημα οτι ειναι 64+ οπουδηποτε και αν σταλει Στριφογύρισμα ματιών   Άνεση
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 12:32:05 μμ »

Η NGC δίνει ευκολότερα βαθμούς απο την PCGS. Αυτό είναι γνωστό στους συλλέκτες Αντώνη. Αντικειμενικά μιλώντας. Μπορώ να σου απαριθμήσω πολλά ελληνικά νομίσματα που κροσαρίστηκαν απο pcgs σε ngc και πήραν τον ίδιο ή υψηλότερο βαθμό. Το αντίθετο όμως είναι σπάνιο.
Αυτό δεν παει να πει πως η pcgs ειναι 'καλύτερη' . Ίσως η Pcgs αδικεί πολλά καλά νομίσματα και η ngc τους δίνει τον δίκαιο βαθμό. Είναι και αυτή μία θεωρία.
Πάντως η pcgs εχει πολλά σκαμπανεβάσματα στους βαθμούς ενω η ngc ειναι πιο σταθερή.

Αυτη ειναι μια αισθηση που προκαλειται επειδη στους πινακες η NGC εχει (σε γενικες γραμμες)  περισσοτερα αντιστοιχα υψηλοβαθμα πιστοποιημενα απο την PCGS.
Και ας μην ξεχνουμε οτι εδω στην μικρη μας συλλεκτικη κοινωνια ειχε πεσει πολλη προπαγανδα τα τελευταια χρονια για το θεμα.
Προσωπικα εχω την αισθηση οτι η PCGS ειναι λιγοτερο consistent  τον τελευταιο καιρο.(για να το πω ευγενικα.)
Φυσικα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ειναι οι κορυφαιες εταιρειες πιστοποιησης παγκοσμιως, με διαφορα απο τις επομενες.
Οι μικροδιαφορες, εφοσον υπαρχουν, ειναι θεμα πολιτικης και συγκυριων που αλλαζουν συνεχως και για τις δυο εταιρειες.
 Απο προσωπικη πειρα, απο τοτε που αποφασισα να στελνω μονος μου, η ngc δεν χαριστηκε ουτε στο κατ ελαχιστο σε κανενα νομισμα, μερικα δε οριακα κομμενα details PCGS (λιγα αδιορατα hairlines κλπ) που μου εδωσε ενας φιλος να του στειλω, μια χαρα ξανακοπηκαν στην NGC.
 Oσο για τα cross, ειπαμε, ειναι κυριως θεμα πολιτικης των εταιρειων.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2014, 12:41:22 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 12:34:26 μμ »

Πανεμορφο μισο που αν και με λιιιγα μικροχτυπηματάκια ( πχ στα λιονταρια δεξια ), ειναι "δυσκολο" και ακρως συλλεξιμο  Χαμόγελο
Καλοριζικο και παντα τετοια  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

m42b18 isT
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 01:53:53 μμ »

Η NGC δίνει ευκολότερα βαθμούς απο την PCGS. Αυτό είναι γνωστό στους συλλέκτες Αντώνη. Αντικειμενικά μιλώντας. Μπορώ να σου απαριθμήσω πολλά ελληνικά νομίσματα που κροσαρίστηκαν απο pcgs σε ngc και πήραν τον ίδιο ή υψηλότερο βαθμό. Το αντίθετο όμως είναι σπάνιο.
Αυτό δεν παει να πει πως η pcgs ειναι 'καλύτερη' . Ίσως η Pcgs αδικεί πολλά καλά νομίσματα και η ngc τους δίνει τον δίκαιο βαθμό. Είναι και αυτή μία θεωρία.
Πάντως η pcgs εχει πολλά σκαμπανεβάσματα στους βαθμούς ενω η ngc ειναι πιο σταθερή.

Αυτη ειναι μια αισθηση που προκαλειται επειδη στους πινακες η NGC εχει (σε γενικες γραμμες)  περισσοτερα αντιστοιχα υψηλοβαθμα πιστοποιημενα απο την PCGS.
Και ας μην ξεχνουμε οτι εδω στην μικρη μας συλλεκτικη κοινωνια ειχε πεσει πολλη προπαγανδα τα τελευταια χρονια για το θεμα.
Προσωπικα εχω την αισθηση οτι η PCGS ειναι λιγοτερο consistent  τον τελευταιο καιρο.(για να το πω ευγενικα.)
Φυσικα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ειναι οι κορυφαιες εταιρειες πιστοποιησης παγκοσμιως, με διαφορα απο τις επομενες.
Οι μικροδιαφορες, εφοσον υπαρχουν, ειναι θεμα πολιτικης και συγκυριων που αλλαζουν συνεχως και για τις δυο εταιρειες.
 Απο προσωπικη πειρα, απο τοτε που αποφασισα να στελνω μονος μου, η ngc δεν χαριστηκε ουτε στο κατ ελαχιστο σε κανενα νομισμα, μερικα δε οριακα κομμενα details PCGS (λιγα αδιορατα hairlines κλπ) που μου εδωσε ενας φιλος να του στειλω, μια χαρα ξανακοπηκαν στην NGC.
 Oσο για τα cross, ειπαμε, ειναι κυριως θεμα πολιτικης των εταιρειων.

 
Δημήτρη όλα εντάξει είναι, ποιός ξέρει στο μέλλον αυτές οι 2 εταιρίες μπορεί να γίνουν μία Κλείσιμο ματιού και μετά τι θα λέμε άραγε.
Κρατήστε το αυτό ποιός ξέρει τι γίνεται. Έκπληξη
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 02:36:35 μμ »

Η NGC δεν έχει ξεχωριστή κατηγορία για το small close JEB. Πάντως πέρα απ΄ όλα καλορίζικο.
καλοριζικο............τι τα θες Χρηστο μου ενα απο τα πολλα μειον(αναφερομαι στην παραθεση)
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:19:53 μμ »


Και βέβαια Αντώνη μου συμφωνώ μαζί σου μόνο στην ngc είναι πάνω από 64. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Βρέ πώς έρχεσαι στα λόγια μου. Σαρκασμός Σαρκασμός

Πας στοιχημα οτι ειναι 64+ οπουδηποτε και αν σταλει Στριφογύρισμα ματιών   Άνεση

Τελικα σκετο 64 βγηκε  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:23:26 μμ »

καλοριζικο αντώνη!
Καταγράφηκε

chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 06:04:01 μμ »

Προς τα βορειοανατολικά δεν έχει καμιά αφιέρωση?  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 06:04:07 μμ »

Μπραβο βρε ...κι ας εισαι και βαζελακος  Κλείσιμο ματιού

Αλλα επειδη το 64 μου κατσε καπως λιγο στο μισουλι του 1887 τωρα σκεφτομαι να στειλω αυτο μπας και ανεβουμε κατηγορια ....τι λετε   Στριφογύρισμα ματιών

Υ.γ Αν δεν πιασω 65+ δε θα ησυχάσω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  


Υ.γ2 Καβαλιωτη δικο σου   Φιλί

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 06:26:48 μμ »

Και ενα 65αρι για σύγκριση οποιος θελει να πει τη γνωμη του   Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
vasilisxXx21
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 277


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 06:53:29 μμ »

δασκαλε αντωνη!!!!!
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 06:54:30 μμ »

65αρι ειναι!
Καταγράφηκε

milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 07:02:05 μμ »

Καλοριζικο Αντωνη το 64αρι!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences