Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 11:38:50 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καλησπερα  (Αναγνώστηκε 39203 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 05:32:19 μμ »

Να μην παρει καθολου χρυσο ρε Δημητρη.Τι να τον κανουμε τον χρυσο??Τρωγετε η πινετε?η μημπως μπορουμε να τον βατεψουμε?
Ενα πεντολιρο του 1823 ακυκλοφορητο ειναι μια μικρογραφια χαρακτικης και απιστευτης ομορφιας,ομως 20 λιρες πριντεκιμαλ του 1967 τι ειναι αυτο???Μια Μ###### και μιση ειναι??Αγγλοι ειμαστε να μαζευουμε τετοιες μ ######ς??Εχουμνε δικα μας πιο ομορφα.
Ακομη και οι Αγγλοι γκινεες της Αννας μαζευουν.Ενα μεταλλο ειναι και μαλιστα παντελως αχρηστο.Ειναι ομορφο οταν ειναι σε νομισμα προοφ η ακυκλοφορητο,που φερει και μια ιστορια στο φιναλε και εναν καθρεπτη μιας φυλης,ενος πολιτισμου.
Τωρα η λιρα του 1981 ποια ιστορια εχει??Οτι οι Αγγλοι κερδισανε στα φοκλαντς??

Βασιλη το 80% των φιλων της σελιδας δεν ειναι συλλεκτες.ειναι μικροκαταθετες που ακουνε οτι λεει το χαζοκουτι καθε μερα και εχουν φοβηθει για τα χρηματα τους. Επειδη λοιπον σαν ελληνες εχουμε μεγαλωσει με το κατοχικο συνδρομο θελουν να μετατρεψουν τις οικονομιες τους σε λιρες.Αδιαφορο ειναι γι αυτους οτιδηποτε εχει σχεση με συλλεκτισμο. Αδιαφορουν παντελως για ελληνικα συλλεκτικα και αλλα νομισματα και την ιστορια τους.Λιγοι ειναι αυτοι που θα παραμεινουν στο χωρο . Οι περισσοτεροι θα ειναι του ''ηλθον ,ειδον και απηλθον'' μολις τελειωσουν τα χρηματα τους. Απο αυτη την ιστορια θα εχει καποιο κερδος βεβαια ο συλλεκτισμος.Καποιοι θα μεινουν και θα φτιαξουν συλλογες.
Τα ελληνικα νομισματα ειναι ηδη πολυ ακριβα.Γι αυτο ενα εχω να πω.Μην μαζευετε ελληνικα συλλεκτικα νομισματα,δεν φτανουν για ολους!  Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός

Αναργυρε οπως το θετεις σου βγαζω το καπελο!!!!!!!!!!!!!
Προσωπικα εαν ειχα ενα μισθο 500 ευρο απο αυριο και απο αυριο ξεκινουσα παραλληλα και  συλλογη θα εκανα το εξης αντι να μαζευω καραλιωμενες λιρες με το υστερημα μου.
Θα εκανα λοιπον,τον πρωτο μηνα μια δραχμη του 1910 ΜΣ64 και θα την εβαζα στην ακρη,μετα απο 4 μηνες μια δραχμη 1873 μσ64 και θα την εβαζα στην ακρη,μετα απο 4 μηνες μια δρχ 1868 μσ64 και θα την εβαζα στην ακρη,μετα απο 5 μηνες μια δρχ 1911 μσ64 και θα την ξαναβαζα στην ακρη.

Στο συνολο σε εναν χρονο θα ειχα 4 δραχμες ασημενιες καρακυκλοφορητες που θα εκανα τρελα κεφια στον ελευθερο μου χρονο να παιζω μαζι τους και τα λεφτα μου εξασφαλισμενα απο πρωτο χερι μιας και το αφρο τον αγοραζουν και οι λεφταδες και στα ευκολα ολοι και θα αφηνα στους κληρονομους μου οχι ντουβαρια φορολογημενα αλλα μια ομορφη κληρονομια αποτελουμενη απο λιγα αλλα υπεροχα κοματια.

Καπως ετσι ξεκινησα την συλλογη μου και ειμαι πολυ χαρουμενος μεχρι σημερα μετα απο 10 χρονια.Νπορει να εχει κανεις μια συλλογη αποτελουμενη σε βαθος χρονου απο 40 νομισματα που να ειναι το ενα καλυτερο απο το αλλο και να του δινει απιστευτη χαρα.
Με 15000 ευρο φτιαχνεις σε βαθος χρονου δεκαετιας μια υπεροχη συλλογη ακυκλοφορητων νομισματων απο ΓεωργιΟ Β μεχρι και Α δημοκρατια ,Παυλο και Κοκο.ΕΕ τωρα εαν λειπουν το 50αρικο 76 και το κατοσταρικο 76 χαθηκε και ο κοσμο0ς??

Εξαλου οσα λεφτα και να εχει κανεις η Ελληνικη συλλογη δεν κλεινει ποτε.Μα
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 05:45:36 μμ »

Βασίλη με 500 ευρώ μισθό το μήνα δεν σου μένει για να αγοράσεις ούτε τριαντάρι.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 06:13:51 μμ »

Εαν μενει για λιωμενες λιρες με 330 ευρο εκαστη,τοτε μενει για δρχ 1910 μσ64 με 280 ευρο,για δρχ 1868 ΜΣ64 με 600 ευρο και για δρχ 1911 μσ64 με 600 ευρο και για μονολεπτο 1869 πιο χρυσο κιαπ τον χρυσο μσ64 ρβ με 130 ευρο,και για μονολεπτο 1878 μσ63 με 100 ευρο.

Τι διαλο θελει και καμια θυσια,εαν θες καθε Σαββατο ταβερνα και μετα μπουζουκια τοτε γαματα.

Η πλακα ειναι οτι αυτα τα αγοραζεις μια και εξω και για παντα ενω με τις λιρες....παπαριες καμαρωτες.

Τελος παντων,περι γουστου κολοκυθοσπορος,την γτνωμη μου ειπα και κανενα απο τα παραπανω δεν εχω για πουλημα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 06:21:01 μμ »


Στο συνολο σε εναν χρονο θα ειχα 4 δραχμες ασημενιες καρακυκλοφορητες που θα εκανα τρελα κεφια στον ελευθερο μου χρονο να παιζω μαζι τους και τα λεφτα μου εξασφαλισμενα απο πρωτο χερι μιας και το αφρο τον αγοραζουν και οι λεφταδες και στα ευκολα ολοι και θα αφηνα στους κληρονομους μου οχι ντουβαρια φορολογημενα αλλα μια ομορφη κληρονομια αποτελουμενη απο λιγα αλλα υπεροχα κοματια.

Πολύ σωστή λογική!!!
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 06:38:23 μμ »

Πολύ σωστή λογική αρκει να εχει λεφτα για να το κανεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 07:36:58 μμ »

Βασιλη επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου!! Ο χρυσος (οχι μονο η χρυση λιρα , αλλα και τα χρυσα Ναπολεωνια και τα Γερμανικα μαρκα και τα Ελβετικα φραγκα) παντα ηταν μεσω συνδιαλλαγης για τους ανθρωπους σε δυσκολους καιρους!!
Αν αυριο η χωρα μας πιασει τον πατο του πηγαδιου να δω αν οι ασημενιες δραχμες σου θα αξιζουν τιποτα σε ανθρωπους που θα πεινανε!!
Δεν λεω οτι ενας που επενδυσε 5,000 ή 15,000 ευρω σε χρυσο θα σωθει , απλα για μερικους μηνες θα μπορει να συνδιαλλαγει πιθανον με πραγματα ή τροφιμα που θα τον ανεβασουν!!
Ολοι θα πρεπει να κρατησουμε την ψυχραιμια μας και να θυμαστε ολοι το ρητο :
<Σε περιοδους κρισης ο φτωχος γινετε φτωχωτερος και ο πλουσιος πλουσιοτερος!!>
Μονο με συνεση θα μπορεσεις να ζησης περισσοτερο καιρο την επομενη μερα!!
Την περιοδο του 40 με 50 ο πατερας μου εδωσε στο χωριο για εναν Γαιδαρο ενα σπιτι και για μια κατσικα 4 στρεμματα πανω στην σημερινη Εθνικη Ηρακλειου Ρεθυμνου!!
Εγω που το ακουω σημερα του ελεγα <Α ρε πατερα τι εκανες> Αυτος σκεφτωταν πως θα θρεψει ΤΟΤΕ δεκα στοματα και το καταφερε Κλείσιμο ματιού
Ποτε δεν ξερουμε τι θα φερει η επομενη μερα και μονο ΖΩΝΤΑΣ την θα καταλαβουμε πως θα πρεπει να την χειριστουμε για το καλο της οικογενειας μας!!
Αλλα παντα με συνεση , διοτι τα κορακια (αυτοι που θα εχουν αγαθα) θα προσπαθησουν να μας ρουφηξουν το αιμα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 07:43:28 μμ »

Βασιλη επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου!! Ο χρυσος (οχι μονο η χρυση λιρα , αλλα και τα χρυσα Ναπολεωνια και τα Γερμανικα μαρκα και τα Ελβετικα φραγκα) παντα ηταν μεσω συνδιαλλαγης για τους ανθρωπους σε δυσκολους καιρους!!
Αν αυριο η χωρα μας πιασει τον πατο του πηγαδιου να δω αν οι ασημενιες δραχμες σου θα αξιζουν τιποτα σε ανθρωπους που θα πεινανε!!
Δεν λεω οτι ενας που επενδυσε 5,000 ή 15,000 ευρω σε χρυσο θα σωθει , απλα για μερικους μηνες θα μπορει να συνδιαλλαγει πιθανον με πραγματα ή τροφιμα που θα τον ανεβασουν!!
Ολοι θα πρεπει να κρατησουμε την ψυχραιμια μας και να θυμαστε ολοι το ρητο :
<Σε περιοδους κρισης ο φτωχος γινετε φτωχωτερος και ο πλουσιος πλουσιοτερος!!>
Μονο με συνεση θα μπορεσεις να ζησης περισσοτερο καιρο την επομενη μερα!!
Την περιοδο του 40 με 50 ο πατερας μου εδωσε στο χωριο για εναν Γαιδαρο ενα σπιτι και για μια κατσικα 4 στρεμματα πανω στην σημερινη Εθνικη Ηρακλειου Ρεθυμνου!!
Εγω που το ακουω σημερα του ελεγα <Α ρε πατερα τι εκανες> Αυτος σκεφτωταν πως θα θρεψει ΤΟΤΕ δεκα στοματα και το καταφερε Κλείσιμο ματιού
Ποτε δεν ξερουμε τι θα φερει η επομενη μερα και μονο ΖΩΝΤΑΣ την θα καταλαβουμε πως θα πρεπει να την χειριστουμε για το καλο της οικογενειας μας!!
Αλλα παντα με συνεση , διοτι τα κορακια (αυτοι που θα εχουν αγαθα) θα προσπαθησουν να μας ρουφηξουν το αιμα!!
Και το ασήμι έχει αξία! Πέσαμε όλοι με τα μούτρα στα χρυσά και ξεχάσαμε τον φίλο μας τον Αργύρη! Δηλαδή με ένα silver eagle, 1 ουγγιά καθαρό ασήμι, δεν θα μπορώ να αγοράσω 1 κιλό σιτάρι;
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 07:46:17 μμ »

Αυτο εχει να κανει με τα γουστα του φουρναρηι τι θα γουσταρει. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 08:02:42 μμ »

Αυτο εχει να κανει με τα γουστα του φουρναρηι τι θα γουσταρει. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Να πω την αλήθεια έχω στο μυαλό μου κάτι αγρότες που παράγουν σιτάρι ακόμη.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 08:05:42 μμ »

Και εγω.Φαντασου οτι δεν το αγραζαν και ταιζαν με αυτο κοτες.Κατσε να τους παρω κανα τηλ. Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 10:51:14 μμ »

καλα ,μαζευτε εσεις λιωμενα χρυσα να την βγαλετε κανα δυο μηνες παραπανω με κονσεςρβες και ειστε και οι περισοτεροι απο επαρχια.

καλα ρε περιμενετε να πεσει πεινα για να δωσετε κανα λιωμα να παρετε ψωμι??Και τι θα κανετε?Θα το πριονισετε??

Εγω μαγκες παροτι Αθηναιος εαν γινει αυτη η Μ###### που ετοιμαζοσαστε με ευλαβεια να αντιμετωπισετε με τα χρυσα δοντια που μαζευετε,θα φαω τα περιστερια του συνταγματος και τα κοτσυφια της Παρνηθας,οπως και τα Ελαφια του δρυμου και να δω ποιος ###### θα μπει στην μεση να με σταματηση.
Θα ψαρευω με τους γιυους μου νυχθημερον και θα τρωμε καλα.

Θα κρατησω για παντα τα 65αρια μου και θα τρωω ελαφακια ενω εσεις θα δινετε τα ρεταλια σας για να φατε κονσερβες και σιταρια.Ασε που με βλεπω να μπαινω με καμια οπισθεν σε κανα σουπερ μαρκετ με το φορτηγο και να φορτωνω μασες.

Δεν πτοουμε ρε θα μας κλασουν τα ######α οι προδοτες παπαδημος και σια,αυτοι ας υπογραψουν εμενα με ρωτησανε??θα τα καψω ολα.

Κοροιδαααα..... Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Πλακα σας κανω, ο καθενας μαζευει οτι του αρεσει.Μην ξεχνατε οτι αλλοι μαζευουν τρενακια που κανουν κατι χιλιαδες ευρο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 10:54:56 μμ »

Πολύ σωστή λογική αρκει να εχει λεφτα για να το κανεις.

αφου λεμε ενα χρυσο δοντι 330 ευρο και μια δραχμη 1910 ΜΣ64 ΚΑΡΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΜΕ ΘΕΤΙΔΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΡΙΤΟΝΑ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΤΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑ  ΔΕΙΓΜΑ ΧΑΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒΕΙΔΗ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΙΛΙΑ ΜΕ ΜΟΥΣΤΑΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΠΑΡΙΑ ΝΑ,ΚΑΝΕΙ 280.

ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΧΡΥΣΑ ΔΟΝΤΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΟΝΟΝ ΕΝΑ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ 100 ΕΤΩΝ ΑΣΗΜΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΕΡΙ ΓΟΥΣΤΟΥ ΚΟΛΟΚΥΘΟΣΠΟΡΟΣ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 11:04:01 μμ »

Ο Βασιλης και το Ελαφι !!Οντως δεν τον σταματαει τιποτα! Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα

ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ........ ΠΕΙΝΑ !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 11:07:21 μμ »

RE ##### ΓΙΩΡΓΟ,ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ Σαρκασμός ΟΥΑΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΣΕ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΕΙ.ΟΥΑΧΑΧΑ ΧΑ ΧΑ

ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΧΙΟΥΜΟΡ.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ/!!!!!!!!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 11:42:27 μμ »

Αν υπαρχουν και αλλα ατομα να περιγραψουν τοσο αναλυτικα και υπερηφανα αυτα τα νομισματα δεν νομιζω οτι θα ασχολουμασταν με τα δοντια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences