Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 04:30:07 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1872 Shield M  (Αναγνώστηκε 17667 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 06:22:19 μμ »

9 στους 10 να ρωτήσεις δεν την έπαιρναν 240-245,..

Κάντε και ένα γκάλοπ αν θέλετε...
Είναι σε κατάσταση fine και η συλλεκτική αξία παυει να έχει αξία...δεν είναι τόσο σπάνιο κομμάτι
το Mintage δεν λέει κάτι!

Βέβαια ο καθένας συλλέγει ότι θέλει και σε ότι κατάσταση θελει μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου , εκφράζω την άποψη μου και το τι θα έκανα εγω!
Φιλικά Χρήστος
δηλαδη Χρηστο εσυ βρισκεις τακτικα τετοια κομματια στα 225 αυτο θελεις να μας πεις?
Εγω προσωπικά πάντα , δεν θα έδινα 230 για ένα τέτοιο κομμάτι , θα προτιμούσα μια ελισαβετ ακυκλοφόρητη. Επίσης στην συλλογή μου δεν έχω ούτε ένα θυρέο ενω θα μπορούσα σε αυ καταστάσεις να έχω πολλούς!Θεωρώ όμως ότι αν έχεις τα λεφτά βρίσκεις πάντα έναν ακυκλοφόρητο θυρέο.

Θυρέοι υπάρχουν πάρα πολλοί...ακυκλοφόρητοι όμως πόσοι?
Αν πάρεις εσυ Μιχάλη τον θυρέο αυτόν με 230 πόσο θα τον δώσεις μετά από 10 χρόνια?Θα ανεβάσει το rare την τιμή? Δεν νομίζω....Έναν ακυκλοφόρητο σίγουρα...Αυτό προσπαθώ να πω
Γιατί καλώς η κακώς κοιτάμε και την απόσβεση κάποια στιγμή....Αν τύχει μια στραβή να τον δώσω...

Μόνο και μόνο ότι βρίσκεις αυτό το κομμάτι με 230 δεν σε παραξενεύει?Το θεωρείς ευκαιρία?

Ευκαιρίες τελείωσαν...
Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 06:23:56 μμ »

με 650 $ την ουγγια τοτε........

Συγνώμη φίλε Θοδωρή αλλά τους καταλόγους δεν τους παίρνω στα υπόψην αλλά μόνο τα κλεισίματα των δημοπρασιών...
Καταγράφηκε

θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 06:28:13 μμ »



Μόνο και μόνο ότι βρίσκεις αυτό το κομμάτι με 230 δεν σε παραξενεύει?Το θεωρείς ευκαιρία?

Ευκαιρίες τελείωσαν...



εσυ ειπες οτι δεν αξιζει πανω απο 225............. δεν την βρισκω με 230 ευρω αυτην ...... απλα δεν θεωρω νορμαλ να δωσω για μια ελισαβετ 230 και να λεω οτι για ενα τετοιο κομματι δινω μεχρι 225!!! αναφερομαι σε ελισαβετ γιατι ειδα την τελευταια σου πωληση



φιλικα παντα χωρις διαθεση για καυγα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 06:32:42 μμ »

Θοδωρή,

η ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι.
μου αρέσει το κομμάτι, και μέχρι πόσα είμαι διατεθειμένος να δώσω για αυτό?

Αν ναι έχει καλώς.
Αν όχι πάλι καλώς.

Η ουσία είναι τι πραγματικά θέλεις εσύ.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 06:35:54 μμ »



Μόνο και μόνο ότι βρίσκεις αυτό το κομμάτι με 230 δεν σε παραξενεύει?Το θεωρείς ευκαιρία?

Ευκαιρίες τελείωσαν...
Μην κολλάμε στα 5 ευρώ!Ανάλογα με την τιμή μετάλλου , επίσης είπα για ακυκλοφόρητη ελισαβετ όχι για χρέπι! Επίσης τόνισα αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητός ότι ο καθένας μαζεύει ότι θέλει και σε ότι κατάσταση θέλει. Το τι αρέσει σε μένα δεν είναι κάτι γενικά αποδεκτό!Εξέφρασα την άποψη μου και μόνο!



εσυ ειπες οτι δεν αξιζει πανω απο 225............. δεν την βρισκω με 230 ευρω αυτην ...... απλα δεν θεωρω νορμαλ να δωσω για μια ελισαβετ 230 και να λεω οτι για ενα τετοιο κομματι δινω μεχρι 225!!! αναφερομαι σε ελισαβετ γιατι ειδα την τελευταια σου πωληση



φιλικα παντα χωρις διαθεση για καυγα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 06:38:45 μμ »

Συγνώμη φίλε Θοδωρή αλλά τους καταλόγους δεν τους παίρνω στα υπόψην αλλά μόνο τα κλεισίματα των δημοπρασιών...


τον εβαλα για το mintage.....οχι για τις τιμες, απλα ανεφερα και την τιμη της ουγγιας τοτε
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 06:42:37 μμ »

αυτο ακριβως θελω... να κλεισω ημερομηνια...... μεχρι ποσο να δωσω οεο?

Για το λογο που την θελεις Θοδωρη μεχρι τα 250 δωστα ....ταβανι ομως  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 06:44:33 μμ »

Χρηστο εσυ οπως και εγω εχουμε "αλλο" σκεπτικο .....ο καθενας μας βλεπει με αλλον οριζοντα καποια πραγματα ....ο Θοδωρης θελει απλα να κλεισει μια ημερομηνια .
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 06:50:33 μμ »

Τετοια κομματια που ειναι λιγο δυσκολουτσικες ημερομηνιες η συλλεκτικοτητα τους συναδει παντα και με την κατασταση τους.Με λιγα λογια η τιμη ανεβαινει δυσαναλογα οσο ανεβαινει η κατασταση  σε σχεση με εναν αλλο θυρεο κοινη ημερομηνια και ιδιας καταστασης.

Το συγκεκριμενο κομματι θα το περιφρονουσα γιατι σιγουρα μπροστα μου θα την ξαναβρω σε καλυτερη κατασταση εστω XF.Και ετσι ομως που ειναι δεν πιστευω οτι η αξια της ειναι οσο μια Ελισαβετ που λαμποκοπα σαν κουφετο ή χαμηλοτερα.Παραπανω 5-10 ευρω τα αξιζει!!Εγω θα τα εδινα.

Περυσι εκλεισε μια εδω στο στεκι XF που εβαλα δημοπρασια στα 280 με την ελισαβετ να εχει 240 ευρω.(Αν αυτο βοηθα παντως)


Τοσα χρονια που ασχολουμαι εχω παρατηρησει 3 κατηγοριες θυρεων:

Αυτοι που η τιμη τους εξαρταται απο την κατασταση αποκλειστικα

Αυτοι που η τιμη τους εξαρταται απο την συλλεκτικοτητα τους αποκλειστικα και κρατανε υψηλες τιμες ανεξαρτητως καταστασεως (πχ ποικιλιες σφαλματα αναγνωρισμενα δυσκολες ημερομηνιες οπως 1841-1838 κ.α

Αυτοι που συναδουν κατι το ιδιαιτερο συλλεκτικα με την υψηλη κατασταση.Αυτο ειναι και το ιδανικο οπως λεει ο Χρηστος.

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:09:51 μμ »

Θοδωρή εσυ πόσο είχες στο μυαλό σου ότι μπορείς να διαθέσεις για αυτή την λίρα;
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:27:46 μμ »

καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις....
νομιζα οτι μεχρι 270 επρεπε να κινηθω.... για αυτο ρωτησα και εδω γνωμες... αυριο θα ξερω αν τελικα και ποσο θα την παρω....
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:28:33 μμ »

Χρήστο, η ανάλυση που έκανες παραπάνω, κατά τη γνώμη μου, είναι περισσότερο προσέγγιση επενδυτή/εμπόρου/μεταπωλητή παρά συλλέκτη. Όταν έχεις ένα κενό στη συλλογή σου και θέλεις να το κλείσεις και η τρέχουσα τιμή μιάς "συνηθισμένης" λίρας είναι 225-230, τότε δίνεις και 240 και 250 και παραπάνω ανάλογα με την κατάσταση και τη σπανιότητα βέβαια. Αν σκέφτεσαι πόσο θα τη μεταπωλήσεις, δεν την αγοράζεις και ποτέ!
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:39:19 μμ »

Χρήστο, η ανάλυση που έκανες παραπάνω, κατά τη γνώμη μου, είναι περισσότερο προσέγγιση επενδυτή/εμπόρου/μεταπωλητή παρά συλλέκτη. Όταν έχεις ένα κενό στη συλλογή σου και θέλεις να το κλείσεις και η τρέχουσα τιμή μιάς "συνηθισμένης" λίρας είναι 225-230, τότε δίνεις και 240 και 250 και παραπάνω ανάλογα με την κατάσταση και τη σπανιότητα βέβαια. Αν σκέφτεσαι πόσο θα τη μεταπωλήσεις, δεν την αγοράζεις και ποτέ!
Φίλε Νίκο πρώτα είμαι συλλέκτης , μετά επενδυτής και μετα εμπορος. Άλλωστε αν δεν πουλήσεις δεν θα μπορέσεις ποτέ να αποκτήσεις και μια δυνατή συλλογή.

Δεύτερον δεν διαφώνησα ως προς την λογική καθώς είπα 2-3 φορές ότι ο καθένας μαζεύει ότι θέλει και σε ότι τιμή θέλει και σε ότι κατάσταση θέλει!Εξέφρασα την άποψη μου όσον αφορά την σπανιότητα. Δεν θεωρώ ότι σε αυτή την κατάσταση είναι σπάνιο το νόμισμα.

Τρίτον , 9 στους 10 να ξαναρωτήσεις δεν νομίζω να μην βλέπουν επενδυτικά τα νομίσματα...Δηλαδή θα δώσεις συνολικά ένα σεβαστό ποσό για μια συλλογή που δεν σε ενδιαφέρει η αξία της?Δεν σε ενδιαφέρει "πόσο πιάνουν τα νομίσματα σου?" αγοράζεις για χόμπι?Για πλάκα?

Καταγράφηκε

nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:56:22 μμ »

Χρήστο μου, προφανώς και δε θα διαφωνήσω με αυτά που λες. Είναι ακριβώς έτσι.

Όμως εδώ μιλάμε ότι ο Θοδωρής ζητάει γνώμες πόσο παραπάνω θα δίναμε οι υπόλοιποι για να κλείσουμε την "τρύπα" στη συλλογή μας, με συγκεκριμένη σπανιότητα και κατάσταση. Η λογική απάντηση κατά τη γνώμη μου είναι κάτι παραπάνω από μιά "συνηθισμένη" λίρα, καθώς υπερισχύει το συλλεκτικό, όχι δε θα έδινα τίποτε παραπάνω γιατί δε μπορώ να μεταπωλήσω. Ως συλλέκτης, δε μπορεί να δίνεις λιγότερο για το μοναδικό κομμάτι που σου λείπει, από ότι για ένα συνηθισμένο ακυκλοφόρητο και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για λίρες που διαπραγματεύονται πολύ κοντά στο μέταλλο.

Πάντα χαλαρά, για να γίνεται κουβέντα Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 08:31:57 μμ »

Χρήστο μου, προφανώς και δε θα διαφωνήσω με αυτά που λες. Είναι ακριβώς έτσι.

Όμως εδώ μιλάμε ότι ο Θοδωρής ζητάει γνώμες πόσο παραπάνω θα δίναμε οι υπόλοιποι για να κλείσουμε την "τρύπα" στη συλλογή μας, με συγκεκριμένη σπανιότητα και κατάσταση. Η λογική απάντηση κατά τη γνώμη μου είναι κάτι παραπάνω από μιά "συνηθισμένη" λίρα, καθώς υπερισχύει το συλλεκτικό, όχι δε θα έδινα τίποτε παραπάνω γιατί δε μπορώ να μεταπωλήσω. Ως συλλέκτης, δε μπορεί να δίνεις λιγότερο για το μοναδικό κομμάτι που σου λείπει, από ότι για ένα συνηθισμένο ακυκλοφόρητο και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για λίρες που διαπραγματεύονται πολύ κοντά στο μέταλλο.

Πάντα χαλαρά, για να γίνεται κουβέντα Κλείσιμο ματιού.
Σωστά γιαυτό ο καθένας δίνει όσα θεωρεί ότι πρέπει να δώσει για ένα νόμισμα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences