Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:01:36 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δολαρια αξια  (Αναγνώστηκε 2910 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 24, 2015, 12:27:00 πμ »

Καλησπερα! Μου εδωσαν 40 τεμ. quarter dollar και θα ηθελα να μου πειτε,ποσο πιανει περιπου το ενα; Ειναι κλεισμενη ολη η σειρα απο το 1965 εως 1989
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 01:07:57 πμ »

αχιλλεα μου.... δεν θα σου πω ποσο κανει το καθε ενα... απλα γιατι ολα μαζι... και τα 40 κανουν 10 δολλαρια! ονομαστικη αξια δηλαδη! αυτο γιατι στα αμερικανικα τα απλα (μη ασημενια) δεν εχουν καποια υπεραξια εκτος κι αν ειναι MS65 και πανω! ακομα περνανε ανεξαρτητου ημερομηνιας! εδω περνανε και βρισκονται σε κυκλοφορια ακομα ασημενια... κι οχι μονο με αυτο το σχεδιο αλλα και παλαιοτερα!!

οι αμερικανοι αγοραζουν μαζουρια χρησιμοποιημενων κερματων απλα για να τα ψαξουν για παλια κερματα και περισσοτερο για ασημενια.. και τα αλλα τα δινουν στην κυκλοφορια! και τα ασημενια στο ασημι τους πανε τα περισσοτερα!

ειναι μια ομορφη και φτηνη συλλογουλα για καποιον συλλεκτη ξενου κρατους... αλλα μην περιμενεις υπεραξιες συλλεκτικες! μην ξεχνας και οτι εχουν βγει σε τεραστιες ποσοτητες!!!καποια εχουν 10ψηφιο τιραζ!!! φαντασου!!!
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 01:25:46 πμ »

αχιλλεα μου.... δεν θα σου πω ποσο κανει το καθε ενα... απλα γιατι ολα μαζι... και τα 40 κανουν 10 δολλαρια! ονομαστικη αξια δηλαδη! αυτο γιατι στα αμερικανικα τα απλα (μη ασημενια) δεν εχουν καποια υπεραξια εκτος κι αν ειναι MS65 και πανω! ακομα περνανε ανεξαρτητου ημερομηνιας! εδω περνανε και βρισκονται σε κυκλοφορια ακομα ασημενια... κι οχι μονο με αυτο το σχεδιο αλλα και παλαιοτερα!!

οι αμερικανοι αγοραζουν μαζουρια χρησιμοποιημενων κερματων απλα για να τα ψαξουν για παλια κερματα και περισσοτερο για ασημενια.. και τα αλλα τα δινουν στην κυκλοφορια! και τα ασημενια στο ασημι τους πανε τα περισσοτερα!

ειναι μια ομορφη και φτηνη συλλογουλα για καποιον συλλεκτη ξενου κρατους... αλλα μην περιμενεις υπεραξιες συλλεκτικες! μην ξεχνας και οτι εχουν βγει σε τεραστιες ποσοτητες!!!καποια εχουν 10ψηφιο τιραζ!!! φαντασου!!!

Ναι το ξερω οτι ειναι παρα πολλα! Εχω κι εγω αρκετα,περα απ'αυτα που μου εδωσαν! Απλα δεν εψαξα καθολου το ποσο πανε περιπου! Σιγουρα ειναι πολλη χαμηλης αξιας,απλα δεν ηξερα ποσο περιπου! Απλη περιεργεια, ξερεις!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 08:59:58 πμ »

Kαλημερα παιδια
Ο επισημος ορος του αμερικανικου αθληματος ειναι  Coin roll hunting

Στοχος λοιπον ειναι να πηγαινεις στην τραπεζα και παιρνεις μασουρια νομισματων και να ψαχνεις για ασημενια νομισματα που βρισκονται ακομα στη κυκλοφορια.

Αντικειμενικος σκοπος ψαχνεις για ασημενια 10 cents και 25 cents πριν το  1965, 90% περικτικοτητα  ασημενια μισοδολαρα απο το 1964 και πριν, και 40% περιεκτικοτητα ασημενια μισοδολαρα απο το 1965-1970. Ψαχνονται και τα 5 cenτs αλλα με 35% περιεκτικοτητα σε ασημι τα λεγομενα "war nickels" (1942–1945).

Πολλοι το θεωρουν και ως τροπο να βγαζουν χρηματα ,και αλλoi παλι ως ενα παιχνιδι θυσαυρου που παιρνεις μερικες χιλιαδες  νομισματα σε μασουρια και αρχιζεις το ψαξιμο μη ξεροντας τι θα βρεις . Ειναι τοσοι πολλοι οι αθλητες που οργανονουν ομαδες για ανταλλαηη ιστοριων και εμπειριων .

https://www.reddit.com/r/CRH/

Και δω  μια ιδεα στο τι ακριβως κανουν
 
https://www.youtube.com/watch?v=j7liXVyHZgk
 
Υπαρχουν πολλα ακομα βιντεακια  ακομα στο y-tube .



Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 09:26:17 πμ »

Τί Monopoly και κουραφέξαλα...
Αυτό είναι παιχνίδι.
Ευτυχώς που στην Ελλάδα είναι χαλκονικέλινα.
Με το καρότσι του super market θα πήγαινα στην τράπεζα. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 11:21:21 πμ »

θέλω να γίνω σαν Αμερικάνος
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences