Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:33:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PEACE DOLLAR  (Αναγνώστηκε 5097 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 08:40:53 μμ »

Καλησπέρα σε όλους. Τι γνώμη έχετε για αυτό (κατάσταση και τιμή). Ρωτάω γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι από καλή χρονιά.





Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 08:49:03 μμ »

Εγώ για 23άρι το βλέπω.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 08:52:36 μμ »

Χαμηλη κατασταση χωρις κατα την γνωμη καποια υπεραξια!!Σε 64αρι και πανω ισως αλλα ετσι δεν νομιζω!! Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:02:37 μμ »

Σας ευχαριστώ αλλά για να μαθαίνουμε κιόλας ποια είναι η κατάσταση του; Είναι XF ας πούμε;

Μαζί πήρα και αυτό. Ποια η γνώμη σας;





Ευχαριστώ για την αμεσότητα και τον κόπο σας.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:15:21 μμ »

Αν τα πήρες και τα δύο μαζί 30€, είσαι μια χαρά.
Εύκολα νομίσματα και στην Αγγλική κλίμακα Fine.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:22:35 μμ »

Τα κοινα μοργκανακια και τα peace dollars σε τετοιες καταστασεις κανουν οσο το ασημι τους και ειναι σαν μαμω το κερατο τους.
Με 30-40$ μπορεις να βρεις ωραια δειγματα στο ebay,(οχι αυστηρα ακυκλοφορητα,αλλα αξιοπρεπη) να τα βλεπεις και να τα χαιρεσαι.
Εκτος εαν μαζευεις μονο για το ασημι ,οποτε πασο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:48:09 μμ »

Και τα δύο μαζί τα πήρα 35 € με κύριο γνώμονα πως η τιμή τους συνδέεται άμεσα με αυτή του ασημιού, ναι. Ευχαριστώ για τα σχόλια και είναι όλα αποδεκτά. Μια μικρή παρατήρηση και πείτε μου αν έχω δίκιο.

Παρακολουθώ τους τελευταίους έξι μήνες όλες τις εκτιμήσεις που γίνονται στο στέκι. Θαρρώ πως υπάρχει ένα μικρό bias σε ότι έχει να κάνει με Ελληνικά νομίσματα και ιδιαίτερα τα πιο σπάνια. Δηλαδή θεωρώ πως σε παρόμοια κατάσταση ένα morgan dollar κοινό καλή ώρα θα πάρει VF, ενώ ένα σχετικά δύσκολο ελληνικό κομμάτι θα πάρει ας πούμε ένα AU58.

Μπορεί να κάνω και λάθος οπότε αγνοήστε το σχόλιο μου πιο πάνω και κρατήστε την ακόλουθη ερώτηση. To grading ενός νομίσματος είναι μια εντελώς αντικειμενική και ξέχωρη διαδικασία από την εθνικότητα και τη σπανιότητα του νομίσματος, έτσι δεν είναι;

και πάλι ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:01:56 μμ »

Δηλαδή θεωρώ πως σε παρόμοια κατάσταση ένα morgan dollar κοινό καλή ώρα θα πάρει VF, ενώ ένα σχετικά δύσκολο ελληνικό κομμάτι θα πάρει ας πούμε ένα AU58.

Δεν υπαρχει αυτο, ισα ισα εγω πολλες φορες βλεπω να κρινονται αυστηρα και οταν κατοπιν γυριζουν απο τις εταιριες εχουν γραψει και βαθμο παραπανω, πολλα παραδειγματα
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:02:58 μμ »

Δηλαδή θεωρώ πως σε παρόμοια κατάσταση ένα morgan dollar κοινό καλή ώρα θα πάρει VF, ενώ ένα σχετικά δύσκολο ελληνικό κομμάτι θα πάρει ας πούμε ένα AU58.

Δεν υπαρχει αυτο, ισα ισα εγω πολλες φορες βλεπω να κρινονται αυστηρα και οταν κατοπιν γυριζουν απο τις εταιριες εχουν γραψει και βαθμο παραπανω, πολλα παραδειγματα
ετσι ακριβως.......
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:15:04 μμ »

Δηλαδή θεωρώ πως σε παρόμοια κατάσταση ένα morgan dollar κοινό καλή ώρα θα πάρει VF, ενώ ένα σχετικά δύσκολο ελληνικό κομμάτι θα πάρει ας πούμε ένα AU58.

Δεν υπαρχει αυτο, ισα ισα εγω πολλες φορες βλεπω να κρινονται αυστηρα και οταν κατοπιν γυριζουν απο τις εταιριες εχουν γραψει και βαθμο παραπανω, πολλα παραδειγματα

Χμ......έτερον εκάτερον θα έλεγα. Δηλαδή εσύ αναφέρεσαι στην αυστηρή κρίση του σπανίου σε σχέση με την εταιρία πιστοποίησης ενώ εγώ στην αυστηρή του 'λιμού' σε σχέση με το σπάνιο. Τέλος πάντων, εγώ τώρα μαθαίνω, εσείς προφανώς ξέρετε καλύτερα παιδιά. Απλά θεωρώ πολύ φυσιολογικό και ανθρώπινο το dwngrade κάτι κοινού, για παράδειγμα αν ήταν ένα σπάνιο κομμάτι το morganaki που ανέβασα, δε θα μου ζητούσατε να το βγάλω από τη θήκη και να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες, πριν μου πείτε Fine? Νομίζω πως ναι.

Προς Θεού παιδιά, κουβέντα κάνουμε και μη θεωρήσει κανένας πως υπάρχει ίχνος μομφής στα λόγια μου. Ίσα, ίσα πο σας ευχαριστώ όλους γιατί έχω μάθει πολλά, Ιδίως εκείνος ο NMS χαίρομαι να τον διαβάζω και τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως..... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:20:00 μμ »

Και σπάνιο να ήταν Fine θα ήταν πάλι.
Απλά θα άλλαζε η τιμή λόγω σπανιότητας.
Για παράδειγμα σε αυτή την κατάσταση ένα 1889 CC έχει 750€.
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:23:35 μμ »

Ακριβως συζητηση κανουμε, δεν τιθεται θεμα μομφης,
σου εξηγω οτι στην εκτιμηση καταστασης δεν μπαινει θεμα σπανιου ή κοινου
ατον Γεωργιο ας πουμε υπαρχει δεκαρα του 82 που ειναι πολυ πιο κοινη απο του 79 δεν θα κρινει κανεις πιο ευνοικα αυτη του 79!!!
Χαιρετω Τακης
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:26:38 μμ »

Δηλαδή θεωρώ πως σε παρόμοια κατάσταση ένα morgan dollar κοινό καλή ώρα θα πάρει VF, ενώ ένα σχετικά δύσκολο ελληνικό κομμάτι θα πάρει ας πούμε ένα AU58.

Δεν υπαρχει αυτο, ισα ισα εγω πολλες φορες βλεπω να κρινονται αυστηρα και οταν κατοπιν γυριζουν απο τις εταιριες εχουν γραψει και βαθμο παραπανω, πολλα παραδειγματα
Εχει να κάνει και με τις ποιότητες εκτύπωσης αυτό.
 Δηλαδή μπορεί ένα ελληνικό νόμισμα να φαίνεται εκ πρώτης όψεως vf, αλλά για αυτό να φταίει η κακή μήτρα ή το αδύνατο πάτημα της μήτρας.
 Τα αμερικάνικα είχαν σίγουρα τότε καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:46:49 μμ »

Παιδιά συμφωνώ με όλα όσα λέτε, σωστά είναι. Παρόλα αυτά η θετική απάντηση στην τελευταία ερώτηση που έκανα, είναι bias imposing από μόνη της, και ας έβγαινε το νόμισμα Good.

Απλά θεωρώ πολύ φυσιολογικό και ανθρώπινο το dwngrade κάτι κοινού, για παράδειγμα αν ήταν ένα σπάνιο κομμάτι το morganaki που ανέβασα, δε θα μου ζητούσατε να το βγάλω από τη θήκη και να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες, πριν μου πείτε Fine?

Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:53:05 μμ »

 Πάντα συγκρινεις τα όμοια.
 ελληνικό νόμισμα του 1900 με ελληνικό νόμισμα του 1900
 Πχ. δεν θα συγκρίνεις ένα 50λεπτο του 1954 με ένα 50λεπτο του 1962 και ας είναι το ίδιο νόμισμα με διαφορά 8 χρόνια, γιατί τότε άλλαξαν τα μηχανήματα και είχαν καλύτερη εκτύπωση τα νομίσματα

 Μπορεί να είναι ακυκλοφόρητο και να μην φαίνονται πολλά στοιχεία του λόγω κακής μήτρας, κακής πίεσης, κακού μετάλλου
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences