Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:08:59 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναζήτηση χακλκινου νομίσματος  (Αναγνώστηκε 1935 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
master3763
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 08:48:26 πμ »

Καλημέρα ! Θα ήθελα αν μπορεί να με βοηθήσει κανεις να βρώ λεπτομέριες για το παρακάτω το παρακάτο χάλινο κέρμα.
Συγκεκριμένα θα ήθελα να μαθω την χρονολογία, από ποιον σουλτανο κόπικε, τι γαφει )) αν έχει κάποια χρηματική αξία, και όλα τα σχετικα..
Σας ευχαρησώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 08:53:56 πμ »

Καλώς όρισες.Υπάρχει η κατηγορία online εκτίμηση.
Εκεί θα πρέπει να το βάλεις.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:18:29 πμ »

αν διακρινω ετσι οπως ειναι βεβαια πρεπει να ειναι 5 παρα του 1255 ,κοπη δεν φαινεται οπως και ετος βασιλειας,αν ειναι αυτο ειναι βασιλειας αμπντουλμεσιντ,βασικα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αν ειναι αυτο ειναι σε μαυρα χαλια και εχει αρχισει και η διαβρωση,περιμενε ομως και τους ποιο ειδικους στα οθωμανικα,βασικα προσπαθησα να σου δωσω μια εικονα,αν μπορεις μετρησε το ποσα γρ ειναι,καλως ορισες στο στεκι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 10:37:52 μμ »

το νομισμα σου ειναι οθωμανικο, χαλκινο, 5 παραδες του 1255ΑΗ και το ετος βασιλειας δεν φαινεται καλα... νομιζω οτι ειναι 13... αρα μιλαμε για ενα νομισμα του 1850. αυτα εσι κι αλλιως ηταν με ημερομηνιες 1850-1854...

το εχει κοψει ο σουλτανος Αβδουλ Μεζιτ αλλα το νομισμα δεν κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη αλλα στο Μισιρ.. δηλαδη στην Αιγυπτο (αρα ειναι αιγυπτιακο νομισμα). Η αιγυπτος τοτε ηταν υπο των Οθωμανων.

δεν ειναι κατι ιδιαιτερο... ειδικα σε τετοια κατασταση... αλλα ομορφο να το εχεις! Χαμόγελο τι σημασια εχει αν ειναι φτηνο, ευκολο ή με φθορα; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 11:29:11 μμ »

ετσι ειναι φιλε Νικολα,οσο παλιο και κατεστραμμενο ειναι εχει την δικια του συναισθηματικη αξια και συλλεκτικη,εγω παραδειγμα το συγκεκριμενο δεν το εχω,απλα ηθελα να καταλαβει ο φιλος οτι δεν κραταει κανενα τζοκερ
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 07:33:05 μμ »

ουτε κι εγω το εχω.. μισιρικο οχι.. αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο ή ακριβο.. απλα ετυχε.. Χαμόγελο δεν μπορουμε να τα εχουμε κι ολα... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences