Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 03:51:37 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30ΔΡΑΧΜΟ  (Αναγνώστηκε 28204 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 02:37:48 μμ »

Εγω παντως αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι στα θεματα καθαρισμου-"γιατρεματος"-τεχνητου πατιναρισματος νομισματων  πεφτει πολυ μπαλαμουτι και πολυ κοροιδιλικι και ολοι (συλλεκτες-εταιρειες πιστοποιησης -εμποροι κλπ) παιζουν με τους ορους και τις εννοιες κατα πως τους βολευει και τους συμφερει.
Καποιες λιγες φορες εχω δει συλλεκτες με τεραστια πειρα και γνωσεις στον χωρο να το παραδεχονται (ακομα και μεσα σε αυτο το φορουμ) ,σε κρισεις ειλικρινειας.
Πρεπει να εχει κανεις ματια στον πισινο για να μην φαει την φολα η να αγοραζει σλαμπαρισμενα με το αναλογο καπελλο, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι και 1000% σιγουρος..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 02:49:54 μμ »

Εγω παντως αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι στα θεματα καθαρισμου-"γιατρεματος"-τεχνητου πατιναρισματος νομισματων  πεφτει πολυ μπαλαμουτι και πολυ κοροιδιλικι και ολοι (συλλεκτες-εταιρειες πιστοποιησης -εμποροι κλπ) παιζουν με τους ορους και τις εννοιες κατα πως τους βολευει και τους συμφερει.
Καποιες λιγες φορες εχω δει συλλεκτες με τεραστια πειρα και γνωσεις στον χωρο να το παραδεχονται (ακομα και μεσα σε αυτο το φορουμ) ,σε κρισεις ειλικρινειας.
Πρεπει να εχει κανεις ματια στον πισινο για να μην φαει την φολα η να αγοραζει σλαμπαρισμενα με το αναλογο καπελλο, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι και 1000% σιγουρος..
+1000
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 03:06:25 μμ »

Sta θέματα τεχνητής πατίνας δεν πεφτει μπαλαμούτι , ειναι ξεκάθαρα τα πραγματα. Ειναι πολύ εύκολο αν δεις το νόμισμα na διαπιστώσιες αν εχει τεχνητη πατίνα σε ποσοστό 90% και βάλε.

Στα καθαρισμένα, είναι μεγάλη η συζήτηση και είναι μεγάλη διότι δεν υπάρχει ΣΑΦΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ των εταιρειών που να λεει ότι από δω και πέρα είναι καθαρισμένο.
Σχεδον όλα τα νομίσματα του 19ου αιώνα εχουν υποστεί μιας μορφής καθαρισμό...Αλλα πολύ άλλα λίγο.

Το φρονιμότερο που έχει να κανει ο κάθε συλλεκτης ειναι να αφουγκραστουν το πως βαθμολογούν οι graders - ποια κόβουν , ποια όχι - και να αγοράζει ανάλογα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 03:18:55 μμ »

Μα εγω βλεπω,ειδικα στο θεμα του πατιναρισματος,διαφορες και αλληλοσυγκρουομενες αποψεις,καθε αλλο παρα ξεκαθαρο νομιζω οτι ειναι.
Δηλαδη αν ενα νομισμα εχει υποστει πατιναρισμα σε συνθηκες ελεγχομενες και υποβοηθουμενες (για αυτο ακριβως τον σκοπο) και σε διαρκεια ενος η δυο ετων απο συλλεκτη ειναι ο.κ. και δεκτο και "απειραχτο",ακριβως το ιδιο με ενα νομισμα που εχει πατιναριστει κατα την διαρκεια πολλων ετων?
Ειναι το ιδιο?
Διαβαζω συνεχως" εχω βαλει καποια νομισματα για πατιναρισμα" σε π.χ. βελουδο,με μεγαλη υγρασια κλπ..αυτο δηλαδη ειναι ...απειραχτο νομισμα?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 03:31:21 μμ »

Για ρίξτε μια ματιά κι εδω...http://www.thegreekcollectorsociety.gr/viewtopic.php?f=37&t=856&hilit=%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B1
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 03:34:39 μμ »

Ο καθένας haros Μπορεί να βάζει 'οτι θελει' για πατινάρισμα. Αν το πρόβλημα σου είναι το αν θα περάσει το τεστ της εταιρείας δεν είναι σωστό διότι πρεπει να εχεις και ο ίδιος αποψη και για το αν σου αρεσει και για το αν η πατινα είναι Φ Υ Σ Ι Κ Η .

αρτιφισιαλ πιστοποιούν οι εταιρειες μερικες φορές, επίσης πιστοποιούν και νομίσματα τα οποία δεν ειναι αρτιφισιαλ αλλα η πατίνα ειναι ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ από τον κατοχο της σε μικρο χρονικο διάστημα.
Εγω αυτα δεν τα αγοράζω. Αν εσενα σου κάνουν μπορείς να τα αγοράζεις.

Για εμένα αν θαψω ενα τριαντάρι στο χωράφι θα πατιναρει σε 6 μήνες, φυσικη διεργασία ειναι όχι τεχνητή αλλά ΓΙΑ ΜΕΝΑ η πατίνα του δεν είναι απόρροιας του χρόνου αλλά της μανίας μου να δώσω χρωμα στο κέρμα. Και ως εκ τουτου τα απορρίπτω. Αλλος δεν το κανει. Σεβαστό.
Πάντως είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.  
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 03:56:51 μμ »

Μην το προσωποποιεις, προσωπικα δεν αγοραζω ασημενια και χαλκινα μεγαλης αξιας (δεν ξερω αν θα το κανω στο μελλον),παρα μονον χρυσα,οποτε το τι κανω εγω δεν εχει σχεση με την κουβεντα.
Μου εχει κανει εντυπωση το θεμα της πατινας και οι κουβεντες που γινονται γυρω απο αυτην ,οποτε απο την απαντηση σου καταλαβαινω οτι.
1)Οι εταιρειες πιστοποιησης "περνουν" μερικες φορες και τεχνητες πατινες και "φυσικες μεν,αλλα βεβιασμενες".
2) Υπαρχει σιγουρος τροπος να ξεχωρισει κανεις τις δυο παραπανω απο τις πραγματικα φυσικες που εγιναν στο περασμα του χρονου.
Αν αυτος ο τροπος ειναι σιγουρος και αντικειμενικος,γιατι οι εταιρειες πιστοποιησης δεν τον χρησιμοποιουν για να διαχωρισουν τα προαναφερομενα ειδη?
Δηλαδη μονο ενας συλλεκτης με σχετικη πειρα μπορει να το κανει, οι εταιρειες δεν μπορουν?
Δηλαδη εσεις που ασχολειστε με τετοιου ειδους νομισματα μολις το πιασετε στο χερι μπορειτε να πειτε με ΣΙΓΟΥΡΙΑ αν η πατινα ειναι "φυσικη και αβιαστη" η "φυσικη μεν,αλλα ξεσκισμενη στο πουσαρισμα"?
Δεν μιλαω φυσικα για τις τεχνητες της στιγμης,αυτο κατανοω οτι ειναι ευκολο να διαπιστωθει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 04:00:58 μμ »

Sta θέματα τεχνητής πατίνας δεν πεφτει μπαλαμούτι , ειναι ξεκάθαρα τα πραγματα. Ειναι πολύ εύκολο αν δεις το νόμισμα na διαπιστώσιες αν εχει τεχνητη πατίνα σε ποσοστό 90% και βάλε.

Στα καθαρισμένα, είναι μεγάλη η συζήτηση και είναι μεγάλη διότι δεν υπάρχει ΣΑΦΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ των εταιρειών που να λεει ότι από δω και πέρα είναι καθαρισμένο.
Σχεδον όλα τα νομίσματα του 19ου αιώνα εχουν υποστεί μιας μορφής καθαρισμό...Αλλα πολύ άλλα λίγο.

Το φρονιμότερο που έχει να κανει ο κάθε συλλεκτης ειναι να αφουγκραστουν το πως βαθμολογούν οι graders - ποια κόβουν , ποια όχι - και να αγοράζει ανάλογα.
βασιλη αν δεν το ειχα αφησει αρκετη ωρα (το ηθελα για να παρει το μπλε χρωμα)....και το εβγαζα στο 5λεπτο πριν παρει το μπλε, θα ηταν παλι ευκολα αναγνωρισημη η ψευτικη πατινα ?
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 04:01:39 μμ »

Δεν υπάρχει 'σιγουρος και αντικειμενικός' τρόπος φίλε Χαρε διότι ένα νομίσμα μπορεί όντως να βρεθηκε τυχαια στο χωραφι και να ειναι μπλε αλλα μπορεί και να το εβαλε ο κατοχος του. Δεν ειναι και ισοπίθανα αλλα το καθενα εχει τις πιαθνοτητες του. Για αυτόν τον λόγο αυτου του τύπου τα 'artificial' οι εταιρείες - κατά βάση - τα περνάνε.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 04:07:49 μμ »

Αντώνη σε όλα τα πραγματα υπάρχει η πεπατημένη. Το νομισμα που πατίναρες ηταν ενα τριανταρι!!!!

1.Ειναι απίθανον(μαθηματικώς) να βρεθηκε τοσο συγχρονο νομισμα πεταμενο σε χωραφι που να δικαιολογεί τετοιο χρώμα
2. Ειναι απίθανον να το εβαλε ο κατοχος του σε βελουδο μιας και ξερουμε πως οι ελληνες το 60 δεν τα εβαζαν σε βελουδα.
3. Το νομισμα συνηθως, πατιναρει περιφερειακά πρώτα και μετα προς τα μέσα.

Εγω αν συνδύασω αυτά τα τρία καταλήγω πως τα τριαντάρια που ειναι σε ελληνικά χερι πρεπει  , η συντριπτική πλειοψηφια τους, να ειναι ξεξασπρα!!!!!

Η γνωμη μου Αντώνη και μόνον.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 04:10:57 μμ »

παλια ειχε γινει μια συζητηση σε καποιο φορουμ... δεν θυμαμαι.. εδω ηταν ή στο φορουμ του Θοδωρη.. (μαλλον στου Θοδωρη), και αναφεραν την διαδικασια με το αυγο! απο τοτε την θυμομουν! Χαμόγελο στα σημεια που πιανει ο κροκος.. εχεις την επιδραση του θειου και κανει τετοια πατινα.. αλα η αληθινη πατινα αρχιζει απο εξω προς τα μεσα... οποτε το καταλαβαινεις!

ναι!! θελει τρελλη προσοχη με τις πατινες στο εβαυ!! ειδικα δε ενας αμερικανος που ολο φτιαχνει πατινες rainbow! ολες εναι ψευτικες!!
Νικο αυτο εννοεις ?

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=342.0
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 04:19:04 μμ »

Παρε Αντωνη πατινα...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 04:19:30 μμ »

Δεν ξέρω αν βοηθάει στη συζήτηση αλλά η δραχμή 1833Α που έχω , την οποία θα βρείτε στο www.mycoins.gr και της οποίας ο οπισθότυπος είναι μπλε, όταν τον κοιτάξεις flat δε βλέπεις καθόλου χρώμα , νομίζεις ότι κοιτάς άλλο νομισμα. Αν τον δεις υπό γωνία και κάτω από λάμπα θα δεις αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία.
Θέλω να πω πως η φυσική πατίνα , με το πέρασμα των χρόνων , συνήθως, φαίνεται από γωνία και εάν κατάλαβα καλά είναι αυτό που λεει ο Κώστας ως 'μαλακή', ενω στα αρτιφίσιαλ το μπλε ή μωβ ή πράσινο φαίνεται και flat χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
εδω δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα ...σε αυτο που εφτιαξα αν σου βγαλω φωτο απο αλλη γωνια δεν θα δεις καθολου το μπλε χρωμα...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 04:51:05 μμ »

Αφηστε επιτελους τα καημενα τα νομισματακια ησυχα...τι στο καλο μοδα ειναι αυτο παλι με τις πατινες δε μπορω να καταλαβω...αυτη η μανια του κερδους οδηγησε τοσους κ τοσους να καταστρεφουν τη φυσικη ομορφια των νομισματων και κατα συνεπεια μερος της ιστοριας μας (ετσι θεωρω εγω τα συλλεκτικα αντικειμενα). Ειναι ενας απο τους κυριοτερους λογους που με εχουν διωξει απο το χομπι, μαζι με τα καθαρισματα και τα ms70. Μεγαλη απατη ο χωρος...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 04:53:30 μμ »

Εχει γεμισει ο τοπος με μς 70  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences